İslamda mezhep var mı?

Din bilgini biri bana İslamda mezhep olmadığını mezhebin sadece bazı önemli din bilginlerinin fikirleri olduğunu bilgisiz insanların ise bunları mezhep haline getirdiğini hesap günü mezhep ayrımının olmayacağınıı söylemişti bana.Saygı duyduğum bir din bilginini söylemişti bunları bana açıkçası bana da mantıklıı gelmiyor değil.

0|0
0|9

En İyi Erkek Görüşü

• Mezhep kısacası, gidilecek yer, gidilecek yol, anlamına gelir.. Peygamber’in vefatını takip eden ilk birkaç asır içinde ayet ve hadislerin anlaşılması, yorumlanması ve günlük hayatta rastlanan dini konularda doğru yorum, fetvaların verilmesi için. yani, sosyal ve manevi alandaki itikad ve guruplaşmayı ortadan kaldırmak Kitap ve Sünnet’ten hüküm çıkarma gücüne sahip olmayanlar ise, bu güçteki âlimlerin görüş ve düşünceleri etrafında toplanarak mezheplerin oluşturulma sürecine etki etmişlerdir.

insanın olduğu yerde mezhepler vardır, olacaktır ve olmalıdır. Her mezhebin bir diğerinin görüşlerinden faydalanması da mümkündür. Bağnazlığın terk edilip, kardeşler arasında sevgi, saygı, hoşgörü, birlik, beraberlik, dayanışma sağlanmasına ihtiyaç vardır. Hiçbir kimse diğerini dışlayarak, küçümseyerek, yok sayarak ve sadece kendinin haklı olduğunu düşünerek bir şey elde edemeyeceğini artık bilmeliyiz.

sonuç olarak dediğin doğru din bilginleri yani müştehidlerin fikirleri.. buda anlattığım konulardan dolayı ihtiyaç halini almıştır.. tabiki hesap zamanı mezhep ayrımı olmayacağı gibi, zengin, fakir, yaşlı, genç, akriyer sahibi insanların da ayrım olmaksızın.. hesaba çekilecektir..

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• Tam da dediği gibi.Zaten gerekli açıklamayı yapmış.

1|0
    0|0
  • link al burayı oku sana biraz bilgi verir. mezhepler İslamda bazı konularda farklı görüşler sunmuşlardır. bu sebeple farklı farklı yollar ortaya çıkmıştır.

0|0
    0|0
  • ulen coğrafya bile etkiler yaw mezhebi o din büyüğün gelsin yanıma da sabah 9 akşam 5 ders vereyim.

0|0
    0|0
  • bende mezhep tutmuyorum.mezhep islamı bölen bir şey.kişilerin tek referansının kur an olması gerekir.yalnızca tek bir şeyde buluşmamız lazım.müslüman adı altında birlikten.

1|0
    0|0
  • mezhep yok arkadaşım.o bilgin zat doğru söylemiş.kıyamet günü herkes ne yaptıysa onun bedelini ödeyecek.kimseye iltimas yok.

1|0
    0|0
  • bana pegyamberimizin mezhebini söyleyebilicek biri gelsin:)

peygamberimiz açıkça ben bu mezheptenim demiş mi hiç? tabiki hyr.mezhep cahillere göredir

1|0
    0|1
  • Diyen kişi din bilgini değil din cahiliymiş

0|0
    0|0
  • çooook

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...