Böyle biri hakkında ne düşünürsünüzzz?

soruda geçen kişi benim. anlatıyım. yaş 21. gayet iyi bir bölümde güzel bir üniversitede son sınıf öğrencisiyim. aile yaşantımız oldukça kötüydü hem maddi hem manevi. çok nadiren şimdiye kadar para istemişimdir ailemden. her zaman kendi başımın çaresine bakmak zorunda kaldım. dolayısıyla bu durum beni çok etkiliyor. giydiğim şeylere dikkat edemiyorum, oldukça bakımsızım, arkadaşlarımla bir yerlere gidemiyorum, sürekli evdeyim. kişilik olarak kendimi çok iyi buluyorum ama bazen kendimi sırf bu yüzden aptalmışım gibi hissediyorum. çünkü bazen dürüst olmak o kadar da insanların hoşuna gitmiyor. ya da karşıdakine değer verince sanki o kişi sana her şeyi yapma hakkını buluyor kendinde. neyse konudan saptım.

sorunlu bir hayat olunca öyle etrafa neşe saçan kızlardan olamıyorum. insanlar beni soğuk buluyor. yüzlerine gülen sonradan arkasından iş çeviren insanlar benden daha değerli oluyor.

şu ana kadar erkek arkadaşım olmadı. olmaması da benim için sorun değil. şu an bir erkek arkadaş benim için yük bile sayılır. ne biliyim onun yanına güzel giyinip gitmek isterim ya da iyi vakit geçirmek isterim. ama aklım çok dağınık ve ben bir erkeğe cilve yapacak durumda değilim.

beni üzün şey hiç yaşıtlarım gibi olamam. çok gencim arkadaşlarım çok güzel vakit geçiriyor. hep şimdi çalış sonra istediğini yap dedim ama ben bugünü yaşamak istiyorum.

insanlar beni zeki, sorunluluk sahibi, alay edilecek boyutta dürüst buluyorlar. ama zaman geçirilecek biri değilim. pek kendimi açamıyorum. arkadaşlarım yılbaşını sizin evde geçirelim dediler. gelmelerini çok isterdim. ama hem onları ağırlayabilecek durumda değildim.

sorudan oldukça saptık :) ne istiyorsanız onu yazın.

Güncellemeler:
herkese yorumları için teşekkür ederim. aslında şuan tüm bunlardan daha ciddi bir sorunum var. 2 gün önce psikiyatriste gittim. aşırı uyuma, mutsuzluk, hiç bir şeyden keyif alamama, konsantrasyon güçlüğü gibi sorunlarım vardı. sonuç olarak majör depresyon tanısı kondu ve ilaç yazdı. şimdi sınavlarım var ve çalışamıyorum. son senem bu yıl, okulumu uzatmak istemiyorum. nasıl toparlayabilirm kendimi? hayatımda ilk kez böyle bir sorunla karşı karşıya kalıyorum.
bu ruh halinden dolayı sürekli internet başında duran biri oldum. bağımlı bile sayılabilirim. normalde çok iradeli biriydim ama buna engel olamıyorum.

0|0
324

En İyi Erkek Görüşü

• Bu anlattığın kişi hakkında ne düşünürüm?

İyi birisi, iyi bir arkadaş, soğuk, sıkıcı, çok veryansın eden, çok kapalı bir kutu, yorgun, boşvermiş.

Ön düşüncem bu olurdu.

Zaten sende her şeyden önce bir boşvermişlik söz konusu. Çevreye de çok takılı kalmışsın. Büyük bir boşlukta yuvarlanıp gidiyorsun, anneden ilgi yok, babadan ilgi yok arkadaş çevresi desen istediğin gibi olmasa da olumsuz bir şekilde ilerliyor hepsi.

Durumun itibariyle de şu an bir çok isteğini de gerçekleştiremiyorsun, ortama adapte olamıyorsun ortamın rengine yine gri kalıyorsun.

İnsanların olumlu düşünceleriyle beraber olumsuz düşünceleri her zaman kenarda bulunsun. Çünkü çevrendekiler bugün sorduğun bu soruda yazanlardan belki bir kaç gramını ancak tahmin ediyordur. Ve sadece gördüğünü yorumlar ve sadece yansıttığını yorumlar. Tabisi kimse kimse yardım etmez belli bir zaman diliminden sonra.

Kendine en kısa zaman diliminde bir hedef belirle. Örneğin yaz dönemi olsun. Bu yaz dönemi ne yapabilirsin, nasıl bir başlangıç yapabilirsin, ne tür değişimlere gidebilirsin, o zamana kadar nasıl bir temel atabilirsin öncelikle bunlara bak. Zaten o içindeki sıkıntının bir anda temelli gitmesi mümkün değil, kendinle ilgili bazı sorunlarından sıyrılmanda kolay değil, ama istersen zor da değil...

Dürüst olmak, iyi olmak ve insanların istismar edişine iyi olmak arasındaki farkı iyi anlamalısın. En sevdiğin insan olur, çok yardımları dokunmuştur ama bu istismar boyutuna ulaştığı an senin kontağın atmalı ve dur demesini, gerekirse git demesini bilmelisin. Çünkü onun kendine kıymet verdiği kadar sende kendine kıymet vermeli, değerinin farkına varmalısın, değerini herkes senden aşağıda görür. Çünkü değerli bir insan her zaman kıskanılır, her zaman imrenilir, her zaman itilmeye çalışılır.

Ben eminim ki öyle ya da böyle bu isteklerin bir şekilde gerçekleşecek, ama en azından sana şunu diyeyim ; Her şeyden önce kendini boşverme, giyimine temizliğine dikkat et, emin ol bilekliğiin rengi bile seni çok farkettirebilir, karşındaki bile farkına varmaz. Sade ve güzel bir giyimin olsun, olabildiği kadar kendine önem ver, ortama göre rengini değiştirmeye çalış, ortam mavi renkteyse sen gri kalma, en azından açık mavi kal. Yani o ortamda bir şekilde hissetsinler seni. Senin varlığını farkedip hissettikleri zaman sen kendinde çok değişim göreceksin. Ağırlığını koymaktan korkma, değil dalga geçmek, gelip 10 kişi döveceklerini bilsen yine korkma, önce kendine güven, fikirlerinden düşüncelerinden isteklerinden beklentilerinden korkma.

Sen çok güçlü birisin demicem, sen zayıf birisin de demicem, en azından bunun kararını sen ver olur mu?

1|0
    0|0
    • oldukça uzun bir yazı olmuş. ben her zaman güçlü biriydim şuan bir patlama yaşıyorum sanki. kendimi toparlayamıyorum. günlük işlerin altından dahi kalkamıyorum. finallerim başlıyacak ve ben çalışmaya dahi başlayamadım. hiç ders kaçırmayan ben devamsızlıktan kalmamak için dua ediyorum. ruh halim yetmezmiş gibi her şey bırbırıne girmeye başladı ve tüm bunlarla baş edemiyorum. yaza kadar bekliyecek vaktim yok. bir an önce kendimi toplamam lazım. nasıl yapabilirim?

• elimde değil bunlar. çok erken kalkan biriydim. şuan kalkamadığım için sürekli dersleri kaçırıyorum. inan hiç bir şey bana zevk vermiyor. gitsem de yalandan gülüyorum ve yapmam geren bir yığın işim var. hiç elimi sürmesem de.

• İşte o yalandan gülüşlerin olsa da sürdür, eve gelince gene geçersin bilgisayar başına.

Erken kalkmaya zorla kendini, çünkü hantallığı alışkanlık haline getirirsen bütün gününü berbat eder, ruh halini de... Oysa ki hayatta ki hareketlilik canlı tutuyor ve yarın bu depresyon sona erdiğinde sağlam ve rahat çıkacaksın bunun içinden.

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 23

• Derdini dökmek güzel değil mi? Bu sitedeki çoğu boktan aşk hayatını yürütemeyen kızlar gibi..

Onlar da sadece yazarlar, milletin ne dedikleri umrumda değildir. Okunmak için yazarlar, ortada bir sorun yoktur, sadece içini dökmek isterler.

Onlardan nefret ederim. Çünkü yazının sonunda cevap verecek bir b'klar bulamadığım için zamanımı boşa akıttığımı görüp lanet okurum onlara. Sana öyle yapmadım. Çünkü arada hoşuma giden cümleler oldu. Neyse ne.

Bir cümle yazdın.

" sorunlu bir hayat olunca öyle etrafa neşe saçan kızlardan olamıyorum "

Sanki hayatları çok mükemmelmiş gibi kendisini diğer insanlara mutlu gösteren insanlar sahtedir. Çünkü gerçek olanı yansitmamak için yapay bir hal takınır kendisine. Kusulası kişilikler.

Sen doğal olanı yansıtsana! Ne oyunculuğa merak salıyorsun..?

Sahtesin, yapaysın ve iğrençsin. Mutlu olduğunda da üzgün rolü yap o zaman. Ne oldu, onu neden yapamıyorsunuz? İnsanlara kendinizi bir takım "iyi" şekillerde göstermek için özsaygınızın içine ediyorsunuz, haberiniz yok mu?

Kendisini oynayamayan insanları sevmiyorum. Sevemiyorum . Diğer ahmaklar için mutlu olmak ve gözükmek zorunda değilsin. Hayat seni karanlığa sürüklemişse karanlığın adamı ol, sanki toz pembe bir hayat geçiriyormuş gibi insanların karşısında mutluluğu takınman gülünç!

Bu seni daha iyi göstermez. Bu seni kendi içinde daha mutlu yapmaz. İnsanlar için bir şey olmak zorunda değilsin. Neyi yaşıyorsan, onu göster. Onu yansıt!

Ve dürüstlük onurdur. İşine gelmedikleri için söylemeyeceksen bazı şeyleri, kendinden ödün vermiş olursun. Kim için? Birkaç amsalak topluluk için. Onların gözünde değerli gozukebilmek için. Hah.

Onların gözünde değerli gozukebilmek ..

Yeni nesilin başkaları gözünde değerli gozukebilmek için kendi değerini çöpe atması en büyük hakaret. Kendisine!

1|1
    0|0
    • Waow. İnsanlar (ki insanlar dediğim erkekler) bu soruya baya bir şey döktürmüş.

Kendimi onların arasında görmek kötü hissetmeme neden oldu.

Sanırım her şey "bir erkek arkadaşım yok" demenle gelişti. Bunu bir sorgula. Bir soru 3 tane uzun cevap almışsa burada, işler ya b'ka sarmıştır, ya da başka bir takım şeyler ... ...

falan filan.

• çoğunlukla arkadaş çevresinden bulduğumuz için üni öğrencisi oluyor. farklı yaş gruplarıyla görüşen de çok.

• Peki, ilgin ve alakan için teşekkür ederim.

• soru tam olarak ne anlayamadım ama kendimden bişeyler yazıyım; bence 'etrafa neşe saçan kızlar' diye tabir ettiğin, hiçbi işe yaramayan, baba parasıyla orda burada gezen gülüp oynayan, aklı bir karış havada sorumsuz insanlardansa senin gibi olmak daha iyi. Kimse yanlış anlamasın bunu kimseyi aşağılamak için söylemiyorum. Bu anlattığımın erkek versiyonuyum ben de. O kadar zengin bir ailem yok ama bir eksiğim de yok, şuana kadar kendi ayaklarım üstünde durmam hiç gerekmediği için görüp görebilceğin en sorumsuz, en yüzsüz, en tembel insanlardan biriyimdir ben. Bir özel okulda yarı burslu okuyorum, ailem sağolsun herşeyi yapıyor benim için. Ama ben rahata o kadar alışmışım ki, yapmam gereken tek görevi, okula gitmeyi bile beceremiyorum. Devamsızlıktan kalıyorum. 1 dönem 2 dönem de değil 3. dönem oldu tek bir dersi bile geçemedim devamsızlık yüzünden. Buna rağmen o kadar da yüzsüzüm ki hala aileme 'yılbaşında dışarı çıkar mısınız arkadaşlarımı çağırmak istiyorum' diyip sabaha kadar arkadaşlarımla evi alt üst edebiliyorum. Bu yaptıklarımın ne kadar saçma sapan şeyler olduğunun da farkındayım ama işte tembellik yüzünden olumlu bir sonuca varamıyorum. Bu yüzden dedim senin gibi olmak daha iyi diye. Yaşın 21miş ve kendi ayakların üstünde duruyorsun. Ben 20 yaşındayım ama ilkokul çocuğundan farkım yok her şeyi ailem üstlendiği için. Sen zamanı gelince sorumluluk sahibi olmanın verdiği avantajla bir adım önde olucaksın bizden her konuda.

1|0
    0|0
    • soru konusunda haklısın ben bile ne sordum tam olarak bilmiyorum. içimi dökmek istedim belki sadece. zaten şuan durumun değiştirmem için gerekli tek şey ancak bir sihirli değnek olabilir. cevap verilecek bir şey değil. tüm hayatım boyunca aşırı sorumluluk sahibi biri oldum. arkadaşlarımın ilişkilerine baktığımda kendimi daha da kötü hissediyorum. ailemden destek olamaları beklemiyorum zaten. ama içinde hep duygusal olarak bir şeyleri paylaşamamanın eksikliğini hissedicem.

• haklısın,yapıcak bişey yok onun için sonuçta bu yaşına geri dönmenin bir yolu yok. Ya bugün şu anda değiştiriceksin kendini zorla, ya da hiç kafana takmayacaksın önüne bakıcaksın

• zorla değiştirilmiyor işte. finallerim var önümde ben hiç çalışamıyorum. son zamanlarda çok kötüyüm. neyse benim derdim bitmez :) teşekkür ederim yorumun için

• baya bir şey yazılmış bu soru hakkında ben de kendi bakış açıma göre bir şeyler yazayım. öncelikle cidden çok içten bir dille yazmışsın ve aklıbaşında sorulan ender sorulardan biridir herhalde bu sitedeki.

mutlu olmak istiyorum demişsin aşağıdaki cevaplardan birinde kısaca. öncelikle seçim yapman gerekiyor. gerçekçi olalım insanlar öncelikle ( kız erkek farketmez) dış görünüşe ve davranışlara önem veriyorlar. kimse kimsenini içini bilemez ilk başlarda. yani önce kendini düzelteceksin hem davranış ve enerji olarak hem de dış görünüş olarak. daha bakımlı daha güzel görünmek zorundasın bunları istiyorsan. arkadaşlarının yaptıkları teklifleri de geri çevirmeyeceksin. ha evet maddiyat önemli tabi bunlar bedavaya olmuyor ama çok abartmadığın sürece inanlmaz masraflı şeyler de değil.

her ne kadar erkek arkadaş konusunda isteksiz görünsen de bir noktadan sonra seni mutluluğa ulaştıracak yegane şey bu maalesef. ve senin için yapılmaz görünse de maalesef cilve yapacaksın.

ya da tüm bunları yapmayıp bu hayata devam edeceksin. seçim senin elbette :)

0|0
    0|0
    • o yılbaşı meselesindeki tek sorun maddiyat değil. babam dengesiz biri ne yapacağı belli değil. arkadaşlarımın önünde küçük düşmek istemiyorum.

beni sevecek insanında dış görünüşüm için sevmesini istemem zaten. ben bir insanı seversem bunu hiç bir şey değiştiremez. öylesine ilişkiler bana göre değil. olmasa da olur. olacaksa gerçekten her şeyimi paylaşacağım, güveneceğim, aşık olacağım biri olmalı. böyle birisinin karşıma çıkması da büyük şans olur.

• öyle tabiki ama işte herşey önce dış görünüşle başlıyor bir yerde. şöyle ki önce onun gözüne ( senin için de geçerli) hoş gelmelisin ki seni tanımak için bir girişimde bulunsun. sonrası tabi ki birbirinizin uyumu ile alakalı.

• Geçmiş olsun. O anti depresanları içmeye başlamdıysan, lütfen içme onları gizli.

Hiçbirinin bir halta yaradığı yok. İnsanları kobay olarak kullanıyorlar. Eğer kullanıyorsan, aksatmadan kullanmaya devam et. Doktor vermiş ne de olsa.

Eğer yazmak istersen, istediğin zaman mesaj yazabilirsin.

Okul bitmiş zaten, para olayını takma bu kadar, herşey dış görünüş değil, önemli olan kalptir. Çıplak doğduk, çıplak ölücez, hırs yapmaya, kafaya takmaya gerek yok.

Düşünsene, mezun olmuşsun, iyi bir işin ve eşin olmuş, ve bugünler sadece bir anı olarak kalmış... Hayata, bu duyguyla bak bence...

0|0
    0|0
  • dürüst olmak aptallıktır ama mükafatı çok büyüktür.maddi sıkıntıların elbette yaşam kaliteni etkiler ama senin durumun maddi sıkıntıdan değil,maddi sıkıntıyı en büyük sorunun gibi görmenden.uygun fiyata giyeceğin elbiselerle de güzel görünebilirsin.en önemlisi pozitif olmaya çalış.aile hayatını sosyal hayatına yansıtıp karamsar olmak yerine,sosyal hayatında neşeli biri ol ve bunu aile hayatına yansıt.güzel gülen her kadın güzeldir.

0|0
    0|0
    • şuan depresyondayım. 2 gün önce psikiyatriste gittim. ilaç kullanıyorum. ailemden 21 yıldır iyi bir kelime duymadım. zaten anne baba gibi değiler. biz sadece aynı evi paylaşıyoruz. ve tüm bunların beni etkilemesi kadar doğal bir şey yok. konuşuyorum haklı olduğumu söylüyorlar ama tüm bunlara rağmen davranışlarında en küçük bir değişme yok. kendimi yorulmuş hissediyorum. güldüğüm zaman yalandan gülüyorum.

• babamla bu zamana kadar hiç doğru düzgün bir iletişimim olmadı. aylardır konuşmuyoruz. sadece eve yatmaya geliyor. annem psikiyatriste gidiyor. onunla konuşuyorum. haklısın diyor, özür diliyor yaptıkları için ama değişen bir şey yok.

• Allah kolaylık versin ama ilaçlar sadece düşünmeni engeller olayları değiştirmez

• çok içten yazılmış cümleler. bence anlattıkların ayrıcalıktır. hayat uzun, kim bilir sizi ne günler bekliyor.

1|1
    0|0
  • Gayet guzel bir kisilik yapisi gordum sende ama sunuda bil cevrendeki insanlar senin kadar mutlu degil sen emin adimlarla ilerleyen birisin egoya ihtiyac duyup yanlisa suruklenmiyorsun.zaten o tip kizlarida sevmiyorsun onlarin yanindaki erkekleride her sey ayarinda guzel tatlim.erkek arkadasin konusuna gelince bence kafanda buyutme bu kadar para olayini para olmadan ask olmaz diye bisey yok sebgilinle beraber gezebilmek yuruye bilmekte parayla degil ya egosunu tatmin eden bir kiz arkadasim olmaktansa kisili oturmus bir kiz arkadasim olmasini tercih ederim

0|0
    0|0
  • Bunların acısını.okul bitirip işe başladığında kazanacağın paralarla ve iş çevrendeki insanlarla geçireceğin güzel zamanlarla çıkaracaksın.Senin zamana ihtiyacın var o kadar.Kendi çapında birşeyler yapıyorsun.Üzülüyorsun ama bu günler de geçecek.Sabırlı ol biraz daha...

0|0
    0|0
  • Kafa nereye biz oraya bir yazı olmuş soruyu pek anlayamadım ben burada :) anladığım kadarıyla bence hayatını paylaşabileceği bir karşı cinse ihtiyacı var hem karşındaki de sana kendini daha iyi hissettirir yok cilve yapacak durumda değilim deme olunca zaten isteyerek yaparsın bence böyle ;)

0|0
    0|0
    • kafam biraz dağınık yazdığım yazıdan da belli olduğu üzere :)

• mutlaka öyle yoksa böyle bir yazı başka türlü yazılamazdı :)

• Allah benim ve ailemin başından eksik etmesin, benim babamda çok kötü bir çocukluk yaşamış.. ama şuan hamdolsun durumu iyi. demek istediğim ilerde de sana güzel bir hayat nasip olacağını düşünüyor ve umut ediyorum. şunu da unutmaki o zor zamanların verdiği olgunluk şimdi 82 yaşında olanlarda bile olmayabiliyor..

0|0
    0|0
  • Önemli olan gerçekten sana değer veren birilerini bulmakta yatıyor merak etme zamanı geldiğinde sen ayakları yere sağlam basan bir kadın olduğunda ve sistemi kendi lehine çevirdiğinde her şey çok güzel olacak yeter ki iste ve bu kadar düşünme.

"40 ayağa sormuşlar nasıl yürüyorsun diye yürüyememiş ölmüş"

0|0
    0|0
  • ne isitiyosun sen .

0|0
    1|0
  • Senin canın sıkılmış :) Çoğu kişi dediğin yollardan geçiyor. Zamanla çalışıp kazandıkça elbise şu bu alırsın çok mühim değil. Sen asıl mühim elbiseleri zaten çoktan giymişsin. Hayata gülümsemek de parayla değil ya.

0|0
    0|0
  • internette sadece buraya mı giriyorsun,başka ilgi alanların var mı?

0|0
    0|0
  • vay be.. bişey diyemicem valla helal olsun

0|0
    0|0
  • sen derslerine çalış.yolundan sapma sen bir hayat boyu gülersin.son gülen iyi güler.parasızlık insanı acayip çekingen yapıyor maalesef.bağzen olduğun gibi olamıyorsun bile.

0|0
    0|0
  • sana aşık olan bir erkek senin giyimine makyajına bakmaz.eğer cidden seviyosa makyajsıız halini daha çok sever.üniversiteyi bitir güzel bir işe gir sonra rahat edersin

0|0
    0|0
    • kendimizi kandırmayalım. kimsenin ilgisini çekmemem gayet doğal.

• sana aşık olan birinin farkına varmak kolay değil.diğer kızlar gibi basit olmadığın için çekinirler

• Sorun değil, üniversiteden mezun olup da çalışmaya başlayınca kendine yeni bir hayat kurarsın. Yapmak istediklerini de yaparsın birer birer.

0|0
    0|0
    • benim için sorun

• kendimi kimsesiz çocuklar gibi hissediyorum. bunu da mı aşarım

• Ona pek yapacak bir şey yok maalesef. Sadece her şeyin daha iyi gideceğine dair umudunu yitirme.

• okulunu bitirdikten sonra acısını çıkarırsın

0|0
    0|0
  • heyyyyy :(

0|0
    0|0
    • neden konuşmak istiyorsun?

• istediğin zaman sil söz veriyom rahatsız etmiycem ben sözümü tutarım:(

• hayatın monoton geçiyor çünkü zevk alarak yaptığın bir şey yok yalnızsın çünkü sebebi bu sosyal değilsin sosyalleşebileceğin tek yer burası ondan buradan cıkmıyorsun seni anlayan insanlar burada :( senden uzak durmamı istiyorsan peki tamam hayırlı akşamlar...:(

• Erkekler Devam
    3

Kızlar Ne Diyor 3

• gelirken bişeyler getirirlerdi hrhalde.birde diğer ev arkadaşlarınıda dikkate alsaydın keşke

0|0
    2|2
    • zahmet edip bir şey yazmasaydın keşke

• negatifsin senden hiçbişey olmaz yzmasaydım keşke dediğin gibi

• Canım o ilaçları sakın kullanma bende sen gibiydim hoş halada öyle sayılabilirim ilaçlar seni dahada kötü yapacak önce bunu bil ve bağımlı olacaksın 1 tane arkadaşım var maddi manevi herşeyimi biliyor ve inan onunlayken hayata dönüyorum böyle birini bul kendine

0|0
    0|1
  • canim bakimli olmak icin illa zengin olmak gerekmiyor.

dürüstlügünü hic kaybetme. ama sessiz kalmak bazi durumlarda önemli.

her yerde herseyi söyleme.

kendinide cok kücümseme..ne demek zaman gecirilcek biri degilim?

illa lokantaya barlara gitmek zorunda degilsin ki... sevdigin arkadaslarin varsa bir cay kahve keyfi bile güzel gecebilir. Arkadaslarla muhabbet sohbet etmek güzel ve bunun maddiyatla alakasi yok. hayatinin kötü yanlarini görüp karamsarliga düsürme kendini.

arkadaslarini agirlayabilirdin.. hem cekinilcek birsey degil ki.. durumunu bilmiyorlarmi?

onlar pasta felan getirip kutlayabilirdiniz... yeterki birlikte vakit gecirin.

kücük yasdan sorumluluk sahibi olmak güzel birsey emin ol. tabiki zor yanlari vardir..ama düse kalka olgunlasiyoruz hepimiz.

0|0
    0|1
    • arkadaşlarımdan çekindim. dengesiz bir babam var. ne yapacağı belli değil. bana onların yanında bir şey der. zaten ev karman çorman. bu arada bir yere oturup kahve içmek benim için lükse giriyor. böyle bir düşün.

Yükleniyor...