Özellikle 70 li yılları sevenler ve özleyenler ve bilgi sahibi olanlardan yardım ve öneri bekliyorum ?

ben 80 li yılların başlarında doğmuş birisiyim ancak geçmiş dönemleri elimden geldiğince üstünden de olsa biraz inceleme fırsatım oldu filmler müzikler vsler sayesinde.

kendime en yakın ve en sıcak bulduğum yıllar 70 li yıllar oldu ve 70 li yıllar ile ilgili daha derin ve gerçekçi araştırmalar yapmak ve daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorum. Daha da ötesi oturduğum yerden internet , medya ve kitaplar aracılığıyla 70 li yılları yaşayabildiğim kadar yaşamak istiyorum. şu an yeşilçamın 70 li yıllara ait filmlerini izliyorum ve o dönemleri çok beğendim. ancak sadece filmlerden görmek yeterli gelmedi. Özellikle 70 li yılları yaşayan veya sevenler. lütfen bana 70 li yılların önemli olayları nelerdir ? o yılların karekteristikleri nelerdir ? 70 lere damgasını vuran yerli yabancı filmler müzikler nelerdir? 70lerde çıkmış olan önemli kitaplar edebiyat eserleri nelerdir? hatta bugünkü gruplar içinde müziği 70lerin disko tarzını andıran muzikler yapan gruplar kimlerdir ? bana bilgi ve önerilerde bulunursanız çok sevineceğim. Mesela Robin thicke ve capital cities adlı grubu çok sevdim. bunlar bugünün isimleri ama müziklerinde 70lerin diskosunun esintileri var. sizin de böyle bildikleriniz var mı ? birnevi 70ler ile bugün arasında bir köprü kurmak istiyorum müzik aracılığıyla. ço ksoru sordum kafanız karışabilir belki ama lütfen yardım edin. yeterki 70 li yıllarla ilgili olsun.

0|0
0|5

En İyi Erkek Görüşü

• Romantiksiniz sanırım :) Tanıdığım tüm "70" sevenler öyleydi. Zamanın hoyratlığından, geçmişin limanlarına ve tatlı düşlerine kaçmak istiyor insanlar. Yanıltıcı belki ama zararsız. Dozunda kalırsa.

Nepal'e, Katmandu'ya gitme düşüncesinden iyidir en azından... :)

1970'lerin tam bir geçiş dekadı olduğunu düşünüyorum. Bir yandan, dünyanın özgürlük ateşi ile çalkalandığı 60'ların kaymağı yenirken (siyasetten, müziğe...); diğer yandan da bir sonraki on yılda gemi azıya alacak vahşi liberalizm ve yeni muhafazakar sentezin şoseleri döşeniyordu.

Kısa kısa yardımcı olmaya çalışayım

Sinema:

Bir dönem bende de 70'ler sevdası baş göstermişti. Bu anlamda size ilk önereceğim dergi "Ses". Okudunuz mu bilmiyorum, kütüphanelerde ulaşabilirsiniz. Zamane dergileri ile kıyaslandığında başka bir dünyaya aitmiş gibi duruyorlar. Naiflik damlıyor her bir sayfadan.

Öte yandan birkaç belli başlı yönetmeni dışarıda tutarsak, 70'ler Türk Sineması'nı pek sevmem. Her şey siyah ve beyazın tonları arasında gider gelir; "gri" unutulmuştur. Karakterler, kartondur; senaryo, yer yer ilkokul müsameresi tadındadır. Gibi... Bu anlamda 80'leri beklemek gerekecek.

Dünya sinemasındaysa hassaten 70'ler ruhunu veren filmler;

- Hair (M. Forman)

- Cennet ve Sonrası (Alain Robbe-Grillet)

- Punishment Park

- Woody Allen filmleri

...

diye sıralanır. O kadar çok var ki yer kalmayacak.

Siyaset:

- Düşünceleri/kavramları Batı'dan ithal eden Türkiye'nin, ekonomide ise ithal ikameci bir politika uygulaması + Sokak çatışmaları

- Çin'in ve sosyalist bloktaki halk cumhuriyetlerinin pazar ekonomisinin "cazibesine" kapılmaları

- Her dönemin kaynayan kazanı Ortadoğu'da İsrail ile savaşların devam edişi; 79 devrimi

- 73 petrol krizi (devreye giren Keynesçilik)

- İspanya ve Portekiz'de diktatörlük rejimi yıkılırken; G. Amerika'nın makus kaderi olacak darbelerle/faşist diktalarla ateş dansı

vs vs.

Edebiyat:

70'ler edebiyatı denince aklıma önce post-modern anlatımın ve yapısalcılığın ağırlıkta olduğu kitaplar gelir hep. Önceki on yılın hayal kırıklıkları, bazı değerlere ve ideallere olan güveni sarstığı içindir ki belki; edebiyat bambaşka bir mecraya giriyordu.

70'ler, Amerika'nın en muhafazakar yıllarıdır herhalde. Yeni Darwinciliğin iyiden iyiye mahkum edildiği bu dönemlerde, Dawkins gibi isimlerin de buna koşut yeni yeni palazlanmaları dikkatlerden kaçmıyor. Baskı, başkaldırıyı da beraberinde getirir.

Müzik:

Türk'ün Eurovision'la imtihanını ve o hastalıklı ruh hallerini yazmamak olmaz. Güreşe doymayan pehlivan gibiydi Türkiye :) Cici Kızlar, Semiha Yankı...

Özgürlüğün ve isyanın sesi belki bir parça tizleşmişti ama endüstrinin bağımlılığına girip de büsbütün yozlaşmış/içi boşalmış bir rock'a da "henüz" vardı.

Kim bilir. Tok ses, belki hala oralarda bir yerlerde duruyor.

3|1
    0|0
    • Müzik tarihi ve gruplar hakkında ise çok yetkin değilim. Bu konuda size ancak lusa yardımcı olabilir, soruyu görürse tabii.

Son olarak, illa ki izlemişsinizdir/dinlemişsinizdir ama:

Alan Parker - "Pink Floyd The Wall" (1982)

• Teşekkür vesilesiyle bir yanlışı da düzelteyim.

"Devreye giren Keynesçilik" yerine, "İtibar kaybeden Keynesçilik" diyelim. Kapitalizmin o kadar çok krizi var ki, birbirine karıştırdık :)

• çok faydalı bilgiler yazmışsınız teşekkürler. hayran kaldım :)

Erkekler Ne Diyor 4

• Soruya daha fazla ancak müzik konusunda katkı yapabilirim. Cevaplarda zaten diğer konular özetlenmiş. Şöyle bir şarkı listesi yapayım. Kendi sevdiklerimden. 70'ler müzik açısından şahane bir dönem.

Led Zepplin-Stairway to Heaven link

Pink Floyd- The Wall (Comfortably Numb'ı seçtim. Zor seçim) link

The Doors - Riders On the Storm link

King Crimson - I Talk To The Wind link

Aerosmith- Dream On link

The Eagles Hotel California link

Queen - 'Bohemian Rhapsody link

John Lennon- Imagine link

Lynyrd Skynyrd-Free bird link

Bob Marley- Is this love link

Black Sabbath- Paranoid link

Jethro Tull - Aqualung link

Deep Purple- Smoke on the water link

The Who - Behind Blue Eyes link

2|1
    0|0
  • yetmişlerde geçen kitapmı yazacaksın dizi senaryosumu ? dönem hikayesi yapacaksan çok kasma..okadar uzak bir zaman dilimi değil neticede benim yetmişlerden etkilendiğim daha doğrusu her erkeğin etkileneceği şey 1974 model ford capri.. 4 vitesli tek kapılı playboy arabaları.. ve 70li yılların ispanyol etkili disco şarkıları ki bundada santa esmeralda en iyisi.. link başka konuda yardım istersen 70 ler ilgi alanım..

1|0
    0|0
    • teşekkür ederim. yok benim herhangi bir akademik veya iş icabı bir amacım yok. sadece bu yıllara karşı özel bir ilgim ve sempatim olduğunu farkettim ve bu konuda olabildiğince kültür sahibi olmak ve 70 ler benden sorulur diyebilmek istiyorum. neredeyse elimde olsa o yıllarda yaşamayı istiyorum o derece :) bugünden hiç tat alamıyorum. 70 ler benim için bir sığınak liman gibi birşey.

• yetmişlerin türkiyesini anlamak için dünyaya bakmak gerek demişsin bu önerini dikkate alacağım teşekkür ederim. işe nereden başlamalıyım bu konuda çok kafam karışık. mesela şu aralar somut olarak tek yapabildiğim (yani akıledebildiğim şey) türk sinemasının kronolojik tarihindeki 70 lerin ödül almış önemli filmlerinin isimlerini not ettim ve hergün o filmlerden izliyorum. önce dünyaya bakmak gerek demişsin. yanlış yoldamıyım yoksa sinema vakit kaybı mı ?

• yo hayır bilgi bilgidir iyisi kötüsü ya da gereksizi yoktur bilginin. 70ler türk sinaması gayet zevkli konu.. müziklerde öyle..amaben kültürün tamamına ulaşmak için geneline bakarım..

• Evet insanların çok temiz saf, yardımsever, mahalle ve komşuluk ilişkilerinin dorukta olduğu, ikili ilişkilerin cinsellik için kullanılmadığı hep özlediğim yıllardır.

Aya çıkış,

1968 kuşağının dünyayı kasıp kavurması, Bizde Deniz Gezmiş'in eylemleri. O zaman hep "kominist, vatan haini derlerdi. ama şimdilerde arıyorlar öyle vatanseverleri.

Türkiye'de Alpay, Nilüfer, Tülayi Fecri Ebcioğlu, Barış Manço, Cem Karaca, Üç Hürel, Kurtalan Ekspres, Biraz sonralarda Erol Evgin, Muzzez Abacı,Zülfü Livaneli, Zeki Müren, Orhan Boran, Halit Kıvanç, Fenerbahçeli Cemil Turan, Yasin Gökmen,

Yabancılarda İrena Seher, Anna Mari Davit, Boney M., Adamo, Betis

(Konuyla ilgili sohbetler yapmak istersen dost olarak ekleyebilirsiiz.)

1|0
    0|0
  • Eğer müziklerini seviyorsan sende benim gibi umarım reklam olarak geçmez ama retroturk'u dinle yeterli olacaktır eminim ;)

1|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...