Kullandığınız kişisel temizlik maddelerindeki tehlikeyi biliyor musunuz?

İşte hemen hemen her kişisel temizlik maddelerinde bulunan tehlike !

Bu kimyasallar yüz temizleme jelinden tutunda diş macununun içerisinde bile var.

Bu konuda ne kadar bilinçlisiniz ?

Şampuanlardaki kimyasal maddeler ve zararları;

SLS ( Sodium Lauret Sulfate);

Kanser yapıcı etkileri olabileceği yönünde teoriler vardır bunun dışında,cildi tahriş edebilir,göze zarar verebilir ve allerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

SLES ( Sodium Lauryl Ether Sulfate);

SLS gibi kanser yapıcı etkileri olabileceği yönünde teoriler vardır bunun dışında,cildi tahriş edebilir,göze zarar verebilir ve allerjik reaksiyonlara sebep olabilir

Paraben;

Koruyucu özelliğe sahiptir şampuanın son tüketiciye kadar bozulmadan kalmasını sağlar.

Tuz;

Şampuanlarda kıvam artırmak yani jöle kıvamına getirmek için kullanılır,ciddi bir zararı olmamakla birlikte saçı sertleştirir,parlaklığını azaltır ve yıpranmaya sebep olur.

TRİCLOSAN ;

Suyu mikroplarından arındırmak için kullanılan Klor, bazı diş macunları, deodorant, sabun, losyon, krem ve deterjanlarda bulunan triclosan adlı maddeyle birleşerek çok tehlikeli olabiliyor.

ABD'nin Virginia Teknik Üniversitesi Uzmanları, musluk suyuna katılan klorla ilgili endişe verici bulgulara ulaştı. Uzmanlara göre, klor, diş macunu ve deterjanlardaki triclosan adlı maddeyle temasa geçtiğinde reaksiyona giriyor ve zehirli kloroform gazı oluşuyor. Bu gazın solunması ya da deriden nüfuzu depresyon, karaciğer rahatsızlıkları ve kanser riski ortaya çıkarıyor.

İngiltere'de Colgate, Aquafresh, Dentyl ve Sensodyne gibi çok sayıda diş macununun triclosan içerdiği tespit edildi. Triclosan içeren macunlar raflardan indirildi. Dişeti hastalıklarına karşı çok etkili triclosan'ın bulaşık ve el yıkama deterjanlarında da bulunduğu belirlendi. Triclosan adlı kimyasalı içeren ürünleri imal eden firmalar, bu kimyasalın güvenilir olduğunu iddia etseler de, United States Environmental Protection Agency (EPA) (Amerikan Çevre Koruma Vakfı), onu böcek zehiri olarak kaydetti. Bu bileşimin kimyasal formülü ve molekül yapısı dünyadaki en zehirli kimyasalların bazılarıyla benzer özellikler taşıyor.

1|0
15|19

En İyi Erkek Görüşü

• Evet bu doğru hatat diş macunlarını tüplerinin altındaki renklerde bunu bir nevi simgeliyor bilinçli tüketici olmak lazım ama hangi birimiz tam anlamıyla dikkat ediyor ? Yüz kremleri, nemlendiriciler bunları daha çok bayanlar kullansada erkeklerde kullanıyor çok sık duş aldığım için bilirim her gün saçımı şampuanladığım zaman kuruluk ve sertlik yapıyor. Bunun yerine 3 günde 1 şampuanlamayı tercih ediyorum mesela..

Paylaşım ve bilgilendirme için teşekkür ederim.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 18

• Kullanmıyorum biliyorum zararlarını mesela sabunlarda öyle

0|0
    0|0
  • Triclosan ve florür içermeyen diş macunu önerir misin rica etsem?

Arayıp bulamıyorum da bir türlü... Teşekkür ederim.

0|0
    0|0
  • Yediğimiz zehirli,

İçtiğimiz zehirli,

Giydiğimiz zehirli,

Soluduğumuz hava bile zehirli...

0|0
    0|0
  • kızlar genital bölge temizleyicileri kullanmaktan kaçının ciddi zararları varmış <3

1|0
    0|0
  • ayrıca silikon maddesi şampuanların hepsinde var.. kimyasal bir madde zararlı tabi.. yves rocher kullanıyorum saçlarım daha az dökülmeye başladı ..bunların farkındayım ama daha organik ürünler kullanmaya gayret etsemde kolay olmuyor..özellikle diş macunu konusunda..

0|0
    0|0
  • Öncelikle teşekkürler konu için şahsen elverdiğince doğal ürünleri tercih ederim sabun zeytinyağlı ev yapımı,şampuan otacı,gıdalar genel olarak organik lakin bulaşık çamaşırlarda doğal ürünler yok sanırım mecburen kullanıyoruz.

1|0
    0|0
  • Dis macununun bir tek ozelligini biliyorum yani zararli ozelligi o da ; mesela atiyorum bir dis macunu tupunu komple kolunuza surup yaklasik 10 saat kolunuzda kuruttuktan sonra kolunuza hafif sert sekilde vurdugunuz zaman kolunuz kirilabiliyo :)

0|0
    0|0
  • siz makyaj yapmaya devam edin

0|0
    1|0
  • wit tüy dökücü kırem

0|0
    0|0
  • neremiz kanserojen değil ki bundan çekinelim, senin kullandigin cep telefonu seni yavaş yavaş yiyor bitiriyor farkında misin? şampuandan once neler neler var. pehhh

0|0
    0|0
  • Şampuan en zararlısi ama sls petrol türevi olup deterjan grubuna girer çokda zararlı değildir doğa için kolay parçalanamaz

0|0
    0|0
  • nie tehlikeli olsunki çilekli bulaşık deterjanının tadıda aromasında tam yerinde bence

0|0
    0|0
  • evet biliyoruz yenimi öğrendin

0|0
    0|0
  • sağolasın...

0|0
    0|0
  • valla gözüm korktu ne kullansak ki zararsız birşey var mı

0|0
    0|0
  • Bir Daha temizlik malzemesi kullanmayacağım toprak kullanıcağım temizliğim için

0|0
    0|0
  • halam çamaşırsuyunda zehirlendi hastahanede serum taktılar

0|0
    0|0
  • Bacım kanser yapmayan şey mi kaldı bu devirde.Sittiret.Napak pis mi gezek simdi :D

0|0
    0|0
    • Bilgilenmek güzel ama :)

Bilinçli kullanmak lazım,yoksa o içerigindeki silikon saç gözeneklerini tıkayıp saç dökülmesine neden oluyor.

Malum çağımızın sorunu kellik :D

• Doğal kullan sende :)

• Doğal şeyleri sevmem ben.Sağlıklı beslenmeyi falan sevmem hayattan zevk almayı severm.Az yaşarm güzel yaşarm:D O doğal dediğn pis kokuyodr:D

Kızlar Ne Diyor 15

• Klorla değilde ozonla dezenfekte edilmesi lazım suların ama nerede o teknoloji nerede o kadar para...

Ayrıca bunlara gelene kadar kanserojen olduğu kanıtlanmış bir sürü şey var.İlk sırada da ne var dersiniz?Sigara...

Bunlar birse sigara,heptatit B,obezite bir milyondan fazla...Anlayan anlamıştır umarım.

0|0
    0|0
  • SLS ve paraben kötü birsey değil. Panik yapmayın. Triclosan bilmiyorum ona birsey söyleyemem.

0|0
    0|0
  • Yuh ya resmen zehirleri kullanıyoruz bir de sensodyn kullanıyrduk hep ee baska ne kullanacagız bılmıyrm

0|0
    0|0
  • tehlikesiz olan ne var sen onu söyle :)

0|0
    0|0
  • paraben ve alimünyum en zararlıları ve her kozmeetikde var neredeyse

bu yüzden kullandığım doları artık alimünyumsuz alıyorum ben

ama paraben herşeyde var

talk da çok zaararlı ve bütün kozmetiklerde var neredeyse

0|0
    0|0
  • hey insanlar deodorant sıkarken kalp krizinden ölüyor.

hapşururken ölüyor

tüm bunları düşünmektense yaşamak istemiyorum.

0|0
    0|0
  • Etiketlere gercekten cok dikkat etmek gerekiyor

0|0
    0|0
  • En güzel balta girmemiş ormandakiler yaşıyor. Hiçbirşey kullanmıyorlar. :))

0|0
    0|0
  • haklısında zararsın olan ne var ki ?

0|0
    0|0
  • Yediğimiz yemek sağlıklı sandığımız sebze meyvelerde bile zehir var genetiği değiştirdiler malum

0|0
    0|0
  • ya öl o zaman.
    sls , sles içermeyen temizleyci mi var allesen?
    Bunlar surfaktanlardır; yani yüzey aşındırıcılar. Temizliği bu şekilde yaparlar. Bilinen ve yaygın yan etkileri hassas ciltlerde ve hassas deride tahriş yapabilmesi.
    Sana başarılar o zaman içerisinde sls ve sles olmayan cilt , saç ve vücut bakım ürünleri bulmada.

önemli olan kullanılan kozmetik ürünleri sınırlamak ve böylece olumsuz bir etki olsa bile bundan minimum derecede etkilenmek.
    Mesela 1 adet yüz temizleme jelin, 1 adet şampuanın vs olsun; fazlasını kullanma. O zaman sağlığım tehlikede mi acaba kanser mi olucam diye hastalık hastası olmazsınız. tee allaam ya

0|0
    0|0
  • arkadaşlar şunu da ekleyeyim ..ben bebek şampuanı kullanıyorum 1 litre şampuan var sadece dalin ve rossman marketteki kendi üretimi olanı alıyorum

diğer markalardan uzak duruyorum anlayan anladı neden

nivea da güzel, fakat biraz pahalı hem duş jeli hem de sampuan olarak kullandıgımda

bunlar köpürtmek için sls değil de, hindistancevizinin bir yan ürününü ekliyorlar

sabun olarak da nivea bebek sabunu kullanıyorum bazen kampanyada oluyor tanesi 2 tl

takip edin ucuzken depolayın ben oyle yapıyorum normalde 4 tl tanesi

bir de dogal temizlik deterjanı

salty sardine var ne malı bilmiyorum ama bende 3 sise ürünleri var camasır ıcın

bence eldivenle bulasık da yıkanır, limon temperinden yapılmıs

%100 dogal

0|0
    0|0
  • sodasan yerli turk malı

dogal ürünler üretiyor (ev temizliği )

klar alman malı zehirsiz temizlik ürünleri üretiyor

sonett alman doğal temizlik ürünleri

friendly organic- amerikan malı temizlik ürünleri

-----------------------------

kişisel bakım temizlik

lavera

logona

sante

urtekram

fitne

logodent

lanaturel

deflin köy usulu sabunlar (türk )

yeşil köpük (gdo kimyasal hayvansal ürün içermez yazmıslar -türk malı )

lamis organic

jaleriz organics

mihri İstanbul (krem vs türk malı )

natura live (türk malı kişisel bakım- ev temizliği )

dr rodzi diş macunu -paraben gdo, hayvansal ürün, sls , formaldehit içermez doğal ürün

en çok merak ettiğim, natura live ve mihri İstanbul un ürünleri

0|0
    0|0
  • bu durumda tek çare misvak kullanmak.hiç kullanmadım ama beceririm inşallah

0|0
    0|0
  • olmayanları da yokki en doğal denilende bile envayi çeşit madde var .

0|0
    0|0
Yükleniyor...