Tanrı, yaşanan bunca şeyin hesabını verecek mi?

Suçu engelleyecek gücü varken engellememek de suça ortak olmak değil midir?

Savaşlarda katledilen masumların, Afrika'da doğduktan birkaç gün sonra açlıktan ölen bebeklerin, şiddet görüp tecavüze uğrayan kadınların, hatta küçük kızların hesabını kim verecek?

Siz, "sınavda böyle şeyler normal" diyebiliyor musunuz?

Güncellemeler:
Tanrı yapmıyor kötülükleri ama yapılmasına göz yumuyor..

Madem engelleyecek gücü var, engellesin.Öyle ya da böyle.
"Bir çocuğun tecazüve uğramasını engelleyecek gücüm olsaydı, engellerdim.İşte benimle, senin Tanrın arasındaki fark bu." / Tracie Harris

0|0
13|11

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 12

• Sen fena hesap verecen de gerisini bilmiyom bre zındık

4|4
    3|2
  • Tanrı var ise bunları tartışırdım.

Var olduğuna inansaydım; yine de kader belirleyen, mutlak gücü olan, tek olan ve yaratanın yarattıklarına eziyetini ve eşitsizliğini anlamam mümkün olmazdı.

Ama olanların sorumlusu elbette insandır. Hesap verilecekse veren de sorumlusu olan insanlar olmalı.

4|0
    3|2
  • eğer yaratıcı insanların normal akışına karışsa haksızlık olurdu dünyanın bir dengesi var bu dengeyi bir yerde kırmak adilsizlik olur tabiki bu saydıklarının olması kötü ama bunu yapan insandır iyi ve kötü seçim şansı verilmiştir buna müdahale olursa iyi yap ama kötüyü yapma denirse ne anlamı kalır bu dünyanın ve bunun tanırının yapmasına gerek yok düşünen bir beynin var ahlakın vicdanın var kendinde yapabilir insna

0|0
    0|0
  • Allah herseyin nasil olucagini ne sekilde olucagini biliyor ve buna gore herseyi yaratmistir .bunlari hesabi verilecek tabiki suclular cezalarini cekicek gunahsiz masumlar ise sefasini surecektir.boyle dusunmeniz gercekten cok yanlis Allahin herseye gucu var tabiki ama bir seyin sonunun nasil olabilecegini bildigi icin bunlarin yapilmasini normal gormustur.sonucta herkez cezasini cekicek ve hesap vericekler.Allah ise guzelligini veya kotulugunu verecektir.yanlis yorumlamalar yapmayiniz bilmiyorsaniz ise sususunz

1|0
    0|0
  • çünkü yaradan, bu görevi kullarına vermiştir. buna sınav demeyi doğru bulmuyorum. Allah buyurmuşturki, aç olana ihtiyacı olana yardım edin. yanı o aç insanları beslemek kötü insanları durdurmak bizim sorumluluğumuz. herkes aşını paylaşsaydı, kimse aç kalamzdı. kötü insanda yakalanıp hapse atılsaydı tecavvüzler de azalırdı. ama ne yarıdmlaşma var nede hukuk. artık bizede "normal" demek kalıyor.

0|0
    0|0
  • Kafanı patlatma boşuna aklın ermez

4|1
    3|1
    • böyle dediğine göre muhtemelen aklın çok ileride ve fazlasıyla eriyor. Müslümana tebliğ farzdır, bilgilerini paylaş da insanların aklındaki sorunlarının çözümüne yardımcı ol, belki onlarca insanın maneviyatı sayende sağlamlaşacak :)

• aklın gerçekten eriyor mu buna yoksa erdiğini mi zannediyorsun orası muamma arkadaşım.

• her insanın aklı ermez benim erdiğini nereden çıkarıyorsunuz?

• Tanrı iyi olmaya mecbur muydu ki?

0|0
    0|0
    • Yoo değildi, ben de tapmak zorunda değilim

• Tanrı'nın iyiliğine inanan ben değilim, insanlar..O yüzden Tanrı'nın iyiliğini tema olarak aldım.

• Gün geçtikce sitedeki ateistler salaklaşıyor eskiden yine biraz daha beyin usulü şeyler gelirdi ama an ve an seviye düşüyor hocam. Bu düşük seviyede bir deist olmanın asilligini yaşıyorum adeta. Öylede hiç zevki çıkmıyo be gülüm bu dünya gerçek degil yalan dünyadır islam inancında ondan bu dünyada olan şeylere yapılanlara tanrı karışmaz bunlar bize cennet ve cehennemdeki rütbelerimizi verir.. Az .alıştırın be hacı..

0|0
    1|0
  • Vermeli.

0|0
    0|0
  • Şişşt tanrı degil o allah bir kere tamam mı? (hala buna takılanlar varya!)

3|0
    3|0
    • Allah ın adı büyük yazılır.

• Naper de 'ne haber' ya da 'naber' diye yazılır ama agır ergenlik yaşıyorsun ne yapalım pampa! :)

• ismimi yazarken senden izin mi almam gerekiyordu? Allah ın adının büyük yazılması ile bunu nasıl bağdaştırdın onu da anlamış değilim.

• Zaten Allah diyor ki ''Bana sığınana karşılığını vereceğim.'' Yani ödülü alacak o acı çekenler, merak etme. Hesap vermez Allah, hesap görür. Tabi bir yaratıcıyı var olarak kabul ettiğinde bu cevabım geçerli.

0|0
    0|0
  • hesap vericek olan önce sizsiniz

0|0
    1|0

Erkekler Ne Diyor 11

• Bu dediklerinin hesabını bu kötülükleri yapanlar verecek. Tanrı mı yaptırdı sanki bu kötülükleri insanlara ? İnsanlar kendileri yaptı ki zaten olmayan bir şey de kötülük yaptıramaz.

5|1
    0|0
  • tanrı değil Allah

sen inanmadığın icin inananlar diyeceğim ronaldo (:;

İnananlar bilirki Allah bizi buraya kücük bir sınava yolladı Kaderimizi cizdi kısaca kaderimiz bir senaryo biz o rolu iyimi oynayacağız kötümü işde burada şeytan araya giriyor ve bu soruyu sorduruyor (: senın sorunu (:

4|1
    3|0
  • Merak ediyorum.

Senin İslamiyet ve Allah'a cc ile ne zorun var.

İnanmıyor isen neden kurcalıyorsun hala.

Soruların genellikle buna yönelik.

4|2
    1|0
    • islamı kötülemeye çalışan yok.

tartışma yapıyoruz.

çekememek senin sorunun. tanrı halka mal olmuş bir kavramdır

• Bi bitmediniz ha. Biz açıklamaktan usandık, siz okuyup anlamamaktan usanmadınız. Ahiret bu yüzden var işte. Herkesin hakkını tastamam alabilmesi için. Ne materalist kafalar yahu.

1|1
    2|0
    • Olm benim sorumla bu cevap alaksız..

• doğduğu gün ölen çocuklar nasıl bir sınava tabidir peki?

tartışma ortamı yaratmaya çalıştığımdan değil fikrini soruyorum

• Neden şöyle düşünmüyoruz ; Bu garip dünyaya gelip, acı çekmeden, çektirmeden, sefalete uğramadan, günah işlemeden sonsuzluk Cennet'ine gittiler. Yahu şu dünyada yaşadığımmız herşey mi çok matah ? Cennet inancı olan adam buna böyle aşırı tepki gösteremez bana sorarsan.

• inancımıza göre kimsenin hakkı kimsede kalmaz...Allahın adaleti insanların akıl edebileceğinden çoktur...Dünya borumbok bir yerse bizim yüzümüzden, çıkardığımız hiçbir yasa eşitlik için yaptığımız hiçbir devrim daha iyi bir dünya yaratmıyor! Herkes ahirette üzerinde ne varsa hesabını verecek.Bir müslüman kafasına göre bir kafirin canına malına bile zarar veremez o da Allah güvencesindedir...Tabi biz buna inanıyoruz istiyorlarsa enayi desinler bize

0|0
    0|0
  • link <3

1|0
    2|0
  • sen bu gidişle çarpılırsın panpa böyle ağzın yüzün falan yamulur :D:D

4|0
    1|0
  • Ben tanrı olsam şu soruna "ne cevap vericem lan" derdim. Keyfi öyle istemiş böyle kullar böyle dünya yaratmış bize mi hesap verecek.

Age of empires oynarken işçilere her türlü işkenceyi yapıyorum ben mesela.

2|1
    0|3
  • Olm senin hiç bir deliğin boş kalmıcak ben sana diyim

Şimdi sen delik benim kan benim sana noluyo dersin

Deme mk

1|0
    0|0
  • Hayat bir imtihan. Seni yaratanı sorgulamak sana düşmez.

0|0
    0|0
  • tesadüfe tapan - demiyor ki bunların hesabını benim inandıgım o tesadüf hesap soracak mı.

puta tapan-demiyor ki benim inandıgım bu put bunların hesabını soracak mı

ama iş Allaha inanan kişiye gelince Allahın neden bir şey yapmıyor.bi kendi inancınızı sorgulayın bilader sorunun yanıtı bende hazırda sizin put neden daha put gibi dikeliyor haraketi geçip hesap sorsa ya?

0|0
    0|0
    • Sorunun cevabının sende hazır olduğunu söylemişsin. Cevabı paylaşsan da biz de nemalansak. Sen de büyük hayır işlemiş olursun :)

Yükleniyor...