Sakat babam ve ıruspuluğa özenen kız kardeşim!!

Ben üniversiteye hazırlanıyorum şuan. Lise sonda babam ayağından sakatlanınca liseden sonra üniye hazırlanamadım 2 sene boyunca eve ekmek getirdim. Şimdi üniye hazırlanıyorum üstelik dershaneye gitmeden (maksat para gitmesin sıkıntıya düşmeyelim).

Şimdi olay şu ki;

16 yaşında ki kız kardeşim (Ben muhafazakar birisiyim) Süslenmeyi gezmeyi tozmayı çok istiyor ve yapıyor da. Alış verişinde haddi hesabı yok. Misal; Şu an 6 ayrı saç şampuanı var. Efendim biz ayın 10 günü kahvaltı yapacak erzak bulamıyoruz. Hanım efendi parfümler, saç boyaları, makyaj malzemeleri, elbiseleri, fazla fazla var. BEnim inanın sadece 2 pantolonum var, ki masraf olmasın babam üzülmesin diye birşey almıyorum ama kız kardeşim olacak o*luk meraklısını çok savunuyor. 16 yaşında olmasına karşın edepsis saygısız birisi. Yeri geliyor bana saymadığı kalmıyor. Tam bu sırada babam la annem onu savunuyor ve beni aşağılıyorlar. Karşıma istediğini yapar! diyorlar. Bakınız ben 22 yaşına geldim inanın ayda 10 lira zor eriyorlar bana, kız kardeş,me ise aylık 300 lira veriyorlar. Kardeşime doğru yolu anlatınca "Sen kimsin bana ne yapıcağımı anlatıyosun. Ne sanıyosun kendini!" gibisinden sözler söylüyor. Babamda ağzını açıp demiyorki o senin büyüğün düzgün konuş diye. Ancak bana der" karışma kıza, sanane, sen işine bak, adam mı oldun" diye. Halbuki ben onun sakat ayağının iyileşmesi için duva ederken kızı onun üç kuruş parasını har vurup harman savuruyo. Arkadaşlar ben cinnet geçirmeyeyimde ne yapayım?

0|0
6|7

En İyi Erkek Görüşü

• Kardeşim öncelikle Allah yardımcın olsun, sınavlarda da inşallah başarılı olursun...

Önce şunu bil ki senin o evde sözün geçmiyor, maalesef bu böyle. Yani lider konumunda olmadığın için(Baban sağolsun, ona da rabbim şifa versin) sen hiçbir şekilde müdahil olamıyorsun ve kontrol edemiyorsun olayları.

Sen şu an anne babadan sonra 3. konumda olduğun için yapabileceklerin kısıtlı yani. En fazla yapabileceğin elden geldiğince sözünün geçmesi için diretmek, ama bence bu ailede çatlamaya yol açar ki bunu bence artık yapma.

Sonra kendini düşün, ailen için kendini harap etme, ailenle ilgilen ama KENDİNİ YIPRATMA. Sen yıpranırsan ne annen ne baban ne kardeşin bakar yüzüne. O yıpransın gene ayakta derler düşünmezler. Zaten ruh halin binbir berbat olmuş, inan sen kendine bakmazsan kimse de sana bakmaz. Bazı konularda bencil olmak gibi olur bu, ama bencillik değildir. Onların yaptığı gibi kendini düşünmektir bu.

Sen ailene karşı gerekli görevlerini yerine getir yeter. Kendini harap etme.

Kardeşin konusu çok zorlayıcı... Benim anladığım kadarıyla kardeşin senden ufak bir laf duysa annenle babana sığınıyor, yani kaçıyor. Çünkü işine gelmiyor. E o yaşta da zaten senin kadar olgun bir fikre sahip olamaz. Kardeşine hak vermiyorum asla! Senin kardeşine karşı yapabileceğin belli şeyler var, bunun ötesi yok. Sen bir abi olarak yeri geldiğinde onu frenlemeye çalışır, yeri geldiğinde yanında olur, yeri geldiğinde ilgini gösterir, yeri geldiğinde destek olursun. Bunların hepsi belli bir dengede olmalı. Ben zannediyorum ki kardeşin de pek mutlu değil ki bunca pisliğe yöneliyor sürekli. Kardeşine nasihat vermeye çalışma, çünkü o her zaman burnunun dikine gidecek, bunun yerine bir konuş, tam konuş, sonra bir daha bir şey söyleme bağırsın çağırsın isterse. Bazen de sakince tatlı dille konuş, eminim bunu yapmışsındır ama sen sabırlı sürdür bunu.

Her şeyin sonunda seninde bir geleceğin var kardeşim. Eğer bütün çabaların çöpe gidiyorsa artık kendi yoluna da ağırlık verme vaktin geldi demektir. Ama bu demek değil ki aileni dışla. Gene ailen ile birlikte ol. Sen olman gerektiği gibi ol yapman gerekeni yap. Rabbim yukarıda, yaptıklarını görüyor, seni biliyor, ne istediğini biliyor. Her şeyin hayırlısı olur.

KARDEŞİNE ELİNDEN GELDİĞİNCE SAHİP ÇIK, ELİNDEN GELDİĞİNCE YÖNLENDİR.

-AMA ASLA BASKI YAPMA

-AMA ASLA HER İSTEDİĞİNİ YAPMA

-AMA BÜTÜN İSTEDİKLERİNİ GERİ ÇEVİRME.

Ve ailenle de bir kere konuşma yap. Seni dinlesinler. Böyle olacak tarzında değil, tek bir kereye mahsusluk düşünceni fikrini dile getir. Sitemlerinden daha çok bu aileye ne gerekiyor bunları anlat.

AİLEN ANLAR VEYA ANLAMAZ, SEN ÜZERİNE DÜŞENİ YAP. Ama kendini harap etme kardeşim... Allah yardımcın olsun...

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• sakin ol. kardeşin şuan ergenlik yaşında ve bu yaşlarda tüm çocuklar aynı yollardan geçer herşeye özenirler arkadaşlarından altta kalmak istemezler ve bazen de evin durumunu düşünmezler. eğer baban ve annen bu kadar harcama yapmasına ses etmiyorsa olayı büyütmeye gerek yok bence.

0|0
    0|0
  • allah sabır versin. işin zor gözüküyor. baban icinde cok gecmiş olsun. kardesinşu anbir ergen yani neyin dogru neyin yanlış oldıugunu bilmiyor. erkeksin ve her türlü sorumluluk senin üzerinde bende senle yasıtım ve ablayım ancak abi olsaydım her ne kadar şiddeti sevmesem bile o dişimi (!) bir kere gösterirdim ki karsımdaki ileri gitmesin diye.. yani balık baştan kokar keske biraz daha erken yontup kardesini yola getirseydin ancak hicbisey icinde gec degil. belkde kardesin o* dedign kadar bisey yapmıyodur ya da heves aşamasındadır. annen bu konuda ne düsünüyor billmiyorum ama bugun yarın mutlaka dişini gösterip başlamalısın onu durdurmaya. gerekise annene babana karsı cık ama yolundan vazgecme o senin kızkardesin. olaya kötü açıdan yaklasıtım cunku bu işi canım ciicm diyerek uyararak çözemezsin.

güçlü ol

0|0
    0|0
    • Aylar önce sürekli akşamları "mahalelde arkadaşımla dolaşıcam " diyip dışarı çıkardı birgün polis gelid "kızınızın arkadaşı reşit değil birisiyle cinsel ilişkiye girmiş sende yanlarındaymışsın" diye tanık tuttular? Ne diyim buna ben babam annem karşımda sanane diyorlarken

• kardeşim arkadaşına yardakçılık yapmış kızı götürüp çocuğa bırakmış" polis soruncada banane kızdan ben yanında geziyodum sadece diyo bizede

• offff sen aileni bir an önce topla ve konusun bu iş iyi degil kız kardesin pislige bulasmadan cıkarın onu

• kız kardeşin süslendi, elbiseler aldı,parfümler aldı diye o.rspu mu oldu yani? Bu nasıl bir bakış açısı ya. Kızın psikolojisini bozacaksın. Ergenlikte o şuan kendisini tanımaya çalışıyor, güzel gözükmek istiyor her genç kız yaşar bunları. Kendine gel sen bence bi. Babana üzüldüm, sende elinden geleni yapmışsın. Tamam kardeşininde tutumlu olması gerek ama bu kadar üstüne gitme bence.

0|0
    1|0
    • Numarasını internete veripte arayın beni diyen kız ne oluyor. Her gece birileri mesaj atıyor arıyor rehberinde kayıtlı olmayan numaralar? Nedir bu. Kız arkadaşları eve gelince erkekten başka bişey konuşmazlar . "o onla çıkmış bu bunla yiyişmiş bu yakışıklı .. " Bunlar nedir ? Sence?

• İnternete numarasını verdiğini kendisi mi söyledi? Sen nereden öğrendin? Mantıksız bir şey bu. Genç kızların zaten muhabbeti genelde budur. Dedikodu yapıyor kızlar kendi aralarında.. Sen onunla zıtlaştıkça hiçbir şey çözülmüyor. İnsan gibi konuş de zor geçiniyoruz yiyecek ekmeğimiz yok bu kadar para harcama canım, falan de,

• Öncellikle allah sana sabir versin ve yardimcin olsun .. Insallah kazanirsin sinavlarinida .. Soruna gelincede bence annenle babani karsina alip bu olsyi düzgünce konusun

0|0
    0|0
  • Seni anlaması mümkün degil çünkü bulu çagında üstüne gitme ve kız kardeşin hakkında biraz daha düzgün konuş oluruna bırak bence kimse kardeşi için o özeniyo diye söylemez sen abi olarak onunla arkadaş olmaya çalış anlamaya çaliş senin gibi düşünmesi mümkün degil bu yaşta

0|0
    0|0
  • Kardeşin laftan anlamıyorsa herkes kendi işine baksın madem o harcıyor sende harca ayrıca süslü olmakla or*spuluğun ne alakası var

0|0
    1|0
    • Arkadaşım vermiş numarasını internete sabahtan akşama kadar bilinmeyen numaralar arıyop laf söylüyo?

• Konuşsam anlamıyor. babamla annem sanane işine bak diyor ? sürekli üste çıkıyor?

• bu internet olayını konuş kesinlikle onunla sonuçta bu diğer olaylar gibi değil

Erkekler Ne Diyor 6

• Önce kardeşin hakkında doğru konuşmayı öğren. Senin zihniyetin bu olduğu için belki de baban sana bu şekilde davranıyor. "10 şampuanı varmış." Sabır. Sen kendi işine bak, kardeşin de kendi

0|0
    0|0
    • Anlamadın galiba " evde ayın 10 günü kahvaltılık bulamıyoruz kızın düşüncesizliğine bak harcamalarına bak ortada şampuandan fazlası var"

• Davulun sesi uzaktan hoş gelir kardeş. Anlayamadın neyse boşver sen.

• Ben anladım fazlasıyla ama sen kardeşini anlayamıyorsun. Kardeşin daha ergenlik döneminde ve bu dönemde olabilitesi yüksek davranışlar sergiliyor. Ancak sen onu anlamadığın gibi üzerine kendi kardeşine küfür ediyorsun.

• sen kendini kurtar yeter.kardeşin laftan anlamayan biri sende kendini üzüp geleceğini karartma kendini kurtar.

0|0
    0|0
  • Hiç bir abi kız kardeşine bu şekilde söz söylememeli. Bize erkek adamın bir üstü olur o da ütülü temiz olur diye öğretildi. Yani 10 şampuan 5 elbise 3 ayakkabı işine takılma kızdır heves etmiştir. Herkes yaptıklarının hesabını verir inançlı biriysen bunu bilirsin. Sen kendi işine bak baban sağken kız kardeşinin tasası sana düşmez onlar nasıl uygun görüyorsa öyle yapsınlar. Sen fedakarlık yaparak aileye ekmek getirdim diyorsun ama okul işini erteleme ileride kimse yaptıklarından ötürü seni yüceltmez gözünün yaşına da bakmazlar. Ekmeğe sıkı sarıl dua et. Allaha emanetsin.

0|0
    0|0
  • allah sabır versin kardeş ne diyim

0|0
    0|1
  • Allah yardımcın olsun kardeşim

0|0
    0|0
  • Kardeşin kötü yola düşebilir dikkat et kardeş

0|0
    1|0
Yükleniyor...