Sınıfta kalmama diye birşey olabılırmı? Soruyorum sizlere.

Arkadaslar

Ben yenı atanmış bır ogretmenım. Sınıftan kalkmanın kalktığı egıtımın ıyıce sevıyesızlestıgı bır ortamda egıtım ve ogretım yapmaya çalışıyoruz. Ogrencılerde su psıkolojı var : Madem sınıftan kalkma kalktı.. O zaman neden çalışayımkı? Sebep yok.. Ben bu donem derste devamsızlığı olan derse katılmayan ve derste hıc bır ıslevı olmayan sadece okula dalga geçmeye gelen ogrencılere ıngılızcelerıne 1 vermeyı düşünüyorum. Sınavlarda da kopya cekerek bırbırlerınden yardım alarak dersı gecıyorlar. Bu kadar saçma bısey gormedım.. Egıtım gıtgıde bozulmaya başladı.. Sankı cahılıye devrını yasıyoruz. Kolejler ve bazı okullar harıc resmen egıtımı bıtırmye yonelık polıtıkalar benımsenıyor. Ogrencılerde yuz aldıkça; salla derslerı nasıl olsa gecerız mantığı oluşuyor. Ogrencı derslerden gıtgıde soğuyor. Onların motıvasyonuda gıtgıte düşüyor. Bu durumda sınıfta kalma gerı gelsın dıyenler!

0|0
1|15

En İyi Erkek Görüşü

• İyi not alanlara kopya çektiklerini düşündüğünüz için 1 vermek yanlış olur. Çünkü kopya çektiklerini biliyorsanız sınav esnasında müdahale etmelisiniz sonradan yapılan müdahale doğru olmaz. Bunun dışında illa bir not düşürmesi olacaksa davranışlarına göre tartıp not düşürmeniz uygun olur. Doğu bölgesine diğer tüm bölgelerden çok fazla yatırım yapılmalıdır. Gerek bilgi gerek sosyal aktivite açısından çocukların beynini geliştirmek için ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Çünkü orası unutulmaya yüz tutmuş olup zincirin en zayıf halkasıdır. Cahillik en büyük düşmanımız ve orası cahil ocağı gibi cahil ailelerden ötürü çocuklarda cahil yetişip büyüyor. Hocam sizin yapabileceğiniz pek fazla bir şey yok. Hepsinden önce bireyin kendisi istemeli tamam siz fikrini değiştirmeye çalışarak bir adım atabilirsiniz lakin sorun çocukların istemesi değil. Ailelerinde iş bitiyor onlar engel oluyor bunu düzeltmek gerek bunu da siz yapamazsınız. Devletin el atması gerek çünkü bir kişinin boyunu aşan bir şey. Ve siz bir şeyler yapmaya çalışıp ters tepki olarak geri dönerse bu sizi de olumsuz etkiler öğretme isteğinizi zayıflatır. Bu durumu MEB.'e dilekçe yazarak çözüm arayışında bulundunuz mu ?

0|0
    0|0
    • cok güzel yazmışsınız.. daha once bulunmadım.. Bende sınavlarından deıl ; davranışlarından kırıyorum.. Oyle bır hal alıyorkı sınav calıskan sandıklarım bıle bırbırlerınden bakıyor.. Sınav anında müdahale edersem butun sınıfın k�ğıdını toplamam gerek. cunku gözlere müdahale edemiyorsunuz. sağdan soldan herseyden bakıyorlar. Dersıde dınlemıyorlar. arkaya gecıp sıhbet muhabbet: olabılır dersten sıkılmaları normaldır : Belkı anlamıyor belkıde hoşlarına gıtmıyor.. Lakın temellerıde yok.Kapasıtede yok

• ALLAH sabır versin yardımını esirgemesin.

• saol kardeş...

Erkekler Ne Diyor 14

• İlkokulda aynı moddaydım, işte bu mod yüzünden hala matematik ile cebelleşmekteyim :) O kadar berbat bir sistem ki, kemerimiz sıkı tutulmalı ki daha sıkı asılalım derslere, ama yok rahatlığa tembellik geliyor.

Sizin yapabileceğiniz bir şey yok hocam, sistemi bu hale getirenler, sistemi olması gereken hale getirmeli önce.

cut.

0|0
    0|0
  • cevabımdan önce ilkokul yıllarıma döndüm, 6. sınıfa giderken sınıfta ingilizcesi sayılı iyi insandan biriydim ama ayşe şeker diye bir hocamız vardı başlarda çok sevdiğim, kasti bir biçimde bana düşük veriyordu. Dönem sonunda da 2 gelmişti karneme tam bir utanç kaynağı aklıma geldi öyle bir paylaşayım dedim.

Cevabıma gelecek olursak, evet sonuna kadar katılıyorum ama cevabı sen kendi içinde vermişsin amaç devlet okullarının kalitesini mümkün olduğunca düşürüp, insanları özel okullara yönlendirmek. zaten son eğitim sistemi direk bunu amaçlıyor dikkat edersen. anadolu lisesini kazanamayanlar mecburen meslek lisesine ya da imam hatibe gitmeye zorlanıyor. böyle kalitesiz bir ortamda maalesef senin değiştirebileceğin bir şey yok. Zaten bu ortam da idealist istesen de olamazsın. Sana tavsiyem en yakın zamanda kolej öğretmeni olman yönünde.

0|0
    0|0
    • nee:) zaten ben kolejden devlette daha başarılı olabılecegımı dusundugum ıcın ayrıldım:S

• Türkiye gibi bir ülkede nerede daha çok para alırsan orada daha başarılı olursun

• Sınıfta kalma geri gelse de eğitm kalitesine bir etkisi olacağını düşünmüyorum. Sınıfta kalma korkusunun sınıf disiplini ve öğrenci motivasyonuna pozitif etkisi olacağını düşünüyorsun fakat bence bu etki uzun vadeli bir etki değil. Öğrencilerin motivasyonları gelecek hedeflerinden ve kendilerine model aldıkları insanlar ile şekilleniyor..

Eğer TV de izledikleri kişileri veya futbolcuları model alıyorlarsa onların derslere konsantre olmalarını bekleyemezsin. Sınıfta kalmanın da ailelerine açıklama kısmı dışında umurlarında olduğunu sanmıyorum. Hangi ilçede öğretmensin ?

0|0
    0|0
    • ben doğuda kardes

• aynen ne bıcım somuruyorlar.. eskıden dı o .. ıste burası doğu .. ucuz falan dıye. ben keşke ıstanbula gıtseydım.. yanı orasıda pahalı burasıyla aynıysa hıc deılse denız manzarası gorurdum:D

• Evet deniz kenarında olmak çok güzel :) İstanbul a geliyormusun ?

• gitgide bozulmaya mı başladı? :))))) güleceğim yoktu burada sesli güldüm :))))

eğitim sistemi bozulalı yaklaşık 5 yıl filan oluyor.

Ciddiyete gelirsem biraz hayali bir durum gelebilir ama gangster paradise filmini izlediysen eğer o kadının da çok ciddiyetsiz bir sınıfı vardı ve ödül yöntemiyle öğrencilerini eğitiiyordu. uygulanamayacak birşey değil. bence denemelisin?

0|0
    0|0
    • ödül vallahı hocam.. bende odul nıce oldu.. bu seferde ıyıce şımarıyorlar.. sureklı hedıye hedıye. aferım.. gına geldı.. motıvasyonları cok kotu.

• bence henüz keşfedemediğin ama zamanla keşfedeceğin bir çözümü vardır. inanıyorum yaparsın.

• bakalım zaman ..

• kesinlikle katılıyorum ama bu senin 1 düşürmenle düzelecek bişey değil onun yerine bence çocukları gelecekleri hakkında gelecek meslekleri hakkında heyecanlandırıp diğer bir deyimle gaza getirip ingilizcenin o anda ne kadar faydalarına olacağını onlarca üniversite mezununun kat kat onune geçireceğinden falan bahsetseniz yüzlerce kişinin şu dili konuşabilmek için 10binlerce lira harcadığından falan bahsetseniz daha iyi olur bence . Bide erkek öğrencilerin dikkatini çekmek için ingilizce chat siteleri söyleyin böylelikle diğer ülkelerden (özellikle rusya çünkü en küçük erkek bireyinin bile hayalinde bir rus kız arkadaş vardır ) arkadaşlar edinebileceklerinde bahsetseniz çok daha iyi olur bence. bizim hoca hazırlık sınıfında bile bu yolu kullandı sınıfta mühendis sınıfı olunca haliyle %95 erkek bayada işe yaradı bu sayede hem arkadaş edindik hemde ingilizcemiz gelişmeye devam ediyo.

0|0
    0|0
    • hocam benım zaten doğu gorevı.. egıtımın dıbe vurduğu yer.. onlar ne anlar meslekmıs.. motıvasyonmus.. zaten tek dedıklerı.. bız zaten okumıcaz. salla.. canımız sıkılıyor.. yazmiyirım:D gitmiyirim. dışarı atın bızı. eve gonderın bızı. umıtsız vaka.

• :) evt haklısın kardes

• :)) galiba haklısın ama hocam ama babası ticaretle uğraşan birisi olarak söylüyorum eğer büyük marketlerle yarışacak durumda maddi manevi genişliğiniz yoksa okumayı zorundalık hissediyorsunuz .

• Bu saaten sonra sınıfta kalmanın tekrar gelmesi tek çözüm olmaz zira eğitim o kadar bozuldu ki sadece bir parça değiştirerek araba yola devam eder mi eder ama az ötede tekrar bozulur bence komple bir rektefe şart.Kısaca özetlemek gerekirse Eskiden Öğretmen sınıfta yöneticiydi şimdi veliler yönetiyorlar.Bence önce bu değişmeli her kafası esip öğretmeni şikayet eden veliye yüz vermekten olur olmaz öğretmeni suçlamaktan vaz geçmeli. Meb veliyi değil önce öğretmeni kollamalı

0|0
    0|0
    • kesınlıkle arkadsım... tebrık ederım. ıyıce ezdıkce ogretmenını ezdı zaten meb

• Aslında mesele üniversiteye gitmesi değil çünkü zaten o karaketerde bir kişinin gitmesi düşük ihtimal ama bu adamlar iş hayatında karşına çıkıyor, adama diyorsin sen burada çalışacaksın buradan başka yere gitmen yasak adam seni dinlemiyor hem gidiyor hemde seni yararlanınca şikayet edip para koparmaya çalışıyor yani kısaca yaşadıkları zarar hale dönüşüyor.Hırsızlığa gaspçıları saymıyorum bile

• aynen.. sonumuz kotu.. bu çocuklar ılerde kamyoncu sofor gıbı olsalar bıle; kaybolmuş genclık hepsıde. cok zor.

• Yıllardan beri devlet eğitiminin beş para etmediği ve dershanelerin on para ettiği bir eğitim düzeni olduğunu gördüğümün vakit açıkcası bu söyledikleriniz çok normal geliyor.Üniversitelerin bölümlerinden mezun olan kişiler ne kadarı kendi mesleğini yapıyor ya da yapmaya çalışmaktadır. Sisteme her zaman bireyler uymak zorundadır ama maalesef ki ülkemizde kişilere göre sistem uygulaması daha yaygın olup kullanılmaktadır.

0|0
    0|0
  • Sınıfta kalma olsun tabi

0|0
    0|0
  • Önemli olan sınıfta kalıp kalmaması değil Galatasaraylı hocam :)

Önemli olan bir şeyleri bulup geliştiren bir eğitim sistemimizin olması en tembel adamı zekileştiren bir sistem olmalı soğutulmamalı öğrenciler

0|0
    0|0
  • ahh be aplaa tek basına beceremen o ısı basbakanlıga cık devır bıttı artık gecmısımzle gelecegımızle haddınden fazla oynandı ve bız hıc bısey yapamıyoruz sadece ızlyoruz geyık yapıyorz oysakı harbıden çook acınacak haldeyizz..

0|0
    0|0
    • sorma kardes

• yaşam suruyor hayat devam edıyor amma surunerek amma padısahlar gıbı bı gun gıdıcezz ılelebete hazırlık sınav oraya olmalı dıye dusunuyorum orda sınıfta kalmamak onemlı :(

• evt oda güzel:D:) dogru

• sen nerede okudun :) bu olay yeni değil yani 15 senedir var yani :)

0|0
    0|0
    • ben daha yenı ogretmen olduğum ıcın ; yenı haberım oldu. benım yaslarımda; bundan 10 sene once benım sınıftan kalma korkum olmadığı ıcın hesaplama yapmıyordum:D

• hmm annem ogretmendı babam muhendıstı herhalde ornek oldular. dmek ıstedım kardes

• tamam anladım :) bu kadar ciddi yaklaşma her şeye ya

• Ocağımıza incir agacı dikeceksin ama ben tamam diyorum ^^

0|0
    0|0
  • Eğitimcisin. sistem mi kaldı ya. eskiden sınıfta kalanı veli alır fabrikada calıştırırdı. simdiyse okullar zorla diploma veriyor. bilse de bilmese de. kısacası ögretmenlik rafta artık

0|0
    0|0
  • işiniz zor valla (:D) Dersleri eğlenceli hale getirip öğrencilerin dikkatini çekmeyi başarabilirsiniz umarım

0|0
    0|0
    • onu da denedım ama bu seferde sınıf kontrolü elden gıdıyor... ogrencı tıye almaya başlıyor senı bır saatten sonra.. cok cıddı ders ıslemen gerekiyor.

Kızlar Ne Diyor 1

• Evet öğretmenlik kutsal bir meslek ama sayın hocam inanın sadece memur olanların bulundukları bir sitede oturuyordum İstanbul arnavutköy kiptaştı..Etrafımızda ögretmen çoktu kadın gelip diyor ki velisine kızdım cocuguna kafayı taktım derslerınden bıraktım sevmıyorum ılgılenmıyorum boyle bır mantık var mı ya sen okutucan cocugu mecbursun ve bakıyorsunuz gıyımlerıne hareketlerıne vay be dıyorsunuz onune gelen ogretmen olabılıor evet egıtım sıstemımız berbat ama smdı hersey kolaylastı..

0|0
    0|0
    • ha bırde oyle ogretmen tıplerıde var deılmı:D onları unuttuk

• O konuda haklısınız eskiden mülakat olurmuş öğretmenlikte bence kpss kalkıp yerine mesleki beceri ve kişisel özellikleri araştırmaya yönelik bir mülakat şimdide olmalı ancak şimdiki gibi değil tarafsız ve bilimsel bir mülakat.Kayırmacı ye yandaşçı olmamalı Verdiğin işi en iyi yapacak düşmanın bile olsa o bir işi en iyi onun yapabileceğini o görevi düşmanına vereceksin.

Yükleniyor...