Bumerang ve attığınızda geri dönüşünün nasıl olduğunu bilen var mı?

Küçükken dergiler vardı bilmem hatırlar mısınız,

casper, milliyet çocuk , buna benzer isimlerde

bir sayısında bumerang vermişlerdi. 2 3 kere attım ve tahmin edildiği üzere geri döndü duvara çarpıp paramparça oldu

Geri dönüşü nasıl sağlanıyor mantığı nedir bilen var mı?

0|0
0|2

En İyi Erkek Görüşü

• Bunun üzerine internette biraz araştırma yapsaydın, kafana yatacak ve yararlı bulduğun birkaç bilgi bulabilirdin. Vikipedi ve birkaç bilinmeyen site gibi kaynakların yapmış olduğu açıklamaları birleştirip sana anlatmaya çalışacağım.

Bumerangların yapılış şekli, havaya atıldıklarında tekrardan atan kişiye geri dönebilmesi için özel tasarlanmışlardır. "Bir cismi havaya attığında onun geri dönüşü nasıl sağlanır?" sorusu ancak hava akımı veya sirkülasyonu ile açıklanabilir. Şöyle ki, bumerang havada belli bir hızla hareket ederken aynı zamanda döndüğünden üst kısma gelen kolun havaya göre izafi hızı alttakinden daha fazladır. Böyle olabilmesi için de, bumerangın o iki ucunun birbirine göre ters olması gerekmektedir. Yani, aslında bu dönüşün sağlanabilmesi kanatlarından birinin kalın olup, diğerinin daha sivri yapılması ile alakalıdır. Kanatlardan birinin daha düz -veya daha kalın- diğerinin ise daha eğimli -veya daha ince- yapılması, bumerangın havada dönerken kanatların altından geçen havanın eşit olmamasını, böylece dengenin olamamasını sağlar.

Çünkü atıyorum, kalın olan kanatın altından daha az hava geçerken, ince olan kanadın altından daha fazla hava geçer. Kanatlardan birinde daha fazla hava akışının olup, diğerinde ona göre daha az olması, eğime veya dönmeye sebep acar.

Daha anlaşılır bir şekilde özetlemek gerekirse, bumerangın altındaki havanın bir hızı vardır.

Bu hız üst kısımda bumerangın hareketi yönünde, alt kısımda ise ters yöndedir. Üst kısmın hızının fazla olması, üst kısma daha fazla kaldırma kuvvetinin tesir etmesine sebeb olur. Böylece bir taraf yükselirken, diğer taraf alçakta kalır. Bu farklılık bumerangın belli bir zaman sonra dönmesine yol açar. Böylece bumerang da sürekli olarak sağa ya da sola döner ve bir daire çizerek atana geri döner.

Tek felsefesi, kanatlardan birinin diğerine göre daha farklı yapılması. Bu farklılık da bumerangın iki kolları arasındaki hava akışının farklı olmasını sağlar. Bu dengesizlik, bumerangı bir zaman sonra döndürür.

0|1
    0|0
    • Bendeki ise attığım yönü takip ederek aksi yönde dönmesiydi.

• Aynı yönde döner diye bir şey demedim ben zaten. Evet, genelde öyle olurmuş onlar.

Sağ elle sağa doğru atarsan sola kıvrılırmış falan.

İlginç yani..

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor...