Ateizm mi yoksa Allah ile mi?

.arkadaşlar,ilk önce müslüman olduğumu belirtmek isterim.Size göre dikkat edilmesi gereken ateizm mi yoksa insanları kendilerini Allah ile aldatanlara mı daha çok dikkat edilmesi gerek?Açıklama yapma durumundayım burada,insanların böyle soruları yanlış anladığını çok görüyorum(küfür/hakaret).Dinimiz hoşgörü dini evet,ama bakıyorum burada müslümanı da var,hristiyanı da ateisti de.Ben herkesi hoşgörü ve saygıya davet ediyorum hepimiz insanız sonuçta.Kafirun suresi der ki;"(Ey Muhammed!) De ki: Ey inkârcılar! Ben sizin taptıklarınıza tapmam. Benim taptığıma da sizler tapmazsınız. Ben de sizin taptığınıza tapacak değilim. Benim taptığıma da sizler tapmıyorsunuz. Sizin dininiz size, benim dinim banadır."Zira kimse inancından dolayı yargılanamaz.Hele bir de siyasetle alakası hiç yoktur dinin.Bunları ayırdık mı memlekette sorun kalmayacak gibi geliyor.Sadece soruya odaklanın lütfen...Teşekkür ederim:)

0|0
5|7

En İyi Kız Görüşü

• İslam hoşgörü dinidir deniyor ama maalesef yobaz ve fanatik müslümanların elinde hoşgörü dini olmuyor..

Müslümanların en büyük hatalarından birisi sadece ateistleri değil diğer bütün din mensuplarını en büyük düşman olarak görmektir..Bu öylesine büyük bir takıntı haline gelmiştir ki bazılarında bütün dünya müslümanlara karşı birleşmiş gibi hissederler..

Bu düşüncelerini desteklemek içinse geçmişte yaşanan kavgaları, savaşları örnek verirler..

Eğer kafalarından bu saplantıyı bir çıkarabilseler başkalarına daha saygılı bir gözle bakacaklar eminim..

İnsanlar saygıyı dini inançlarından dolayı değil insan olduklarından dolayı haketmeliler..

1|2
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Dini çıkarlarına alet eden kim olursa olsun dikkat edilmelidir. Bana göre en dikkat edilmesi gereken kişiler de bunlardır. Kimseyi inancına göre yargılamam, yalnız dikkatimi çeken bir şey var. Gerek ateist olsun gerek müslüman iki taraftan da belli bir kesim gelişmenin karşı inancın ortadan kaldırılmasıyla sağlanacağına inanıyor. Farklı olanı tehdit olarak görmek nefrete yol açıyor. Nefretin olduğu yerde de hoşgörü olmuyor. Dini konularda yapılan tartışmalarda da bunu görüyoruz.

0|1
    0|0
    • Rus atasözü vardır;"İnanç dağları bile yıkar"diye,çoook tehlikelidir din...+1

• Güzel söz :) Tehlikeli olan din midir dinin kişisel çıkarlara alet edilmesi mi, duruma göre inançsızlık da inanç kadar tehlikeli olabilir. Seyyid Nesimi de der ki: "Şekille Allah'a tapmaya kalkışanlar, kovulmuş şeytan gibi Allah'ın nurundan uzaktırlar"...

• güzel sözmüş.Cuk oturmuş:)

• Daha demin agnostiğim diyordun :D Bende eski ateistim. Şerefe lan!

Cevabım: Kafirun suresi Kuran'da en sevdiğim surelerden biri zaten. Ama her ayet onun gibi bakmıyor işte.

0|2
    0|0
    • Freyja88'e yaptığım yoruma bak:))))Ma'un benim de en sevdiğim,en açık suredir:)Ama Kuran'ı en iyi bildiğini sanan sayın çok müslümanlar nedense bunu gözardı ediyorlar.İşlerine gelmiyor.Hatta bazı meallerde yok bile.Bu sure en önemli surelerden biridir bana göre.Herşeyi açıklıyor bence...plus one:)

• Kötülüğü dine ya da dinsizliğe bağlamıyorum ben. Açıkçası ne insanlar gördüm 5 vakit namaz kılan sabahtan akşama da dedikodu yapan ne insanlar da var ki ateist olmasına rağmen hayvanlara yardım eden açları doyuranlar var off cümlemi toparlayamadım anladın işte :)

0|1
    0|0
  • Dediklerini anladım da soruyu kavrayamadım.

Nedir yani? "Ateizm mi yoksa Allah ile mi?"

0|0
    1|1
    • soruyu okudum da bir yerde hata var kuramamışım cümleyi:)yani müslümanların en büyük hatası ateistleri en büyük düşman olarak görmeleri mi?Oysaki Kuran en çok kendilerini Allah ile aldatanlara karşı uyarıyor.Sen yorulma diye cevabımı verdim gibi oldu lan:))))

• Evet, cümlelerinden bir şey anlamamakla birlikte ateisti öcü gibi görmeye gerek yok.

Kendi halinde insanlar.

• bende bunu anlatmaya çalışıyorum.Yok anlamıyor.O ateist şu dindar.En çok savaşanlar dindarlardır gene,hani öldürmek yasaktı?Böyle sorularla karşılaştım mı da ateistleri savunuyorum artık çünkü katlanamıyorum.hoşgörü nerede kaldı.Ben artık pek de emin değilim aslında.Daha çok agnostizme bağladım:)))

Erkekler Ne Diyor 7

• Hoşgörü dini mi? Herkesin dini kendine göre hoşgörü dini değil midir? Herkes kendi dinine "hoşgörü dini" der. Oysa kutsal kitaplar ve peygamberlerin hayatları incelendiğinde bunun yanlış olduğu görülür. Hoşgörüden bahsetmişken Ateist kişilere gelen küfürlü mesajlar ve tehditlerden ziyade şeriatte var olan recm(kişi kafası dışarda kalacak şekilde toprağa gömülür ve ölene kadar taşlanır), kırbaç cezaları, idam, mürtedlere ölüm ve sayısız dini zorbalık hükmü kimin hoşgörüsüne girer? Bunlar da hoşgörüye dahil mi peki? Hoşgörü dini derken bunlar dışarıda mı bırakılıyor yoksa görülmek mi istenmiyor?

Hoşgörü adına dinler geliyor da nasıl yayılıyor bu dinler, düşünün. Muhtemelen çiçek dağıtarak değil. Sırf hoşgörü (!) dinini benimsesinler diye (sadece islam değil tüm dinlerden bahsediyorum) binlerce onbilerce yüzbinlerce insan öldüren ben değilim unutmayın.

Ayrıca İslam fetihleri, Fransız Din Savaşları, Haçlı Seferleri, Reconquista... Bunlar da din adına yapılmış katliamlar değil mi? Şimdi sorarım size "Ne hoşgörüsü bu? "

Hadi onu da geçtim.. Kuranda sayısız hoşgörü (!) ayeti de var... Mesela karılarınızın size karşı çıkacağına şüphe ederseniz(dikkat edin sadece şüphe etmeniz yeterli)... Eğer şüphe ederseniz öğüt verin yataklarında yalnız bırakın sonra dövün(Nisa34). Ne hoşgörüymüş ama...

Maide33 Maide38 Tevbe5 Tevbe29 ve sayısız ayet de cabası!..

0|2
    1|0
    • kim eksiliyor lan?:))))+ladım ben.Benim ne b*kolduğum belli değil şimdi herkesin önünde diyorum.Agnostiğim beyler,hadi dağılın!eleman haklı!:)

• ateistin insanları kandırmak gibi bir derdi olduğunu sanmıyorum..

lafım hepsine değil ama din ile sömürülen bir ülke olduğumuz için bu tarz elemanlardan korkmak lazım..ama önce bunu anlamak iiçin kafalarda oluşmuş değişmez düşüncelerin değişmesi lazım bu adam dindar allah sever korkulmaz tarzında..sonra bakarsınız o adam kıclarına hortumu koymuştur..ee en azından allah inancı vardı derler bunlar yine

sonuç cahil insandan korkucan.

0|1
    0|0
  • insanlara güvenmek için dinine bakıyorsan büyük yanlış yapıyorsun zaten.

0|1
    0|0
  • Bir grup felsefeci, şems-i tebrîzî hazretlerine geldi bir gün.

bir tanesi öne çıktı:

- size, üç suâlimiz var.

- peki sor bakalım.

o esnada bir kerpiç vardı mübareğin elinde.

onunla talebesine teyemmüm dersi veriyordu.

felsefeci sordu:

- allah vardır, görünmez diyorsunuz.

peki görünmeyen şeye nasıl inanıyorsunuz?

- pekâlâ, ikinciyi sor.

- şeytan ateşten yaratıldı dersiniz.

sonra da, onun ateşte yanacağını söylersiniz.

hiç ateş, ateşi yakar mı?

- üçüncü suâlin nedir?

- islâmda kul hakkı var.

âhirette, hakkı olan hakkını alacak dersiniz.

hâlbuki bırakın insanları kendi hâllerine.

canları ne isterse, yapsınlar.

- başka var mı?

- hayır, yok.

o zaman büyük velî, elindeki kerpici kaldırıp adamın başına vurdu.

adamın başı acıdı tabii. ve koşup kadıya şikâyet etti. kadı, (hâkim) hazret-i tebrîzîyi çağırdı mahkemeye.

- bu kimseye vurdunuz mu?

- evet.

- niçin vurdunuz?

- üç sualine tek cevap verdim.

- nasıl yâni?

- bu adam; görünmeyen allaha nasıl inanıyorsunuz? dedi.

cevâben kerpiçle vurup acıttım başını. göstersin başının acısını.

kadı felsefeciye döndü.

- ne diyorsun?

- başım acıdı, ama gösterilmez.

buyurdu ki:

- allah da vardır, ama görünmez.

ve devam etti:

- bu adam; şeytân, ateş cinsinden olunca cehennem ateşinden zarar görmez, diyor. hâlbuki kendisi de topraktan yaratıldı.

bu kerpiçle niçin başı acıdı?

sordu yine:

- bu kişi, âhirette hesap falan yok. bırakın, kim ne isterse yapsın, diyor. mâdem öyle, benim canım ona vurmak istedi ve vurdum. niçin size şikâyet ediyor?

felsefeci mahcuptu

0|0
    0|0
  • Ne ateistler tanıyorum.Etrafımda ki müslümanlardan daha müslüman.

0|1
    0|0
  • biz herzaman degerlerimiz kadarızdır.

ne kadar degerim varsa o kadar inanclarım vardır

önemli olan sanıyorum inandıgın sey her ne ise ona tamamen inanmak

0|1
    0|0
  • Cihat ilan etmenin neresi hoşgörü mesela?

0|1
    1|1
Yükleniyor...