"Hiç kimse hakikat avucumda diyemez" doğru değil mi?

Üniversite öğrencilerine "varoluş", "bilgi", "insan" ve "alem" konularında fikir ve anlayışlarını netleştirmeleri gerektiğini bildiren Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez , şunları kaydetti:

"İslam dünyasında olup bitenler, kendisini dindar olarak tavsif eden insanların yapıp ettiklerinden dolayı sakın, dine küsmeyin. Eğer dini sadece dindarların hayatında görmeye kalkışırsanız, yanılırsınız. Bugün Bağdat'ta ateşler, Şam'da, Kahire'de ateşler yükseliyor. En büyük sebebi üzülerek belirteyim, herkes kendini hakikatin yerine koymaya kalkışıyor. Allah, biz Müslümanlara hakikatin yolunda olmayı emretti, kendimizi hakikatin yerine koymayı emretmedi. Üzülerek belirteyim en büyük yanlışlıklarımızdan bir tanesi herkes kendini, kendi düşüncesini, kendi hizbini, kendi cemaatini hakikatin yerine ikame etmeye kalkışıyor. Halbuki biz, hepimiz hakikatin yolunda hizmet etmekle emrolunduk. Hiç kimse 'hakikat avucumda' diyemez, 'hakikat benim' diyemez. Biz hepimiz hakikatin yolunda olmakla mükellefiz."

kaynak : link

bence doğru bir noktaya parmak basmış, çok manidar konuşmuş, Sayın Görmez. Peki sizler O'nun bu sözleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

1|0
4|14

En İyi Erkek Görüşü

• Budur işte (: İbadetler, duaları bir başkasının camat ve eline bakarak ezberlemek, o kişiye ve ya o kişilere tabi olarak islamı yaşamak doğru değil. Hz. muhammed s.a.v, arkasında bu ümmdet için sadece bir mektup bıraktı. Kuran-ı kerim ve tevsiri, insanın nasıl hareket etmesi, nasıl yaşaması ve ne yapması gerektiği hakkında rehberlik yapıyor. (: Hak bir ve yol birken, insanların bölünüp parçalanması doğru değil. Diyanet işleri başkanı da bu konuya değinmiş. İnsanları, kolay olan bir yolda zorluklar varmış gibi göstererek, insanlara bir şeyleri azmettirmek doğru değil. Hiç bir dua bile bilmeseniz, gene bismillah çekerek namaz kılabilirsiniz. Bir tane dua bile bilseniz namaz kılabilirsiniz. Allahtan daha iyi bir dost ve daha iyi bir veli yoktur. (: yeter ki kişi allaha sığınsın, o her şeye kadirdir.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 13

• doğru bir söz ve metin...biz başkasına bakıp ya çok dindar bu herşeyi reddediyor bu da böyle olur mu diye cahil kafamızla yorum yapıyoruz,ya çok dinlarların yaptığı hataları bu böyle yaparsa artık deyip kendimizi soyutlaştırıyoruz...El emri bil magruf ven nehyi anil münker var,çoğu kişiyi örnek alırım DİN hususunda,ama kimseyi yermem yaptığı yanlıştan dolayı...

1|0
    0|0
  • Kimisi arzu ve isteklerinin peşinden koşar hakikatı göremez;

Kimisi hakikatın peşindedir arzu ve isteklerini yerine getiremez

1|0
    0|0
  • Kocaman bir müslüman aleminden sadece 1 bölümü cennete girecek, o da Hz.Muhammed'in yolundan gidenlerdir. Gerisi cehennemin farklı farklı kademelerinde yanacaklardır.

1|0
    0|0
  • Mükemmel olan islamdir insanlar değil.

1|0
    0|0
  • güzel ama eksik konuşmuş, söylediklerinde yanlış yok ama üzerine ekleyecek fazlasıyla çok şey var ...

1|0
    0|0
  • Diyanete sokuyum.

1|0
    4|1
    • ne anlamda?

• dogma derken dini öğretileri kastediyorsan, ilk önce seni derinlemesine düşünmeye davet ediyorum. sen, İslam dininin dogma olduğunu kalkıp da bana söyleyemezsin, söylersen de ancak kendini kandırıyor olursun.. hakikatin ne olup olmadığı, varlığı, yokluğu araştırıladursun, bizler insanların küçücük beyinlerinden çıkacak hakikatin değil, Allah'ın bizlere sunduğu hakikatin peşindeyiz. din dogmadır diyerek insanların beyinlerini yıkadığınız yeter.

• ''işte onlar (kıyamet gününde) boyunlarında tasmalar bulunanlardır.''

• siyaset din iktidarla bozmayın su sitenin ahlakını gazetede köşe yazısı yazmıyosunuz be sonra birbirini kırıyor insanlar yapmayın bunu en azından burada.

0|0
    1|0
  • Hiç kimse Sınanmadıgı günahın suçlusu sayılmaz

1|0
    0|0
  • Bende katılıyorum Mehmet bey'e Ve senin görüşünüde bildiğim için çok iyi konuşmuş ablacım :)

1|0
    0|0
  • Hiç kimse hakikat avucumda degil de diyemez

1|0
    0|0
  • Çok doğru bir tespit olmuş...

1|0
    0|0
  • Büyüklerimiz konuşunca katılacaksın aga bize öğretilen bu...

1|0
    1|0
  • valla ilk defa bir diyanet işleri başkanından mantıklı bir cümle duydum.kendisini takip edecem.kendisini Allah yerine koyan softalar yüzünden bu nasıl islam diye soruyoruz bazen kendimize.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Nasıl bir üniversitedesin bilmiyorum ama genel olarak üniversitelerde kimse "hakikat benim" demiyor zaten. Belirli düşünceleri, inanışları var ve onu savunuyorlar. Diğer insanların "hakikat"larına karışmıyolar.

0|0
    1|2
    • bu sadece konferans. genel bir düşünce, üni.yle ya da öğrencileriyle alakalı değil. genel algıdan bahsediyor.

• Helal olsun çok güzel bir konuya değinmiş

1|1
    0|0
  • yazan parmağına sağlık bebeğim :*

1|0
    0|0
  • Çok çok doğru konuşmuş diyorum -.-

1|0
    0|0
Yükleniyor...