Türkiye de sol partilerin başarısızlığını neye bağlıyorsunuz ?

Ülkemizdeki sol/sosyalist partiler sizce hangileridir ?

0|0
11|74

En İyi Erkek Görüşü

• çünkü ülkemizde solun ne demek oldugunu bilmeyen binlerce kendini solcu tanımlayan o yüzden her işi eline yüzüne bulaştıranlarla dolu

örn-chp kendini solcu sosyalist diye tanımlıyor ama chp solu sömüren bir partiden ötesi degildir

kendileri bu gun deniz gezmiş sevdası diye gösteriyorlar ama deniz gezmişin idamında en cok onların oyu var.secmenlerine gelince chp'nin 6 okundan birinin milliyetçilik oldugunun farkında degiller eşitlikçiyiz diyorlar ama bir vekilleri cıkıp diyorki kürtlerle türkler bir olamaz ee sol bunun neresinde?chp icin en güzel sözü CHE söylemiş DEVRİMCİ OLDUGUNU SÖYLEYİP DEVRİMCİ GİBİ DAVRANMIYANLAR SOYTARIDAN ÖTE BİŞEY DEGİLDİR tam chpye yakışır bir laf

+solun başarızlıgının diger nedeni ise sistem öyle birşey yapıyorki millet aç bırakıyor makarnaya kömüre mecbur ettiriyor millette karnım doymadıktan sonra ne yapayım solu diyor ama farkında olmadıkları birşey var önlerine 2 bugdayı atıp götlerinden yumurtayı alanlardan haberdar degiller sol bunu millete anlatamıyo sıkıntı bu

2|2
    0|0

Erkekler Ne Diyor 73

• Sol halka ulaşamıyor.Adam çıkıp karşına liberal demokrası.Burjuvazi,kapitalizmden bahsediyor.Adam diyor ki o ne yeniyor mu o ? Sağ partiler ise geliyor "Allahsız bu solcular "diyip gidiyor.Yani sorun dil.Sol dilini hafifletip halka ulaşmadıkca daha bu ülkede sağ partiler iktidarda olur.

2|3
    0|0
  • Çünkü sol parti başa gelse parti lideri cuma namazı çıkışı soruları cevaplamaz.

Halk bu görüntü için bile liderine oy verebilir.

Ayakkabı kutusu pandora'nın kutusu , Pavlov'un köpeği. vs

1|2
    0|0
  • ne zaman ke mal gider o zaman chp nin şanşı daha yüksek olur

2|1
    2|0
  • Türkiye'de başarılı olan hiç bir şey yok ki, sol parti olsun. Elalem Mars'a robot gönderiyor, biz burada türbanla uğraşıyoruz. Türkiye'de cidden başarılı olan hiç bir şey yok, sadece kafası hiç bir şeye basmayan HÜLOOO lar çoğunlukta, bundan dolayı kim onların biraz huyuna giderse çoğunluk oldukları için, hep beraber HÜLOOOO diye oy veriyorlar, ve kendi gibi olan birilerini başımıza bela ediyorlar. Bunun dışında Türkiye'de ne sağ ne sol parti, ne teknoloji, ne endüstri, ne sanat vs... hiç bir şey başarılı değil bence.

1|0
    1|0
  • halkı dinle kandırıp ayakkabı kutularını doldurmadıkları için.Milliyetçi Hareketin aziz evlatlarını tenzi ediyorum.

2|1
    2|1
  • yaşlı amcaların anlattığı Allahsız bunlar efsanelerine ve herkesin menfaatine göre hareket etmesine.yaptıkları yanlışlar yok mu?elbette var ama diğerlerinden daha az.ayrıca şu anda sol partiler başarılı fakat DYP-ANAP gibi baş partiler tükendiği için sağ ın oyları tek bir partide toplanıyor.DYP ve ANAP eski zamanlardaki oyunun yarısını alsa chp koalisyon ortağı olarak iktidara gelir bu oyuyla(isteyen matematik hesabı yapabilir)

0|0
    0|0
    • Bence insanlar Chp'nin tek tipçi anlayışından ötürü Sol'u yanlış biliyorlar.Chp sol bir parti değildir ülkemizde öyle görülüyor nedense..

• son dönemde chp ne iddia ettiyse iktidar yalanladı,fakat zaman doğruluğunu ortaya çıkardı.buna rağmen insanlar hala chp ye yalancı diyorsa yapacak bişi yok.chp zamanında Atatürk ün ekmeğini yedi,şımarık çocuklar gibi bir imaj yarattı en büyük hatası bu

• Solda Türk tasfiyesi ile Sol başka bir mecraya kaydı.

İnsanların "o kadar solcu vardı ne oldu bunlara şimdi oy alamıyorlar" demesi manidardır.

Sol bugün Kürtçülük ile kol kola ilerlemektedir.

Hala ırk bazlı olmayan Sol gruplar vardır ancak onlarda çok az bir kitleye sahiptir.

Solu merak ediyorsan Amerika ve PKK nın yaptığı tasfiyeyi güzelce araştırmanda yarar var.

0|0
    0|0
  • Solu sağı bilmem sadece sağa ve sola dönmek için yolun ikiye ayrıldığını yön bulmak için kullanılan kavramlar olduğunu bilirim..Muhalefet niye başarısız dersen açıklayayım..

*Halkın cebine inicek somut elle tutulur vaadleri ve söylemleri yok hiç olmadı

*Muhalefet edip bir sürü benzinden ulaşıma bizati halkın cebini ilgilendiren konularda tek bir vaat biz gelirsek şunu yapıcaz diye yok

*Kuru siyasi çekişme ve atışmalar karın doldurmuyor belli bir heyacan ve belli bir vizyon sunmak yok dersinki tarımda biz gelirsek ithalatı düşürüp ihracat için ürünlere teşvik ve tarım ürünlerini sıralayıp fiyatlandırmada çiftçiyi koruycaz dersin var mı yok öyle bir plan ve muhalefet

*Bizim dönemimizde ne olursa olsun emekliye yüzde 15ten aşağı yıllık zam olmuycak dersin var mı yok

*İhracaat ve ithalat dengesi ekseninde yerli teşvikleri artırık dış satım için daha katma değerli ürün üretmenin ülke için döviz girdisini artırıp gelir dengesini yükselticeği için bizzat devlet desteği vericez var mıyok yok oğlu yok kuru hamasetle gün öldürme işi

*Bu açıklamalarımdan şimdiki yönetimi desteklediğimi sanmayan alakası yok..

0|1
    0|0
  • Halkı anlamaktan acizler her zaman öyle oldular yoksa insan 40 yıldır iktidar olamaz mı? İnönü zulmünden sonra Demokrat Parti hezimeti sonra Adalet Parti hezimeti arkasında bir ara ecevti geldi yine birşey olmadı sonra Anavatan geldi tabii diğer partiler ağır yaralı sonra 1997 post modern darbesinden sonra anaSOL-m yüklenicisi yine dsp birinci parti yine hezimet dsp diye bir parti kalmadı diğeleride öyle anap-dp-dyp silinip gittiler yani hiçbir zaman halkı anlayamadılar. Onu geçtim bu iğrenç örneği verecem masonlar bile sol iktidarlarda hep para musluklarını kesmişlerdir ve solcuları sevmezler bu kadar deyim yani gerisini siz anlayın.

0|0
    0|0
  • Ülkemizde, sol partiler, halka yakın değiller, hep teorik ve ezberden konşuyorlar. Çözüm üretmiyorlar. Parçalanmış haldeler, ve birleşmiyorlar, bu koltuk sevdası çekişmesi varken, bazı sol partiler, kendilerine bile oy vermezken, en azından 5 - 10 yıl içinde, solun başarılı olacağını düşünmüyorum. Sol bir iktidar olmasını isterim ama, zor görünüyor.

Chp'yi, sol partiden saymıyorum.

0|0
    0|0
  • Ülkeyi adam gibi yönetsinlerde sol sağ farketmez hem neye göre sol sağ hiç anlamadım şimdi burada herkesin bir eleştirisi olur özelliklede hükümet partisine yönelik devletin parasını yiyorlar diye ama bana kalırsa sen ya da ben ya da eleştiren her kim olursa olsun devletin başına geçince para elimizin altından su gibi akmaya başlayınca cebe indirmeyi düşünmemek mümkün olmaz yememeyi başaran bir allah ın kulu daha gelmemiştir belki Atatürk yememiştir oda savaş zamanında adamın başını kaşıcak zamanı olmadığı içindir şuanki hükümet yönetimi bana göre iyi son zamanlarda bazı şeylerin bokunu çıkarmaya başladılar ama yinede dış borçlar ödeniyor tıkır tıkır çok şikayet etmemek lazım bugünümüze şükür diğer ülkeler çok daha sıkıntıda

0|0
    0|0
    • kimin nasıl anlıcağı umurumda değil ama dengesiz birileri çıkar belki diye dipnot : Atatürk çüyüm bende hemde sapına kadar o kafirlerle bu muhteşem insanın stratejileri sayesinde bugün cumhuriyetiz ve sömürge değiliz

• Türkiyede sol parti olduğunu sasnmıyorum...Adını öyle koymuşlar da, gerçek anlamda bir sol parti çıksas millet hazmedemez katliyam çıkar. O kadar demokratik depülüz.. :-)

0|0
    0|0
  • halktan kopuk dunya geneldınde ıscı ve calısna sınıfına aıt olmasına ramen ulkemızde elıt ve onların cocukları tarafından esıtlık bılmem ne dıye bızırdandıgından.. bakırkoy kadıkoy nısantası ızmır alsancak ve karsıyaka gıbı cebında parası olup sosyelızmı savunan ama mallarını paylas desen kesınlıkle bu ıse yanasmaycak ensesı kalın karnı tokların sahıp olduguna ınandıgı dusunce oldugu ıcın

0|1
    0|0
  • Çok Basit Sol Partiler solculuğu Rakı masasında devrim yapmaktan ibaret zannediyorlar, aslında olması gerektiği gibi hiçbir zaman halka inmiyor, inmeyi kendilerine yediremiyorlar. Ya çok radikaller bokunu çıkartıyorlar, ya da solcu bile değiller öte yandan Sağ başka bir deyişle muhafazakar partiler, dini siyasete alet edip, insanları Allahla kandırdıkları için (Son 10 ylın trendi) hep kazanırlar. Ülkede felaket olsa atom bombası patlasa takdiri ilahidir çünkü, yolsuzluklar hırsızlıklar kazadır, Kısacası bu millete diken değil, ... yaranır ;)

0|1
    0|0
  • geçmişte yapmış olduğu hatalar, günümüzdeki bazı yanlış görüşleri ve türkiyedeki büyük bir kitleyi karşısına alması

0|1
    0|0
  • insan hakları, insanca yaşama vs. üzerine çok laf söylerler. çok vaatleri vardır. ancak bunu nasıl gerçekleştireceklerine dair en ufak bir fikirleri yoktur. en önemlisi paraya mesafeli olunması gerektiği şeklinde bir yaklaşımları var. ancak insanca yaşamak cepteki parayla doğru orantıldır ;) bunu bir türlü göremezler.

0|0
    0|0
  • %99 Müslüman bir ülkede Sol başarılı olamaz

1|1
    1|0
    • ben sag gorustenimde solculR dinsizmi oluyo onumu demek istedin

• nereye %99 müslüman ya?

• İyi haci %kaç olsun : )

• yanlış muhalefet

1|0
    0|0
  • zamanında solun ezildiğini ve bir daha toparlanamadığı için başarısız olduklarını düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • Solcu = Dinsiz, İmansız

bu yüzden...

2|0
    3|2
    • sağcılığında git sözlük ten anlamına bak,; yobaz,bağnaz gerici demek olduğunu göreceksin

• solcu dinsiz imansız demek degil bu 1 2. din imanı kullanarak milletin parasını pulunu gelecegini çalanlar sagcılardır yani abdestli hırsızlar onlar munafıklardır daha beterdirler solcuların işide dini sömürerek bunları yapanlara engel olmaya calısmaktır git namazını kıl ve kitaba bak birini veya bir kitleyi tanımadan dinsizlikle suclamak ne kadar vardır

• Solcuyum. Müslüman Elhamdülillah.

• em ep , bdp . türk solu yetersiz kalıyor bence kürt partileri bile daha devrimci çünkü insanlar atatürkçülüğü solculuk sanıyor ama kemalizm orta sınıfı kucaklamış bir sistem :((

0|0
    0|0
  • İçinde Allah korkusu olmayan insan 3 doğru yapsa ardından 5 yanlış yapıyor.

her sağcı da Allah'tan korkuyor demek istemiyorum, yanlış anlaşılmasın ama bu insanın davranışlarından da belli oluyor zaten. soldan uzak durmak lazım...

1|0
    0|1
    • Ülke ne çektiyse 1950 lerden beri sağ partilerden çekti zaten. Sol görüşlü parti ne zaman iktidara geldi ki bu ülkede?

• Tabi tabi. Arada bir hata yapıp eceviti getirdiler, gördüler dünyanın kaç bucak olduğunu...

beaCHParty zaten muhalefet edemiyor, iktidar nasıl olacak ki...

Ortada din edebiyatı yok. İnançları doğrultusunda yaşayan insanlar var.

• dinle pek alakalrı olmaz belki ondandır

0|1
    1|1
  • ÇİHİPİ diyorki işsize 1500 lira maas vereceğim nerden verecen lavuk kim çalısır o zaman issizlik tavan yapar kimden alıp kime verecen sen okadar parayı *?

0|1
    0|0
  • Din yerine mantık kullanıyorlar gerçekleri görüyorlar halka peri masalında olmadığımızı gerçekleri gösteriyorlar ama halkımız peri masallarını çok sevdiği için yapılacak bişey yok

1|3
    3|3
    • he ya hee... halkı anlamıyorlar ondan olmasın. b ıvaatlerı yok planları yok ulkeyı yonetecek basıretlerı de yok

• şöyle çok bilmiş gibi konuşanlar yok mu ah sizler yok musunuz ? Senin o kömür makarna dediğini keşke bütün partiler yapsada aç insanlar seçimden seçime de olsa doyup ısınsalar. Sorun onlara kömür makarna vermede değil. Sorun aldıktan sonra kime oy verdiği. Sen makarna kömürünü alırsın ama istediğine oyunuda verirsin. Bir şey değiştirmez bu. Ben ne insanlar gördüm siyasetten şundan bundan anlamam der ama alevidir şudur budur chp liyim der niye dersin hiçç öyle der. Bu işler böle kardeşş

• Alevilik ne alaka şimdi ırk ayrımı yapma

• calismadiklari icin basarisizlar sadece soylem kuvvetli eyleme gelince ortada yoklar

0|0
    0|0
  • Oyunu kuralına göre oynayıp,şuanki iktidar gibi her türlü pisliği yapsalar böyle olmazdı.

0|2
    1|1
  • Ülkemizde sol partinin barınması mümkün değil.

1|0
    0|0
  • Sol partilerin İnsanların Dini tercihlerine saygısı olmadığını düşünüyorum. Ve solcu olan arkadaşların yorumlarınıda görebiliyoruz Diğer partilere oy veren insanları nasıl kücük düşürdüğünü.

1|0
    1|0
  • 46 yaşıma geldim kendimi bildim bileli ne sosyalist ne sağcı ne solcu hiçbirini göremedim. muhalefetin derdi hükümetle aynıdır. paradır gene. başarısızlıklarının sebebini böyle düşünüyorum.

0|1
    0|0
  • Erkekler Devam
    43

Kızlar Ne Diyor 11

• çünkü milletin kafasına sol deyince dinsiz parti imajı yapışmış. Soldaki partiler de tutturmuşlar atatürkçülüğü. Atatürkçü olan muhafazakar veya müslüman olamazmış gibi bir imaj sergiliyorlar dışarıya.

1|1
    0|0
    • Atatürkçü olan vatanını milletini sever ona bir şey demem. Ama atatürkçülükle dinin alakası bile yok. Din ve devlet işleri ayrılmaz. Ama atatürkçülükte ayrılır.

• maalesef sizin sol parti diye tanımladığınız atatürkün düşüncelerinden vede felsefesinden tamamen kopmuş sadece yoklukların kuyrukların hatta ellerinden hiç bir şeyin gelmediği için beceriksizlerin kendileri olduğunu unutuyorlarsa vay ben öyle partinin !

0|0
    1|0
  • Başarılı bence sadece ulkemizde koyun son zamanlarda fazlalastı.

2|2
    1|4
    • koyarız yine merak etme :)

• koyacak yerlerime koyacak insanlar iktidar değil rahat ol

• Bir soru soruldu bende kendi şahsi fikrimi soyledim. Bu durum siz busraaksu ve deckerloki yi neden rahatsiz etti bu kadar. Dusunce ozgurlugu diye bir kavram sizde yoksa bilemem o ayri.

• Sağcılar dini kullanıp solcuları karaladığından,

İnançlı vatandaş "Allah diyen doğru söyler" şeklinde düşünüp onlara şans vermiyor.

0|1
    0|0
  • Çıkarcı beceriksiz dinden uzak(laik) olmalarından dolayı.Putperest olmalarından dolayı bide

0|2
    1|1
    • ayakkabı kutusuna mı tapalım ?

• Ben akp li değilim sende ayakkabı kutusuna tapmadığına göre sende değilsin anlaşıldı.Allaha tapmak konusunda katılıyorum bacım.

• peki o zaman

• Sadece Türkiye'de değil sol görüş tarihte hiçbir zaman tam bir başarıyla sonuçlanamamıştır. Kapitalizm kana işliyor sanırım. Öyle bir yapısı var çünkü ucunda çıkar var.

0|0
    1|0
  • Türkiyedeki yobaz sayısına borcluyuz.

1|0
    0|0
  • serdar ortaç müzikli parti bana göre başarısız partidir.

0|0
    0|0
  • Halkımız makarna ve kömür sevdasına bağlıyorum !

1|0
    0|0
    • hiç düşündün mü. Chp bdp de kendi seçmenine makarna kömür para yardımı yapıyor. Başkalarına da tabi. Onlar neden oy alamıyor düşündün mü hiç ?. Ne yani sen şimdi makarna kömür alan gidip hemen oy verio bunlar geri kafalı mı demek istiyorsun. Bu kafayla daha çookk beklersiniz :))

• kibirli olmalarına bağlıyorum... evet içlerinde mütevazi olanları da var. ama çoğu sol görüşlü insanlar, özellikle partileri temsil eden kişileri söylüyorum, aşırı kibirliler...

0|0
    1|1
  • sağ tutanların daha fazla oluşu ve sol partinin dinsiz olduğu saçmalığına ınanmaları eğerkı sol partı başa gelırse ülkenın dini elden gider lafları... ne yazıkki dini kullanarak insanları kanladıran tayip daha cazip gelıor...!

1|1
    0|0
    • o zamn bakınız sovyetlerın mıllı ve dını unsurları asımetrık asımılasyonu kultur ve ınanclarına sahıp cıkan kazaklara yaptıgı soykırım aa kafkasları hıc saymıyorum

• rusyada mi yasiyoh la araplarin birbirini yemesi ni neye bagliyosun islamin oldu her yerde savas var neden ki

• Kuran ne diyor din ve devlet işleri ayrı olmaz. Bu aksi iddaa eden bu sol görüşlü vatandaşlara neden bu müslüman halk oy versin. Bizim için önce Allah sonra Kuran sonra vatan. Sokun şunu kafanıza. BBP

Yükleniyor...