İslamdan önce kadınların kapanması ve islamdaki emir..

İslamdan önce Arabistan'da kadınların kapalı olması ve ezik yerine konmasıyla, islamdaki kadının kapanma emri ve ikinci sınıf insan gözüyle bakılması arasında bağ var mı sizce?

Bu ikisi tesadüf mü?

Güncellemeler:
Kadınlar ikinci sınıf görülmüyor diyenler..

BAKARA SURESİ/282. AYETTEN ALINTI..

Şahitliklerine güvendiğiniz iki erkeği; eğer iki erkek olmazsa, bir erkek ve iki kadını şahit tutun. Bu, onlardan biri unutacak olursa, diğerinin ona hatırlatması içindir.

1 erkeğin şahitliği=2 kadının şahitliği olarak gösteriliyor..
Ayrıca miras paylaşımında mirasın 3'te 2'si erkeğe, 3'te 1'i kadına veriliyor..

O ayetin hangisi olduğunu hatırlayamadım, çok isteyen olursa yarın yollarım..

0|0
10|5

En İyi Kız Görüşü

• Cok haklısın.daha muslumanlar kuran okumadıgı ıcın bu ayetlerı bılmıyorlar...dın, hangı topraklarda gelısmısse oranın kulturunu de alır.mesela hrıstıyanlık da anadoluda gelısmıs ve anadolu kulturunu almıstır(orn. Noel, noel baba..)

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 9

• Ya yazdığın surelerin o kadar güzel açıklamaları var ki ancak kötü bakan göz kötü görür.

Zaten anlamak için de değili, iş olsun diye soruyorsun; insanlara üstün(!) zekanı gösterme çabası.

O yüzden kendimi yorup açıklamıyorum; iş olsun diye cevap yazıyorum.

2|0
    2|0
    • Kadınlar güçsüz mu? Her is sırtında taş taşımak değil. Kadınlarda çalışsın evde öğlen kadar uyumsin. Benim Annem 21 yıldır çalışıyor bir eksiğini görmedim. Kadına balık hafizasindan ziyade birbirini doğrulama ayrıntıları düzeltme isteği var. Adamlar mükemmel kadınlar kötü demiyorum gene yalan söyleyecek olan söyler mani olunamaz ama uygulama doğru. Kadınlar hele ki sevdikleri işin içindeyse sırtını döneme

Kızlar kocaya kaçıyor anne hemen affeder ama baba etmez. Mantık ağır basar işte neyse

• Baba affetmez çünkü duygusal olarak daha çok incinir

Ayrıca, hangi baba oğlunu elektrikli sandalyeye götürür ki?Duygusal davranmak gerektiği zaman erkekler de tarafsızlığını koruyamaz..

• Vallahi bence Islamdan önce de sonrada insanlar basini kapatti diye

ikinci sinif muamelesi yapan kisilerde bir sorun vardir.

Herkes inancinin getirdiklerini uygulayabilir bir baskasina gercek anlamda

zarar vermedigi müddetce.Basini kapatmis ya da kapatmamis sanane

dimi ama...

...

Bu tür zihniyetlere her zaman acimisimdir...Esef duymusumdur.

0|0
    0|0
  • Erkek yabanciyla evlenebilir, kadin evlenemez cunku soy babadan gelirmis. Kadin olmadan cocuk oluyor ya... sacma sapan dusunceler.

0|0
    0|0
  • Okuduğun izlediğin şeylerin etkisinde çok fazla kalma derim ben o dönemde yaşayıp görseydim bu dönemle kıyaslama yapabilirdim atıp tutamayacağım malesef.

Not:sen siteden kovulacaksın yakındır^^(bir dost)

0|0
    0|0
  • Bir erkeğin şahitliğinin iki kadının şahitliğine denk düşmesi, kadınların vicdani duygularının erkeklerden çok daha gelişmiş olmasındandır. Yani birinin kurtulması uğruna kadınlar yalana da başvurabilir, ancak erkekler bu konuda daha katı olup, doğruları söylemeye daha meyillidirler. Gerçekten, cahiliye devrinde diri diri gömülen kadınları ne zaman unuttunuz? doğru, hiç bilmiyorsunuz ki böyle bir şeyi. oturduğunuz yerdeki rahattan Kuran'ı yalanlayıp peygamber efendimizi kötülemeye çalışıyorsunuz. Allah hidayet versin.

0|0
    0|0
  • Sanki hala Tr gibi gelismemis musluman ulkelerinde kadina sadece cinsel amacli bakilmiyor mu . Yani pek birsey degismemis roni.

2|0
    0|0
    • Türkiye şeriat etkisinden kurtulmaya başladıkça, kadın daha çok insan yerine koyulmaya başlanıyor..

• fıkıh ilmine hakim olmadan bu tarz yorumlar yapmak doğru değil,Kur'an-ı Kerim senin algıladığından daha derin anlamlar taşıyor...

1|0
    1|0
  • Kapanma emri var ama ikinci sinif degildir.. Bunu bole gorenler var buda dogru bsey degil..

0|0
    0|0
  • Senin yerine olsam hayatımı nefret ettiklerimle uğraşmak yerine sevdiklerime,inandıklarıma harcarım.

Zaten öğrenme amaçlı değil sorun. Boşuna şeyyapmayalım.

0|0
    0|0
    • Öğrenme amaçlı ya da değil, o beni bağlar..

İnsanların beynini kullanmasını istiyorum

• Kullanmıyorlar işte.

Azmine hayranım bıkmadan soruyorsun ama insanlar "aptal".

• 1 kişi kurtarsam kardır..

Erkekler Ne Diyor 5

• kadına cinsel ihtiyacı giderme aracı olmaktan başka bir şekilde bakılmıyordu o dönemlerde.Türklerde ki devlet yönetimine katılan Hatunlardan bahsetmiyorum tabiki.Ne medeniymişiz bee nerden nereye..bunu sorgulamak lazım

2|0
    0|1
  • Kardeşim bak bu konu çok derin, bilmediğim konu hakkında fikir beyan etmek istemiyorum ama İslam dini kadınada aerkeğede çok önem vermiştir.

Mesela bunlardan biri her ay onların dönemleri vardır, o dönemlerde ibadet etmeleri yasakdır.

Bak kadın evlendiğinde kocası hariç ev işileri yapmak zorunda değil, hatta çocuğunu dahi emzirmek istemiyorsa eşi ona bir süt anne bulmalı. Eğer bunları yapıyorsa eşiniz onun bir ikramı olarak düşünün diyor.

Pek kafanı yorma bunlara, çok merak ediyorsan bilen birinden ama gerçekden bilen birinden öğrenmelisin... Her kuran-ı kerim okuyan bildiğini sanıyor bunları ama anlıyarak okumak var birde İslam dini çok ince ve tek hak dindir.

İyi sabahlar.

0|0
    0|0
  • Bence önce araştırın sonra konuşun...

İslamiyet ile birlikte kadınların mal gibi alınıp satılmasına son verildi, kadına miras hakkı geldi ve en önemlisi kız çocukları DİRİ DİRİ gömülmemeye başlandı!

Yani sizin anlayacağınız ikinci sınıf değil kadın-erkek eşitliği geldi.

0|0
    0|0
  • Kadın yüreği erkeğe göre daha yumuşak ve duygusaldır. bir çok zaman da sevdikleri veya acıdıkları için olaylara farklı bakabilirler. şahitlikteki durum budur.

miras mevzusunda da, eskiden kadının sosyal statüsü şimdi ki gibi çalışmaya el vermiyordu. evin yükü tamamen erkek üzerineydi ve tek sorumlu oydu. kadın ise para kazanmasa dahi erkek tarafından korunup kollanıyordu. (istisna erkekler de vardı elbette)

0|0
    0|0
    • Tanri neden oyle yaratmis madem? Dogustan gelen bir esitsizlik soz konusu. Kadinin sucu ne yani.

Simdi kadinda calisiyo eee o za an kuran surum degistirmeli.

• He emin ol onu düşündü

• soran ablacım

bu yorumun hangi sorunun cevabı

• islamiyet öncesi fizik

0|0
    1|0
Yükleniyor...