Erken yaşta evlenmenin artı ve eksi yönleri nelerdir?

Şimdi aslında ben evlenmeyi düşünüyorum. Ne kadar erken dersek 21-22 arasında. Şöyle ki, eğer bi' aday olsaydı en azından tanıma evresi, beraber yaşayıp durum değerlendirmesi gibi yollardan geçilmiş olacaktı. Şimdi öyle biri olmadığından 0 noktasındayım diyebiliriz. Halihazırda daha ortada eleman yokken olabilecek en uç noktayı düşünüyor olabilirim. Velhasıl, evlilik sürecine girmeden evvel en az 1,5, en ideal 2 yıl kadar vakit var. Neyse ya asıl mesela Şu an sonuca erişmek benim için.

Her neyse, şimdi ben okuyorum ve muhtemelen evlendiğimde de beni okutacak bir kocaya sahip olacağım. Ya fakültenin yağızları bana gelip sardığında, çıkışıma gelen kocamla hava atmayı ve ufaktan bi' gözdağı vermeyi de planlamıyor değilim.

Neyse, tecrübelerini benimle paylaşacak erken gerekirse anne-baba olmuş kişiler evlilik hayatınızın artı ve eksilerini paylaşır mısınız?

Bir de çocuk yapmayı da düşünüyorum ama bu sevgim erkenden depreşirse evlenmeden de yapabilirim, bilemedim.

1|0
7|16

En İyi Kız Görüşü

• Kisi kendisini hazir hissediyorsa sayet,ayaklarinin üzerinde durabiliyorsa,

evliligin getirecegi yükümlülüklerini alabilecegine inaniyorsa,daha ziyade bunu biliyorsa

erken yasta evlenmek bence en güzeli.

Fakat kisi bunu istedigine emin olmalidir yoksa hayal kirikligi yasamasi muhtemeldir

diye düsünüyorum.

Cok fazla eksisinin olmadigi,olmayacagi görüsündeyim,bu yüzden de olumlu yanlarina

deginmek istiyorum;

bir defa genc iken insanin yasam enerjisi daha yüksektir.Kisi esi ile birlikte cok fazla

deneyim yasaybilir,sosyal aktivitelere katilabilir,evliligi daha dolu dolu yasayabilir.

Beraber hayata karsi olgunlasabilirler.Birbirlerine her anlamda destek olup hayati daha kolay

ve güzel bir hale getirebilirler.

Tüm bunlarin olabilmesi icin de güven sarttir.

...

Ayica dipnot olarakta eklemek istiyorum erken yasta anne olmak kadina saglik acisindan da

pek cok yarar sagliyor bildigim kadariyla meme kanserine karsi vs...

...

Genc anne olmanin güzelligi de bir baskadir,ondan da eminim.

Hakkinizda hayirlisi olsun dilerim.

1|3
    0|1
    • Öncelikle teşrif ettiğiniz için teşekkür ederim, sizi burada görmek hoş oldu. Teşekkürler.

Şu konuda da danışmak isterim size. Açıkçası ben evin tek kızıyım, annemin de ilk göz ağrısı. Soruyu biraz da evlilik hakkında bilgi edinmek için açtım, yani kafama koydum ve hemen evleneceğim düşüncesiyle değil. Hal böyle iken annem de bu konuyu her zaman duyduğu an kapatır, evlenmeyeceksin diye final bayrağını çeken bi' kadın. Bu düşünceye kendini o kadar inandırmış ki ihtimalleri bile saymıyor.

• Ne demek...bir nebze yardimci olabildiysem ne mutlu bana.Ben de tesekkür ediyorum,

gül icin de tesekkürler.Cok zarifsiniz.

Cocugum yok,ben de evli degilim acikcasi.Fakat söyledikleriniz cok hosuma gitti,bunlari duymaktan daha güzel ne olabilir ki...Allah herkese güzel,hayirli evlatlar nasip etsin.

Cok cok tesekkür ederim ben de.(Yüzümde bir tebessümle yaziyorum bunlari)

Sanslisiniz belli.Anneniz de cok sansli ayrica.Ne güzel yetistirmisler...

• ...Evet düskünlügü gayet normal.Birer anne oldugumuzda daha da iyi anlayacagizdir bunu.

Fakat ben sizin icin her seyin güzel olacagini sezinleyebiliyorum. :)

iyi sanslar

Erkekler Ne Diyor 16

• Erken yaşta evlenmek boş havuza balıklama atlamaktır... artıları ve eksileri havuzun derinliğine göre değişir..

3|0
    0|0
  • Aramalara resmen başlamışsın. Entrylerimin gerçeklik payı.

4|4
    0|0
    • Sen yine entryni gir ama kaliteden şaşmadığımı da belirt, olur mu? Dallamalarla kıyaslarken üzerimden prim kazanmalarına sebep verdiğini hatırlatmak istedim.

• Haklı çıkmanın hazzını seviyorum. Öptüm.

• Bence özellikle erkek geç evlenmesi gerekiyor.Bir defa gözü doyacak gözü sonradan açılırsa aldatma olayı daha yüksek bir ihtimal gib..Ama doymuş bir erkek evlenirse evliliğin kıymetini daha iyi bilir zaten yaşayacağını yaşamıştır artık mutlu bir yuva ister

1|0
    0|0
    • Katılıyorum. O sebepten akranlarımla değil, yaşı da karakteri de benden kat kat olgun birisiyle evlilik düşünüyorum. Hiç de kaygım yok "elimde büyüdün" denmesine. Hatta bu benim hoşuma bile gider, ne mutlu bana ki böyle bir adam tarafından doğruları yanlışları seçebilmişim.

• Kesinlikle haklısın.Bak ben 25 yaşındayım hani bunu övünmek ya da başka bir şey için demiyorum bu güne kadar çok şey yaşadım gördüm ama artık şu saatten sonra huzur arıyorum,mutluluk arıyorum kapımı açacak bir eş arıyorum.Ben 20 yaşında evlenseydim yaşadıklarım içimde kalacaktı ve evlendiğim zaman cicim ayı geçince o yaşamak istediklerimi yaşardım yani aldatırdım.Ama yaşadım gördüm gezdim eğlendim,kız arkadaşımın evindede kaldım,sabaha kadar bara diskoyada gittim ama bitti artık doydum çünkü

• Erken yaşta evlenmenin tek artisi : çoucugunla saglikli oldugun takdirde arkadaş gibi ilgilenebilmek.. ( çok zengin olsam hiç dusunmez ve Junior Rem'leri dunya'ya getirtirdim)

Geç yaşta evlenmenin tek artisi : bir çok seye ( kariya kiza ) doymuş olmak..

Not : Nacizane goruşum..

2|0
    3|4
  • artı yönü kaderini çizmiş oluyorsun ama eksi yönü de çocuğunun sorumluluklarını üstüne alıyorsun ve ona bakmakta zorluk yaşıyorsun..ben okulum ve askerliğim bitsin hemen istemeye gidecem hasibemi..

1|0
    0|0
  • Kafka Milena 'ya mektubun da , " bir gün olur da bir araya gelirsek bu heyecanın bitmesinden korkuyorum" der ve şöyle devam eder.

1|1
    0|0
    • "Ve bu yüzden hep ikimizi üzen yanlış anlamalar oluyor. Aslında senin anlamadığını söylediğin o mektuplar sana en yakın olduğum zamanlar yazmış olduklarım oluyor."

Pek severim, güzeldir. Daha da sevdim.

• Asla tavsiye etmiyorum... Bekle 25-30 arası evlenirsin ne bu acele yaw... Ayrıca 20-21 yaş mantıklı kararlar verebilmek için yeterli olgunluğa sahip olunabilen bir yaş dilimi değil... Bu senin içinde geçerli...Poponu kır otur...Saçma sapan düşüncelere girme...

3|0
    1|4
    • Erken evlilik finansal köle olman demek... Kendinden başka bir kişinin daha bütün işiyle uğraşman demek ,yemek bulaşık ütü demek...

• Finansal köle bulmak için evliliğe gerek yok ki. Nice sahibe arayan kerizler var. Mühim olan senin istemen. Ancak ben karşılıklı duygudan, beraberlikten ve en önemlisi çocuktan yola çıkıyorum. Daha 3 ay öncesine kadar bu fikre soğuk bakıyordum, itici geliyordu ama nedense şu sıra aklıma yatmadı değil. Her ne kadar annem bu durumdaki şevkimi kırmaya yeltense de.

Öte yandan evlenirsem siteden de gideceğimi çok iyi bildiğinden sen istemiyorsun bensizliği haha canım <3

• Sen mutlu ol site falan önemli değil...Evlilik aslında bir yerde savaşa benzer..Nasıl ki savaşta yanlış bir karar verirsen bunun izleri derin olur evlilik de böyledir...Benim korkum hata yapman,sonucun da da canını yakman...Mutlu ol...Ama acele etme minik = )

• Genç evlenmek iyidir ama karşındaki eşin de önemli sorumluluk bilinci saygı olması gerekir zaten eş ile gençliğinde çocuk yapmadan birde çocuğa zemin hazırlayarak mutlu olan kişiler var Ama önemli olan karşındaki kişinin parası değilde karakteri önemli,

1|0
    0|0
  • ben 25 te evleneyim.diyodum da sartlar elverisli degil

1|0
    0|0
  • Evlenmeden çocuk yapmayı düşünüyorsan evlenmene gerek yok git zina yap o zaman.

1|1
    1|0
  • İnsanlarla anlaşmak kolay da, doğru insanı bulup 1 ömür boyu birlikte olmak zor ya. Önce aslında aynı evde yaşansa bir, en azından bir ay felan. Ona göre tartılır her şey.

1|0
    0|3
  • 25 yaşından önce evlenirsen pişman olacağına emin olabilirsin <3

Aynı evde birisiyle yaşamak iyi fikir olabilir ona bir şey demiyorum, hobi olarak yine aynı evde yaşa..Ama evlilik farklı.

3|0
    1|5
    • Şimdi düşününce kafamdaki evlenme potansiyeline yakın 3-5 kişi var. O zaman her biriyle yaşamam lazım mı ne oluyor, hayır hepsi de çok tatlı efendi çocuklar ama uzaktalar Allah kahretmesin. Neyse, biri 2 hafta sonra geliyor. 3 hafta sonra ben birine gidiyorum da zaman sorunumuz var ya. Birbirleriyle çakışsınlar istemiyorum :((

• Çapkınım elbette ama sen çapkın olduğum alanları yanlı söylüyorsun ya, düşüncesi bile ignore ediyor. Bir daha düşün ve büyük düşün Roni ajhjsa

• Çok felsefi, ben bunu anlayıp geliyorum asdhk

• okulunu bıtır ıse gır basla para kazan bence oyle evlen

1|0
    0|0
    • Maddi özgürlüğüm kendi ellerimde zaten, o konuda herhangi bir sorun yok. Hani işim hazır ama bilemedim, zor olur zannedersem.

• anladım tabıkı okurkende bırı olsa tanıma zamanı derken 2-3 yıl gecer sonrada evlenılır ama kısmet bu ısler karsına ne zaman cıkar asık olacagın sevecegın kısı acele etmemek lazım ılk basta cevrendekılere bakarsın olmuyorsa daha yabancı kısıler olur belkı bır markette ya da her hangı bıryerlerde karsına cıkacaktır

• hazırsan evlen ama koca adayın askerlik yapmamıssa yapmasını bekle

1|0
    0|0
  • Kişiye göre değişir

0|1
    0|0
  • Erken yaşta çocuk sahibi olursun tek artısı bu olur...

0|0
    0|2

Kızlar Ne Diyor 6

• Evleneceğin insan mülayım saygılı hoşgörülü sevgi dolu olursa bu dediklerini gerçekleştirebilirsin eeğer İstediğin hayal ettiğin bir insan evladıyla karşılaşıp evlenirsen Huzur da olursa evliliğin eksileri diye birşey olmayacak

çevremden biliyorum

hakkında hayırlısı olsun

1|0
    0|0
  • erken evlenmenin en büyük eksisi henüz işlerini oturtamamış olabilmen maddi açıdan sıkıntı çekebilirsin

onun dışında sevdiğin kişiyle evleniyorsan ve sevildiğin kişiyle evlilik çok güzel birşey. Erken yaşta çocuk sahibi olarak çocuğunla daha güzel ilgilenebilirsin. çocuğun 10 yaşındayken senin 40 yaşında olman ve 30un başlarında olman arasında çok fark var. daha iyi anlayabilirsin çocuğunu.

1|0
    0|0
    • Gazla bakayım gazla. 1 hafta sonra Ankara'ya kocaya kaçıyorum ben, artık orada nikah falan kıyar dönerim Istanbul'a kafama da koydum zaten.Gerçi adamın beni çok alası yok ama daha ne benim gibisini buldu da kaçırıyor mu bir de haha.

• Burayı görse söver herkese ya. Ama du' bakalım belki yan yana geldiğimizde ikna edersem beraber bi' soru açarız belki gelen sevimli cevaplardan üye yaparım onu da, sanmıyorum kız kazık kadar adam. Sonra benim üyeliğimi de kapattırır karışmam valla agshjk

• ahsakjfgaj yok yahu ozaman bilmesin ajdkfhjld

• Erken evlenmenin hiç bir eksisini yaşamadım var mı bilmiyorum gerçekten.Bi arkadaşım başka adamları tanıma şansın kalmadı yani belki daha iyisini bulacaktın falan gibi bir yorum yapmıştı da çok gülmüştüm buna :)) Bunun sonu yok ki her bulduğunun daha iyisi olabilir yani :)

En büyük artısı genç anne olmak.Onun dışında yaşımın küçüklüğünü pek hissetmedim ben açıkçası hep yaşımdan büyüktüm hayatım boyunca.Kocacımla da 6 yaş var aramızda ben ona ayak uyduruyorum yani.

Ayrıca doğru insanı bulduğunda ve kendini evliliğe hazır hissettiğinde yaşının çokta önemli yok ne farkeder ki 3 yıl sonra ne değişecek..

2|0
    0|2
    • Bu gidişle ben şaka maka varacağım kocaya. Aldığım cevapların çoğunda erken evlilik yapıp, öneren kişiler oldu çünkü Nisan'ım. Bir de sizden görüyorum, iyice depreşiyor bebek sevdam. Bakarsın ben de karnımda bebelerle mezun olurum belli mi olur hahah.

• Annelik insanı çok mu pozitifleştiriyor ya, hayranım sana bebeğim. Son 1 aydır tam bir melek gibisin, çok uysal, çok tatlı. Aman nazar değmesin. Haklısın, doğru olduğuna inandığımız ve gerçekten doğrumuz olan insanla yaşlanmak bambaşka bir şey olmalı. Bakalım, daha çok çok başındayım ama sizi görüp imrenmemek elde değil...

• Sorma sevgi pitirciği oldum bende :))Hayırlısı olsun hakkında tatlım.

• Ben de düşünüyorum .

Okulum var(tıpçıyım) ve uzun bir sürecin içindeyim.Okulumun bitmesini bekleyeceğimi sanmıyorum, en kötü bittiği zaman evlenirim.

İş bulma gibi bir sıkıntım da yok ve yine kendi mesleğimden birini isterim.

Farklı bir fakülteden de olsa geçiş olanağını kullanır çözüm buluruz.Ki evli olmanın havası da var.

Önemli olan doğru kişiyi, mutlu olabileceğin birini bulmak.

Dediğin gibi aşağıdaki yorumları da okudum, tek başına yapabileceğin faaliyetleri mutluluğu bulduğun kişi ile daha eğlenceli hale getirebilirsin.Seyahat gibi...

Erken yaşta sorumluluk almak korkun yoksa ve tek kişiye bağlı kalacağından eminsen, sadakatine güveniyorsan evlenmekten çekinmemelisin.

Eşinle beraber yatakta yatarken aranızda küçük sevimli bir parçasınızın olmasından, minicik ayaklarının karnınızı tekmelemesinden daha güzel ne olabilir ki ? Kucağına aldığında salyaları omzunu ıslatacak..Çocuk sahibi olmayı ben de istiyorum.

Eğer kendini bazı şeylere doygun hissediyorsan bu seni hiçbir şeyden geri bırakmayacak.

Umarım her şey istediğin gibi olur..

1|0
    0|2
    • Çok güzel düşünüyorsun. Söylediklerin de teşvik ediyor beni diyebilirim.

Kendimle alakalı hiçbir kaygım yok. Karşımdakinden var, yine de kendimden yok. Evlilik bireyselliği kaldırıyor, sen-ben yerine "biz" geliyor. Atacağın adım belki senin için bir sorun teşkil etmez, geçerlidir ama karşındaki insanın ne tür tepki vereceğini kestiremeyebilirsin.O yüzden yanında olan kişiyi gerçekten tanıman gerek.Aynı ipte yürüyecek, iki yetenekli ama birbirine bağlı, en az sen kadar kendinden emin biri gerek.

• Sevgilisi olanlar dahi imrendi bu olaya, kıskandı..Böyle bir çift olmalı işte..

• Bu yorumları atarken de farkettim de yorumlarda karakter sınırlaması daha önceden var mıydı şimdi mi farkettim yoksa ?

• 16 yasında evlenen bırı olarak artıları ; esımle buyudum :) gezdım tozdum hayatı yasadım karısanım olmadı bır genc kız olarak veşu anhayata yeterınce doymus hıssedıyorum kendımı , yaptıgım hatalardan yasım geregı bılmıyordur gercegıyle cabuk sıyrıldım,

eksılerı ıse ; sorumluluk sahbı oldugumu hıssettım yapacagım cılgınlıklardan korkarak hep bır adım gerı durdum cekındım kendımı unuttum , ve bundan dahası ne olabılırkı ?

ama hıcbır genc kızın 25 yasından ıoncesı evlenmesını ıstemıyorum cocuklugunuzu genclıgınızı yasayın , sorumluluklarınız sızı koseye sıkıstırmasın 13 , 14 yaslarında kucagınıza bebek verılmesın !

ALLAH a sukur sımdı anne olmaya hazır hıssedıyorum kendımı ama cocuklugumu kaybettım

3|0
    0|0
    • Ben o kadar çok yaşadım, yaşıyorum ki doygunluğumun sınırındayım. Sadece yazın Avrupa'ya çıkacağım 2 ay kadar gezip göreceğim. Tek istediğim şimdilik bu ama hayatımda biri var iken de tüm bunları yapabilirim, herhangi bir olumsuzluğu olmaz diye düşünmekteyim.

Teşekkürler tecrübelerinizle aydınlattığınız için.

• Ahaha bir kadından duyulmayacak sözler işitiyorum, öte yandan pek keyifliymiş ahhaa.

Hayırlısı, bakalım... Belki de kocarım böyle 40'a kadar, sağım solum belli olmaz pek.

• bedensel ve ruhsal yonde hazır olduktan sonra bır problem teskıl etmez ama 11 yasında evlendırılıp 12 13 yasında anne olan kızlarımız var hadı kız amgdur pekı ya erkek sen o kızla pardon cocukla yatmaya utanmıyormusun bırde hamıle bırakmaya tovbe , bende erken bır yasta evlendım fakat cocuk dogurmam konusunda baskı gormedım ne zamn ıstersem o zaman anne olurum

• Evlenmek özellikle de erken yaşta evlenmek mide bulandırıcı

0|1
    0|0
Yükleniyor...