Kapat

Sağ nedir, sol nedir... baska akılların yankısını mı yapıyoruz...

oncelıkle sağcı mısınız solcu mu? sonra da

sağcı oldugunu ıddıa edenler, ne demek sağ

solcular da solun ne demek oldugunu soylesın.

sonra bır de dusunun bakalım sağ- sol kaldı mı artık?

• Sağ gösterip sol vurmayı severim
    A seç
  • Solcuyum
    B seç
  • Sağcıyım
    C seç
  • Sağım solum bellı olmaz benım
    D seç
  • Sağ-sol ne demek abi ('.')
    E seç
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
6|5

En İyi Erkek Görüşü

• aslında sağ ve sol kavramı Fransızlardan kalma bir gelenek o zamanlar Fransız avam kamarasında şöyle bir tabir varmış başkanın sağ tarafında oturanlar başkanın sol tarafında oturanlar diye yer tanımlaması için kullanılan terim siyasal bir simge haline gelmiş aslında sağcılık ve solculuk diye bir olay yok aslında

0|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Kızlar Ne Diyor 6

• Solculuk, kısaca toplumculuktur. Statüye karşıdır. Aşırı sol görüşlerde ise aşırı bir eşitlikçi görüş hakimdir.

Sağcılar ise statüyü kaçınılmaz bulur. Çünkü doğaya da bakarsak tüm hayvanlarda bir statü içerisindedir. Statü olmazsa sistem çalışmaz ve kötülük oluşur.

Olay bundan ibaret. Nasıl bir paradox var sence?

1|3
    0|0
    • ben akımların genellıkle ekonomı merkezlı olustugu kanaatındeyım..sag gorus kapıtalıst dolayısıyla lıberal bır anlayısı esas alır... solcuların dedıgı gıbı toplumcu bır anlayıstan bu baglamda uzaktır cunku ozel mulkıyetı savunur... ama son on yılda sağcı oldugu bılınen partının yaptıgı sosyal yardımlar ve harcamalara bakarsak hem kapıtalızmın mantıgına aykırı hem de toplumcu bır anlayıs sergılemektedırler...o halde ya mevcut partı sagcı deıl ya da sag sol dıe bır anlayıs toplumsal algıdan ıbaret

• ben alırım onu deniz68,ve emin ol ki,bu sitede bu konularda ondan bilgilisi yok...bilmeden yorum yapma,şahmat eder:))))

• Soran sol sağ sadece ekonomi üzerine değildir. Öyle olsa Mussolini'nin Ulusal Faşist Partisi'ne biz aşırı sağ demezdik. Çünkü hem sağ kapitalizm hemde sol sosyalizm arasında bir ekonomi modeli olan ve benimde desteklediğim Korporatist ekonomiyi benimsemiştir.

Dediğim gibi sol-sağ kavramları toplumsal statü üzerinedir

• Sol

1|1
    0|0
  • Sağ-Sol hala kaldı.

Şu an Avrupa parlemantosunda bile sosyalistler en sola, sosyal demokratlar orta sol kısma, liberaller orta sağ kısma, milliyetçiler en sağa oturuyor.

Anket cevabı: Sağcıyım

1|1
    0|1
    • sağ ve sol denılen akımların anlayıslarını gunumuz acısından degerlendırırsek buyuk bır paradox yasamıyor muyuz peki?

• dediğin akım hakkında bilgim yok, Türkiye şartlarında sağ görüşün özgürlükçü olmasını beklemek gökten kırmızı kar yağmasını beklemek gibi bişeydir, örneğin 2-3 önce sağ görüş tarafından yasalaştırılan kamuda türban serbestisi, türban din gereği zaten mecburi kullanılması isteniyor, hangi mantıkla nereye serbestlik getirildi? ama bu türbanla birlikte mini etek giymek de serbest denilseydi özgürlükçü davranıyorlar derdik, çünkü o konuda bağlayıcı bir kural yok

• ben Türkiyede yaşıyorum ve Türkiyede olabileceklerle ilgilenirim size de iyi akşamlar

• Sag liberteryenim.

0|0
    0|0
  • soru soruyorsun

cevabı soruda saklıyorsun

cevabının doğruluğundan da eminsin

yine de benden cevap bekliyorsun

komiksin :d:d

0|0
    2|0
  • sosyalistim ben

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Türkiye has olan sol sağ kutuplaşması da içine yüklenen anlamlarda çok saçma .

Yani biraz soldan biraz da sağdan olamaz mı ?

Düşünce sistemi olarka Liberal Demokrasiyi savunurum. Ayrıca LDP li olduğum da düşünülmemeli.

Eski sol ve sağcılar kendi aralarındaki bu yapay anlamsız uğraşıyı geçte olsa iş işten geçmişte ols idrak edebilmişlerdir. Bugün bazıları solcu ise tatlı su solcularıdır...

Son zamanlarda kukla Anarşistler artmakta ve aktif olmaktalar. Bunlarda Anarşizm paravan olarak kullanmatalar ve enerji atmak için sokaklarda kaldırımdan taş alıp alakasız göreceli suçlu sorumlu gördükleri kurumlara hatta devlet mallarına zarar vermekteler.

Acı olan gerçek bu topraktakilerin birçoğu başka ülkelerin emelleri uğruna taraf olmaları ...

0|0
    0|0
    • aynen ya,

bıraz ondan bıraz bundan olamaz mı? her zmn bır akımın sal olarak ıcınde mı olmalıyız yanı

sankı bu kavramlar ılahı kavramlar

hepsı ınsan dusuncesının urunu olan seyler

enn akla uygun olanlardan bır kombın yapılsa daha mantıklı olurdu

• türkiyede sağ deyince dindar sol deyincede dindar olmayan insan gelir. ilk akla gelen bunlardır.tabiki kim daha iyi müslüman orasını Allah bilir.

1|0
    0|0
  • solcuyum, kesin bir kuralı olmamakla beraber, solcular özgürlükçü, sağcılar kuralcı olur ve sağ ve sol kavramları ebediyete kadar devam eder

2|0
    2|1
    • Solcular hep özgürlükçü denemez. Çin'in Mao dönemi aşırı soldu ama bireysel özgürlük diye bir şey yoktu

• özgürlükçülar kural tanımaz olmuyor, yasalara ve kurallara riayet ediyorlar ama her insanın kendi hayatıyla ilgili yapacağı faaliyetleri kendisinin karar vermesini isterler. kuralcı olanlar da kural için gerekirse insan hayatı bile heba edilebilir anlayışı içinde oluyorlar, bu kavramlar zaten cumhuriyet ve demokrasiyle ortaya çıkmış kavramlar kıyaslayabileceğimiz başka bir zaman dilimi yok

• Ben dünya görüşü olarak konuşuyorum. O akımı da araştırmanızı tavsiye ederim iyi akşamlar :)

• ben daha çözemedim onu :D

0|0
    0|0
Yükleniyor...