Levh-i mahfuz kitabını bilen var mı ?

Levh-i mahfuz,olmuşların ve olacakların, zamandaki bütün anların ve mekandaki bütün varlıkların, kısacası, her şeyin yazılı bulunduğu bir İlâhî muhafaza levhası; İlahi ilmin aynası, kaderin defteri, kâinatın programıdır.

Aslında tam bir kitap diyemeyiz,herseyin kayıtlı olduğu ama sayfaları olmayan bir kitap. Beynimiz gibi :)

Bildikleriniz nedir ?

0|0
0|12

En İyi Erkek Görüşü

• bismillahirrahmanirrahim.

"Gökte ve yerde gizli olan hiçbir şey yoktur ki, apaçık olan bir kitapta olmasın." (Neml, 27/75)

"Daha doğrusu o çok şerefli bir Kur’ân’dır. Levh-i Mahfuz’dadır."(Buruc, 85/21-22)

“Allah (c.c) ilk olarak kalemi yarattı. Sonra ona yaz dedi. Kalem, Allah (c.c)’a: 'Ey Rabbim! Ne yazacağım?' dedi. Allah (c.c) ona: 'Kıyamet gününe kadar olacak her şeyin kaderini yaz.' dedi.”

yani kuranı kerim bile Levh-i mahfuz da yazılıdır.

Hani Rabbin Adem oğullarının sırtlarından soylarını (zürriyetlerini) almış ve onları kendi kendilerine karşı şahit tutmuştu: 'Ben sizin Rabbiniz değil miyim?' Onlar: 'Evet, Rabbimizsin. Buna şahidiz' demişlerdi. Kıyamet gününde: 'Biz bundan habersizdik' demeyesiniz diye. (ARAF 172)

yukardaki ayette biz allah ile konustuk evet sen bizim rabbimizsin dedik.(araf 172)

1|2
    0|0

Erkekler Ne Diyor 11

• Levh-i Mahfuz Kader Defteridir . Defter Derken Bildigimiz Defter Degildir . Ezeli Ve Ebedi Olan Allah (c.c) İlmi Ezelisin Aynasıdır . Birde Bazı Alimler Levh-i Mahfuz İspattan Söz Ederler .

Küçük bir âlem olan insanın hafızası, büyük âlemdeki levh-i mahfuza işaret eder. Keza ağaçların meyveleri, meyvelerin çekirdekleri, tohumları, hayvanların nutfe ve yumurtaları Levh-i Mahfuza birer işarettirler..

Cenab-ı Hak, herşeyin “kitab”ta yazılı olduğunu haber verir. (En’am, 38, 59; Kaf, 4; Ra’d, 39; Zuhruf, 4)

Müfessirlerin beyanına göre, ilgili ayetlerdeki kitabtan murat levh-i Mahfuzdur. Levh-i Mahfuz'un da aslı, Allah'ın ilmidir.

Demek Levh-i Mahfuz her türlü değişiklik ve bozulmalardan muhafaza edilmiş levha anlamındadır. Olmuş ve olacak bütün varlık ve olayların bütün ayrıntılarıyla yazılı bulunduğu kader levhası.

Ayrıca Levh-i Mahfuz, olmuş ve olacak şeylerin, olayların yazılı olduğu kader levhasıdır.

link

link

link

1|0
    0|0
  • yok öyle bişey <3

0|2
    2|1
  • Kutsal bilgi orada yazilidir !

0|0
    0|0
  • hiç duymadım araştırayım merak ettim

0|0
    0|0
  • Kuran ayetidir. kuranda geçer.

fizikçilerde zamanın 4 boyutlu bir hareketi oldugunu 4 boyutun zamn old. ve geçmişten gelece dogru birr eksen oluşturdugunu kabul eder. modern fizik M kuramı ve kuantum fizigiyle uyumlu biir kuran ayetidir.

0|0
    0|0
  • Kader ve kaza buna göre oluşan değilmidir?

0|0
    0|0
    • Aynen. Sadece insanin degil,bütün kainatin kaderinin icinde oldugu kitap.

Yani senin çocugunun ne olacagi,hangi cinsiyete sahip olacagi ne zaman ölecegi yazilidir.

Kaç çocugun olucak yazilidir. Tam bilmiyorum ama evlilikte bir kaderdir bence,çocugumun kimden olacagi yaziliysa evlenecegim kiside bellidir o zaman,gibime geliyor.

• Allah'ın karşımıza çıkardığı eş adayları Külli iradedir.Ama seçim yapmak ise cüzi iradir.Bana göre...

(Bir kişi, kaderin, hayrın ve şerrin Allah’tan olduğuna inanmadıkça, mümin sayılmaz.) [Tirmizi]

• hakkındaki her şeyi okudum araştırdım bilgim mevcut

0|0
    0|0
  • Zel Celal'in kalemi yazar levh-i mahfuz okunamaz,.

0|0
    0|0
  • beyin değil o uzaydır bana göre

0|0
    0|0
  • ilahi yazılım :))) yüce yaradanın el alim ve kadir isimlerinin vücut bulmuş hali

0|0
    0|0
  • biliyorum ama kitap değil defter, amel defteri gibi olay olduktan sonra yazılır

0|0
    0|0
    • Kader kitabi. Yazilmistir zaten,kainat yaratilmadan önce.

• Külli kader ve cüz-i kaderi biliyor musun ?

Araştir oku bence

• bu iş okumakla olmaz, din alimleri bile bazı hususlarda karşıt görüşe düşebiliyor, insanın aklı ile sorgulaması gerekir

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...