Yeni yıla giriyoruz diye sevinmenin mantığı nedir ?

Bugün 25 aralık Hristiyanların "Tanrısı" Hz. İsa'nın doğum günü . Salı günü Türkiye dahil dünyanın çoğu Hristiyanların sevincine ortak olacak . Siz , benim niyetim önemli ne alakası var desenizde dışardan öyle algılanmayacak baya hristiyan gibi kutlayacaz .

Benim asıl merak ettiğim kaç insan yeni yıla girince üzülüyor , geçmişini hatırlayıp hem arkadaşına hem kendine " ne çabuk geçiyor ömrümüz , bu kaçıncı yılbaşı , sonumuz nolcak acaba vs. " diyor ? Yok efendim yeni yıl umut getirsin kutlu geçsin falan filan iyi güzel laflarda bunlar bana göre çoğu insan kendini kandırıp gaflet veren kapitalist düşüncenin oyuncağı , esiri ve tam bir özentiliğin göstergesi haline geliyor.

Lafla peynir gemisi yürümez .

Sen geçmişine bakıp geride kalan yıllardan birikimlerini hayat tecrübelerini , acılarını , mutluluklarını düşünmüyorsan , ders almıyorsan yavaş yaşamayı düşünmüyorsan ve yine ben kimim ne yaptım nasıl yaşadım nasıl ve ne zaman ölücem diye sormuyorsan kendine , o zaman önümüzdeki yılbaşını sabırsızlıkla bekle belki şans eseri neyi kutladığının ve nereye ait olduğunun birgün farkına varırsın TEMENNESİNDEYİM ...

Not : Hakaret edilmedikçe her türlü eleştiriye tahammülümüz var çok şükür .

0|0
10|6

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 9

• Ozentilikten ölecek bu millet yaa :) dün de bir kiz , kilise muzikleri ne guzel degilmi diyodu gozlerini kapatip huzurlu bir yer hayal edince aklina yesillikler icinde bir kilise geliyomus. Ve muslumanim diyodu :))

Simdi yine bagzilari diyecek ki ; ne alakasi var biz yılbaşı kutluyoz noel değil! He cacim hee siz kendinizi kandirin noel baba neci? Noel agaci neci? Hindili sofra ve hediyeler neci? Bunlar noel adeti değil mi?

Ozentilikten eziklikten öleceksiniz be :) bir düşünen yok mu bunlari?

1|1
    0|0
    • ben Türklüğün hatta Mslümanlığın bile eş anlamı özentilik olarak değiştirilebilir . Kurban bayramını sitede linç ettiler şimdi yılbaşı geliyor diye seviniyorlar hindi gibi .

• Yılbaşı en çok liberal kapitalist global sermayenin işine geliyor. Yılbaşı diye gidilen mekanlar, harcanan paralar, içilen içkiler... dönsün sermaye

Bizim ulusal ve dini bayramlarımız bize yeter

0|1
    0|0
  • güzel ve mantıklı bir yazı olmuş

diycek birşey yok

1|1
    0|0
  • 0|0
    0|0
    • yılınbaşını niye kutlim manyak mıyım ben kim çıkarttı diyorum bunu ?

• Kutlamazsan kutlama yaa okuduğunu da anlamıyorsun sen .. Link yapıp yolladık işte dinle bir ilgisi yok . Hristiyanlıkla da sadece tarihin denk gelmesiyle ilgili bir ilişkisi var .

• Dediğin tabi ki doğru ama yeniyıl kutlamalarına katılmıyorm yeniyıl tabiki kutlarsın bizim evdede olur eşini dostunu çagırırsn beraber yemek yersin sohbet edersin yeniyıl gelişini kutlarsn sonuçta bunun hristyanlıkla bir alakası oldugunu hiç düşünmyrm ben.Ama insan bu yılda ne oldu diye mutlaka düşünüyrdur sanmıyrm düşünmeyen bir insanı.

0|0
    0|0
    • çok alakası var hristiyanlıkla neden mi ? Sen 365 günün geri kalanı nerdeydin de hristiyanların kutlayacağı haftada ailenle kutlamak aklına geliyor ? İşte özenti nedir niye ösym literatürüne güzel bir örnek ... Çoğu insan günlük yaşıyor gibi geliyor bana .

• zaten günlük yaşıyorz 365 gün içinde birçok kez bir araya gelir yemek yeriz ya ben Müzlümanım ve sadece yeniyıl geliyr yenibir seneye giriyrsn buna sevinirsin ölmedim şükür diye ama sen yok hristiyn yok şu yok bu diyrsn hayr anlamadıgım sey yenibir yıl umut beklersn o yılda ne yaşayacagını bilemezsn bunun hristynlıkla alakası yok.Ayrıca Hz.İsa'da peygamberdi bunu unutma

• Hz . İsa'yı inanır ve peygamberim olarak kabul ederim o ayrı ama sen yine aynı şeyde diretiyorsun aynı cevabı vermek istemiyorum söledim altta

• İnsanlar mucizelerin olmasını bekliyorlar sadece yeni yılda değil bu her pazartesi yeni diyetler uyguluyor kadınlar her günden yeni bir beklentimiz oluyor sanırım yılbaşı için sevinmenin mantığı bu. Yoksa İsa, Musa kimsenin umrunda değil.

0|0
    0|0
  • her hangi bir günden farkı yok ama tatil olduğu için arkadaşlarla toplanma durumumuz oluyor. öyle yabancı merakı ya da yabancılara benzemeye yönelik özencim yok yani ;)

0|0
    0|0
    • başka günler aklınız nerdeydi diye soruyorum bende

• sevgililer günü cart günü curt günü yıl dönümü bir erkek ya da kadın sevdiğini hediye olmadanda gösteremiyor mu? saçmalık bunun nedenide herkes olan insanlardan kaynaklı. ben bana özelim kendileri takılsınlar

• bende bir sevinc olmuyor acikcasi bir uzuntude olmuyor ama dedigin gibi dusunmuyor da degilim yani zaman geciyor ve benim bir hayalim var hala bunu gerceklestiremedim ki hayalimdeki sey icin yasiyorum zaten bunca caba o hayal icin yoksa dumduz siradan bir hayatim olurdu simdi cok mu guzel hayir ama bunada sukur konu disina ciktim sanirim kisacasi zamanin bu denli hizli gectigini farketmemden baska bir sey ifade etmiyor benim icin.

hatta genelde saat 4-5 e kadar oturan ben nedense daha o gunden sanki yeni yil olunca saat 00 da gun bitmis gibi geliyor. olmasaydi da bir sey ifade etmezdi benim icin

0|0
    0|0
    • ben de hayalim için yaşıyorum yaşamayın demiyorum düşünün diyorum sadece

• o kisimda birax konunun disina ciktim zaten senin dusuncelerine cok zit degil benimkilerde

• Haklısın ne denilebilir ki ?

1|2
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• yaa eğlence yapılmasının sebebi dini degil sadece günlük hayatın yogunlugundan stressinden ezilmiş insanların kendilerini sıyırma cabasıdır yılbası eğlencesi.en azından benim düsüncem bu.

0|0
    0|0
    • eğlenen her zaman eğleniyor istediği vakit geçin bu bahaneleri niye herşeye cevap vermek zorundasınız herşey o kada göründüğü kadar masum değil malesef !

• şükran günü kutlamıyoruz yılbaşı kutluyoruz . yeni yılın insanlara umut getirmesini diliyoruz çünkü geçirdiğimiz yıl çokta iyi geçmemiştir genelde.

• yılbaşı kutlamanın mantığı nedir soru başlığım var farkındaysan ? O zaman yıl ortasını da kutlayalım 365/2 = 182.5 yılın 182. günü kutlasak mı napsak . İnsanlar sadece yılbaşı veya yılsonu mu umutlanıyor böyle komedi görmedim yanlış anlama lafım herkese

• Tutulduğun takım Galatasaray'ın şampiyonluklarında sevinmenin mantığı nedir sence? Ayrıca müslüman olmayan herhangi biri "hicri" yılbaşında kutlama yaptı diye, o sevince ortak oldu diye kendi inancı değişmiş mi sayılacak?

0|0
    0|0
    • hicri ne alaka ondan bahseden mi var o sadece aynı zaman diliminde olan bir tesadüf 2013 yılının en saçmalayanı seçiyorum seni Galatasaray sadece 1997'de bir maçta şike yapmıştır onun dışında bir pisliğimizi görmedim hadi aynaya bak tescilli şikeci seni

• Bana uygun göreceğin hitap şekilleri senin seviyeni gösterir benim değil. "Siz , benim niyetim önemli ne alakası var desenizde dışardan öyle algılanmayacak baya hristiyan gibi kutlayacaz . " Bu cümlende o gün kutlama yapacak bir müslüman baya bir hristiyan gibi kutlayacak demiyormusun. Bende diyorum ki hicri sene başında kutlama yaptı diye başka inançtan biri müslüman mı görünecek senin gözüne ? Kendi sorunun başlığı ile benimilkcümlemi sırayla oku ve düşün aslında bu gibi şeyler özünde ortak !.

• ben zaten sorumda onların bayramının 25 aralık olduğunu belirttim ama bu 6 gün sürüyor 1 ocağa kadar . Mekke'nin fethi ise 1 ocakta başlıyor yani bu 2 tarih birbirine çakışmıyor boşuna uğraşma .

• ne biliyim yaş günü kuylamak gibi bişey insan yaşlandığına sevinirmi aynı mantık :)

0|0
    0|0
    • evet doğum günü olduğunda çko geçer bahsettiğim muhabbet ama doğum günüde emparyalist geleneği bence .

• hadis diyorum başka bişi demiyorum

• ben hadislere inanmam çünki bir çoğu yalan dolan uydurma neyse bu konuyu uzatmanın da bir anlamı yok benim inandığım islam o değil seninki başkadır her koyun kendi bacağından nasılsa güzel sohbetti teşekkürler

• yeni yıla girmenin sevinç mantığı >> www.ibrahimfirat.net/.../...ni-yila-giriyoruz.html

0|0
    0|0
  • adamın dibisin ! Biz Müslümanız müslümannn

2|1
    1|0
  • mecburen kutlayacağız .. amerika bunu bize zorla dayatıyor. yılbaşında resmi tatil ... dolayısıyla mecburen kutlayacağız. ağlayarak kutluyorum ben .. öyle. kutlamasam ayı diyolar dışlıyolar.

1|2
    0|0
Yükleniyor...