Kırmızı alarm. Türkiye'de çocuk felci salgını dikkat!!!

Arkadaşlar ben tıp fakültesi öğrencisiyim.Ülkemize Suriye'den çok sayıda mülteci geldi biliyorsunuz.Suriyede çok ciddi bir çocuk felci salgın vakası meydana gelmiş.Sınır kapılarından giren Suriyeliler aşılanmaya başlanmış ama aylardır aramızda yaşayan Suriyeli mültecilerden salgın olabilir.Türkiye uan tehdit altındaymış.En son vaka türkiyede 1998 yılında görüldüğünden son zamanlar çok üzerinde durulmamış ama şimdi ciddi bir tehikeyle karşı karşıyayız.Hastalık bulantı-kusma yüksek ateşle kendini gösteriyor.Geç farkedilirse kalıcı felç yapabiliyor.Dikkatli olun.Aşılarınızı yaptırdınız mı?

Güncellemeler:
Arkadaşlar aşının yan etkileriyle ilgili kaygılarınızı anlıyorum ancak çocuk felci hastalığına yakalanıldığında kesin tedavisi yoktur.Hasta istirahatle ve sıvı takviyesiyle iyileştirilmeye çalışılır.İyileşince bazen kalıcı felç de bırakabilir.Hiç hasar bırakmadan iyileşlebilir de.Zaten eğer kanserseniz, hamileyseniz, bağışıklık sisteminiz düşükse, hastalanmaya yatkın bünyedeyseniz, sık sık hastalanan biriyseniz aşı OLMAYIN dedimÇünkü bağışıklık sistemi düşük kişilerde genelde yanetki ortayaçıkar
Ancak hastalığa yakalanıldığı zaman kesin bir tedavisinin olmadığını ve felçle sonuçlanabileceğini de göz önünde bulundurunuz.Ben topluma karşı olan vazifem gereği bilgilendirmek istedim.

0|1
15|18

En İyi Erkek Görüşü

• dedik sokmayın ülkeye kimseyi nerede varsa bir terörist arap getirip dibimize yerleştirdiler bizim mahallede kaç aile oldu arap allah bilir bıktım arkadaş bunlardan ..

3|2
    0|0

Erkekler Ne Diyor 17

• O rte oy icin getirdi onlari turkiyeye tatihta yardim amacli multeci alip onlara oy hakki veren bir ulke yok oy kullanmak bu kadar kolaysa yurt disindan adam getirelim onlarda kullansin nankor bu adamlar sirtimizdan vururlar ilk firsatta yazik yazik tanri kotu olan herkesin cezasini versin iyi olan azinliklari korusun tanri

2|2
    0|0
  • Bir grup belki devlet kontrolünde geldi. ya kacak gelenler? ya aşı olmayanlar?

bunları kimse düşümüyor ki. Elbette kacan gelen ve taşıyıcı sıfatıyla dolaşan vardır.

Aşı konusunda hepsinin aşılandıgına inanmıyorum

2|0
    0|0
    • evet aynen başta geldiklerinde aşı yapılmıyormuş düzenlü bir kontrolde.Suriyedeki çocuklarda bu salgın ortaya çıkınca artık sınır kapılarının aşılanması gündeme gelmiş pekiya önceden girenler.Ve dediğiniz gibi kaçak ve topyekün gelen de birsürü mülteci var.

• süpersin ne diyim.

• teşekkür ederim :)

• Hastalığı biraz daha açarmısın lütfen? Çocuk felci diyorsun kaç yaşına kadar kapsıyor bu hastalık ?

1|0
    0|0
    • Her yaş grubunu kapsar adına çocuk felci denme sebebi çocuklarda daha sık rastlanmış olması.

• Bazı insanlarda burun kılcalları fazla incedir eger sık sık yolculuk yapıp hava degisiminden etkilendiyse ani ısı ve basınç degisimlerindenden dolayı olabilir.Sebep buysa endiselenicek bisey yok.Ama uzun zamandir sebepsiz yere sık sık kanıyorsa ve kanama zor durduruluyorsa trombosit sayısı normalden az oldugundan gec pıhtılastigindandir.Bunlar bazi ihtimaller sadece.Bircok sebebi olabilir.İncelenmeden bilemeyiz.Bu durum hep böyle devam ederse hastaneye gidip tahlillerle arastirilmasinda fayda va

• Tehlikeli bir durm yani öylemi :(

uzun uzun kanıyor ve yani durmadan halsiz düşüyor diye biliyorum.

kılcal damarlar olmaıdğını biliyorum diğer sebepler olabilir peki teşekkür ederim :( o arkadaşa sormak istemedim senden öğrenebilirim diye sağol :/

• ben antepte yaşıyorum burada bir sıkıntı yok kardeşim, suriyelilerin hepsi geldiği gün aşılandı bütün hastalıklara karşı özenle temizlendiler. 1 milyon kişinin 450 bini burada ama tek bir kaybımız veya hastamız bile yoktur. orada olmasıda normaldir çünkü açlık var orada ama gelenlerde bir sıkıntı yok çünkü tıbbi bütün değişimler yapılmaktadır.

1|0
    0|0
    • sınırdan girenlerde düzenli bir aşılama politikası izlenmedi.Çocuk felci aşısı yapılma kararı salgının farkedilmesi üzerine alındı.Ordakilerin sağlıklı olmasına sevindim ama tehlike yok demek yanlış olur

• kaçak giren birsürü kişi var.Ayrıva çocuk felci aşısı tek doz uygulamayla yeterli olmaz.Haberlere bakarsanız Suriyede çocuk felci aşısı uygulanması politikasının yeni ortaya çıktığını görürsünüz.Başka aşıları yapıldıysa onu bilemicem tabiki.Ben sadece uyarmak istedim yoksa banane milletten diyip oturabilirdim benim ne çıkarım olcakki.Ben size illa bişeye inanın demiyorum.istediğiniz şeye inanabilirsiniz.Beni kale almak zorunda da değilsiniz ben vazifemi yapıyorum sadece önlem alınması konusunda.

• habercilerimiz bir alem zaten, siz haberlere hala inanıyormusunuz , ben çalıştığım yerde 100 den fazla suriyeliyle birlikte bulunan birisiyim. bana anlatmanıza gerek yok ama içiniz rahat olsun diye söylüyorum burada bir sorun yok.

• Bilgilendirmeniz için çok teşekkürler ancak önlemler ve yapılmasın gerekenlerle ilgilide bilgi paylaşımında bulunursanız dahada faydalı olacaktır.Belkide bir çocuğun kaderi sayenizde değişecek ?

1|0
    0|0
    • Hastalığın adının çocuk felci olmasının sebebi salgına yakalanın çoğunun çocuk olmasından kaynaklıydı.Fakat yetişkinler de hastalığa yakalanabilir ve felç gibi ciddi semptomlara kadar gidebilir.Yapılması gereken eğer aşınız yapılmadıysa aşı olmak ve yeme içmemize dikkat ederk bağışıklığımızı güçlü tutmak.Fakat kanser, hamile ve bağışıklık sistemi düşük hastalara aşı yapılmamalıdır!.Onun dışında tamamen sağlıklı ve bağışıklığı kuvvetli kişiler aşılarını olmadılarsa aşılanmalıdır.

• Tekrar teşekkür ederim.Gerçekten saol.

• rica ederim :)

• cooook tesekür ederim aydınlattığınız için .

1|0
    0|0
  • 18 yaşında bir kızın kalp krizinden hayatını kaybetti bir ülkede yaşıyoruz yani kardeş

0|0
    0|0
  • Sen mezun olunca gorev yaptigin yeri soyle,bayragimizin dikili oldugu son nokta bile olsa sana muayeneye gelcem soz veriyorum.

1|0
    0|0
    • Çok teşekkür ederim :)

• yok ben değilim :)

• Zaten o erkekti sanirim sen bayansin :) Hangi universitedesin?

• Bu uyarı için teşekkür ederim .

1|0
    0|0
  • peki bunun ilk tespit edilmesi ve doktor kontrolünde ilaçlarla tedaviye başlanması içimizin rahat etmesi için yeterlimi saygıdeğer tıp öğrencisi benim küçücük yiğenim var 7 aylık çok sağlıklı maşallah ama 2 gündür istifra ediyor yemek yedikten sonra ilaç alması gerekiyor ama hemen çıkarıyor doktora götürdü ebeveynleri 2 defa

0|0
    0|0
  • Tamam yaptırırız teşekkürler böyle bilgileri hep paylaşırsan çok seviniriz çok teşekkürler :)

1|0
    0|0
  • helal olsun senn gibilere baştacısınız tebrik ederim çok güzel bir konu

1|0
    0|0
  • Uyarın için teşekkürler..

1|0
    0|0
  • hangi üniv antep demsnz ?

0|0
    1|0
    • Antepte değilim

• neresi ben kilisteyim suriyelilerin tam içinde artık kilis değil suriye oldu kilis

• ha buyuuuur,ayıkla pirincin taşını.Alın alın!

0|0
    0|0
  • Bana ırkçı diyebilirsiniz bu umurumda değil.Ama eğer zamanın bu mülteci meselesine adam akıllı karşı durmuş olsaydık eğer onları bu ülke topraklarında istemediğimizi kesin bir dille dile getirseydik ya da en başında madem alınacaklardı en başında gerekli sağlık önlemleri alınmış olsaydı tüm bunlar yaşanmayacaktı.Daha bu bir şey değil daha neler göreceğiz.Bir kere kadına yönelik cinsel saldırılar artacak adım kadar eminim.Zaten güvenli olmayan sokaklarda çocuklar kapıdan dışarı çıkamayacak.Allah Türk'ün yardımcısı olsun.

5|1
    0|0
    • Tamamen katılıyorum. Maalesef kadına yönelik cinsel saldırılar çoktan artmış bulunmakta. Araptan Türke dost olmaz.

• aynen

• Sağol ilk doğan çocuklarda aşısı çıkacaktır yakın zamandan zaten

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 15

• Getirenlere bulaşır inşallah

Hainler ülkelerini bırakıp kaçmışlar..!

İnsan ölene kadar savaşır, evini barkını vatanını bırakmaz..!

Bizde de kim getirdiyse inşallah onlara bulaşsın amin..!

2|3
    0|0
  • güze bir konuta değinmişsin 5 yıldız

1|0
    0|0
  • Allah bizleri korusun... suriyeliler de boyle her yere yayilacaklarina bir yerde toplansalardi

0|0
    0|0
  • Her taraf suriyeli kayniyo b.k vardi doldurdular ülkeye . Sinirlendim yine ya...

0|1
    0|0
  • çocuk felci büyüklerde de mi görülüyor ?

0|0
    0|0
    • Her yaş grubunu kapsar adına çocuk felci denme sebebi çocuklarda daha sık rastlanmış olması.

• ben diyabetliyim yani bağışıklık sistemim fazlasıyla zayıf aşı önerir misin ?

• sana aşı önermem yan etkiler ortaya çıkabilir.Yemene içmene dikkat et, bir de hijyene dikkat et

• Canım çok sağol.bebekken sağlık ocağında zorunlu yapılan aşılar varya bunlar yeterlimi peki?

0|0
    0|0
    • bebekken yapılıyor ama bikaç doz uygulama gerekli olduğundan ilkokulda da yapılıyor.Tek doz tamamen korumaz.

• tamam o zman sağlık ocağına danışıp aşı programını kontrol edıcem.teşekkür

• nasıl bulaşıyor?

0|0
    0|0
    • solunup yoluyla bulaşıcıdır.Hasta bireylerin öksürme ve hapşırmalarıyla saçılır., virüsün kontamine olduğu yiyecek ve içeceklerden de bulaşır.Hijyene dikkat edilmelidir.Hasta bireylerin dışkılarından da bulaşır.

• O zaman, sorun yok. Sağol.

• adamların bir suçu yok.onlr yan komşumuz herne kadar sevmesenizde o kadar insanın ölmesine ancak bizim ülkemizde ki caniler yüz yumabilir.başbakanımızda olması gerekeni yaptı.adam vicdanlı.niye geldiler diyenleri anlamıyorum ,cidden.

gelelim felce.bu herkese ilgilendiriyor galiba ? bizim aşı yaptırmamıza gerek var mı ? korunma yolu bir tek hijjen mi ?

0|0
    0|2
    • tüm doz aşılarını olduysan tekrar olmana gerek yok.Tek yolu hijyen değil hastalarla yakın temasta bulunmamak da korunma yoludur.Sounum yoluyla ve dışkıdan bulaşır.Ama hijyene dikkat etmek çok önemli tabiki.

• yani her yaş grubu risk altında ?

• aşı olmadılarsa evet

• Bunudamı görucektik yarebbi

1|0
    0|0
  • uyarıların için canı gönülden tebrik ve de teşekkür ederim

1|0
    0|0
  • Uyarın için teşekkürler

1|0
    0|0
  • link veremiyorum, ama cocuklar için yapılan aşıların otizme neden oldugu onlarca hastalanmıs cocuk vıdeosuyla kı bunlar yabancı, kanıtlandı

kaldı kı aşılarda kullanılan dokular hakkında bizzat bu aşı firmalarında görev yapmıs su an emekli-veya istifa etmiş bilimadamları ve doktorlar var bunların vıdeo ve acıklamaları da bircok sitede yer alıyor adlarıyla, ifadeleri şu şekilde

aşılar, hayvan ve cenin dokuları, (maymun domuz fare ) zayıflatılmıs kanser hücreleri, gmo evet gmo , korudugu iddia edilen hastalıklarla alakası olmayan virus ve bakterilerle oluşturuluyor

aids in polio virusunun değiştirilmesi ile elde edilmiş bir laboratuvar hastalıgı oldugunu avrupalılar itiraf etti veya acıkladı dıyelım

yetiskin aşıları, grip aşısı sonrası konusması bozulan, kekelemeye başlayan parkinson gibi eli ayagı titreyen kisilerin gencecik insanların vıdeosu var

ben aşı olmam eğer evlenirsem cocugum olursa onu da kurban etmeyecegim deccali sistemin insan nufusunu 225 milyona cekmek icin ürettiği şeytanı projelere

evet ilaç ve aşılar niyet iyi ise, insanlara yardımcı olabilir

fakat şu an ilaç piyasası kimlerin elinde bu söylediklerimi araştırın

0|0
    0|0
    • günümüzde herşey ticarete dökülüp güven ortamı zedelendiği için haklısınız ancak çocuk felci hastalığına yakalanıldığı zaman TEDAVİSİ YOKTUR.Ben zaten diğer arkadaşlara da eğer, kanserseniz,hamileyseniz veya bağışıklık sisteminiz düşükse tam sağlıklı değilseniz aşı OLMAYIN dedim.Yan etkiler bağışıklık sistemi düşük kişilerde ortaya çıkıyor genelde.

• aşıların yan etkilerini de bir zahmet youtube dan izleyin (amerika ve diger avrupa ülkeleri kaynaklı bircogu o insanların cocukların halini görün )

ondan sonra konuşun

1|0
    0|0
    • çocuk felci aşısı ikiye ayrılır:OPV ve IPV olarak.OPV olanın yan etki yapma olasılığı var fakat çok çok düşük bir ihtimal.IPVnin ise yan etkisi yok çünkü zayıflatılmış değil inaktif virüs içeriklidir.Günümüzde aşılar çok geliştirildi.Videolara aldanmayın.

• nasıl biz aşısız mıyız şimdi anlamadım:s

1|0
    0|0
    • 1990dan önce doğduysan muhtemelen aşısızsın çünkü ondan önce rutin aşı takvimine girmemişti.

• ahhaha tamam yükseltip hemen aşıya gidiyorum . ikimize de geçmiş olsun :D çok sağol ya ne güzel bilgilendirdin bunu sülaleme söylerim ben şimdi :)

• hay ben o suriyelilerin...

5|5
    2|0
    • Kafir RTE başımıza bela etti..

• Bizi sevmiyorlar zaten nankor hepsi rte oy icin getirdi turkiyeye Turkiyeye donunce nasil bir manzara beni bekliyor acaba

Yükleniyor...