Yılbaşını kutlarmısınız kutlamazmısınız ?

Bildiği üzere türkiyede bazı taraflar yılbaşını normal gün gibi geçirir bazıları ise kutlarlar siz kutlarmısınız kutlamazmısınız sebebiyle birlikte yazarsanız çok mutlu olurum :)

0|0
11|12

En İyi Kız Görüşü

• kutlarız ya ne güzel bütün aile bir arada olur çok hoşuma gider :) yemekler içkiler de içilir :D biz kuzenler genç tayfa olarak kendi aramızda muhabbet ederiz süper olur ya :D sonra gece yarısı konfeti patlatır evin içini dışını konfetti yaparız :D bu sene gene öyle olur umarım insanın ailesiyle geçirdiği yılbaşı gecesinden daha güzel bişey olamaz bence :))

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 10

• bizim kültürümüzde yılbaşı kutlaması diye bse yok hiç kutlamadım

0|1
    0|0
  • Kutlayıp sızana kadar alkol içenlerdenim :)

0|1
    0|0
    • Nerede sızacağına dikkat et:) Ben evde sızacağım için tehlike yok.

• Kutlamakla kutlamamak arasında,keyfime göre

1|1
    0|0
    • Her ihtimale karşı pijamaları erken giyme. Gece neler getirir bilinmez. ( Bu bir teklif değil )

• Kutlamıyorum.

0|1
    0|0
  • Kutlarım çünkü eğlenceli geliyor ayrıca çevremdekiler kutlarken kutlamamak saçma :)

0|1
    0|0
  • Gereksiz bir kutlama olduğunu düşünüyorum ..

Canım isterse kutlar istemezse wurur kafayı yatarım

0|1
    0|0
  • Kutlarım elbet.

0|1
    0|0
  • sizden fazla bildigim kesin

0|1
    0|0
  • kutlamam cunku hrstyanlarin byrami muslumanlarin degil ...

0|1
    0|0
    • Yılbaşı bir bayram değil. Eski yılı uğurlayıp yeniyi karşılama eğlencesi.

• Çok bilen abla benim cevaptan sonra klavyesi kırıldı galiba :))

• Onu istiyenler yapiyor noel baba yi cocuklar icin yapiyorl sevinsinler diye aslinda onun günüde yilbasinda degil yani 31. aralik da aksine bugün 24-25 baglayan gecedir..

• kutlamam, kutlayinca noluyo?

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• Diğer günlerden bir farkı yok

0|1
    0|0
  • Yılbaşı özel bir gün olmadığından kutlamam hem özel bir gün olsa dahi kutlamam.

0|1
    0|0
  • Kendime Yaptığım Uyarı ve Tepki: Muhterem Noel(gerçek adı; Saint Nicholas) beyefendi benim babam mı?

Haşaaa!

Ülkemin en saf(aptal) insanlarından olan ben sanırım yeterince "Ortodoks Hristiyan" kategorisine sokulmuşum, televizyonlarda o kadar rahat söylenir olmuş ki; "Yılbaşı Eğlenceleri ve Noel Baba", çok "evrensel" olmuşum da haberim olmamış.

Türk Dili ve Türk Ananeleri hususunda hassas davranmaya çalışan bir safım ya; daha 7'sinde, 8'inde olan genç beyinlere söyletilen "NOEL BABA" ifadesi ne kadar doğru? "BABA" terimi ne kadar masum?

Ecnebi milletler Hz.Peygamber'e dil uzatırken de, karikatürize ederken de aynı tavrı; "evrensel" insan rolünü takınmam yok mu? Helal. Acınacak halime gülüyorum, ağzımda Batı dilleri ve Batı hayranlığı. Helal.

İnancımda samimi olsaydım; bayramda gitmekten dahi imtina ettiğim yere burun kıvıran kafa yapımla evime süslenmiş çam ağacı almaz ve ışıklandırılmış pencerelerle gösteriş yapmazdım.

Şimdi soruyorum; ey bu yazıyı kaleme alan vatandaş, yani ben! Eğer "baba"nsa senin ve "anne"nin(!) yaşadığı bu zaman yanlış, demek ki Noel beyefendi bu yılın yaşayan adamlarından. Yok, zaman doğruysa sen ve "anne"n(teşbih amaçlı) bu zamanın insanları değilsiniz... Tövbe tövbe.

İfadeler çok önemli. Hele kan bağım olan babama saygılıysam, kan bağım olmayan adama "baba" dememeliyim.

Bende "Michael Jackson" sendromu var. Kendi İslami inancımdan utanan, korkan, söylemekten ve yaşamaktan acizim, sanki "protestaniyör" Müslüman akımın üyesi olmuş gibiyim. Yılbaşı kutlamasını çok masumca buluyorum, yazıklar olsun bana.

Bugüne sırf eğlencedir gözlüğüyle bakmamalıydım halbuki. Biraz manevi alt yapım olsaydı buna "hayır, eğlence olsa bile bugün olmamalı" demeliydim. Kesinlikle demeliydim.

Bu cevabı benden bana yazdım, kimse ama kimse üstüne alınmasın. Belkide burada kendime takındığım en sert üsluptu ama hak ettim.

:(

0|0
    0|0
    • Kardeş yazdığını üşenmeden okudumda sen yanlış anlamışın senin bahsettiğin Noel bayramı biz yılbaşından bahsediyoruz yılbaşını herhangi bir dine uyarlamak çok saçma senin kullandığın şuan ki takvimde yılbaşı olarak geçiyorsa bunun islamı hristiyanlığı museviliği yoktur ...

• Çam ağacı yerine göre değişik anlamlara geliyor almanlarda cennet ağacı diyorlardı yanılmıyorsam değişik bir hikayesi var başka yerlerde yemek felan koyuyorlar çok değişik bişey o iş :)şeytan kaçırmak için bile kullanılıyordu :)

• İlk çıkma sebebi Ayasofya kilisesinin inşasına kadar gider, çam ağacının konusu. Çam ağacı hem Ortodokslarca hem de Katoliklerce önemli bir ikondur. Çünkü Hz. İsa Peygamber'in bu ağacın tepesine ineceğine inanılır, hatta yanlış hatırlamıyorsam Yuhanna İncil'inde konusu vardır. Yuhanna İncil'ide en bozuk mesajlar içeren İncildir. Neyse, sizin kutlamanıza saygılıyım ama Müslüman'ım diyen bence kutlamamalıdır.

• Kop kop adamı değilim zaten.

Köşemde otururum.

0|1
    0|0
  • kutlamam,kutlayanlara da acıyorum

0|1
    0|0
    • Herkez kendine müslüman kardeşim sen kutlamaya bilirsin ama saygı göstermelisin :)

• gösteriyoruz işte susuyoruz .. bizi susarak günaha sokuyorlar oda ayrı.

• eğlenmek için bahane bulduğum bir gün. :))

0|1
    0|0
  • Taksime gidiyorum çok ilginç olaylar var.

0|1
    0|0
  • Kutlamam sadece ertesi gün tatil olduğu için eğlenceli şeyler yapabilirim :D

0|1
    0|0
  • 7 gün para harcamayıp alkole yatıracağım bir gün ^^

0|1
    0|0
  • bz genelde paskalyayı kutluyoz keke

0|1
    0|0
  • YILIN BAŞI KICI OLMAZ.. az önce bir yazı paylastım pek muhterem editör kaldırmış. her yaşıyan canlıya saygım var fakat dınımız de yok oyle birsey.. hee illa kutluyacam diyorsan aç bir yasin 2 kere oku 3.de zaten uyuya kalıcaksın ve gece bitmiş olucak. hele o noel baba denilen fitne işine kanmayın..! 11 ay arama sorma,yılbaşında neymiş efendim Noel Babamız gelmişmişşş...Babalık bu değil..İşin gücün geyik..

0|0
    0|0
    • Kardeş kimse noel babaya innamıyor ki zaten eğlencesine bir rahipten esinlenimiş bir hayali karakter çıkaranlar gerçek demiyor ki kutlanma konusunda ise sen kutlamaya bilirsin bende kutlamam ama kutlayanlarada saygı göstermelisin herkez kendine müslüman :))Saygılar..

• deli gibi.

0|1
    0|0
Yükleniyor...