Bodyden sonra yaptığınız soğuma hareketleri neler

ya da yapan var mıdır öyle sorayım ben :)) bu arada uygun lınk varsa atabilirsiniz

0|0
4|3

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 3

• Antrenman sonrası soğuma, soğuma nasıl yapılır, antrenman sonrası soğuma hareketleri, soğumanın önemi

Sporda soğuma nedir, sporda soğuma hareketleri nelerdir, sporda soğuma hareketleri, sporda soğumanın önemi

Soğuma antrenman veya müsabaka sırasında vücudun maruz kaldığı şiddetin kademeli olarak azaltılarak durma safhasına yavaş yavaş geçilmesidir. Yani egzersizin aniden kesilmemesi ve minimum beş dakika süren ve şiddetinin yavaş yavaş azaltıldığı egzersizin son noktalanma sürecidir. Bu sürece en çok ihtiyaç duyulan durumlar nabzımızın çok yükseldiği ve bu yüksek tempoda devam ettiğimiz durumlardır, nabzımızın yüksek atarken egzersizin aniden kesilmesi vücuda zarar verebilir. Soğuma çalışması bir nevi nabzın kontrollü bir şekilde düşürülmesidir.

Soğuma genelde performans antrenmanları veya müsabaka sonunda yapılır, vücudu oksijen borçlanması dediğimiz durumdan kurtarır, vücutta antrenman sonunda oluşabilecek yorgunluğu ve laktik asit birikimini azaltmak için uygulanır. Sporcunun uzun süreli ve sağlıklı bir spor hayatı olması açısından oldukça önemlidir.

Ağırlık çalışmalarında çok fazla kullanılmaz ve gereksinim duyulmaz. Fakat biz profesyonel bir performans sporcusu olmasak da kardiyovasküler çalışmalarımızın birim aşamasında en az 5 dakika tempomuzu kademeli olarak düşürerek soğuma çalışmasını kullanmalıyız. Artık günümüzde spor salonlarında kullanılan kardiyo aletlerinde "Cool-down" denen soğuma aşaması makinenin içine yüklenen programlarda yer almakta ve bir tuşla çalışmanızı kademeli olarak sonlandırmaktadır.

0|0
    1|2
  • Yapmıyorum ben gerek yok bence

0|0
    0|0
  • soğumayınca olmuyormu

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• sağlam bir duş tamamdır :D

0|0
    0|0
  • Pompa

0|0
    0|0
  • soğuma nedir yaa :) akışına bırak kendiliğinden soğursun. Ben eve gelene kadar soğuyom gelincede mekik yapıp gene ısınıyom. Bu havada iyi oluyo

0|0
    0|0
    • nasıl spordan once ısınma yapılıyorsa spordan sonra da soğuma egzersiizleri yapılır kardeşim :)

• Sen baya profesyonelsin o zaman. Ben bilmiyorumda Kardeşim

Yükleniyor...