Gelin masalları değiştirelim ne dersiniz ?

masallardan ilginç mesajlar çıkaran çocuklar duyuyorum.örneğin sürekli kardeşi annesinin karnında ölsün doğmasın isteyen bir çocuk herkese kardeşim öldü diyor .annesi yalancı çobanın hikayesini kaç kez anlattım sana neden yalan söylüyon diyince :evet çok anlattın.çoban yalan söyledi söyledi en sonunda dediği oldu ve kurt geldi demiş. :)

çocuklar için güncellenecek çok masal var hikaye var bence .birini ben yapayım isterseniz bu hikayeden isterseniz başka hikayelerden bahsedin .

cırcır böceği karıncanın kapısına gelince .karınca azarlamadan tebessümle karşılıyor .ikramda bulunuyor cömertçe ve çalışmanın güzelliğine dair nasihat ederek gönderiyor . sizinde değiştirmek istediğiniz masal veya hikayeler var mı ?

0|1
8|5

En İyi Kız Görüşü

• Masallar gerçek üstü anonim hikayelerdir ve özellikle bizde ( yazarı belli olanları bir yana bırakırsak) nesiller boyu anlatılan masalların bir çoğu ana fikrin ötesinde çocuğun zihninde kalan korkutucu imajlarla ve gizli mesajlarla doludur.

Anadolu masallarında devler, cinler, ejderhalar, cadılar, büyücüler ve buna benzer bir çok gerçek dışı halüsülasyon çocuğun beynine dikte edilir.

Amaç eğlendirirken aba altından sopa göstermektir ve masaldan sonra çocuk zihninde gerçekte var olmayan canlılar yaratmaya başlar. Tek iyi yanı masallar hep mutlu sonla biter ve masal buyu yaşanan gerilim mutlu sonla yerini rehavete bırakır.

Aslında yapılması gereken teknolojinin imkanlarının var olduğu bu yıllarda o masalların yeniden güncellenmesi ve içindeki bir çok soyut kavramın uzaklaştırılmasıdır.

Konun derinliği itibariyle sayfalar dolusu yazmak konuşmak gerekir ama soruya cevap olarak diyeceklerim bu kadar olsun.

KS de rastladığım en kaliteli soru diyebilirim. 5*****

5|2
    1|0
    • teşekkürler efendim :)

• niye ki ya. teknolojinin tüm imkanlarını kullandık işte. araya cep telefonuda kataydım iyiydi.

• Marlon abi tam senlik bir masal yazmışsın bea :D

Kızlar Ne Diyor 7

• hicazkar arkadaşa katılmakla birlikte şunu söylemek isterim, annem bana klasik çocuk masallarının kasetlerini almıştı ben küçükken, kitap elimde, kasetler teyp de dinlerdim bu masalları ve çok da hoşuma giderdi, ama beni hiç olumsuz etkilemedi, ve masalların "bazılarının" masumane olmadıklarını çook sonra öğrendim, şimdi öğretmen olma aşamasındayım, 4. sınıfım ve derslerimizin birkaçında bu masalların aslında altında yatan çok başka fikirler olduğunu öğrendik öğretmenlerimizle tartıştık.. burada bence yapılması gereken öğretmenler de anne babalar da çocuklarına okutacağı/anlatacağı masalları özenle seçmesi gerekir. yoksa örnekte verdiğin gibi çocukların bu masallardan olumsuz yönde etkilenmeleri olasıdır...

0|0
    0|0
  • 7 kocalı yamuk prenses

0|0
    0|0
  • Masallarda daha çok prenses / prens / zengin tüccarlar /paşalar gibi kavramların yerine sıradan kişilikler getirilmeli...

0|0
    0|0
  • Pambık prensesi değiştirelim yahu

0|0
    0|0
  • Keten prenses ve 12 dev adam

0|0
    0|0
  • kırmızı başlıklı kızda kurt tam kızı yiyecekken kırmızı başlıklı kızın bir bakışıyla kurt kıza aşık olur. nikahlarını kızın ninesi kıyar.p

0|0
    0|0
  • Masallara küçükkende inanmazdım hala da inanmıyorum . Gerçek hayatta hiçbir zaman iyiler kazanmaz .

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• kırmızı başlıklı kız ormandaki sevgilisiyle buluşmaya giderken yolda karşısına babası çıktı kırmızıbaşlıklı kızın ağzını burnunu kırdı ama dinlemedi kırmızıbaşlıklı kız onu sevgilisine koştu sevgilisi sandığı kişi aslında erkek kılğına girmiş cadıydı ne diom ben ya moralim çok bozuk çok :((

0|0
    0|0
  • Masal mı kaldı ?

link

link

0|0
    0|0
  • nasrettin hocanın komşusu aldığı kazanı yamuk yumuk haşat bir şekilde geri getirmiş. yanında da ufak bir kazan .hoca senin kazan doğurdu demiş. hoca kazana bakmış bakmışşşş. demişki. ulan kazanın anasını ...mişsin tabi doğurur.

1|1
    2|0
  • kırmızı baslıklı o.rspu

0|0
    0|0
  • masallarda hep iyiler kazanir diye anlatilir ama malesef gercek hayatta öyle olmuyor.

cocuklar büyüyünce soka girmesin diye biraz degisiklik yapmak gerekiyor bence

0|0
    0|0
Yükleniyor...