Yemin Eden Allah? Cevaplarınızı bekliyorum..

Hicr 15. Ayet 72. Senin ömrüne yemin olsun ki onlar, kendi sersemlikleri içinde bocalıyorlardı.

Tin 95. Ayet 1. Yemin olsun incire, zeytine.

Necm 53 Ayet 1. Batmakta olan yıldızlara andolsun ki, arkadaşınız Muhammed sapmamış ve azmamıştır.

Saffat 37. Ayet 1. Yemin olsun o saf bağlayıp dizilenlere/o saflar tutturup sıraya dizilenlere-o kanatlarını açıp toplayarak uçanlara.

ve daha bunun gibi nice ayetler.Sizce bir Tanrı'nın yemin etmesi normal bir durum mudur?

0|0
6|2

En İyi Kız Görüşü

• inanmayanların hemen hepsi de nedense

sadece islama saldırıyor onu çözmeye eksik yanlarını çıkarmaya çalışıyor

aynısını diğer inançlar için yapanını görmedim ben

biri de bana bu saçmalığı açıklasın lütfen

1|1
    2|3
    • Aynen...

• %1 %2 lik kısımdan bahsediyoruz bu yüzden gerek duymuyorum.Müslümanlarla derdim yok zorum islamla.Ben gerçekleri göz önüne seriyorum inanmak kişiye bağlı.

• gerçekleri bir tek sen mi görüyorsun

ne olursa olsun deyip bu insanlar milyonlarcası inanmışsa bilerek inanmışları vardır bilmeyerek de

araştırıp bulurlar

Kızlar Ne Diyor 5

• Orada ki yemin,biz insanlarin anlayabilecegi ceviri ile

"Süphesiz ki" anlaminda kullanilmistir.

Bize dogrudan hitap edebilmek,okudugumuz sözlerdeki kuvveti,gücü

anlayabilmemiz icin böyle hitap edilmistir.

...

Yani evet gayet normal bir durumdur.

1|1
    1|2
  • Yine başladınız yahu.

Bırak inanan inansın. Neyi kanıtlama derdidir bu?

Gereksiz.

1|1
    1|1
    • ben sadece gerçekleri göz önüne seriyorum.İnanan inanabilir tabiki

• Gerek var mı? Ben de bunu diyorum işte.

İnsanların neye inandığı kimseyi alakadar etmez. İsterlerse kuru fasülyeye tapsınlar. Bırak..

• Kitabu Allah yazmıyor. Zaten Kuran'ı Kerim kitap olarak indirilmedi. Söz dizileriyle indirildi. Hafızlar ezberledi. Kitaba geçirilmesinde ki sebep ise hafızların savaşlarda şehit olmalarıdır. Bu yüzden kitap haline getirildi. Unutulmaması, kayıp olmaması için. Ve yazan kimse eğer o yemin ediyor.

0|0
    1|0
  • kendi üstüne yemin etmyecekte ne olucak kendini şahit tutuyor işte of bu çok basit be.

0|0
    0|0
  • Kitabı kim yazmıssa o yemin ediyordur iste.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• Kur’anda kasem ile insanı tefekküre davet eder ve tefekkürden gaflet edenleri ikaz eder. Bediüzzaman’ın ifadesi ile “Evet, kasemât-ı Kur’âniye nevm-i gaflette olanlara karu’l-asâdır." (Muhâkemât, 2006, s.30) Yani sondaj vurma ve araştırmaya sevk etmedir. Bir kısım müfessirler “Yeminden amaç sözünün doğruluğunu pekiştirme ve Allah’ı şahit tutmadır” demişlerdir. Allah'ın sözü için buna ihtiyaç olmadığı açıktır. Zira Allah'ın kendi sözünü yeminle kuvvetlendirmesi düşünülemez. İnanmayan zaten Kur’ânın Allah kelamı olduğuna inanmaz. İnanmayana zaten yeminin bir faydası olamaz. Dolayısıyla müfessirlerin “Yeminden amaç sözün pekiştirilmesi, azim ve kararlılık göstermesi” (Razi, 15:193-194) demeleri Allah kelamı için değil, insanların sözleri için geçerlidir. Bir sözün malum olması ve tekrar edilmesi bir başka mana içindir o da yemin edilen hususa dikkat çekerek “Acaba yüce Allah bununla ne kastetti?” araştırmaya sevk etmektir.

Sonuç olarak Kur’andaki yeminler okuyanları onların üzerinde düşünerek tefekkür etmeye davet etmek ve bundan çıkacak olan çok önemli ilimi ve fikrî, ilâhi ve azametli hakikatlere dikkatimizi çekmek ve araştırmaya sevk etmek içindir. Bu ise insanları maddi ve manevi terakki ve tekâmülünü sağlayacağı açıktır. Bütün terakki ve tekâmüller aklı çalıştırmak, eşyayı anlamaya çalışmak ve kalbin tefekkür ve anlayışı ile kazanılmıştır. Yüce Allah yeminlerle insanları bu gaye ve amaca sevk etmek istemiştir. Bunu açıkça yapmaması ise imtihan ve insanlar arasında akıllarından kaynaklanacak olan mertebelerin bulunmasını sağlamak amacına yöneliktir.

0|0
    0|0
  • düz mantık bakarsak yemin ettigin her şeyi insanoglu olarak yapamaya bilirsin ama Allah her zaman dogruyu söyler ve yapar

1|0
    1|0
Yükleniyor...