Noel'i kutlamak neden yanlış olsun ki..?

...hoş Türkiye'de tatil gibi bir faydası olsa idi, savunurdum dahi... ;)

Ama burada sorum farklı:

Benim bildiğim Müslümanlar, tarih boyunca yaşadıkları iddia edilen, tüm peygamberlerin varlıklarını kabul edip, biat etmektedirler...

Muhammed'in doğumgünün kutlanmasında sakınca olmadığı gibi, İsa'nın doğumgününün kutlanmassı da olağan olmaz mı..?

Sadece radikallerin buna olan tepkilerini anlayamıyorum...

0|0
14|12

En İyi Kız Görüşü

• Müslümanların inançlarında peygamberinin doğum gününü kutlarkan bir nevi ibadet ettikleri göz önünde bulundurmamız da bir sakınca yoktur umarım. Hz.İsa'da hristiyanlığa gönderilmiş bir peygamber olmasıyla islamda olduğu gibi hristiyanlar tarafından yılbaşında kutlanır. Fakat hristiyanlık müslümanlığa göre daha rahat bir inanç olması sebebiyle müslümanlıkla karşılaştırıldığında onların kutlama şekli islamiyete biraz ters düşüyor. Neyden bahsettiğimi umarım anlamışsındır. Bu yüzden kutlanmıyor. Ayrıca islamiyette yılbaşının niye Hz.İsa'nın doğum günü olarak değilde yeni bir yıla girildiği için kutlandığını merak ediyorsun ki bunun sebebi her iki dininde çok fazla çelişmiyor olmasından kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca islamda her peygamber kabul görülür haklısın fakat günümüzde diğer tüm dinlerin ilk gelişinden itibaren değişmesi gibi islamiyette günümüzde çok iyi temsil edilmiyor. Tamamen mevzu açıldıkca açılır sonlandırıyorum.

0|0
    0|0
    • "Müslümanların inançlarında peygamberinin doğum gününü kutlarkan bir nevi ibadet ettikleri göz önünde bulundurmamız da bir sakınca yoktur umarım." İsa'nın doğumgününü de aynı biçimde kutlayabilirsiniz, bunda bir sakınca var mıdır?

"Hz.İsa'da hristiyanlığa gönderilmiş bir peygamber olmasıyla islamda olduğu gibi hristiyanlar tarafından yılbaşında kutlanır." Benim bildiğim tüm peygamberler "İslam Peygamberleri"dir... İslam düşüncesinde Tanrı farklı farklı dinler yollamamıştır...

...ve ayrıca...

• Bunu bir yerden öğrenmedim, hristiyanlar tarafından kabul görünmüş bir şey. Ayrıca benim bahsettiğim kutlayabilirsiniz derken sadece kendini ayırman. Bende müslüman ya da hristiyan değilim.

• Biraz sanırım işin içine genelleme kattım...

En İyi Erkek Görüşü

• Müslümanların pergamberleri kabul ettikleri doğru ama biat ettiklerine katılmıyorum bir müslüman olarak. Bunun dışında Bir doğum günü kutlama havasında değil yeni yıldan umutlu bir bekleyiş edasında kutlandığı görüşündeyim ve senle aynı görüşteyim.

0|0
    1|0

Kızlar Ne Diyor 13

• Hangi peygamberin dogum gununu kutluyoruz ki? Hristiyanlar kendi peygamberinin dogumunu kutluyor. Bizde kendi peygamberimizin. He yil basi ayri birsey onu yeni yila giris gibi neseyle kuruyemisle karsiliyoruz iste.

0|1
    1|1
    • Zaten sorun biraz da burada... Yılbaşı ile Noel karıştırılıyor...

Ama öte yandan, İSa'nın doğumgününün de kutlanmadığı aşikar... :)

• kim neyi kutlamak istiyorsa kutlasın

başkasının müdahale etme hakkı yok

bırakın kim ne demiş ne halt etmiş

bildiğiniz gibi yaşayın işte

0|0
    0|0
  • Isayi severiz ama hristiyanlarin bayramini kutlamayiz. Zaten isanin dogum gunu belli degil. Isa zamaninda yoktu bu adetleri. Binlerce yil sonra kafalarina gore bir gun dusunduler ve yaptilar.

Peygamberimiz ne diyor; KIM BIR KAVME BENZEMEYE CALISIRSA ONLARDAN DIR.

Peygamberimiz de diger dinlerin adetlerini yapmaktan hep kacinmistir ve bunu tavsiye etmistir.

0|0
    0|0
  • Her toplumun belirli çizgileri olsa da her zaman bir hoşgörü söz konusu olmak zorundadır çünkü her insan aynı düşünecek diye bir şey yok. İsteyen Ramazan'da oruç tutar, isteyen yılbaşında Hz. İsa'nın doğum gününü kutlar, isteyen Hz. Muhammed'in doğum gününü kutlar. Her özel gün insanların ibadeti için var ve her peygamber insanlar için gönderildi. Ayırt etmek günah olur bence.

0|0
    0|0
    • Ben dinlere iltimas eden birisi değilim...

Sadece "hepsi bizim peygamberiz" deyip, "Noel, Hristiyan işidir!" olayını anlamıyorum...

• Ya yine görüş meselesi ben laf atmıyorum böyle diyenlere ama ben de anlayamıyorum ortada bir tutarsızlık olduğu aşikar. Bu yanlış bir kafa bence.

• Bence eğlence oluyor. Bir din sembolü olarak görmediğimiz sürece kutlamamızın yeni yıla girişimizin amaçsız bir sevincini yaşamamızın bir sakıncası yok. Milleti eğlence uğruna cadılar bayramı zart bayramı zurt bayramı var. Bizim öyle bayramlarımız da olmadığı için bari bu çok görülmesin diyorum ve susuyorum.

0|0
    0|0
  • arada dağlar kadar fark var. Hz Muhammedin dogum gecesınde kuranı kerımler okunur, namazlar kılınır, dualar edilir mevlid-i serifler okunur. isa da ise eğlence içip s*çmak başkada bişeyi yok. bildiğiniz üzere sarhoş biri cenabet sayılıyor. hangi müslüman peygamberin dogum gününü cenabet kutlar? yalnış düşünüyorsun bence

1|0
    0|2
  • herkes kendi peygamberininkini kutluyor. o zaman her peygamberin doğumgününü kutlasak yılın her günü doğumgünü olur ... ayrıca asıl peygamberimiz varken başkasınınkine kutlu doğum diyemeyiz ki ?!...

2|0
    0|0
  • girlsaskguys.com'da "neden ramazan bayramını kutlamıyorsunuz" desene bir :)

1|1
    0|0
  • Bu bir hristiyan adetidir.

Biz bati hayrani degiliz.

3|1
    1|2
    • Dininiz sadece Muhammed'in doğumgününü mü kutlamayı uygun görüyor..?

• çünkü hristiyanlıgın adı müslümanların korkutuyor çok kokuyor müslümanlar hrisiyanlıgın yayılısından

son yılalrda atesit japonya kore de aynı panigi yaşıyor

Hrsitiyanlıgı sadece batının dini sanacak kadar armut beyinlisiniz sizler :D

• Armut beyinli kim belli islamdan baska bir dinin adetini neden yapayimki hristiyan olsun yahudi olsun benim dinim tek islamdir

• bir müslüman olarak Hz. İsa'nın doğum gününün kutlanmasında sakınca görmüyorum.

Ama Hz. İsa'nın değilde, İsa Mesih'in doğum gününü kutluyoruz, Tanrının oğlu Mesih geldi dersen bu İslamlıktan çıkar.

1|0
    0|0
    • Ben ne hristiyanım ne müslüman... Sadece bazı müslümanların davranışlarındaki bu tutarsızlığı merak ettim...

...hepsi bu...

• Normal bisey sadece geri gorusluler byle dusunur bence

1|0
    2|0
  • Bana göre de bir sakınca yok ama insanların içki içerek bunu kutlaması saçma değil mi ?

0|0
    0|0
    • İçki içerek kutlamayı yanlış ya da doğru kabul edemem, yetkim sdahilinde değil...

Ama içkiyi sevmeyen birisi olarak; belki...

Fakat -aşağıdaki yorumlarımda da belirttiğim üzere- Kuran okuyarak dahi olsa, kutluyor musunuz?

• mercii lafı her yiğidin harcı değildir.

• Peki, teşekkürler... :)

• sen ailenin doğum gününü kutlamayıp komşunun doğum gününü kutlasan doğru olurmu

0|0
    0|0
    • İkisini de kutlamayı yanlış kılan nedir..? :)

• hayr Hz.muhammed tüm insanların peygamberi diğer peygamberlerin savunduğunu savunuyo. neden kayrma olsun. yılbaşını kutlamak için her bhaneye buluyosun :)

• Yılbaşını da -evde oturup internette takılmayı kutlama kabul etmediğiniz sürece- kutladığım söylenemez... Öyle alkol alan bir tip değilim (tadı kötü... :( )...

Yani, peygamberinizin tüm insanlığa gönderilmiş olması, sadece onunkinin kutlanmasını mı gerekli kılar..?

Erkekler Ne Diyor 11

• Hep karıştırılır mesela bu. Hristiyanları kutladığı chritsmasdır. Yani yılbaşı değil. Yılbaşı tüm dünyanın kutladığı bir şey. Critsmas ise hristiyanlara özgü bir haftadır. 1 hafta boyunca ibadet gelenek görenek hesabı bizdeki bayram gibi. Eğer bizde 1 hafta boyunca cristmas yaparsak onlara benzeriz. ama sadece yeni yılın getirdiği heyecanı kutlarsak bu hristayanlara benzemeye girmez bence.Ben yılbaşı kutlayan bir insan değilim yani sadece aile arası toplaşırız o kadar.Ama kutlayanlarada karşı değilim herkes yapacağı işi kendi bilir :D

0|0
    0|0
    • sana tek bir soru çam ağacı noel baba ve süslemeleri hangi kültürden geliyor o zaman ? madem yılbaşı farklı ? Bal gibi hristiyana benzersin çünkü bunun yılbaşı kutlamalarının da mucidi onlar ve biz de onlardan görerek kutluyoruz demek ki onlara benziyoruz .

• çam ağacı noel baba hristiyan kültüründen geliyor.orjinal critsmasta böyle bir şey yok zaten. bunlar hep popüler sisteminin getirdiği para tuzakları. tıpkı bizdeki ramazan ayında şeker dağıtma ya da kapı çalıp para istemek gibi. normalde islamda böyle bir gelenek yok. bence anlamışsındır sen bunu.

eğer hristiyanlar gibi cristmas kutlarsan onlara benzersin. ama yılbaşı global bir şey.

• Fark şu biz hz muhammed in d.gününü kuran okuyarak kutluyoruz onlar içki içerek. Pekala hz isa nin d.gunude kuran okuyarak kutlanabilir. Peki biz niye onlar gibi kutlamiyoruz çünkü 1. İçki içmek haram 2. Kim bir kavme benzemeye çalışırsa o kişi onlardandir hadisi şerifi var.

0|1
    0|0
  • İkisinide kutlarsın sorun olmaz fakat ne şekilde kutladığına bağlı.

Kutlamak kişiye göre değişir.

Kutlu doğum haftasını hiç barda kutlayan gördünmü?

Peygamber Efendimizin doğum günü çeşitli etkinliklerle kutlanır.

O ay boyunca mevlütler okunur dualar edilir Allah tan af istenir.

Şimdi asıl soru şu.

Allah içkiyi yasaklamıştır.

Dolayısıyla bütün peygamberler içkiyi yasaklar.

İçkiyi yasaklamış bir peygambere inanan kesimin onun doğum gününde yasakladığı madde ile kutlamak ne kadar doğru.

0|1
    0|0
    • Ben "şu şekil kutlayın, Hristiyanlar ne yapıyorsa onu yapın..." diye bir şeyden bahsetmedim...

Ama, istediğiniz biçimde olsa dahi, İsa'nın doğumgününü (ya da haftasını) kutluyor musunuz?

• Pek bişey kutladığım söylenemez :)

• Peki... :)

• Soruna 5* verdim abicim.

"Bence temelde ikimiz de dinsiziz. Sadece ben, senden bir tane fazla dini daha reddediyorum. Sen diğer tüm olası dinleri neden reddettiğini anladığın zaman, benim de neden senin dinini reddettiğimi anlarsın."

Bu cümleyi kurduğumuzda, Hristiyanlık başta olmak üzere diğer Dinleri reddetmediklerini iddia eden Müslümanlar konu Noel'e geldiğinde birden radikalleşiyorlar :) Reddetmediğin peygamberin doğum gününü kutlamanda ne sakınca olabilir? Eğer bir sakınca olduğunu düşünüyorsan zaten peygamberliğini reddediyorsun demektir.

0|0
    1|0
  • Burada mesele İsa (a.s) 'ın doğum gününün kutlanmasındaki sakınca değil, Hristiyanlara benzememe. (Bknz:) "Kim bir kavme benzerse, o onlardandır"

Haşiye:

1- Müslim, Libas, 27;

2- Buhârî, 12/1955;

3- Müslim, Libas, 80; Buhârî, 12/1956

0|0
    0|0
    • Güzel cevap vermişsin ama şöyle bir şey var. Hep karıştırılır mesela bunu. Hristiyanları kutladığı chritsmas. Yani yılbaşı değil. Yılbaşı tüm dünyanın kutladığı bir şey. Critsmas ise hristiyanlara özgü bir haftadır. 1 hafta boyunca ibadet gelenek görenek hesabı bizdeki bayram gibi. Eğer bizde 1 hafta boyunca cristmas yaparsak onlara benzeriz. ama sadece yeni yılın getirdiği heyecanı kutlarsak bu hristayanlara benzemeye girmez bence.

• Ayrıca dindar ya da şöyle desek dinini az biraz bilen bir hristiyan, noeli içip yeyip kutlamaz.Ve yine bu kutlama noel adı adı altında yapılmıyor 'yılbaşı' olarak kutlanıyor bunu ateistler bile kutluyor (Hz. İsa'nın doğum gününü) bu tamamen kapitalist bir aldatmaca amaç Hz. İsa'nın doğumunu kutlamak değil güya "eğlenmek".

• Heaviness kardeşim bunu Hristiyanlar yapıyor değil mi bu Hristiyanların adeti değil mi? O zaman benzemiş oluruz ki İslamda böyle bir şey yok (noel-yılbaşı).Hatta Hristiyanlıkta da yok (bozulmuş bir din zaten).

• 0|0
    0|0
  • Mantıklı aslın da .

Adam haklı .

0|0
    2|2
  • Aslında sorunun cevabını sen de biliyorsun ama burada milletle zeka yarıştırmaya çalışmak hoşuna gidiyor heralde :)

Bizim ümmetimizin peygamberi Hz.Muhammed'dir. Biz Allah'ın bütün peygamberlerine inanıyoruz zaten, Senin noel dediğin bozulmuş bir hristiyan adeti değil mi ?

1|1
    1|0
    • "Aslında sorunun cevabını sen de biliyorsun ama burada milletle zeka yarıştırmaya çalışmak hoşuna gidiyor heralde :)" İnsanların zihnini açmak da beis yoktur...

Yani, eğer hindi yemeleri bozulmuş bir adetse, bilmiyorum... :)

Ama onlar gibi kutlamak zorunda da değilsiniz... Her halukarda, kutluyor musunuz? :)

• ...farklı ideolojileri destekleyenler vs... Ama ASIL amacım sorgulatmak... İstisnasız her düşünce sorgulanmalı... ;) Ateizm de dahil!

"ateistlerin şu dünyayı kurtaracak zekaya sahip olduklarını sanmaları çok hoşuma gidiyor :) hepsi birer küçük einstein" Emin olun, dünyayı kurtaracak ya da yok edecek tüm teknoloji -çoğunlukla "ateistlerin" elinden çıkma... :)

Ama "zeki" ya da gerizekalı" kavramlarının dinler ve dinlere bakış açılarından bütünü ile bağımsız olduğunu düşünüyorum... Hatta, ...

• ..."dindar insan aptaldır" söylemi kadar aptalca söylem görmediğimi belirtmek isterim...

"Hayır kutlamıyoruz dediğim gibi biz Hz. Muhammedin ümmetiyiz. İslamın gelmesiyle birlikte diğer dinlerin hükmü sona erdi" Benim bildiğim İslam düşüncesinde Tanrı sadece tek bir din yolladı...

...farzedelim ki tek din değil de dinler olsun; diğer dinlerin hükmü sona erdiğinde, diğer peygamberlerin peygamberlik vasıfları da mı son buldu..?

• Buda ayrı bir dengesiz. Ateistin anladık. Madem inanmıyorsun her seferinde ne diye kelime yapıyorsun.

Ah ah bişi bildiğini sanan gereksiz nefes alan kişilik

1|0
    0|0
  • Hz. İsa'nın doğumunu elde içkiler partilerde dans ederek mi kutlayacaz ? Asker eğlencesi mi yapıyoruz :)

0|0
    0|0
  • ben kutlarım

0|0
    1|1
Yükleniyor...