İnsanlar yanılgı içerisinde olduğuna göre, nasıl Allah var ya da yok derken bu kadar netsiniz?

- Eğer doğru din Hristiyanlıksa, dünyadaki 4.6 milyar insan yanılıyor demektir. Bu, dünyadaki insanların %65'inin hayatlarındaki en önemli konu hakkında yanılgı halinde olduğu anlamına gelir.

- Eğer doğru din İslam ise, dünyadaki 5.35 milyar insan yanılıyor demektir. Bu, dünyadaki insanların %76'sının hayatlarındaki en önemli konuda yanıldığı anlamına gelir.

- Eğer doğru din Hinduizm ise, dünyadaki 6 milyar insan yanılıyor demektir. Bu da, dünyadaki insanların %86'sının hayatlarındaki en önemli konuda hata yaptığı anlamına gelir.

- Eğer doğru din yahudilikse, dünyadaki 6.985 milyar insan yanılıyor demektir. Bu, dünyadaki insanların %99'unun hayati bir hata yaptığı anlamına gelir.

- Eğer yaratıcı ve din diye bir şey yoksa, bu da dünyadaki 5.85 milyar insanın dinlere inanmakla yanıldığı anlamına gelir. Bu durumda dünyadaki yanılan insanların oranı %83'tür.

Gördüğünüz üzere her ihtimalde, insanların çoğunluğu yanılmaktadır. Hem de hayatlarındaki en önemli konuda.

Tabi bu yukarıda kullandığım rakamlar çok iyimser rakamlardı, zira doğru din Hristiyanlıksa bu durumda bu dinin kurallarına uymayan birçok Hristiyanı gözardı etmiş olduk. Veya doğru din İslam'sa, bu durumda yine tüm müslümanların gerçek anlamda müslüman olduklarını varsaydık.

İnsan, doğası gereği hata yapmaya mahkûmdur diyorum ya hep. Elinize bir tebeşir alıp tek seferde ve hızlıca asfalta 100 metre uzunluğunda düz bir çizgi çizemezsiniz, bu insan olduğunuz içindir. Peki öyleyse doğruları belirleyen merci nedir veya ne olmalıdır? Seni, onu bilmem fakat benim için bu merci eğer varsa Allah olmalıydı, eğer o yoksa geri kalan tek şey kaos olurdu. Kendimi hatalı yanlarının %100 olacağı insan ürünü fikirlere uydurmaya çalışmaktansa, kusursuz bir yaratıcının belirlediği kurallara uydurmaya çalışmak daha mantıklı geliyordu bana. Zira başkalarının fikirlerini bırakıp sadece kendim fikir üretmeye çalışsam bile bu benim de hata yapacağım ve kendimi, kendi beynimden çıkan hatalı fikirlere uydurmaya çalışacağım anlamına geliyordu.

Michael sikkofield'den alıntı yaptım.

0|0
2|4

En İyi Erkek Görüşü

• Agnostikler haklı o zaman.

1|0
    0|0
    • Herkes kendine göre haklıdır ama agnostik olmakta haklılar diyebilir :)

Erkekler Ne Diyor 3

• İnsanoğlu var olduğu sürece hep insan üstü bir güç arayışı içine girmiştir.Çünkü Kuarn'ın dediğine göre insanlar basit yaratılmıştır ve herşeyi bilemezler ancak düşünerek birşeyler bulmaya çalışırlar,eğer dinler incelenirse hemen hemen hepsi insanlara aynı şeyi emreder,mesela haram yeme,cana kıyma,zina yapma gibi,sonuçta hepsi bir yaradan olduğu konusunda hemfikir.Ben kişisel olarak canlılara bakıyorum doğaya,gökyüzüne her nereye bakarsan bak bu kadar mükemmeli ancak ancak bir Yaradan planlayıp yapabilir.İnanmayanlar der ki görmediğim birşeye nasıl inanayım,nefes alıp veriyoruz, hava var biliyoruz,görebiliyormuyuz,rüyalar;bence rüyaların bir bölümü yakın geleceğimizden bizi haberdar ediyor ancak biz bilemiyoruz,daha buna benzer herşey,zaten insan kendini bir incelese inanın hiç tereddüt edecek birşey yok,herşey gayet açık.Ben bu kainatı mutlaka bir Yaradan'ın olduğuna inanıyorum biz de buna Allah veya Rabbimiz diyoruz.

0|0
    0|0
    • Bende müslümanım, ama sadece bunlardan biri doğru ve bir sürü topluluk yanılıyor diyorum.

• Bende tam anlatamadım,bir tek doğru var bence,bütün insanlar bir yaratıcı olduğuna inanıyor fakat her dinde toplumu yönlendirenler var ya insanları yanıltanlar onlar,bizde de var,diyanet dahi ayıklayamıyor sahte uyduruk hadisleri,ben bazı hocalara bir konu soruyorum cevap veremiyor sıkışıyor,Peygamberimizin hadisi deyip atlatıyor.her dinde bunlar var malesef.

• kur anı okuyan birisi olarak ben inancımdan memnunum.inanmayanlar onun yaptırımından korksunlar.

0|0
    0|0
  • Çare Agnostiklikte :D

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Bir şeyin kanıtlanmaması olmadığı anlamına gelmez. Gayet net olabilir bir insan inanç konusunda. Çünkü hissetmek ile alakalı. Mesela annenin sana duyduğu sevgiden hiçbir zaman şüphe etmezsin. Onunla tartıştığın zaman, sana isteyerek ya da istemeyerek kötülüğü dokunduğu zaman bile bilirsin seni sevdiğini. Allah'ı da böyle düşünüyorum. İnsanları üzse de -verdiği acılar ile- yine de seviyor. Ve var. Tabi bunlar benim bakış açım.

1|0
    0|0
    • Bakış açın yine benim gibi aciz bir insan tarafından yorumlanıyor tabi, çok ince ve güzel

• Aynen oyle, biz surekli saniyoruz zaten :) Tesekkurler :)

• Ben de teşekkür ederim:)

• DİN MİN YOKTUR.SÖMÜRÜLMEK İÇİN ÇIKARTILAN VE BUNA İNANIP YAPTIĞI PİSLİKLERİ HAFİFLETMEK İSTEYEN İNSANLARIN İŞİDİR.TARTIŞMA BAŞLATMAYIN.BENİM DÜŞÜNCEM.EĞER ALLAH VEYA TANRI VAR OLSAYDI BİRİ AÇ DİĞERİ TOK OLMAZDI.DENGE DİYECEKSİNİZ.BANANE ULAN BEN AÇSAM BANANE ALLAHTAN TOK OLANDAN.CENNETTEKİ 5 ERKEK GÜCÜNDEKİ HERİFTEN.EĞER BİRİLERİ ÖLÜYORSA SUÇSUZ YERE BANA BÖYLE GÖRMEDİĞİNİZ ORANIZDAN UYDURDUGUNUZ ŞEYLERDEN BAHSETMEYİN. EĞER O 1 YAŞINDAKİ ÇOCUK ÖLÜYORSA KOYMUŞUM YARATANIN ADALETİNE. ALLAHU EKBER DEYİP DIŞINK DIŞINK.GİRSİN BİR YERİNE O MERMİLER. ÇIPLAK DOLAŞIRIM HER GÜN BİRİYLE YATARIM BELKİ DE AHLAKSIZIM. AMA BİLSİNLER Kİ BEN SADECE KENDİME ZARAR VEREN BİR İNSANIM. EVET BÖYLE BİR İNSANIM. AMA GERÇEK BİR İNSANIM.AHLAKİ DEĞERLERİM OLSA DA OLMASA DA.

0|0
    2|0
    • relax baby, senin gibi düşünmüyorum

• Yav sie

• bsas ;)

Yükleniyor...