Düzgün konuşmanın önemi?

Ben hiç Türkiye'de yaşamadım, daha doğurusu hiç gitmedim.

Ve sık sık eleştiriliyorum, bazen yöremin şivesinden kaçırmamdan dolayı.

Sizce bu biraz fazla değilmi?

Sonuçta Türkiye'ye hiç gitmemişim ve İstanbul'daki türkçeyi konuşmam isteniliyor ve de düzgün bir şekilde.

Acaba bunları benden isteyenlerin, anneleri ya da dedeleri filan onlar nakadar düzgün Türkçe konuşuyorlar.

Hiç bulunmadığım bir yerin şivesini düzgün konuşamamak sizce bir kusur mu?

0|0
61

En İyi Kız Görüşü

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 5

• Ben de düzgün Türkçeye çok takarım ama önemli olan şive değil bence, önemli olan 2 kelimeyi bir araya getirerek konuşabilmek. Bi de şu yazı dilinde -de -da yazımını öğrenelim arkadaşlar lütfen deliriyorum.

0|0
    0|0
    • Tamam tamam, sakin ol,dediğin gibi yapacağım, söz.

En baştan alalım, neyin de si da sı?

• şivenin yararları :D

• Demi evet, aman duymasın zaten pek alınan, iki farklı dilin edebiyatını okumuş :D

Dediğim şeye baya alınlınmış olmalı, şimdi baya şive öorenmiş, bazen o olduğunu ben bile anlayamıyorum:D

• Yazı dilin çok düzgün.

Burada doğup büyüyenler bile buna dikkat etmiyor.

Adam gitmiş 4 ay ABD'de yaşamış, buraya geliyor şivesi değişiyor. Bana itici gelen bu.

Yoksa senin düzgün konuşamaman gayet normal.

0|0
    0|0
    • Teşekkür ederim, evet öyleleri çok.

Biri düzgün konuştuğu zaman benim türkçem bozuluyor :(

• Onlar düşüncesizce davranıyorlar bence. Senin Türkçe'yi öğrendiğine şükretsin onlar. Ama moralin fazla bozuluyorsa diksiyon kursuna falan gidip konuşmanı düzeltebilirsin.

0|0
    0|0
    • Fransa'da o kursu bulamam ki, tabi ki düzeltmek isterim, şiveleri karıştırmak benimde hoşuma gitmiyor

• Türkiye'de bile adam akıllı diksiyon veren kurs nadir bulunurken yurt dışında bulamaman gayet normal

• Evet çok haklısın, zaten şu an sadece izin var aklımda, eksiklere sonra da bakarım :)

• cok normal birsey onu istiyenler kafayi yemis olablr arkadasm . bende turkcede zorlaniyorum kendim cozdum kendim ogrendim yazmayi konusmayi sivremde cok fena hatta habire dalga gecenler var . ama hc takmiyorum bence sende takma .

0|0
    0|0
    • Evet haklısın takmamak lazımda, bazıları ana dilin nasıl, ya da sizin orada hepsi çok dil mi konuşuyor

Diye sorular geliyor, ya da türkçeyi nasıl öğrendin gibi sorular

Şimdi ayrı bir lehçe olunca sanki Türkçe değilmiş gibi oluyor, ya da Bulgar şivesi diyorlar, ya şimdi biri gitse bulgarca dinlese anlıya bilir mi ne söylendini, iki dil birbirine çok zıt, biri slavca diğeri türkçe

Bu insanlar bunları neden anlamıyorlar, iki farklı dili nasıl olabilir de ayırt edemiyorlar

• Evet ama eksiklerimi mümkün olduğu kadarıyla tamamlamak istiyorum

• Evet keşke herkez seninkadar anlayışlı ola bilse, en azından yanımda olup yardım etse

• adam yıllardır memleketinde 2 lafı bir araya getiremiyor senden düzgn konuşmanımı beklyo yuh

şivesi aksaganı olanlar dha tatlı boşver

0|0
    0|0
    • Var öyleleri çok, namaz nasıhatı veren bir genç vardı, baya bir konuştu dernekte, biz namaza gittik o konuşan derneğin kafesinde maç izlemeye kaldı.

Saz başka söz başka

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor...