DNA testi için neler gerekli ve kaç günde çıkıyor ?

DNA testi için neler gerekli (evraklardan bahsetmiyorum nelere bakıp benzerlik arıyorlar ) ve kaç günde çıkıyor ?

Gereksiz esprilerinizi kendinize saklayın.

0|0
6|13

En İyi Erkek Görüşü

• Sayın maydonoz,

DNA testi derken ne tür bir DNA testini soruyorsunuz?

Varsa eşinizle beraber, doğabilecek çocuklarınızda hastalık çıkıp çıkmayacağını mı araştırtacaksınız, çocuğunuz babasının kim olduğundan emin olmak için bir DNA testi mi yaptırtacaksınız, yoksa kişide herhangi bir hastalık var mı, veya ileride çıkma olasılığı var mı diye test yaptırtacaksınız?

Bunlardan herbirinin test süresi farklıdır ve kullanılan örnekler de farklıdır.

Babalık testi için, çocuğun ve baba adayı veya adaylarının saç telleri yetmektedir. Hastaneye göre değişmekle birlikte yaklaşık 4-6 hafta sonucu alabilirsiniz. Burada yapılan yöntem, genomik DNA benzerliğini araştırmaktır. Yani babadan gelme olasılığı olan mutasyonları tespit etmek, protein ve kodlanmayan DNA bölgeleri olarak da bilinen Junk DNA benzerliklerini tespit ederek size bir sonuç vereceklerdir.

Kişide genetik bir hastalık olup olmadığına veya ileride çıkma olasılığının ne kadar olduğuna bakmak için; kan örneği alınacaktır. Kanınızdan DNA izolasyonu yapıldıktan sonra, DNA'nız genomik haritalandırma denilen bir yöntem ile tamamen belirlenecektir. Ardından genomik haritanız, bazı bilgisayar programları kullanılarak tamamen taranacak ve mutasyon olasılıkları, ve o an DNA üzerinde hastalık yapma ihtimali olan bölgeleri belirlerdikten sonra size hastalığa yakalanma risklerinizi içeren bir tablo halinde verilecektir. Tabi bu olasılıklar sadece deneyseldir, çevre şartlarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu testin sonuçlarını 6-8 hafta da alabilirsiniz.

Son olarakta ileride doğum olayında çocuğunuzda genetik bir hastalık çıkıp çıkmayacağına dair bir test yaptıracaksınız. Hem anne hem de babadan kan örneği alınıyor. DNA izolasyonu yapılıp, sonrasında bilgisayar programları ile çaprazlama ve karşılaştırma testleri yapılıyor. Ardından size çıkması olası hastalıklarla ilgili bilgi veriyorlar.

Tabi tüm bu testlerin deneysel olduğunu, yüzde yüz doğru olmayacağını lütfen unutmayınız. Çünkü, tüm bu testlerde küçükte olsa hata payları vardır.

Başka bir sorunuz var ise bana ulaşabilirsiniz.

6|2
    0|0
    • Bu arada son test için süre belirtmeyi unutmuşum, laboratuar yoğunluğuna göre değişmekle beraber 8-10 haftalık bir test sonuncu test.

Saygılarımla...

• @selcukbey teşekkür ederim. Elbette yanılma payı var, günümüzde bu hata payını çok düşük tutsakda (%0,01) hata payı var. Çünkü; rutin bir kontrol değil ve tek günlük bir işi yok. Uzun süreli çalışmalarda, mesela 20. gün bir hata yaptığınızı düşünün, burada tekrar baştan başlamamak için en azından aynı örnek 3 paralel çalışma halinde götürülür. Sonuçlar da üçünün ortalamasıdır. Yani bu üç paralel çalışmada bile küçük farklılıklar varken, hata payı yoktur diyerek sizi kandırırız.

• 12saat

dna ile ilgili bir soru da benden ceset kimliği belirlemek için yapılan dna testi kac günde çıkıyor

Erkekler Ne Diyor 12

• kocanı mı aldattın? çocuk senden mi diye kontrol ettirmek için kocan dna testi yaptıracak ondan mı korkuyorsun? ("Gereksiz esprilerinizi kendinize saklayın." diye durduk yerde atarlanırsan ben de bunları derim!)

saç teli olur, deri parçası olur... tükürük olur her şeyden dna testi yapılır...

0|1
    1|0
  • Birtek saç teli yeterli oluyor çocuğun kimden oldunu öğrenmek için dükürüktende olabilirrr

0|0
    0|0
  • kendime sakladım yapmıyacagım espiri kan proteinlerinden bulurlar diye biliyorum

0|0
    1|0
  • Kan, tükürük, deri veya saç örneği, tırnak yeterli. Sonucun kaç günde çıkabileceğini bilmiyorum. Sanırım 1 aylık bir süreyi bulur.

0|0
    0|0
  • Cocugun ve babanin saci

0|0
    0|0
  • kaç kişiyle birlikte oldun ? yani teste kaç kişi gidecek ?

0|0
    3|0
  • Bilmiyorum maalesef

0|0
    0|0
  • saç teli yeter 3 gün die biliorum

0|0
    0|0
  • Tükürük saç teli kan

Süresini bilmiyorum :/

0|0
    0|0
  • Yav hayırdır maydonozcum. Ne demeye bu soruyu sordun merak ettim vallahi.:) Bak şimdi DNA lı 1 soru soracağ-ım.:))

0|0
    0|0
  • saç tırnak deri parcasi tükürük vs herşey olur

0|0
    0|0
  • Filmlerde saç teliyle hallediyorlar işi.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Bildiğim saç teli var bi' tek. Uzun bir süreç. Hatta testin biraz da pahalı olduğunu biliyorum.

Fazla da bilgim yok.

0|0
    0|0
  • Tükürük,kan,saç,tırnak bunlarla olabiliyor da sonucu hemen çıkmıyor sanıyorum ki

0|0
    0|0
  • Süreyi bilmiyorum da tükürük,saç olur.

0|0
    0|0
  • riza babanin ekibi genelde 1 saatte cikariyor ama

0|0
    0|0
  • çıkması uzun sürüyor da parayı verirsen 1 haftada bile çıkarırlar

0|0
    0|0
  • Ben ailemden şüpheliyim öz çocukları olduğuma dair bunu yaptırma şansım var mı

0|0
    0|0
Yükleniyor...