Dini inancınızın doğruluğundan nasıl bu kadar eminsiniz?

Şuana kadar insanlar tarafından inanılmış binlerce farklı din, binlerce farklı Tanrı var ve hepsi kendi inancının doğruluğundan şüphesiz..

Ra'lar, Hadesler, Zeuslar, İsalar daha neler neler, yaratıcı olduğu düşünülen binlerce efsane..

İnsanoğlu ilk çağlardan beri Tanrı'yı yarattı..

Tüm bunlara rağmen, inancınızdan hiç şüphe etmiyor musunuz?

0|0
11|7

En İyi Erkek Görüşü

• bunun sebebi insanların çok kısa dönemlik düşünmeleri. yaşadığı son 10-15 yılı hesaba katarak düşünüyorlar ve hep böyle kalacak sanıyorlar. bu durum birçok konuda karşımıza çıkıyor. mesela evrime karşı çıkış sebebi "peki neden maymunlar insan olmuyor" şeklinde ortaya çıkıyor. kısa dönemlik düşündüklerinden birkaç on yıl içerisinde türlerin birbirine dönüşmesi gerektiğini sanıyorlar. yine "sosyalizm ütopyadan ibaret" demeleri de kısa dönemlik düşünmelerinden kaynaklanıyor. halbuki daha 40-50 yıl öncesinde dünya yüzölçümünün üçte biri sosyalist iktidarlar tarafından yönetilmekteydi. hey gidi hey. ülke cahil kaynıyor.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 11

• Sen de dönüp dolaşıp bir gün bizim gibi muhtaçlardan olacaksın araştırma yapıyorsan doğru yolu da bulursun geç bulacağa benziyorsun bence nedeni ise akıl yürütmek mantığı harekete dökmek yerine hep yorumda kalacağı için bu düşüncem...

Tanrı elbetteki vardır;Allah olduğundan şüphe ediyorsan bu uğurdaki yolculuğun kısa sürer.

Tanrılardan tanrı beğeneceksen kendine eğer işin uzun sürecek ve ömrüm yetmeyecek.

Ki ben Allah inancı olan biri olarak dünyaya ateşi göndermesiyle onun beni yakmasından korkarım..

0|1
    0|0
  • tanımadığım birini geçtim tanıdığım birine dahi sormayacağım bir soruyu bana sormanı anlamsız buluyorum. senin agnostik ya da ateist olman benim ilgimi çekmiyorken senin benim inancımı sorgulaman boş uğraş. anlatsam da anlamıcaksın çünkü sorun tek taraflı.

3|1
    1|0
  • insanoğlu tanrıyı yaratmadı. zaten varolmuş olan Varlığın bilincine vardı.. ya da hala 'varamadı'.. bir çok din, inanış, görüş olabilir bu Varlığın (Allahın) olmadığını ispatlamaz.. Yalnızca bir çeşit Güzel vardır; ama görüntüleri binlerce çeşittir.. Mutlak Güzel, evreni bir ayna olarak var eder. bilmeyen aynalığı, ne bilsin aynalara pas olur keder..

0|0
    0|0
  • Hm tuhaf.. bu araştırma aşamasında dikkatini çeken şeyler olmadimi?

Mesela horus a değinmiş sin yani mısır daki dini tapınaklar. Mısırlı lar da öldük ten sonra hesaba çekilecek lerine inanırlar. Firavun larını niye bütün varlıkları ile gömdüklerini zannediyorsun? Öteki dünyada yaşam tarzlarıni devam ettirmek için.

Romalılar, Yunanlar binlerce sene önce ölen insanların iki gözüne para koyarlar mış öteki dünyada cesur insan oldukları belli olsun diye

Hindu dininde iyilik yapma her nekadar da reenkarnasyon için önemli olsada aslinda ölümden sonra ki hayata hazırlık tır

Yani her dinde öteki dünya var. Detaylar değişik olabilir bu normal bişey.

Bir söz bile kulak tan kulağa anlatilinca nekadar değişiyor değişik bir söz çıkıyor.

Bukadar dinlerin türemiş olmasıda buna benzer.

Asıl birtane dindir.

Ama insanlar kültürlerini yaşam tarzlarıni dini diye yaşamaya başlayınca aslı kaybolmuştur.

Artık O gerçek din hangisi onu bulmak sana kalmış

0|0
    0|0
  • Hayır etmiyorum.İliklerime kadar hissediyorum varolduğunu.

2|0
    0|0
  • 3 büyük dinin tamamlayıcısı olduğunu biliyorum. günümüzde açığa çıkan çoğu bilimsel gerçekle uyuştuğunu biliyorum. dinimde bir eksiklik göremiyorum, ondan.

1|0
    0|0
  • Kendime tapıyorum .

0|0
    0|0
  • Neden suphe edelim isteyen istedigi dine inanir

0|0
    0|0
  • He ronhaklisin yine cok iyi bir konuya deginmissin 1*

0|0
    0|0
  • ya herkes neden bu konuyu irdeliyor, isteyen inansın, isteyen inanmasın, birbirinize neyi ispatlamaya çalışıyorsunuz

0|1
    0|0
  • sende böyle habire dini irdeleme yok sürekli bi, bişeyler ispatlama cabası.. yeni ateist olmuş bi, ergenmisin yoksa nebileyim bu platformu böyle konular açmak için çok mu uygun buluyorsun anlayamadım gitti.

Sanane yahu ? isteyen istediğine tapar. İsteyen 3ün 1ine isteyen tanrıya isteyen öküze tapsın. Nedir bu merak nedir bu dini sorgulama aşkı ? git kendi içinde kendince sorgula bunun üzerinden mi prim yapmaya çalışıyosun ?

hayret bişey...

1|0
    1|1

Erkekler Ne Diyor 6

• Şimdi oturup yazıcam cart curt zart zurt edeceksin. Onun için.kendimi yprmayacağım. Ama senin okıyup bildiklerini bizde biliyoruz :)

1|0
    0|0
  • Kur bi' hax'ta keyfimiz yerine gelsin..

1|0
    0|0
  • Sen olmadiğına nasıl bu kadar emin olabiliyorsun.sen bunu acikla bende sana aciklama yapicam.

4|0
    1|0
    • Benim bunun hakkında kafa yorduğum ve araştırma yaptığım kadar araştırma yapıp düşünüp var olduğu sonucuna varan kişiye saygı duyarım..

Ama inananların çoğu sadece inanıyor çünkü ateş can yakar..

• Sen nerelerdesin mezar kaçkını

• hoş görsen affet gitsin aldırma büyüklük sen de kalsın uğraşma dinimiz hoştgörü dini nitekim..

• Tanrı var din yalan din yok çünkü en büyük din insanlara yardım etmek insanlara yalan söylememek arkalarından iş çevirmemek dürüst olmak çalışkan olmak. Ama bu ibadetlerini eksiksiz yerine getiren pek yok hatta hiiç yok. Müslümanım diyip namaz kılıp oruç tutup bunları yapmamak zaten apayrı bir günahtır. dediğim gibi Tanrı yok değil çünkü illaki biimsel açıklamalar olsada ruh insanlık insanın biyjik yapısı evrenin yapısı tesadüfi olamaz.

0|0
    1|0
  • Evet bir tanrı var.

0|0
    0|0
  • insanlar birşeylere inanma ihtiyacı duyar sacmalıgını dinledim okudum yıllarca

o sacmalıga dahil olmak istedim . çünki celişmeye baslıyorsun bir yerden sonra

bi yaratıcının olmadıgını kabullenmeye calısmak ahmaklık olmaya baslıyor bir sure sonra.

0|0
    0|0
Yükleniyor...