"Dayak atan anneler ve çocuk eğitiminde cezanın yeri"

Arkadaşlar,annenizden veya babanızdan küçükken şiddet gördünüz mü ?

Çocuklarına şiddet uygulayan anneler gördüm,hatta vurduğu zaman ağzından kan gelmişti bir çocuğun,uyardım o kişiyi ama bir yere kadar oluyor bu uyarma " sana neeee benim çocuğum diyorlar" bişey yapamıyorsun.

Az önce nette bir yazı okudum ve bu soruyu sormayı istedim.

Okuduğum yazıyı buraya kopyalıyorum,dayak yiyen bir çocuğun psikolojisi aslında...

------Küçükken annemden az dayak yemedim maalesef,şimdi evli ve bir bebek annesiyim; fakat hâlâ dayak konusunu görünce içim çok garip oluyor, başlığa dahi korkarak giriyorum. Annemi ne kadar sevsem de ne yalan söyleyeyim dayakları unutamıyorum, ve hep içimden: -ben senin gibi olmayacağım diyişimi. Eşi ve kaynanaları görümceleri yönünden sıkıntılar yaşamış annem ve yaşadıkça sinirinin faturası benden de çıkmış biraz,geçen geçti şimdi ancak fedâkarlıklarını hatırlamaya çalışıyorum fakat dayağa elini alıştıran anneler bilsin ki evladınıza attığınız her dayak onunla aranıza öreceğiniz duvara tuğla olabilir,o istemese dahi. Ben de annem dedikçe içim titresin isterdim; fakat bu soğukluk bu izler maalesef bir yerde olmasa diğer yerde hatırlatıyor kendini.NE OLUR SİZİN EVLATLARINIZ BEN ANNEMİN BANA ATTIĞI DAYAKLARI ÇOCUĞUMA ATMAYACAĞIM DEMESİN. ALLAH İÇİN DEDİRTMEYİN BUNU. SİZ İRADE SAHİBİ OLARAK YARATILDINIZ. NASIL Kİ KOMŞUNUN SİZE EMANET ETTİĞİ BİR TABAĞIN DAHİ ÜZERİNE TİTRİYORUZ KIRILMASIN DİYE, ALLAH IN BİRÇOK KİŞİYE ONLARCA YIL HASRETİNİ ÇEKTİRDİĞİ GÖZ AYDINLIĞI EVLATLARIMIZI NASIL EMANET BİLMEYİZ? KOMŞUNUN DEMİYORUM, ALLAH IN EMANETİ.

0|0
9|7

En İyi Erkek Görüşü

• Çocuğa şiddet ; bugünün kanunlarında artık , en ufak bir şikayette bile sosyal hizmetler'in harekete geçip çocuğa el koyması ve devlet himayesine alınması , şiddet gösterenlerin de ruhsal incelemeye gerekirse cebren gönderilmesi olarak var. Ama çoğu insanın hatta emniyetteki üst veya alt birimlerin bundan haberi yok .Olan da doktor uyarısı ile hastanelerde oluyor.

Çocuğa sevgi ve sosyal iletişim sınır ve kurallarını öğretmeyen aile , bunları kendileri de bilmiyor demektir. Siz ki ; mızmızlanan ve tartaklanan bir çocuk görürseniz , bun vuran yetişkinde ağır sosyal davranış bozukluğu ve ruhsal karmaşa olduğunu düşünmelisiniz .

Yani kendi çocuğunun ağzını devamlı kanla dolduran bir yetişkin , bir çeşit ruhsal hastadır ve psikoterapi görmesi zorunludur.

Çocuğa dayakla terbiye vermek yani korkuya dayalı otorite kurmak , otorite zayıfladığında yanlız kalmayı ve sonunda teneşirden komşuları tarafından kaldırılmayı getirir. Çünki sevgi ve bunun kaybının vereceği acı yoktur.

Birşey yapamadım devri bitmiş olup ; il sağlık mdl . sosyal hizmetler birimine ihbar etmeniz durumunda ekip pedagoglar ile gelir ve durumu inceler , gerek görülürse çocuk alınır , ya da sıkı bir ihtar verilir ; çünki kanunlarımıza göre çocuk , devletin 18 yaşına kadar ailesine emanet ettiği manevi varlıklardan biridir ve eziyet görürse de , devlet pedagog kararına göre korumaya alır . Yani " çocuk benim " demek gibi bir şans yok , buna bir de " doverim severim " eklerse ciddi anlamda ya psikiyatri ya da hapis yolu ile tecziye yolları açılır. Birinin bıçaklandığını gördüğünüzde nasıl ihbar etmeliyseniz bu durumları da polis çocuk masası ya da il sağlık -sosyal hizmetlere ihbar etmelisiniz.

Çocukluğunda çok dayak yiyenlerin , ilk gençlik ve sonrasında kendini bir gruba kabul ettirmek için , radikalce fikirleri benimsediği hatta suç işlediği , dahası fikirlere kendini ölümcül feda etmesi çok sık görülen bir " hasarlı kişilik gelişimi " sendromudur. Çocuk; küçükken kırılan kişiliğini hayat boyu başkalarının kişiliğini kırarak onarmaya çalışacaktır .Diğer anlamda ; çocuğunu döven aile aslında geleceğin radikalinin psikopatının ya da akıl hastasının asıl mesulüdür. Kötü olan ise , bu çocuk büyüdüğünde davranış ve fikirlerinde o yapıştığı ve ülküleştirdiği aşırı ucu korumak için ay gözlüğüyle direnir ve hayat biçimi haline getirir.

Yani , geleceğin canavarını "çocuğa kalkan o el yaratıyor" aslında ... Kendisi bir halt olmayan , yeteneklerinden " şiddeti" halt olarak kullanır. Sonucu da geleceğin " şiddetçileri" olur ...

0|0
    0|0
    • Öncelikle teşekkkür ederim yorumun için..

Bahsettiğim çocuk otizm hastası ve benim kuzenim eşi,kadın harbi çatlak,çocuğa vurunca eliden aldım ama daha fazla ileri gidemedim,tek yaptığım şey sinirimden oturup ağlamak oldu.

Çok üzüldüm,uyardım ama sonuç hala aynımı bilmiyorum.

Mesele çocuk doğurmak değil," onu yetiştirmek sağlıklı bir birey yapmaktır" sorumsuzca çocuk yapanlarada karşıyım açıkcası,o çocukların nasıl büyüdüğü ortadaki sokak çocuklarının çoğunluğundan anlaya biliyoruz

• Evet,bıktım bu çocuktan diyor. Ama kadın hasta gibi,2 tane daha çocuğu var ve onlarada dayak zoruyla yaptıryor bazı şeyleri ( ders çalıştırma ) gibi..

Çocuklarda acayip hırçın olmuş,sakin uslu değiller. Çocuklarında psikolojileri bozulmuş :(

Ben çok severim çocukları,oturup sohbet ederim konuşurum ama farkettiğim çocukların konuşma biçimleri bile farklı. Çok korkuyorlar herşeyden

• Bulunduğun kentte ilsağlık müdürlüğü- Aile ve çocuk masası varsa sitelerinde vardır. Bu ailenin topluca rehabilitasyona ihtiyacı var sadece otistik cocugun degil, onlara mail ya da telefon ile bilgi verirsen , gelir incelerler. Bu onlara kotuluk değil , iyiliktir , zira boyle ortamda bir YOKEDİCİ kesin çıkar ve bu illa ebeveyn olmayabilir.

Erkekler Ne Diyor 6

• Dayak atan insan hayvandir.

Ama su var ki cocuk egıtımınde korku makuldur.

Aile de anne veya babadan korkması cocugun yanlıslara saplanmasını az da olsa engeller.

0|0
    0|0
    • Korku dayak ile olmaz bence,çocuğun her dediğini yaparsan istesende istemesende şımarır.

Yokluğu bilecek " hayır " kelimesini bilecek çocuk,terbiye dayak ile olmaz asla.

• Bu konuda haklısın,çocuğa gerekenleri anne ve baba olarak öğretmeli insan. Saygıyı bilmeli,terbiyeli olmalı. Yokluğu bilmeli,her dediği eline verilmeme li " hayır " kelimesini bilmeli tabiki.

• Benım de tam demek istedigim buydu.

İnsalar bir cok seysiz hayatlarini surdurebılır ama yenı neslımız bızım gibi yolda ekmek gorunce saygı duyan cınsten degil.Daha cok hayatını gunu birlik yasamak isteyen. Biz öğretmenimizi ailemizin buyugu gıbı gorurduk ama sımdıkı cocuklar onemsız bir varlık olarak goruyorlar.

• haklı bir gerekçe güzel bir yazı ancak dayakla ceza karıştırırlmamalı
    benim de çocuğum yok ama amaç çocuğu güzel yetiştirmek olunca bazı ksıtlamalara gidilebilr diye düşüyorum
    çocuğu sinemaya götürüceğizdir onu iptal edebiliriz kötü bir şey yapınca
    bu tip ceza hakkı olmalı anne babanın

1|0
    0|0
  • Benim ailem şu ana kadar bana bir fiske bile vurmadı. Ailesinden dayak yiyen arkadaşlarım vardı hepside sürekli agresif ve sinirli oluyorlardı olur olmadık yerlerde kavga çıkartıyorlardı .Ailelerinden de nefret ediyorlardı . Biri şu an hapiste görüşmüyoruz diğeri ne alemde bilmiyorum en son hastaneye yatmıştı bir kavgaya karışıp bunu hastanelik olucak kadar dövmüşlerdi . Ondan sonra ne oldu ne yaptı bilmiyorum ...

0|0
    0|0
  • evet gördüm ikisinden de şiddet. hatta askıya asılıp soba demiriyle bile dövüldüğümü bilirim şimdi selam vermeye bile çekiniyorlar benden ama ben bunu yapmam evladıma...

1|1
    0|0
    • Ciddi misin :( Böyle insanlar ailesinden uzak olur genelde.

Tabikide yapma,dünyanın en masum varlıkları çocuklar nasıl elleri kalkıyor ya vicdansızlar :(

• anladım. yani karşıyım şiddete kısaca...

• :( o ney la öyle.

• guzelmiş

0|0
    0|0
  • küçükken ağzım çok bozuktu herkese küfrediyordum bir gün bir tokat yedim o gün bugündür küfredemem ha annem bize vurmuştur ama öyle ağzımızı yüzümüzü kıracak şekilde dayak yemedik

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 9

• Böyle dayak atan anneler ölse tüh demem. Acımam geberseler gözlerimin önünde dünya umrumda olmaz. Şimdi biri çıkıp ''O senin annen.'' ''O bir anne.'' '' O seni dokuz ay karnında taşıdı seni doğurdu.'' demesin. Ağzına kürekle vururum.

9 ay karnında taşığını öldüresiye kadar dövmek için mi doğurmuş. Sinirlerini çıkarmak için mi doğurmuş. Bu çok kötü birşey. Annemden hiç şiddet görmedim. Ne kadar babannem ve halamdan sıkıntı çeksede. Bazıları gerçekten anne değil psijopat olabiliyor. Psikopat ve kişilik bozukluğundan kaynaklanır.

1|0
    0|0
    • Ben kadına bişey diyemedim,"kızdım çocuğa yazık ağzından kan geliyor masum o vurulur mu dedim" " üstelik çocuk otizm hastası " çok üzüldüm. Banada siz bilmiyorsunuz bundan neler çektiğimi dedi. Kendini savunuyor bide,canavarlar resmen :(

• Nasıl birşey diyemedin ? Burda suçlu olan sensin. Acayip sinirlendim şu an. Sen o kadını tutup bir indirecektin ağzına gözüne o zaman görecekti neler çektiğini gerekirse polise bile şikayet edecektin. Çocuk ya, çocuk. masum bir çocuk.

Allah ıslah etsin.

• Edemiyorsun işte,akraba olduğu için bişey diyemedim. Çocuğa vurmasına engel oldum sadece

• Bu akşam bu konuyu konuştuk annemle. 15 aylık bir yeğenim var. Ona birinin vurduğunu görsek ne yaparız? diye konuştuk. Gerçekten suratını kaldırımlara sürte sürte burnunu kopartrım. Çok zor, çok iğrenç bir durum. O kadar tatlılar ki, nasıl bir vicdan bunu yapar anlamıyorum. İlerleyen yaşlarda belki birkaç itiş kakış yaşanabilir ancak dayak çok aşırı. Gerçekten yolda bile görsem elinden alırım çocuğu. Hakikaten annelerin psikolojik destek almaları şart. Çok güzel bir soru, seni tebrik ediyorum.

0|0
    0|0
    • sonra insan seviyorum seni demelerine inanamıyor işte.

• dediklerini gercekten yapabilecegine inanıyorum

aferim kız:)

• Çok üzülüyorum ben bu konuya,yazık ya masumlar onlar.

Benimde profil resimdeki yeğenim oluyor,ben onun kokusu koklamaya bile doyamıyorum,kızkardeşim sinilenip kızıyor bazen ona,çok sert oluyor konuşmam onunla.

Bide dayak yani,onların yaşadığı travmayı tahmin edebiliyor musun :(

• dayak çözüm değil , araçtır kısacası ...

0|0
    0|0
  • bana göre cok yanlis siddetin uygulanmassi cünkü cocuklar öylece özgüvenlerini kaybediyor ve ailelerinden öyle gördügü icin devam ettiriyorlar bence ailelerin siddet yerine baska yöntemlerle sorunlarini hall etmeli

0|0
    0|0
  • Neredeyse tüm seri katillerin ortak özelliği anne baba şiddeti görmüş olmalarıdır.İnsan çocuğunu döverken iki kere düşünmeli.

0|0
    0|0
  • alttaki yazıları okumadım. küçük bir kere. bilmem bazı çocuklar yuvada büyüse daha iyi olabilir.

0|0
    0|0
  • annemden hayal meyal hatırlıyorum atıyordu. ama babamın attıklarını asla unutmuyorum. acımazdı. çok dayak yedim hiç yere. o kadar uslu bir çocuktum ki hiç haketmiyodum. ki yaramaz bile olsa bir çocuk asla haketmez böyle iğrenç bişeyi. hep bana laf sokardı aşağılardı. aynı şeylerin 1000 katını anneme yaptı. babam benim kalbimi milyonlarca parçaya böldü. şimdi yüzüne bile gülemiyorum hatta yanımda ama yüzüne bakmadığım için yüzünü unuttum biliyomusun. çok acı. şimdi ben onu kırmadan sessizce ayrılıyorum onun evinden. bir daha dönmemek üzere..

0|0
    0|0
  • ben atmam çocuguma dayak atsamda haksız sebebsiz yere atmam ben çocukken çok haksız sebebsiz yere dayak yedim bir bilsen şimdi 28 yaşındayım hala üzerimde acısı var

bizim bir sürü civcivlerimiz vardı bir kedi bir tane çaldı diye her tarafımı mor etti annem

sonra küçük bir kardeşim vardı o kaybolmuşttu mahallede kayboldu onun için dayak yedim vs falan hala acısı var ama haksız yere sudan sebeblerle yedim evli degilim halada yiyiyorum aynı evdeyim fazlalık gibiyim benden nefret ediyorum öz annem hasta olsam yine kabahatli benim bana der küşüklügünden beri seni çekiyorum falan der üzülüyorum iştee ama elimden bir şey gelmiyor

şimdi özgüvenim yok çekingenim bu dayaklar yüzünden

bence çocugunda hakkı var anne baba hakkı var çocuk hakkı yok mu şu ilahiyatşılar anne baba hakkı diyor biri çocuk hakkı da var diyen duysam annemde duymasnı istiyorum

bi gr hakkım kalsa annemde bende helal etmiyorum

0|0
    0|0
    • Çok üzüldüm canım :(

Anne ve babanın çocuğu üzerinde hakkı olduğu gibi çocuğunda anne baba üzerinde hakkı vardır.

Yani bir anne baba dinimizcede çocuğuna bir fiske vurmaya hakkı yoktur. Bizim dinimizde şiddet yoktur. Sen onlara Allah'ın emanetisin ve onların görevi seni en iyi şekilde yetiştirip insanlığa yaraşır bir birey yapmak. Kesin annende zamanında kendi annesinden dayak yemiştir. Bişey yapamıyorsun işte,anneni şikayet etme gibi bir lüksün var mı ? Yok ! :(

• annenin hic mi vicdani sizlamadi senin heryerini mor ederken

• beni annem hiç ssevmedi bende sevmiyorum hiç. emzirmemiş 2-3 ay başkası emzirmiş babamdan çok çekmiş ama acısını benden çıkarmış kardeşlerim benden rahat bir çocukluk geçirmiş babama benziyorum diye benden hep igrendi hala igreniyor aynı evdeyim çekilmiyor 28 yaşındayım hala üzerime yürüyor dövmeye kalktıgı oluyr evlenicektim yakın çevrem diye korkuyorum annem babam hep kavgalı yakın akrabadanda korkuyorum ben gün yüzü görmedim bir şey olsa bu kadınla aynı evde kalmayı bile istemiyorum

• evet gördüm. artık büyüdüm dayak yemiyorum ama hala o dayakların bende oluşturduğu travmaların üstesinden gelmeye çalışıyorum.

0|0
    0|0
Yükleniyor...