'' Amenna'' Hayatınızın Neresinde Durmakta ?

Aslında sorumun çıkış noktası Ahmet Kaya'nın link şu şarkısı. Sözleri çok manalı..

Amenna sözlük manasıyla, '' öyledir, doğrudur, söyleyecek söz yoktur'' anlamlarına gelir. Bir de '' Amenna ve Saddaknâ'' vardır ki, onun boyutu apayı. İnandık ve iman ettik manasına gelmektedir.

Sizin hayatınızın neresinde durur '' Amenna'' kelimesi..

0|0
7|4

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 6

• Bu kelime bana körü körüne inancın dil ile belirtilmesini hatırlatıyor..

Birşeyi akıl süzgecimden geçirip doğruluğunu kendim onaylamadığım müddetçe sırf birileri doğru diyor diye inanmam..

Bu yüzden bu kelimeyi hiç sevmiyorum, kullanmadım kullanmam da..

0|0
    0|1
  • Dinlemekten sikildigim durumlarda gecistirmek icin.

0|1
    0|0
  • Beğenerek dinliyorum.

link

adaletine amenna,

azametine amenna,

ama biz aciz kullarını,

merhametle yargıla.

0|1
    0|0
    • bende arada dinlerim ama nerde dinliyorum bilimyorum annemin dinlediği ilahi kanallarından galiba :D

• kullandığım bir kelime değil

0|1
    0|0
  • ALLAH söz konusuysa her zaman amennadır benim için

1|2
    2|0
  • Vallahi APO’yu (Terörist başı Abdullah Öcalan) özledik

kürdüz sonuna kadar

Vallahi biz dostu özledik

bu adamı hiç sevmem.

2|2
    2|0
    • Tamam da soru o değil. Ahmet Kaya'yı sever misiniz desem AMENNA.

• piç terörist destekcisiydi bu , iyiki fırlatmışlar çatalı .

• bu ülkede kürt olduğun halde saygı görmek istiyorsan(ki görüyorsun) diğer insanlara karşı saygılı ol.

Erkekler Ne Diyor 4

• Yaşamımın en üst tepesinde durur,sizin yazdığınızın 2.manası kuranda geçen ayet ile,İnsanların başlarına bir bela geleceği zaman iman ettik ve doğruladık derler,başlarından bela gittiği zaman sapıklığa düşerler,Kuranda bir konu şöyle anlatılır (eksik cümlem olabilir)güzel bir günde Gemi ile yolcululuk ederler,her şey çok güzel giderken,bir fırtına gelir,gemidekiler hemen dua eder:Ya Rabbi bizi kurtar,can güvenliğimi ver,eğer buradan kurtulursak sana layıkıyla kulluk edeceğiz diye söz verirler,fırtına diner ve sağ salim kıyıya inerler ama sonraları tekrar eski sapıklıklarına dönerler,iki yüzlü iman edenlerden olmayalım inş.

0|1
    0|0
  • amenna saddakna doğruluğuna iman ittik ya da su götürmez olduğuna şartsız inandık gibi anlama gelir.. açmadır arkadaş.. tanrının kendiside olsa akıl kullanılmadan kabul edilmemelidir akılla araştırma ve kuşkuyla yaklaşılmalıki kıymeti olsun.. hiç soruşturmadan bağnazca inanmak güçlü temelleri olan inanış değildir.. herkez sorar neden bir dini sonradan kabul eden insan o dinin yaşandığı ülkede doğan insandan daha fazla sarılır dine diye? sebebi budur biri akıl kullanıp araya araya buldu.. diğeri için doğduğunda atası dedesi iananıyodu ona denk geldi.. kısacası amenna kelimesi hayatın her annamında kullanmak için ya aptal ya cesur olmak gerekir..

0|0
    0|0
    • İman konusu derin konu hocam. Şimdi milletin imanını sorgulayacak halimiz yok ama, ben de okuyup, bilip, öyle iman edilmeli diye düşünüyorum ama adam ben iman ediyorum dediği halde eleştirmek bana düşmez bence.

• o adamları eleştirmek banada düşmez daha doğrusu vazifem oldadığından falan değil onu eleştirirken harcıyacagım zamana yazık kısa ve ölümlü dünyada her dakkam kıymetli başkasının cahilliği ya da aptallı için vakit harcaman bizi ondan farklı kılmaz..

• Çok sevdiğim bir Ahmet Kaya parçasıdır.

0|1
    0|0
  • Eywallah kullanırımda amennayı yok kullanmıyommm

0|1
    0|0
Yükleniyor...