Bilinmezlik mi insanın canını daha çok acıtır, yoksa gerçek olmadığını bildiği yalanlar mı?

Bazen bilmemek canını acıtır insanın, örtüyü kaldırıp altına bakmak istersin. Bazen bildiklerin acıtır canını tüm gerçekliğin üstünü örtmek istersin.

Kimi zaman görmediklerinle bilmediklerinle mutlusundur. Görüp bildiklerinde mutsuz...

Kimi zaman bilmediklerine takılır aklın içinde ne olduğunu bilmediğin kilitli bir sandık gibi durur gözünün önünde...

Bilinmezlik mi insanın canını daha çok acıtır, yoksa gerçek olmadığını bildiği yalanlar mı?

Bilip mutsuz olmak mı iyidir bilmeden mutlu olmak mı?

1|2
14|23

En İyi Kız Görüşü

• Bilemedim...

Bazen bilinmezlik güzel geliyor, yalandan da olsa mutlu ediyor insanı. Masal misali... Boş ver gerçeği, ne fark eder? Önemli olan anı yaşamak, önemli olan mutlu olmak değil mi?

Değil işte...

Yalan, diğer yalanları doğuruyor. Uzadıkça uzuyor. Hele bir de doğru olmadığını bile bile kanmak, daha da yaralayıcı oluyor. Sonrasında kendine hesap bile soramıyorsun. Hani sen isteyerek inanmıştın, kanmıştın, ne oldu? Ağır geldi değil mi bu kadarı?

Hem de nasıl...

Gerçekleri öğrenip 'Keşke bilmeseydim, ne kadar da mutluydum!' demek de kötü, ama en azından gerçekçi bir mutsuzluk olur. Yalandan bir mutluluktan iyidir. Zaten gerçekler eninde sonunda herkesin karşısına çıkar bir şekilde. Tabii her gerçek mutsuz etmez, 'Keşke daha önceden bilseydim, daha da mutlu olurdum!' denebilecek gerçekler de vardır.

Halbuki ne gerek var böyle ikilemlere yahu! Herkesin, her şeyin duru olması bu kadar zor mu? Yoksa gizem, daha mı çekici kılıyor bazı şeyleri?

Hiç sanmıyorum.

...

Dibine not: Soruya cevap verecektim, ama senden daha çok soru sordum canım :)) Sanırım benim, senden daha çok soru işaretim var. Bi' ara onlara cevap bulsak fena olmaz hani! ;)

3|3
    1|1
    • Her şeye rağmen bu güzel soruyu yazdığın ve gülün için teşekkür ederim canım :) Her zaman benimle olman dileğiyle..

• Ellerine yüreğine sevgiler :)

• işte zeki bir kız <3

Erkekler Ne Diyor 23

• Bilmemek daha sıkıcı.

1|0
    0|0
  • Çok zor bu soru arkadaşım benden 5* ama iki ucu ... deynek diye söylenen kibarcası aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık diye tabiredilen insanı arafta bırakan bir soru ne diyelim buna verebileceğim en iyi cevap hakkımız da hayırlısı neyse o olsun :-D

2|0
    0|0
    • Cevap güzel oldu ama garip bir paradoks değil mi :)

• evet çelişkili bir soru gözü ile bakılabilir ama bu tarz sorularda aslında doğru cevap hepsidir yani paradoks dur.

• gerçek ve örtü dedinde nietzsche'nin bir sözü geldi aklıma...

Örtüleri açıldığı zaman da gerçeğin yine gerçek olarak kaldığına inanmayız...

Sonuç : Mutsuz olmak istiyorsan , gerçeği bilsende mutsuz olursun bilmesende..Mutlu olmak istiyorsan tam tersi..

2|0
    0|0
  • Aslında bilip mutsuz olmak en iyidir.

Bazı şartlarda bilmediğimiz zaman daha bir mutlu oluyoruz.

Hiç mi demedik keşke öğrenmeseydim bunu ya diye ..

Bazen tam tersi neden söylemediniz bana gibisinden ..

Aslında bizler ikisinide istemiyoruz ..

Sadece mutlu olmak istiyoruz ..

2|0
    0|0
  • Bilmemek beni umuda götürüyor. Yıkılmayı geciktiriyor belki ama ben yine de yalanlarla yaşayamam. Bilmemek aynı zamanda beyni kemiriyor. Bilgiye bazıları güç diyor. Filmlerin en meşhur sahnelerinde aktör ne kadar az bilirsen o kadar iyi diyor. Bilmemek belki mutlu etmiyor ama yine de umuda götürüyor.

2|0
    0|0
    • Son cümlen çok doğru. Bilmeyince umut daha fazla, teşekkür ederim

• Gerçekliğini bilip kabullenmemek acıtır daha cok.. Gerçekleri bile bile Lades demek..

Bazen görmezden gelmek ister insan.. Üzerine bir örtü atıp onun altında, ardında olanları unutmak ister..

Burda en çok geçek acıtır aslında.. oda O örtünün altında ne olduğunu bilmektir..

Eskiler demiş.. "Gerçekler acıdır diye.."

Yüreğine ve kalemine sağlık @hicazkar..

1|0
    0|0
  • Herkesin kendisiyle mezara giden bildikleri vardır. çoğu şeyi öğrenmemiz gerekmez. Ama ucunda bir yalan çıkacaksa ve ucu bana dokunuyorsa ben onu bilmek isterim. hayal kırıklığını çözebiliriz diye düşünüyorum ama bazı zararların telafisi olmayabilir.

2|0
    0|0
  • bazı gerçekler acıdır bazılarıysa acıtır bilmemek mutluluktur bazen bazense insanın içini yiyip bitiren kurttur sadece

1|0
    0|0
  • pekı bunları ates oldugunu bılerek kucak açmadıkmı hayata dusunmedık yuregımızde kor olarak kalacagını yalanda bızım gercekte anı yasamak pasına göz yumarak gectık hep

2|0
    0|0
  • bazen bilmemek görmemek duymamak daha iyidir .. öngörmek gerek görebileceklerini hazmedeksen kaldırabileceksen bakmak gerek..

1|0
    0|0
  • gerçek olmadığını biliyorsak o karşıdakinin beceriksizliğidir :)bence bunu bilmek eğlendirir insanı :)

2|0
    0|0
  • Bu konuda söyleyecek kelimelerim tükendi

1|0
    0|0
  • 1|0
    0|0
  • En iyisi bilmeden mutlu olmak ne diyelim.

1|0
    0|0
  • 404 not found olsam keşke.

0|0
    0|0
  • Anladigim kadariyla senin icin görüp bildiklerin hep yalanlardan ibaret olmus bu yalanlara gercek gözüyle bakmak istememissin her seferinde üstünü örtmüs bir nevi yok saymissin, yalanlar acittikca sendeki gercekligin tanimi muglaklasmis.. Mutsuzlugunun kaynagini biliyorsun hepsi gercek.. Yalanlar bir ölü ise sayet gercek olmasa yalan kefene ne hacet, söyle bana hangisi ölümden daha gercek?.. Ölüm gercekse, onu bir daha göremeyecegin yalaninin gercekligi kadar ürkütücü baska ne olabilir peki sence?

0|0
    0|0
  • bilinmezlik tabi dostum.

1|0
    0|0
  • Eğer acıtacaksa canımı alacağım cevaplar, söker atarım beynimden tüm soruları..

1|0
    0|0
    • Bilmemeyi seçiyorsun yani ? sanırım benim tercihimde bu olurdu mümkün olsaydı

• tamamdır

• Çok teşekkür ederim

• bilip mutsuz olmaz arkamdan iş çevirilmesi acayip koyar bana kaldıramam

1|0
    0|0
  • Sonunda kaybetmek varsa, bu kimin umrundaki..

1|0
    0|0
  • Yalan üzer her zaman

1|0
    0|0
  • 2sinin de yeri bende farklı..Ayrım yapamadım ^^

1|0
    1|0
  • bilmeden mutlu olmak

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 13

• bilip mutsuz olmak iyidir diyorum ben...

1|0
    0|0
  • Yüreğim geniş yollarım dar

Bana biraz yalan söyle bu gece ihtiyacım var...

bazen duruma göre yalanlar tercih edilebilir ama ne kadar acı olursa olsun gerçekleri tercih ediyorum ...

link

bu da yukarıdaki sözlerin şarkısı:)

1|0
    0|0
    • Şarkı çok güzelmiş gerçekten sözlerini beğendim. Teşekkür ederim :)

• bence bilip mutsuz olmak daha iyidir kendimi kandırmak istemem bir an önce gerçekle yüzleşmek isterim

1|0
    0|0
  • Bilip mutsuz olmak iyidir. En azından bilirsin kendini alıştırmış olursun ama bilmeden mutlu olmak öğrenince hayal kırıklığına yol açar, insanı daha derin yaralar

1|1
    1|0
  • bamteline basmak bu olsa gerek.. bu ara canımı en çok yakan gerçek olmadıgını bildiğim ama uymak mecburiyetince kaldıgm yalanlar canımı yakıyor.

1|0
    0|0
  • Bilip mutsuz olmak daha iyi bence.

1|0
    0|0
  • Bilinmeyen şeylerin güzel olma ihtimali vardır, fakat bir yalan hiçbir zaman güzel değildir..

1|0
    0|0
  • Çok karmaşık hiç bişey anlamadım :-)

1|0
    0|0
  • her ikiside insanın canını acıtır.

1|0
    0|0
  • bilmeden mutlu olmak

1|0
    0|0
    • Ben de bunu seçerdim sanırım mümkün olsaydı

• yalanları gerçek sandığımız sürece onlar doğrudur ve mutluluk verir, pollayanna olmakta fayda var bazen

• yalan mutluluğa sahip olmaktansa doğruları bilip acı çekmektir iyi olan...

1|0
    0|0
  • Duruma göre ikisi de can yakabilir.

1|0
    0|0
  • belirsizlik ; acıtır, çıldırtır, kafayı yedirir...

1|0
    0|0
Yükleniyor...