Atatürk'ün tüm meclisi ayağa kaldırarak Fatiha okutturduğunu biliyor muyuz?

Evet! Yanlış okumdanız, Atatürk, Kurtuluş Savaşı'nın hemen sonrasındaki 13 Ağustos 1923 tarihli Meclis konuşmasında Kurtuluş Savaşı'nın nasıl güçlüklerle kazanıldığını ifade edip, milletvekillerini şehitlerin ruhlarına Fatihalar okumaya çağırmıştır.

İşte bizim uyanık "cımbızcıların" hiç dikkatini çekmeyen Atatürk'ün o Meclis konuşması:

"Sayın arkadaşlar, Açıklamalarıma son vermeden önce hepinizi büyük bir göreve davet etmek istiyorum. Geçirdiğimiz buhranlı günlerin onurlu kahramanlarını hep birlikte kutsayalım. (Alkışlar)

Onlar arasında, savaş alanlarında düşman silahları ile göğüsleri delinmiş mutlu kişiler olduğu gibi, yangınlarda, ateşlerde yakılmış talihsiz çocuklar, kadınlar ve ihtiyarlar da vardır.

Onlar arasında namusları saldırıya uğramış sonsuza dek ağlayacak genç kızlar da vardır.

Onlar arasında yurtlarını kaybetmiş aileler, evlatlarını gömmüş analar vardır ve yine onlar arasında savaştaki namus görevini onurla yaparak bu gün memleketlerine dönmüş gaziler vardır.

Onlardan şehitlik mertebesine erişenlerin ruhlarına fatihalar armağan edelim.

(Ayakta fatiha okundu)". (13 Ağustos 1923 Millet Meclisi Tutanak Dergisi D. II, C. 1, Sayfa 36)

Meclis tutanağına yansıdığı şekliyle Atatürk şehitlerin ruhlarına fatihalar okunmasını isteyince milletvekilleri "ayakta fatiha okumuştur."

Güncellemeler:
Cami yıktırdı demiş yobazın teki.. buyrun kaynak vererek Atatürk'ün nerelere camii yaptırdığını, tek partili dönemde 1 tane camiinin kapanmamış olduğunu aksine hasar görmüş camiilerin onarıldığını, Türkiye'yi yıkmak için önce Atatürk'ü yıkmak gerektiğinin bilincinde olan dış güçlerin iftiralarına yanıt:

link
Bunlar hep dinci gösterme çabasıymış. Kaldı ki bu adam dinsiz olsaydı da ben ona aynı saygıyı, aynı sevgiyi beslerdim. Çünkü onun dini değil bana kazandırdıkları şey beni ilgilendirir. günahını da sevabını da size bize değil yüce yaradana verecektir. Bir kimsenin imanını sorgulamak hiç kimsenin haddi olmadığı gibi, bir insana atıp tutmanın da ne dinde bir yeri ne de vicdanda bir yeri vardır.

Issız bir çölde gidiyorsunuz..Birden bataklığa saplandınız.Bataklığı biliyorsunuz hareket ettikçe o sizi içine çekiyor.boynunuza kadar girdiniz bataklığın içine, bir süre sonra ağzınız kapandı, sadece burnunuzdan nefes alıyorsunuz ve diyorsunuz ki;"Eyvah!ben burada öldüm!" sonra ordan geçen bir kişi sizi görüyor kemeriyle sizi yakalayıp sizin hayatınızı kurtarıyor.

Diyelim ki bu adam kafir! putperest!

Sen bu adamı arkandan hançerler misin?arkasından vurur musun?

sende o vicdan var mı?

1|0
20|42

En İyi Erkek Görüşü

• arkadaşım çok güzel bir konuya değişmişsin bak ben şu sureden diğer arkadaşlara cevap veriyorum ayet derki ( her kim Müslüman kardeşine dinsiz derse bilsin ki ona 3 gün tövbe günü verdik eğer tövbe etmez ve şerrinde koşarsa ona ne azaplar vardır söyle ) der ayeti kerimede bunu her Müslümanın bilesi gerek ikincisi kuranı kerimin Türkçesini açıp okuyun kuran da camii var mı hayır kuranda camii yok sadece her evde birer mescit olacak diye sure ve ama oda sadece bir yerde geçiyor Atatürk bu kadar ateist ya da deist ti o zaman o zamanın ilmi hakimi olan müderris bir hoca olan Elmalılı Hamdi yazır a kuranı kerimin Türkçesi den mealinin yazdırdı Atatürk olmasa idi sizlerin adları Ahmet Mehmet ya da Ayşe Fatma ya da Hayrunnisa olacak mı idi sizler namazınızı kılacak orucunuzu tutacak kurbanınız kesecek miyidiniz en başta zürriyetinizin bilecek miydiniz sorarım sokma akılla işiniz bu kadar idare ettiniz Atatürk 75 yıldan beri mezarında yatıyor 132 yıldan beri düşünceleri ayakta ve ona rağmen sizleri çökertiyor hala laf söylüyorsunuz bende size şöyle bir söz söyleyeceğim güneş ne kadar balcıkla sıvansa yine güneş kazanır bunu da unutmayın hele ki ( 1990.1991.1992.1993.1994.1995.1996.1997.1998.1999.ve 2000 li yıllarda ) doğan bebeler yorum yapmasın bu konuda bir şey bildikleri yok sokma akılla bir şey bildiklerin sanıyorlar ama öğrenecekleri çok şeyleri daha var o yüzdende bilmeden görmeden tek bir kaynakla yorum yapmak ve yafta atmak ne bir Müslümana nede bir insana yakışır benden o zaman şunu derim rte de o zaman Yahudi derim biter

4|6
    2|3
    • güncellemede attığım linklerdeki rezalete bak birde atatürkün şerefine kadar laf etmeye yelteniyorlar... kalkmış birisi atatürke sabetayist demiş. sorsan sabetaylığın ne olduğunu bilmez.

birde link bu yazıya bir 15 dknı ayırıp okumanı istiyorum abi, Dr. Rıza Nur adlı akıl hastasının atatürke attığı iftiraları çürütüyor... bu atatürke sapık falan demelerinin kaynağı burada

• evet biliyorum Balıkesir zagnos paşa camii

• tamam alınganlık yapmıyorum ozamn :)

Kızlar Ne Diyor 20

• MUSTAFA KEMAL'İN ASKERLERİYİZ !

3|9
    2|2
  • Ataturku kotuleyenler utansin

6|7
    4|1
  • Gosteris adina yapilan davranislar. Yoksa kokten din dogmasiyla gelen bir milleti nasil birlik icine sokabilirdi ben musluman degilim dese.

1|4
    4|4
    • Komplo teorinden ziyade kanıtlarınla gelirsen seninle fikir tartışmasına girebilirim. Diğer hallerde tarafımca ciddiye alınmayacaksın.

• Offff... he minnetsizim.

• He ayrica kurtte degilim. Sizin gibi yobazlar anca sevmeyeni ya akpli gorur ya da kurt. Sizin kafaniz bu kadar basiyo. Bide baba cahil diyene bak pehhhh...

• bi tek bu değil çankkale savaşında namaz kıldırıp öyle savaşmalarını emretmiştir. ve bir müslüman okulnda bir çocuk hiristyan oldu din işlerine karışılıyo die okulu kapattırmıştır.

2|6
    2|1
  • atam benim nur içinde yat <3 <3 <3

4|4
    1|2
    • Atatürk yobazlara bir vurmuş tam vurmuş :D baksana 1 asırdır kuyruk acıları dinmedi bir türlü yıkamıyorlar da ülkeyi atam temelleri sağlam atmış nasıl da kuduruyorlar :D

• onlar kıçlarını yırtsalar bu ülkeyi yıkamazlar. :)) Ama atam yaşasaydı bu millet için değmez derdi... görmüyo musung*tkıllarını :DD

• ya bir kere insanlara yobaz deyip kestirip atamazsın sen.burdaki her insan tarihi birebir yaşayıp görmedi.her insanda fikirlerini düşüncelerini kendi üslubuna uygun şekilde ortaya koyar.araştırıp farklı yerlerde gören neyin ne olduğunu irdeleyen insan bir kanıya varır ve fikirlerini özgürce ortaya koyar buda suçdeğildir.eksileyin belkide siteden atin ama bende o cımbızlayanlardanım tabirnizle belkide yobazım.ama bizimde belki bu düşüncede olmamamızın nedeni belki bizimde düşündüğümüz çapta Atatürkün yaptığı işler ve davranışlar var.bende Atatürkün ateist olduğunu düşünenlerdenim.saygı duyun demiyorum düşüncelerime duymak zorundasınız diyorum.

2|1
    3|2
    • ulan senin padişahın vahdettin ingilizlere buyrun bizi feth edin diyordu, mustafa kemal anadoluyu örgütlüyor diye üstüne ordu göndermişti. acaba mustafa kemal olmasaydı bugün istanbulda ezan hala okunur muydu bir düşün bakalım!

• nedense atatürk karsıtı oldugumuz zaman yobaz oluyor halbuki ben hacı hoca namaz kılan biri değilim bunlarda atatürk yobazları

• eyvallah konuyu nerden nereye getirdin . saol baya kanıt koymuşsun hepsini inceledim.ben tarihin bana doğru gelen kısmıyla ve arkasıyla daha çok ilgilenirim bilidiklerimi ortaya koyuyorum Tarihçi değilim.atıp tutmamda doğru değil.ona bakarsan netten bir sürü şey var kanıt olarak kopyalayıp atamaz mıyım atarım.ben Mustafa Kemalin siyasi başarısı hakkında tek söz kullanmamıştım halbuki .ama sanada şu soruyu sorsam cevabını verir misin bilemem verir sende teşekkür ederim.İSLAM MI?TÜRKLÜK MÜ?

• Çanakkalede namaz kıldırıp savaşa girende Ataürk.

2|5
    2|1
  • Bilmiyordum ben.

0|1
    0|0
  • gecmıse duydugumla ya da netten okuduklarımla yorum yapmamam zıra yanlıs kararlar yanlıs cumleler kurarıbılırım. Atam okutmussa Allah razı olsun saygım sonsuz. buradada cahıl ınsan susması gereken ınsan cok ama hadlerını bılmıyorlar

0|2
    1|1
  • İstisnalar kaideyi bozmaz... :)))) 1 tane Fatihadan yola cikmssn çok ironik :D

1|4
    3|2
  • inancı olmayan bir insanın fatihayı sadece insanları teskin etmek için okutturduğu kanaatindeyim yoksa gerçekten önemsediği için değil

1|4
    5|5
    • inancı olmasa ne yazar ? inancı olan hırsızlardan daha mı kötüydü ?

• yahu aç youtubedan kendi ağzından dinle Atatürk kendisi söylüyor gökten indiği sanılan kitaplar vs. vs.. alttaki yorumumu iyice okumamışsın kardeşim beni zaten alakadar etmez "DİNDE ZORLAMA YOKTUR" herkes istediği inancı veya inançsızlığı yaşamakta özgürdür Atatürk dahil. ki ben bu bilgileri muhafazakar kesimin yazılarından değil bizzat Atatürkün hizmetinde veya yanında bulunmuş olan insanların anılarının bulunduğu resmi kaynaklardan okudum, keşke silmiş olmasaydım da linkini atabilseydim..

• ayrıca ben Atatürkün inancına değil onun peşinden gittiğini zanneden yaltakçılara kızıyorum, Atatürk inançsız olsa bile o zamanlar muhafazakar kesime bu kadar zulüm göstermemiştir sanırım. en azından kimseye yobaz yaftası yapıştırıp inancı ve fikirleri sebebiyle kimsenin sülalesine küfretmemiştir.

• keske hic okutturmasaydi ..bu kadar hosgorulu olmasaydi keske

0|6
    3|1
  • "Gelmiş geçmiş en mukemmel insan hz Muhammeddir"

Demiş Atam..

Ruhu şad mekanı cennet olsun,Rabbim ondan binlercekez razı olsun..

0|3
    2|2
    • miş...uydurma olduğu cümlenin her kelimesinden belli

• bu söz ile aynı anlama gelen bir sözü var Atatürk'ün... ama onu getirip buraya yazsak bu sefer de başka şeye sarılacaksın. seni boş beleş chupachup

• Senin derdin ne arkadaşım ne deseler muhalefetsin.Senin düşünceni savunmak zorunda mı millet ? Türk dil kurumusun sanki uydurmaymış.ALLAH senin gibileri ıslah etsin.

• bilmiyordum

0|1
    0|1
  • biliyorduk.

tekrar oldu.

peki ne oldu.

0|0
    2|5
  • Bilmiyordum, çünkü yok öyle bir şey :D

1|2
    1|5
  • Bunlar hep dinci gösterme çabaları

2|2
    1|4
  • Atatürkü babam dan çok severim . O benim Atam . <3

1|3
    2|3
  • bilmiyorduk öğrendik teşekkür ederiz :)

0|2
    2|0
  • Şimdi yobazlar gelip ''O gösteriş içindi, yalan yeaa...'' diyecek.

3|5
    4|2
    • geldiler bile :D

• Ama gel birde Milli Şairimiz M.Akif Ersoy, Ulu Önder Atatürk için ne demiş gel birlikte bakalım:

"Mısır'da 11 yıl kaldım. Fakat 11 saat daha kalsaydım artık çıldırırdım. Sana halisane bir fikrimi söyleyeyim mi: İnsanlık da Türkiye'de, Müslümanlık da Türkiye'de, hürriyetçilik de Türkiye'de. Eğer varsa, Allah benim ömrümden alıp Mustafa Kemal'e versin!"

Mehmet Akif Ersoy

17 Haziran 1936

• Atatürk ya da bir başkası... Kim onların özeli, mahremi hakkında ileri geri konuşursa -hele de ölmüşse- ben onu en doğal hakkım olarak yobazlıkla suçlarım. İnsanlara hakaret etmem, ama ölülerin mahremine saygısızlık yapanlara tahammülüm yok!

Erkekler Ne Diyor 41

• Kardeşim Bursa Nutku'na kadar kimse bu tarz konuşmalar olduğunu inkar falan etmiyor zaten niye geriliyorsun kendi kendine ? Soru şu ki, bu harika konuşmalar, Fatiha'lar neden Bursa Nutku'ndan sonra bıçak gibi kesilip tam tersi bir istikamette ilerlemeye başladı ? 23 ile 33 arasında ne değişti de Kur'an ayetlerine '' Arap uşağının yaveleri'' dendi ? Soru bu ?

Arap uşağının yaveleri sözü uydurma da değildir ha, Meclis tutanaklarına o kadar hakimseniz bulmanız basit olacaktır diye düşünüyorum. Ayrıca '' Gazi Paşa İzmir Yollarında'' adlı Generlkurmay Arşivi'nde bulunan mecmuaya göz gezdirmenizi rica ederim.

3|2
    3|3
    • Vallahi bilemiyorum onu da isterdim ki birisi de gelsin karşıt yorum yapsın haddini bildireyim. Ama eksilemekle iktifa ettiler. Herhalde baktılar ezberden konuşmuyorum, yanaşmadılar pek :)

• Nextime.sacmalama...tabi.atatürk olmasaydi türklük ne.olmazdi.Adam bundan raha Iyi sey ne.Yapa.bilir.?

• Gosteris namazlari. Koyun suruleri iste.

• Bizde ATAMIZIN ruhuna bir fatihe okuyalım...Allah rahmet eylesin..

1|5
    1|3
  • Büyük lider Lenin'in mottosunu hatırlayalım : Bir adım ileri, iki adım geri.

Bazen köprüyü geçene kadar ayıya dayı demeyi bilmiştir önderler.Geçiş dönemleri mantığı.

Yeşil Ordu & Sovyetler denklemi nasılsa, Meclis konuşmaları & Gelenekçi kesim denklemi de aynı.

& sembolünün sağında kalanların desteğini almak adına, soldaki göstermelik hamleler/oluşumlar...

Bir benzer mantık dizgesi, Stalingrad demlerinde Ortodoks kilisesine yönelik müspet tutumlar takınan Stalin için kurulabilir.

Daha yakından bakın...

0|3
    0|2
  • soyu sopu bozuk gevşek mi gevşekler yavşaklar tek bir jargonla yaptıkları ezberden vazgeçmezler.onlara göre atatürk ayyaş ataist çapulcunun teki.bu köpek sürülerini bahattine piçaklatacaksın o olacak.

0|5
    1|0
    • İngiliz mandasını kurtuluş olarak gören, İngiliz aşığı hain Vahdettin'in torunlarından ne beklersin ki?

• onlar kufe halkının soyundan gelirler...hepsinin tam da şu anda ezan okunuyor allah kahretsin.ocaklarına ateşler düşsün birlikleri bozulsun...(kendi soylarından olan feto nun dili ile)

• Başbuğ Atatürk'ün son sözü ve aleyküm selam olmuştur.. Tutanklarla sabittir.

Vakıa Süresi 90-92 ayetlerinde şöyle der Kitapları sağ yanından verilecek olanlara ölüm meleğini selamımızla yollarız.

Atatürk'ün din görüşü hakkında fazla söze gerek yok.

1|2
    2|1
    • yuhhh yani bide ayeti delil göstermişsin sanki ölüm döşeğinde yanındaydın ufak atın biraz yaa

• Shimaa Sen kaç yaşındasın kuzum hangi memlekette yaşıyorsun öküz ! Araştır Nasıl öldüğünü herkes biliyor

• Atatürk deyince akan sular durur.

Türküz, Atatürkçüyüz!

2|5
    1|3
  • kimse sütten çıkmış akkaşık değil arkadaşım. herkes zayıftır. tıpkı atatürk gibi.. güç ve kudret sahibi oldu. evet. iyişeyler yapmadı diyemeyiz. ama millete zorla(şapka kanunu link ) bu linkten bir alıntı. "Yasa, çeşitli Anadolu illerinde protestolara neden oldu. Yasanın kabul edildiği gün Erzurum'da protesto gösterileri oldu ve bu ilde bir ay sıkıyönetim ilan edildi. Tutuklananlardan 13 kişi idama mahkum oldu[4]."

savaştan çıkmış bir ülkenin ekmek sıkıntısı varken şapka takmak neyin nesi? hadi bunu geçtik 13 kişi şapkaya karşı çıktığı için idam edilmesi? bunlarıda geç sabiha gökçen hanımın çoluk çocuk ayırt etmeden insanların üstüne bombardıman ettiği köyler? ölen çocuklar?

işin dini bir boyutuna bakmıyorum ben. kim nasıl isterse ona inansın. ama kimseye zorla birşey dayatamazsın! kimseyi zorla sevdiremezsin. atatürkü sevmiyorlar diye insanlara yobaz diyemezsin. modenlik şapka takmak takmazsan öldürülmek mi? şimdi sorarım sana. buna kölelikmi deniyor özgürlük mü? (bu verdiklerim sadece örnek.)

0|1
    0|1
    • rica mı edecekti sence atatürk? aynı dönemde almanyaya italyaya bak rusyaya bak çine bak orda durumlar nasılmış bakalım? bugüne göre ne güzel adam yargılıyorsunuz öyle. bizde 5 bin küsür adam öldüyse orada 5 milyon 10 milyon insan öldürüldü. dikkatini çekerim. atatürk çok akıllı bir adamdı ve yapması gerekenleri en iyi şekilde yaptı.

• bu arada siz hala o dönemde kalmışsınız.. şimdiki zamanın avrupasına bak. birde özgürlük derken bir daha düşünün.. ;)

• Güzel bir konuya değinmişsin dostum. Şapka devrimi en çok "Vitali Hakko"ya yaramıştır ve Vakko markası o zaman zenginleşmiştir ve bu derece büyümüştür. Yobaz diyenler de "yobaz"ın kelime anlamını bile bilmiyorlar ve müslümanlara karşı hakaret niteliğinde kullanıyorlar artık, o şekilde sıfatlaştırmışlar. Anadolunun en ucra köşesindeki adamın ayağında ayakkabısı yok ama başında şapka var, nasıl bir ironi bu? Nedense sana cevap veren bebe de bu yazdıklarından alakasız şekilde cevap vermiştir ;)

• Elbette Atatürk'ün dini,mezhebi,önemli değil,yaptığı icraatlar,getirdiği yenilikler önemlidir.

Atatürk,ile dini bazı noktalarda bağdaştırmak,sadece ülkemizin büyük bir bölümünü oluşturan dindar kesime atatürk sevdirme politikasıdır,elbette bunda kötü bir şey yok,atatürk sevilmelimi,sevilmemelimi bu tartışılır,nitekim atatürk'te bir insandır,yaptığı inkılaplarda hatalarda mevcuttur.

Ama şu hiç bir zaman unutulmamalıdır ki atatürk kişilik olarak zaten dindar bir adam değil,youtube'de bir çok video var bunların içinde biri varki atatürk'ün kimi kessime göre dini inkar ettiği,diğer bir kesime göre ise devlet işlerinde din kullanılmaması gerektiği çıkarılabilir.

Nitekim kısmen ben şöyle düşünüyorum,köprüyü geçene kadar ayıya dayı demiştir.

Türk, osmanlı halkını kullanarak savaş yapılmış,tabiki bu savaşlar bu halk ve ülke için,inkılap sonrası,yine her devrimde olduğu gibi atatürk' yaptığı devrimde de ''devrim kendi evlatlarını yemiştir''Yinede türkiye cumhuriyeti kurulmuş ve yaşatılmaktadır,iyisiyle kötüsüyle..!

0|1
    0|0
  • bunları kimse bilmez kardeşim çünki atatürk onlara göre din düşmanı bir adam rakı içiyo ya sonuçta bizim millet böyle olduğu gibi olanı kabul etmez cumadan cumaya namaz kılanı bunu yaparkende önünde arkasında 500 adama poz vereni müslüman bilir böyle bir milletimiz var minnet duygusu sıfır

0|2
    0|0
  • Atatürk çok zeki bir adam. Dini de kullanmasını çok iyi bilmiş. Bu yüzden inkılaplarında laikliği en son plana atarak tepkileri azaltmasını bilmiştir. Kesinlikle çok zeki bir ateisttir Atatürk. Ne olduğu neye inandığı bizi ilgilendirmemeli, ne yaptıkları ilgilendirmeli

2|3
    2|6
    • Neyse.:) İyi akşamlar.:)

• ammada taktın atatürkün dinine.

• Bilmiyordum ogrendim

0|3
    0|0
  • Bu koyun sürüsüyle neden anlaşmaya çalışıyorsun? Atatürk'ün ölümü üzerinden 75 yıl geçmiş, hala yaptıklarını eleştiriyor bu mankafalar. Sen boş ver bu yobazları, işine bak.

0|3
    1|0
    • biz haklı olduğumuz konularda sesimizi çıkarmazsak bunlar daha da azıtacak, türlü iftiralarla daha çok saldıracaklar...

• Sadece müslümanların okuduğu fatiha kabul olur. Şehitlere fatiha okunabilir ve okutturulabilir bu çok doğaldır, bu kadar abartmanın amacı ne? Ayrıca verdiğin kaynakların doğruluk payı yoktur. Verdiğin linkteki site de bir takım kesime yandaşlık yaptığı rastgele seçtiğim birkaç cümleden apaçık belli oluyor. Senin gibi kesimden şahıslar toplum arasında yadırganmıyorsa, ayrıştırılmıyorsa, sana karşıt görüşlü olanlara da saygı göstermek zorundasın. Hakaret ederek düşük seviyeni, provokatör olduğunu, daha liseyi bitirmemiş cahil bir çocuk olduğunu göstermiş oldun. Bi popularite kazanmak istiyorsun haliyle ergensin. Ama adam gibi kaynak gösterirsen karşıt görüşlüler de sana saygı göstersin demi?

1|1
    1|1
    • yobazı kelimesini müslümanlıkla bağdaştırıyorlar. aslında aynı fikri savunmadıklarından aşağılamaktan başka bir iş yapmıyorlar. ve bilmiyorlarki benim bahsettiğim şapka kanununun bir yobazlık örneği olduğunu. :)

bu arada ben sorudaki linklere bakmamıştım bile :)

• Çanakkalede onca ölen şehidin kanına yazık. Hem herkesi yendin herkes atatürke eğildi taptı vs. diyorlar, sonra da antlaşmayla adalar veriliyor topraklar küçülüyor, avrupanın yazmış olduğu yasaklara ve yasalara göre yaşadık ve yaşıyoruz da.. laiklik ilkesi bile fransadan geldi. Kılık kıyafet kanunu vs. Osmanlıyı tamamen parçaladılar ve sözde medeni ve avrupa özentisi bir ülke tasarladılar. İlkokulda da samsuna çıktı, çanakkaleye geldi düşmanları döktü vs. diye öven bir şekilde beynimizi yıkadılar

• Bide bakar mısın güncellediği yeni sorusuna :D Cihadlarda bunun gibi kafirleri çok kestiler yüzyıllar önce :)

• Soruna yeterli derecede cevap verecek Atatürk konuşması... meclis tutanaklarından sen dedin ben dedim olayı değil...

Müslüman olması ya da olmaması kendini ilgilendirir. hesabını da vermiştir/veriyordur toprak altında...

Yorumsuz...

link

Aziz milletvekilleri,

Dünyaca bilinmektedir ki, bizim devlet yönetimimizdeki ana programımız, Cumhuriyet Halk Partisi programıdır. Bunun kapsadığı prensipler, yönetimde ve politikada bizi aydınlatıcı ana çizgilerdir. Fakat bu prensipleri, gökten indiği sanılan kitapların doğmalarıyla asla bir tutmamalıdır. Biz, ilhamlarımızı, gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya yaşamdan almış bulunuyoruz.(Alkışlar)

2|0
    1|1
    • konuşma metninin bizi ilgilendiren kısmını alacak olursak:

"... Fakat bu prensipleri, gökten indiği sanılan kitapların doğmalarıyla asla bir tutmamalıdır. Biz, ilhamlarımızı, gökten ve gaipten

değil, doğrudan doğruya yaşamdan almış bulunuyoruz."

şimdi bu yazının kuranla alakasının olup olmadığını anlayabilmek için islam bilgini olmamız gerekmez mi sence de?

bu sözün,

dinsizlik olup olmadığı konusunda görüş birliğine varmamız için?

bence gerekmelidir...

• mısıroğlu kimi seviyor sen bana onu söyle adam akife bile laf söylüyor

• kimi sevip sevmediği değil problem... kim olursa olsun boşa konuşmadan belgeye bilgiye dayandırıyor... kimse de mısıroğlunu sevmiyor ona bakarsanız... bende dahil.. fakat sevmediğim bilgisine saygı duymayacağım anlamına gelmiyor... Atatürk ün hizmetlerine kimsenin bir şey deme şansı veya lüksü zaten yok ona bakarsanız.

• Biliyordum ben bunu bir belgeselde görmüştüm.

0|2
    0|0
  • Anne ve babalarınız belli olmasını sağladığı için mi Atatürke düşmansınız derler adama ?

1|3
    2|1
  • Atatürk fatiha okutturduğu için sevenin aklını zikeyim..Atatürk fatiha okuttumadıysa, okutturmadı diye seven zihniyeti de zikeyim..

Atatürk din adamı değil ki, yedi sülalemizi kurtaran lider.Atatürk bu yüzden sevilir.

2|3
    0|1
  • amaç ne atatürkü dindar göstermek mi burada. o kadar dindar dı laikliği neden cıkardı arap harflerini kaldırdı cumayı resmi tailden cıkardı

1|1
    1|3
    • 27 yaşına gelmişsin ama laikliğin tanımı sana göre dinsizlik öyle mi? Laiklik tüm inançlara eşit mesafede yaklaşılmasıdır, ama muhtemelen lise mezunu bile değilsindir kafan basar mı şüpheliyim

Sana ne öğretirlerse onu alan, sorgulamayan, her denilene inanan, bu hayatta güdüldükçe güdülmeye mahkum olan, bir baltaya sap olamayacak değerde son derece basit bir insansın... Laikliğin dinsizlik olduğunu sanan beyinsizsin

• hakikaten gerizekalısın galiba tayyip fatiha okutu ama görüyoz dedim yani ne bok oldugu siz dünya zevkleriniz ugruna işinize geldiği gibi istediğinizi yapın öbür tarafta atatürk kurtarır siz merak etme laiklik kurtarır

• bırak şimdi okuryazar oranını yine artardı sen osmanlı belgelerini okuyabiliryormusun şimdi kuranı bile rahat okurduk saolsunlar öğrenipte okumak zorunda kalıyoruz cuma günü namaza gidemiyosam bunn sebebi haftasonu tatilini hristiyanlarin ve yahudilrin ayin günü olan cumartesiye pazara alınmasından dolayıdır

• Atatürk zaten Müslüman. 8 yaşında Hafız oldu.

1|2
    2|2
    • ama bunları kimse halka göstermez. toplumun içine nifak tohumları ekmeye çalışan insanlar adamın binlerce sözünün içinden 1-2 kelimeyi cımbızla seçerek "aha bakın Atatürk kafirdi!" diyip halkı da buna inandırmaya çalışır... yazık... o olmasaydı bugün istanbulda ezan okunmayacaktı belki de...

• hahaha abi bırak bunları ya küfür ettiğine değmez :D

• hafız mı :/

• İngilizler istambuldan çıkmak için 4 martı beklediler. Yani halifeliğin kaldırılması. Hadi bakalım...

0|2
    1|0
  • Atatürk e dinsiz diyen namussuzdur namerttir haysitetsizdir hayasızdır vefasızdır ve adi bir şerefsizdir Vahdettin e ise vatan haini diyen namussuzdur namerttir haysiyetsizdir hayasızdır vefasızdır ve adi bir şerefsizdir saçma sapan fikirlerini halak empoze etmeye çalışıyorsunuz Vahdettin dediğiniz adam Atatürk ün arkasıdnan el sallayan vatanı kurtarmadan geri gelme diyen adam istanbuldan Atatürk ü samsun a bizzat Vahdettin kendisi uğurlamıştır ey tarihsizler ikiside değerli büyük bir Türk Beği dir .

0|0
    2|1
    • yahu güldürme beni vatanı kurtar gel miş miş miş... ulan vahdettinin atatürkü oraya göndermesinin sebebi ingiliz işgallerine karşı halkın ayaklanmasını önlemek ! sen neden bahsediyorsun ?

• Vahdettin Atatürk'ü "Kurtuluş Savaşı'nı başlatması için değil de, tam tersine başlamış olan yerel direnişleri sonlandırması, Mondros Ateşkes Antlaşması'na uygun olarak dağıtılmamış orduları dağıtması, silahları toplaması için" Anadolu'ya göndermiştir. (Bunu Vahdettin'den, 21 Nisan 1919 tarihli bir notayla İngilizler istemiştir,o da İngilizlerin bu isteğini yerine getirmiştir.Nitekim Atatürk İngiliz vizesiyle Anadolu'ya geçmiştir)

• link al buradan oku kim neymiş

• Atatürke müslüman diyolar yaaa asdfgn

1|2
    2|0
  • Ulan bu adam dhicbiride degil ama dinsiz olabilir yahudi olabilir mason diyolar hadi oda olsun ulan varsin nsan da olmasin ama bana bir vatam birakti muslum,an kalmami sagladi turk olarak basi dik yasamami sagladi atami sevmeyen minnetsizler bu ulkede musluman olarak onun satesinde yasiyosunuz kaldiki hangi biriniz dort dortluk muslumansinizda adami sorguluyosunuz enb buyuk ibadetlerdendir vatan sevgisi

0|0
    0|0
  • burdaki yobazlara sesleniyorum Atatürk ü eleştirmek için önce 4000 küsür kitap okuyacaksın kitaplar yazacaksın imkansızlıklar içinde esir düşmüş ülkene önderlik edip kurtaracak yeni baştan kuracaksın bunlardan daha önemlisi barışı savunacaksın yani önce küçük yobaz biraz adam olacaksın.

1|0
    3|3
    • Oldu gitti iyi oldu. Su andaki kurdugu ulkesinin durumunu goruyoruz. Peh peh.

• bıraktıklarına sahip çıkamamaları onun suçu değil

• eşşekler anlamaz. ama şimdiki zihniyetler besmele bile çektirmezler.

0|1
    1|1
  • Atatürk ü aklamaya lüzum yok boş yere konuşmaya da gerek yok ortada aklanacak birileri varsa kendini ak olarak gösteren ruhsuzlardır. "Tanrı Türkü Korusun" diyelim...

0|1
    0|1
    • Tanrı kim la?

• Hahah istersen babana sikayet et muhallebi genci ama annen tercih edilr sikayette ben kifayetsiz kelimeleri nitelendrdm milk boy yazmissin bir destan ama bemce bnu seni yedi ay tasiyana okutmalisin (:

• Işıkhann bu yazdığın kimeydi?

• Hurafeden öteye gitmez bu ... Hurafeeeeee

0|1
    1|0
    • hurafe dediğin şey TBMM tutanaklarında mevcuttur gir bak.

ayrıca "şüphesiz ki biz onları ibret olsun diye yarattık!" ayetini daha iyi anlıyorum sen ve senin gibi işine gelmeyeni hurafe olarak yorumlayan zavallıları gördükçe...

• O ayet kemalistler için hadi şimdi yılbaşında için.

• türkiye uyumuyor sadece bunu bilin

2|1
    0|0
  • Takiye yapmıştır o

1|0
    1|4
  • Atatürk'ün 7 Şubat 1923'te balıkesirde camide hutbe verip namaz kıldırdığını biliyor muydunuz?

1|0
    1|1
  • Erkekler Devam
    11
Yükleniyor...