Aile olmak için kan bağının olması gerekmiyor.

Sadece bir kan bağının olması aile olmaya yeterli değil , bunu kazanmak gerekir.

Ağabey'imi aileden görmüyorum her ne kadar aynı evde yaşasak da , birbirimize 15 adım fark olsa da evin içinde göremiyorum ..

Kan bağımın olmadı insanlara , yürekten ağabey ve abla dediğimi o kadar iyi biliyorum ki ..

Aile ne demek size göre ?

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Aile kavramının sözlük anlamıyla ilgilenmiyorum. Kimi yürekten seversen kardeş odur. Kime yürekten sarılırsan ablan odur.

Akrabalarımızı doğarken seçemiyoruz,

ana babamızı kardeşimi abimi ablamızı da...

Dostları seçebiliyoruz arkadaşları da... Gönül kapımızı arkadaşça açtığımız biri gelip de öyle bir yere yerleşiyor ki aynı karından olmamış olsak da

kardeş diyebiliyoruz ona.

Adın yüreğimde her durduğunda

adın dilime her dolandığında sana "Kardeşim" diyebilmenin mutluluğunu yaşıyorum.

Her iki cihanda ebedi dostum ebedi kardeşimsin.

• Sen de iyi ki varsın kardeşim :)

• İyi ki varsın Balbadem ablam :)))

• Ablam; benim yazacağım her şeyi yazmış, duygularıma tercüman olmuş yine. Yüreğine sağlık.

Benim de kardeşimsin Gönlü-Bol :)

• Öncekileri Göster

Kızlar Ne Diyor 7

• Senin soruların muhteşem tek kelimeyle

• Teşekkür ederim :))

• lan benim ailemde boktan çevremde ben napiyim. ölücem yalnızlıktan sonunda.

• Aile demek ''herşey'' demek...

Yanyanayken bile özlemek,sıkıntıyı,acıyı,derdi,paylaşmak...

Aynı masa etrafında toplanıp bir kuru soğanda olsa yiyerek mutlu olmak...

Sevgi ihtiyacının giderilmesi gereken yerdir...

modeldir,örnektir aile...

Aile öncelikli olmalıdır ama seçim elimizde olmadığından herzaman mutluluğu yakalayamayabiliriz...

Aileden olmayan biriyle kurulan ise gönül bağıdır...muhabbet,sevgi bağıdır karşılık beklemeden ruhun kımıldanmasıdır...

iyiki tanımışım seni başka ne diyeyim :)

• Allah razı olsun :)

• Seni tanıştığıma ben mutluyum ben :))

• Haklısın kardeşim...

Aileden olabilmek için kan bağının olması gerekli değil...

Bazı insanlar aileden de yakındır insana...

Hakiki dostlar, arkadaşlar Kardeş gibi saygı gösterir

Abi/abla gibi korur kollar bizleri..

Bana Bir ablam olsa bu kadar severdim diyebilecek kadar sevdiğim Hicazkar ablamı

ve kardeşimden öte sevdiğim can kardeşim GönlüBOl yani seni bana verdiği için Öncelikle Rabbime ve sonra da sitemize teşekkür ediyorum...

Şükürler olsun ...:)

• Bilmukabele ablası :)

• Seni tanıdığımı mutluyum ablam :))

• Evet kan bağı olması gerekmiyor katılıyorum.

• abinle nasıl bir sorununuz var bilmiyorum ama

sadece kan bağı yeterli olmuyor bazen

biraz edebiyat patlatıyor gibi olacağım ama gönül bağı da lazım

yabancı denilenler bazen aileden daha yakın olabiliyorlar

her zaman arkadaşlar insanın ikinci ailesidir derim

doğduğu evi, anne babasını kardeşlerini insan seçemiyor ama arkadaşlarını seçebilir

doğru kişiler seni geliştirir ilerlemende yardımcı olurken tam tersi kişiler dibe çekip batağa sürükleyebilirler

her zaman ailenin yeri başkadır tabi ki ama herkes bir değil

neler var insan alışık olmadığı şeyi yadırgıyor

bir anne, baba, kardeş nasıl böyle davranır dedirten çok şey oluyor

herkesi kendi gibi düşünmemek lazım

• Malesef ..

• ne fena insanın ailem dediklerine yakın olamaması

• Benim ona karşı hissetiğim şey sadece yufka yüreğimden gelen bir şey olduğunu düşünüyorum.

Camdan baktığımda yoldan geçenler hakkında ne hissediyor isem aynısını ağabeyim içinde hissediyorum.

Tek fark var. Ağabeyimi yakından tanıyorum.

• Aile kendine yakın senden biriymiş gibi hissettiğin kişilerdir bence dediğiniz gibi aramızda kan bağı olmasına gerek yok bazen ailenden daha yakın davrananlar var önemli olan o bağı yakalamak samimiyeti,sıcaklığı :)

Erkekler Ne Diyor 8

• Aslında üniversite okurken. Çok iyi arkadaşlarınla kardeş kadar yakın dediğiniz arkadaşlarımla eve çıktıktan sonra ilişkimiz bozuldu düşman olduk birbirmize ilgisi var mıyokmu bilmiyorum ama aynı ev ortamında kalındığı zaman o yakınlık ve kardeşlik bozuluyor. Şu bir gerçek aile içinde yardımlaşma olmazsa böyle kopmalar oluyor belkide abin aile içinde kendine olan saygı sevgiyi göremediğini dusunuyordur oyuzden uzaktır.

• bencede. sonuçta herkes iyi veya kötü insan. kendimize yakın, samimi bir insanı kardeşimiz gibi veya abimiz gibi görebiliriz. illa kan bağına gerek yok.

• evet

özellikle insan olmak için insanlık yapmak için

• Abin'ie arandaki mesafe icin üzüldüm..Aile demek sadece kan bagı ile birbirine baglı olmak degil elbette dısardan tanıdıgın bazı insanlarda aile gibidir o kadar güvenilir o kadar samimi..

• Harfiyen katılıyorum dediklerine ..

• Birazdan cevap vericem.

• Evet lafta benim abiciğim o :))

• Anlamak istemiyorumdur işime gelmiyordur. Dediğim gibi herkes aynı ağırlığı taşıyamaz. Ama bu abin olduğu gerçeğini değiştirmez.

• İşte ya anlatamıyorum ya da anlamıyorsun abim ..

Adama karşı hissedemiyorum bişi anlıyor musun.

Bir çok olay sonrasından sonra.

Kendimi bildim bile ismi ile hitap ederim. İçinden abi demek asla gelmez

• Öncekileri Göster
  • şu varki başına bir iş geldğinde sana ölümüne yardıma koşacak nadir insanlardandır abin.Bunu unutma.Her ne kadar kan bağı aile demek değildir desende,kan çeker.

• Bu olabilir. İnsanlar bir evde 20 yıl bir köpeğe bak. ona birşey olsa üzülür.

Çünkü varlığına alışıyorsun.

Üzülme nedenim insan anne ve babamın o anki üzüntüsünü gördüğümde üzüntüm artar.

• Eğer abinin başına bir iş gelirse böyle konuşamazsın bir daha.Onun sana kızmasını bile özlersin

• Aile den söz ediyoruz değil mi ? Evet.

Ama bunu ağabeyim bana yapmasını dahi istemiyorum biliyor musun.

• Öncekileri Göster
  • Aile : Güvenilir bir gruptur. Eskiden artıları fazlaydı. özellikle av ve korunmada. Şu an ise bunları karşılayan birimler mevcut. günümüzde aile kavramı sadece kan bağıyla ilgili ve duygularla. Duyguların yersizliği.

• Katılıyorum . Ailenin ne demek olduğu bilinmeli ve herkes bunu idrak etmeli.

Yükleniyor...