Darwının Türkleri asağılaması ve barbar demesı hakında ne dusunuyorsunuz?

Darwin, W. Graham'a yazdığı 3 Temmuz 1881 tarihli mektubunda, bu ırkçı düşüncesini şöyle ifade ediyor

Türkleri barbarlıkla ıtham edıyor ve yok olacağını soyluyor.

Özellikle İngiltere'nin Osmanlı İmparatorluğu'na cephe aldığı, İngiliz başbakanı Gladstone'un "Türkler insanlığın insan olmayan numuneleridir. Medeniyetimizin bekası için onları Asya steplerine geri sürmeli veya Anadolu'da yok etmeliyiz

"Doğal seleksiyona dayalı kavganın, medeniyetin ilerleyişine sizin zannettiğinizden daha fazla yarar sağladığını ve sağlamakta olduğunu gösterebilirim. Düşünün ki, birkaç yüzyıl önce Avrupa Türkler tarafından istila edildiğinde, Avrupa milletleri ne kadar büyük bir tehlikeyle karşı karşı gelmişlerdi. Şimdi ise bu çok saçma bir düşüncedir. Avrupalı ırklar olarak bilinen medeni ırklar, yaşam mücadelesinde Türk barbarlığına karşı galip gelmişlerdir. Dünyanın çok da uzak olmayan bir geleceğine baktığımda, bu tür aşağı ırkların çoğunun medenileşmiş yüksek ırklar tarafından yok edileceğini görüyorum. (Francis Darwin, The Life ard Letters of Charles Darwin, cilt 1. New York D. Appleton and Company, 1888. Ss. 285—86)

Burda Açıkça türkleri barbarlıkla suçluyor ve medenı ırkaların Yakın zamanda türkleri yok edeceğini dile getırıyor.

siz ne dusunuyorsunuz

0|0
0|2

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Erkekler Ne Diyor 2

• O dönemlerde ingiltere ve fransa acımasız sömürgeleştirme politikalarını darwin teorisine temellendirmiş. o da şöyle, bir türde gelişme olması için güçsüzlerin üstünler tarafından yok edilmesi meselesi. yani işgallerini bu şekilde , kendi halklarının gözünde meşrulaştırmışlar. Şu anda ciddiye aldıklarını sanmıyorum çünkü aynı zihniyet hitleri yarattı ve avrupada 20 milyondan fazla sivil katledildi.

0|0
    0|0
  • Darwin adam mı ? Demek istiyorum yaptığı bir çok bilimsel çalışmada yanılmış ve gereksiz ve boş makalelerin adamı fakat Darwin'in yanıldığı evrim teosi tamamen çürütülmedi bunu neden söylüyorum bazı insanların aklına Darwin deyince direk evrim geliyor

0|0
    0|0
Yükleniyor...