Abi abla kavramınının kullanılışı

kendinizden kaç yaş büyüklere abi ya da abla dersiniz kaç yaş için denilmesi gerekiyor sizce

0|0
37|24

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 36

• içimden gelene derim sadece, çok samimi olduğum ama yaşça benden küçük olanlar bana demez genelde.

0|0
    0|0
  • Hiç farketmiyor..

1 yaş büyüğüme de abi/abla derim...

Kendimden 1 yaş küçüklere de kardeşim derim :)

0|0
    0|0
  • X ağbi X abla demek beni yoruyor, doğrudan ismi ile hitâp etmeyi seviyorum, bu kesinlikle saygı duymadığımı ifâde etmiyor ona içten içe derin bir saygı besliyorumdur her zaman, samimiyet içerisinde de bu muhafaza edilebilir. Büyükse ve mesâfemiz varsa abla ağbi kullanırım.

0|0
    0|0
  • ben 4 yaş ve üzerine abla, abi diyorum. gerçi şu an 4 yaş büyüğüm bir kıza 'şeyda nasılsın' diye hitap ettiğimi ve sevgilimin de 4 yaş büyüğüm olduğunu anımsadım. fakat 4 yaş büyük kuzenime abla diyorum. yani kişiye göre hitapta bulunuyorum. anlaşma ve yakınlık düzeyimize göre. fakat 4 yaştan daha büyük olan herkese abi abla derim.

0|0
    0|0
  • Dayımına eşine yenge değilde abla derim samimiyizdir, arada 8 yaş olmasına rağmen.. Yine abi derkende yaşa bakarım.. Abi demem için arada 3 yaş fark olması lazım.. Yine birazda samimiyete bakıyor.. Benle aynı yaşta olan bir erkeğe ismiyle hitap etmem arada samimiyet yoksa tabi..

0|0
    0|0
  • bende 2 yaş küçük ya da 2-3 yaş büyük olması hemen hemen aynı yaş civarında olduğumuzu gösterir ve kan bağım yoksa kardeş ya da abi- abla yerine koymam çok saçma çünkü.

0|0
    0|0
  • abi abla demeyi sevmiyorum çok büyükse saygıdan derim sadece kendi öz ablama bile adıyla sesleniyorum ben :)

0|0
    0|0
  • Saygı duyduğum weya abi abla dediğim kişiyi bnden ruhsal olarak büyük görüyosam derim bunun sınırı olmaz ..

En iyi cewapta ortalama 3 yaş yazıyorda benim benden 3 yaş büyük arkadaşlarım war .. sizce bu neyden kaynaklanıyo ?

0|0
    0|0
    • 3 yaş bencede en mantıklı olan cevaptır nedenine gelecek olursam 1-2 yaş birbiriyle ddenk yaşlardır ama 3 yaş belirli bir sınır koyulması gerektiğini düşündüğüm yaştır

• haklı olabilirsin herkesin görüşü kutsaldır cevapların için teşekkürler

• Ben teşekkür ederim

• abla abi demem için benden 5-6 yaş büyük olması yeterli

ama bana benden bir yaş dahi büyük insan abla diyebilir hiç sakıncaı yok abla dediği anda kardeşim statüsüne ömür boyu sokarım onu efendim ablacım aşaüğı ablacım yukarı :)

0|0
    0|0
  • 3 yaştan sonrasına diyorum. bir türlü aşamadım bunu. alışkanlık olmuş. halbüsi hoşlanmıyorum. zaten gideceğim ülkede bu şart olucak o yüzden vazgeçmeme gerek yok.

0|0
    0|0
  • 1 veya 2 yaş büyük birine abla abi demem..3 yaş sınırım vardır benim.. fakat evli olduğu için benden 2 yaş büyük birine abla demişliğim de vardır yani..

0|0
    0|0
  • yaşıtım da dahil benden her büyüğe:)

0|0
    0|0
  • +3 ten sonrası genelde. ama bazıları sen büyük gösteriyorsun bana deme diyorlar demiyorum :D

1|0
    0|0
  • +3 +4 olursa derim.

0|0
    0|0
  • benden 5 Yas büyük birine abi ya da abla derim

0|1
    0|0
  • aradaki samimiyete ve diyaloğa bağlı:

0|0
    0|0
  • 10-12 yaş olması gerekiyor.

0|0
    0|0
  • Ah o abiler ablalar nerdeler şimdi :D :D Abi abla deme lazım olur. :)) Şaka bir yana 4 5 yaş büyük olması lazım o da saygıya değecek insanlar.

0|0
    0|0
  • Ben bu zamana kadar hiç kimseye abla abi demedim,

0|0
    0|1
  • abi/abla sevmiyorum kullanmayı ben.

0|0
    0|1
  • Samimiyete bağlı

1|0
    0|0
  • benden 5 yaş büyük birine abi abla diyebilirim

0|1
    0|0
  • samimiysem demem

yaşı ne olursa olsun

0|0
    0|0

• Abi demeyi seviyorum :) ay farkıyla büyük olsa bile abi derim

0|0
    0|0
  • Küçükken iki yaş büyüğüme derdim ama artik 10 yaştan fazla varsa diyorum.

0|0
    0|0
  • Bunun yaş sınırlaması yok.

Kafama göre takılırım.

0|0
    0|0
  • bana bağlı

0|0
    0|0
  • Kişiye bağlı.

0|0
    0|0
  • kimseye demem

0|0
    0|0
  • Canımın istediğine derim.

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    6

Erkekler Ne Diyor 24

• bence bu ona duyduğun saygı ve duygulara göre değişir ben benden 1 yaş büyük birini tanıyorum çocuklugumdan beri abi derim benden kendimden çok büyük insanlar var abi denmeyi hak etmeyen onlara ismiyle hitap ederim

SAYGI SAYGI SAYGI der kaçarım buradan :)

0|0
    0|0
  • Kişiye göre değişir. Bazıları vardır senden 5 yaş büyüktür ama sadece doğum tarihiyle senden büyüktür. Onun dışında bildiğin çocuktur. Bazıları vardır senden 2 yaş büyüktür ama beyin ve kişilik olarak çok daha büyüktür, ona abi dersin. Mümkün olduğunca az kişiye bu hitapları kullanıyorum. Çünkü öyle bir algımız var ki, bize abi diyene yukarıdan bakıyoruz artık. Ben de bu yüzden çok nadir kullanıyorum bu hitap şeklini.

0|0
    0|0
  • 7 yaş büyük olup abi demediğim 3 yaş büyük olup abi dediğim var

Abi olana abi deruk, hoş lazım değil

0|0
    1|0
  • Samimiyete ve kişiye göre değişir. 5-8 yaş büyüğe olabilir.

Yaşı farketmez kimisine siz diye hitap ederim kimisine de ismiyle

0|0
    0|0
  • Genelde abi kavramını kullanmıyorum. Ama birisine de abi diyeceksem. Benden en az 15 yaş falan büyük olması lazım.

0|0
    0|0
  • bende derimde bana farklı gözle bakana demiyorum

denmemesi gerekiyor

0|0
    0|0
  • Ağzımdan ne zaman çıkarsa bazen abi derim bazen kanka derim ağzıma kalmış :D

0|1
    0|0
    • Ağzına... :D tutamadım kendimi kusura bakma :D

• Bende senin ağzına... diyim ödeşelim sorun kalmasın kardeşim :D

• Yaşa bakmam ki eğer karşımdakinden abilik ya da ablalık adına bir şey gördüysem saygımdan söylerim yoksa sayıca benden fazla yaşamış birine gerek yok böyle şeyler ;)

0|0
    0|0
  • eskiden anne baba yaşındaki insanlara teyze amca denmezdi anne baba denirdi.bu eski İstanbul kültürüydü.ne yazıkki artık bu sıfatları doğru kişilere çok fazla kullanmıyoruz.diyalog mutasyonu.

0|0
    0|0
  • bazen yaşa göre değilde saygı gereği de bunları kullanıırm

0|0
    0|0
  • aramızdaki samimiyete , tanışma şeklimize bağli. Genelde 3 yaş üzerime abi derim. 1.5 yaş büyük kuzenime de diyorum fakat sadece ismiyle birlikte hitap ederken abi derim bir nevi alışkanlık

0|0
    0|0
  • 5

0|0
    0|0
  • 4 veya 5 yaş ve üzeri

0|0
    0|0
  • hiç bir kadına abla demem...ha çook büyükse ve ya tanıdık falansa teyze derim ama abla demem...ya da benden 3 4 yaş küçük bir kıza, akraba ya da tanıdık değilse kardeşim diyerek ortalığı hiç bulandırmam :)

0|0
    0|0
  • Akrabalarımdan 2 yaştan büyük olanlara abi-abla derim,arkadaşlarımdan 3 yaş büyüğe abi-abla derim...

0|0
    0|0
  • ben o tabiri kullanmıyorum ya kızıyolar sonra biraz resmi bir ortamsa isminin sonuna hanım getiriyorum biraz daha samimiyse direk isimle.

0|0
    0|0
  • Kendimden küçüğe dahi abla abi derim. Onların benden tek farkının yaş olduğunu anlamaları ve beni yabancı olarak görmemeleri için.

0|0
    0|0
  • karşımdaki kişinin kişiliğine göre cıvıksa 60 yaşında da olsa iplemem...

0|0
    0|0
  • abi demem için karakterli ve benden 3 -4 yaş büyük olmalı:D

0|0
    0|0
  • 9-10 yaş büyük olursa belki derim.teyzelere abla diyorum sevinsin garibanlar

0|0
    0|0
  • +30şu aniçin

0|0
    0|0
  • 5-10 yaş arası uygundur.

0|0
    0|0
  • 4-5 uygundur annem..

0|0
    0|0
  • 4-5 yaş