Sizin "kendine güven" kavramınız nelere dayalıdır ? Hangi şart ya da şartlar sizde kendine güven yaratır ?

Bu "kendine güven" dedikleri şeyin. aslında kuru kuruya tek başına bir kavram olmadığını. yani sadece güveniyorum demekle olmadığını ve belli sebeplere veya şartlara dayandığını, bunların sonucunda kendine güvenin yüksek veya düşük olduğunu düşünüyorum. Yani kendine güven olayı birçok faktörün bir toplamı, bir sonucu diyebiliriz.

mesela kimi insanın maddı durumu iyiyken kendine güveni daha fazladır. kiminin ise bedensel olarak gücü kuvveti yerindeyken, veya kimisi güzellik veya yakışıklılığı kendine güven sebebidir.yada iyi giyinmek, sosyal olmak... liste uzar gider. ancak bu şartlar tam tersine dönünce de kendine güven düşüyor veya tamamen kaybediliyor.

Kendine güven kavramını ayakları monte edilmemiş bir masa gibi düşünürsek kendine güven konusunu ayakta tutan ayaklar nelerdir sizce ? (genel değil kişisel cevaplarınızı istiyorum)

Güncellemeler:
Verdiğim örneklerde soyut şeylerden örnek vermedim çünkü onları kazanmak da kaybetmek de uzun zamanlar alabiliyor. daha çok anlık olarak güven kazandıran ve kaybettiren şeyleri sormak benim amacım. çünkü onları elde etmek de kaybetmek de bazen daha kolaydır.

yoksa bilgi birikimi kültür gibi şeyleri inkar etmiyorum.

0|0
2|5

En İyi Erkek Görüşü

• ailemden aldığım değer yargılarım başlı başına yeterli.

2|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• benim güven masasını 4 ayağı olduğunu düşünürsem en önemlisi bilgi... bilgi benim için en büyük güven.. sonrasın maddi güç... fiziksel güç bazı konularda güven konusudur.. son olarak ta ruhsal durumum...

2|0
    0|0
  • Param güçtür güç güven ve huzurdur sonuç olarak öz güvendir

1|0
    0|0
  • Özel bir şartım yok.

0|0
    0|0
  • Yoğun insanlar herzaman Oz guveni olan biridir ama asosyal gunun 24,sati tek başına takılan birinin özgüven kaybı vardır bu Oz guven eksikliğide birazda aile ilişkilerinden patlak verebiliyor mesela bir ortamda herkes konuşur lafı para eder ama sen hep konuşunca kimse takmıyorsa ciddiye almıyorsa Oz guven eksikliğine yol açıyor

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Basari ,sosyallik ,mutluluk ,para

bunlar olunca ozguvenim tavan yapiyor.

Biri bile olmazsa sorun yani

2|0
    0|0
    • dürüst ve samimi cevabınız için teşekkür ederim.

Bazıları sorumun yüzeysel olduğunu ima etmeye çalışıyor sanki.

• bunların hiçbiri olmadığı halde kendine güvenenler hiç de az değil

1|0
    1|0
    • sadece verdiğim örneklerle sınırlamayın..bütün ihtimal ve sebepleri soruda tek tek sıralamam mümkün değil.

Yükleniyor...