Hayatınızı, hangi lunapark oyuncağına benzetiyorsunuz?

NOT: Detay, sorudan tümüyle bağımsızdır. Boş, manasız muhabbetler işte! Söyleyelim de, kulak çınlaması olmasın.

Neden korku filmi izleriz, düşündünüz mü? Bu janrın insanlara cazip geliyor oluşunun altında yatanlar ne olabilir? Sanırım insanlar, konformizmin ve "güven ortamının" onlara hiçbir zaman vaat edemeyeceği uç yaşamları (serüvenleri), aynı güven ortamı içerisinde solumak istiyor.

Lunapark ise, bu anlamda tür için biçilmiş kaftan.

37 yaşında bir adam bilgisayar oyunu oynar mı? Ne sığ bir soru bu! Neden oynamasın! Hele de söz konusu oyun, "Silent Hill" gibi bir korku efsanesiyse. Uzakdoğulular, insanın ruhunu ele geçirme konusunda usta. Öte yandan efsanenin "3." ayağı müthişti. Sarışın/çilli kızımıza (Heather), o yolculukta eşlik etmek unutulmazdı değil mi?

İşte o oyundaki lunapark: link (Heather'imiz için pek de eğlenceli olmayacak tabii.)

Lunapark, 7. sanatta: link

Lunapark, edebiyatta: link

--------------------

Lütfen cevaplamak için acele etmeyin.

• Atlı Karınca
    9% (7)7% (3)8% (10)Oy Ver
  • Dönme Dolap
    28% (23)24% (10)27% (33)Oy Ver
  • Çarpışan Arabalar
    30% (25)54% (22)38% (47)Oy Ver
  • Balerin
    10% (8)2% (1)7% (9)Oy Ver
  • Korku Tüneli (Kamikazeci ve gondolcular da bu şıkkı işaretleyebilir.)
    23% (19)13% (5)20% (24)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

1|0
18|13

En İyi Kız Görüşü

• Benim hayatım bir lunapark..

Hayatımın inişli çıkışlı balerin gibi olduğu dönemde kendimi aynalı ve ışıltılı bir kütüğe bağlanmış süslü oldu kadar hüzünlü de olan bir atlı karınca gibi gördüm.İpimi koparıp gidememenin acısını kimseye belli etmemek için sustum hep..Yüzüme, hüznüm belli olmasın diye yaptığım makyaj akmasın diye için için ağladım..

Sonra birşeyleri değiştirebilmek adına çırpındıkça hep başladığım noktada olduğumu gördüm dönme dolap gibi..Boşa kürek çekilen bir dönemdi benim için..

İçimdeki isyanların, fırtınaların oluşturduğu dev dalgaların ruhumu dövmeye başladığı dönemde idealime ulaşabilmek adına korku tüneline girmeye karar verdim..İçeride ve tünelin sonunda beni her ne bekliyorsa yaşadığım şeylerden daha kötü değildir diye düşündüm..

Bir cahil cesareti ile daldım tünele..Korktuğum da oldu yer yer, güldüğüm de..

Tünelden çıktığımda vermem gereken karar çevremdeki bazı hayatları da ufak tefek de olsa etkileyecekti elbet aynı çarpışan arabalar gibi..Ama göze almam gerekiyordu kendi mutluluğum için..

Evet sonunda lunaparkdaki seyahatim sona ermişti..Şimdi durgun sulardayım..Ama hayat bu, belli mi olur bizi yine hangi oyuncağın kucağına atacağı..

Hayat dediğin zaten lunaparktaki bütün eğlenceli oyuncakların bir toplamı değil de nedir..

NOT: Anlattığım şeyler kurgu değil gerçek yaşadıklarımdır..

1|3
    4|3
    • Palyaçolar... Zahirdeki o mutlu yüzlerin/makyajın ardında kim bilir ne acılar gizli...

Hayat ve lunapark, daha güzel bağdaştırılamazdı sanırım. Elinize sağlık.

Öte yandan yazınızı okuyunca bir de "zincir" geldi aklıma. Halkalar, hep birbirini kovalar değil mi?

Lunapark hükmünü icra ettirecektir...

• Çok doğru diyorsunuz..Lunapark hayatın ta kendisi..

Ben teşekkür ederim eic için..Keyifli akşamlar dilerim..

• Teşekkür etmesi gereken bizleriz.

Size de keyifli akşamlar.

Kızlar Ne Diyor 17

• Sorularının içerikleri özgüvenimi zedeliyor.

Soruya cevap: link buna benzetiyorum, ancak bu kadar sevimli değil.

0|1
    1|0
  • Bir sebepten ötürü linkleri açamadım.

Şimdi soruyu anladığım kadarıyla oyuncaklardan yola çıkarak kendi karakter analizimi yapacağım.

Balerin: sürekli dalgalanıyormuşcasına döndüğü iiçin bu biraz bana yakın. Çünkü gerçekten sürekli fikir değiştirip çevremdeki insanları zor duruma düşüren bir yapım var. Ha bir de mutsuzluktan az sonra ölecekmiş gibi gözüksem bile 90lar mezdeke'si beni hayata bağlar ve kalkıp dans etmeye başlarım.

Dönme dolap: kendimde garip bir şey keşfettim. Ne zaman aşık olsam bu alete bir sempatim oluşuyor. Artık aşk filmlerinden bilinç altıma mı yerleşti nedir, ne zaman bir adamdan hoşlansam hayalimde onla beraber dönme dolapta öpüştüğümüzü kuruyorum. Yıllardır hayatımda da hep geçiş îlişkileri olduğu için dönme dolabı yılın sadece toplasan 20 günü sevip, kalan bütün zamanlarda "höff allahım bir insan buna niye biner ki" gibi sözlerle küçümsüyorum.

Gondol: estetik olarak göze süt banyosu yaptıran bir şey resmen. Ne zaman görsem aklıma çocukluğum gelir. İlk annem ve babam ileydi. Havalar biraz soğuktu herhalde ki, korkudan babamın kahverengi deri ceketinin altına girmiştim. Her neyse, sonra ben bu gondola ilk aşkımla beraber de gelmiştim. O binmemişti, beni izlemişti. O zamanlar çok mutluydum. Gondol, ben ve ilk aşkım. Gondolun ucunda zirvedeyken ayağa kalkar sevgilime öğücük yollardım. Beni daha çok sevmesini isterdim. Zirveseyken ayağa kalkıp canımı tehlikeye attığım için benim için endişelenmesini isterdim. Gondolu işte sırf bu anılar yüzünden çok seviyorum. Yani bunları da anlatmamın sebebi nefes bile alamayan cansız bir nesnenin benim duygularımı hiç bir şey yapmadan nasıl da perçimlediğidir.

Çarpışan araba: bilerek ve ya bilmeyerek zarar verdiğim canlılar. Ailem bendeli bu fevriliğin yaşımdan kaynaklandığını söylüyor fakat bence ailem bana karşı objektif olamıyor. Çok normal. Ben de sevdiğim insanlara karşı subjektif yaklaşırım. Açıklamaya gelirsek sînirlendiğim ve ya hırs yaptığım zamanlarda karşımdaki insanı mutsuz etme konusunda nobel alacak derecedeyim. Yani karşımdaki kîşi o zamana kadar ne hata yapmışsa ve ya etik olmayan herhangi bir şey, hepsini hatırlatırdım. Sırf mutsuz olsun diye. Bundan zevk alırdım bir de. Şimdi şimdi biraz yonttum bu huyumu, gerildiğim zaman bulunduğum ortamdan anında uzaklaşıyorum. Çünkü biliyorum ki birillerini mutsuz edip mutlu, sonradan da pişman olup kendimdn nefret edeceğim. Ya hepimiz garip insanlarız bence.

Hızlı tren: duruşu, gidişi, inişi, çıkışı, yanlaması, korkutması, heyecanlandırması,haz vermesi vs her şeyiyle tam bir Freddie Mercury.

1|2
    3|2
    • Spagetting, hoş geldin sefa getirdin. O güçlü edebiyatınla gelmen de ayrı güzel. Her şey gönlünce olsun.

Hikayen bir nevi Türkiye gibi. Engebeli, kaprisli, günü gününe uymayan, pişmanlıklarla mukadder.

Yerçekimli karanfil, ancak elden ele verildiğinde büyüyor değil mi?

Bir gül vermek isterdim...

• bu hikayemin sadece size açtığım kadarı. oysa benim hayatım, herkesin hayalini kurduğu ütopya gibi. bazen can sıkıcı, çoğu zaman çok mutlu.

eğer edip, tomris'e o karanfili vermeseydi turgut nasıl olur da ''tomris.. senin için alışılmış şeyler söyleyemem, sana yaraşmaz'' diye başlayan şiirini yazabilirdi ki.

sen verdin, ben de aldım farzedeyim. sağ ol.

• İsamu Saito'nun kokolojisinde vardı bu tarz bir soru. Yanlış hatırlamıyorsam buradan yola çıkarak kişilerin cinsellikler ilgili bilinçaltındaki tercihlerini yorumlamaya çalışıyordu. Ya da müzik aletlernde bunu yapıyordu da lunaparkkın simgelediği başka miydi, bilemedim şimdi neyse. Benim favorim şu canavarların kafasına toklmakla vurduğun oyuncaktı.

0|1
    1|1
    • Hoş geldin.

Verdiğin bilgi için teşekkür ederim.

• Discovery gibi alıyor çalıyor ordan oraya :D

0|2
    0|1
  • yine bir bayram günüydü sanırım arkadaşlarla gençlik parkına gitmişiz.

ben hiç sevmem ama dayanamam da binerim bu oyuncaklara kamikazeye bile arkadaş gazıyla binmiş bir insanım . bu konuda kesin tavırlı arkadaşlar var mesela ne yapsan da bindiremezsin o oyuncakların hiçbirine tebrik ediyorum onları hayatta bir duruşları var adamların.

neye binsek neye binsek diye düşünürken arkadaşın ergen kuzeni gondola bindirdi bizi zorla neyse biz gondol da neymiş diye dalga geçiyoruz ordan bir teyze geldi oturdu karşımıza .heyecanla bekliyor ,kocası da onu izliyor sanırım onun kalbi vardı binemedi .

bu "hissetiğim yaştayım " mottosunun kanlı canlı örneği teyzemiz gondol hareketlenmeye başlar başlamaz "aayyy durdurun inecem" diye bağırmaya başladı. dünyanın kısa macerasıydı belki de . benimki de ne bir dönme dolap gibi insanı bayan bir yaşam ne de kamikaze gibi çılgınca işte gondol gibi bir oraya bir buraya; kimisine göre heyecanlı, kimisine göre sıradan .

0|1
    1|1
    • Seni burası için en iyi hangisi tarif eder diye düşünüyorum; belki de "sihirli ayna"sın. Kendine değil dışarıya reflektör tutan. Tabii gerçeği çarpıtmayanından.

Eminim düşündüklerini yazacak olsan, buradaki pek çok üye aynanda kendini görecektir.

• farketmemişim kapalı olduğunu.

benzemiyeyim evet.

• Benze demek ayriyeten bencillik olacaktır.

• b şıkkı çok iyi anlatıyor :)

0|1
    1|0
  • acaba beyninin derinliklerinde bir yerde gizlenmiş saklanmış ya da üstü örtülmüş

servet düşmanlığı yatıyor da bu senin umutları tükenmiş direncini kaybetmiş

emekli devrimci olmana bağlanabilir mi diye düşünmüyor değilim hani :d:d

0|1
    1|0
    • "Yorgun" Demokrat'sak, "yılgın" da değiliz ya can kız :)

Umut hep var...

• Lunaparka gel :)

• Kamikaze :)

1|1
    1|1
  • Gondol. :(

0|1
    1|0
  • Dönme Dolap

0|1
    0|0
  • Atlı karınca güzel görünüyor ama ne heyecan ne de bişi :P

0|1
    0|0
  • dönme dolap.dönüp dolaşıp hep aynı yerdeyım.

0|1
    1|0
  • Çarpışan arabalar dedim hangi psikolojiyle bilmiyorum -.-

0|1
    1|0
  • B dedim.

0|1
    1|0
  • Korku Tüneli ^^

0|1
    1|0
  • Balerin ..kimselere aldırış etmeden ,aynı elipste gözlerimi kapamış dönüp duruyorum ..

0|1
    1|0
  • Dönme Dolap

0|1
    1|0

Erkekler Ne Diyor 13

• Hayatımı neden bir lunapark oyuncağına benzeteyim hafız.

Zaten nefret ederim.

1|1
    0|0
  • Çarpışan Arabalar

0|1
    0|0
  • ben çarpışan arabalara benzetiyorum nedeni ise şöyle ki :

hayatımda bazı zamanlarda herşey harika gidiyor yani bir nevi araba hızlanıyor ve önümde bana çarpacak kimse yok ne güzel fakat engeller yani diğer çarpışan şöferler çıkınca foss

0|1
    0|0
  • Kamikazee :)))

0|1
    0|0
  • C: Çarpışan Arabalar

0|1
    0|0
  • Valla ben kendimi lunapark gibi görüyorum, herkes eğleniyor, gidiyor ve sonra ışıkları kapanıyor ben eski ıssızlığıma geri dönüyorum.

0|1
    1|0
  • atlı karınca sürekli aynı yerde dönüyorum çok sıkıcıyım

0|1
    1|0
  • Dönme dolap, çok değişik bir şey yok, hep aynı şeyler..

0|1
    1|0
  • dönme dolap

0|1
    0|0
  • Çarpışan araba carpıyoruz yaşıyoruz hic bişe olmamış dewam ediyoruz

0|1
    0|0
  • Çarpışan Arabalar

0|1
    0|0
  • dönme dolaba. dönüp dönüp duru..

0|1
    1|0
  • neden algılarında 37 yasında bir adam bunu merak ettim

0|1
    1|1
    • "Ben, bir başkasıdır." - Rimbaud

Soruya yanıt verirseniz sevinirim :)

• İnişli çıkışlı (yalpalar) bir hayatınız var yani, öyle mi :)

Teşekkür ederim.

• aynen öyle rica ederim :)

Yükleniyor...