Bu sayfada sorulan sorular ve yorumlar Kanunlara ne kadar uygun?

Bu sayfada sorulan sorular ve yorumlar Kanunlara ne kadar uygun?

Bilişim suçları organize birimince burada yazdığınız her soru ve yorum için şikayet olduğu takdirde KS yönetimince ip adresinize kadar bilgilerin verilebileceğini ve bu bilgiler ile yatağınıza kadar takip edilebileceğinizi biliyor musunuz ?

Bazı konularda şikayete gerek kalmaksızın savcılık tarafından takibe alınabilirsiniz. Atatürk hakkında yazdığınız hakaret dolu her yazı ve yorum 5816 sayılı kanunca 1 yıldan 5 yıla kadar resen cezası olduğunu biliyor musunuz?

Bu ceza ile ilgili sadece şahsınızın değil KS yönetimininde ceza alabileceğini biliyor musunuz?

Ks yönetimi bu konuda avukatlarınız sizi ne kadar uyarıyor? öyle okudum anladım kabul ettim tarzı bir yazı sizi kurtarmıyor farkında mısınız?

• Bazı kanunlar yorumlar ve sorular ile çiğneniyor
    39% (13)49% (24)45% (37)Oy Ver
  • Kanun umrumda değil
    27% (9)33% (16)30% (25)Oy Ver
  • Kanunlara uygun
    34% (11)18% (9)25% (20)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
23|39

En İyi Erkek Görüşü

• Internet uzerinde yapilan yayinlari duzenleyen bir kanun var; 5651 sayili kanun: link

Icerik olusturan tum kisilerin bu kanun hakkinda fikir sahibi olmasi cok faydali. Internette icerik yayinlamak Internet uzerindeki tum faaliyetlerimizi kapsiyor; Facebook profili yaratmak, bir resim paylasmak, Tweet atmak, soru sormak, cevaplamak, yorumlamak...Butun bu faaliyetlerle olusturdugumuz dijital icerik bu kanunla duzenlenmis durumda.

KizlarSoruyor.com da diger tum yer saglayicilar gibi 5651 sayili kanun cercevesinde hareket etmektedir. Kanunda belirtilen hususlarin isigi altinda Kullanim, Gizlilik, Uyelik ve Yasal Uyarilar belgeleri hazirlanmis, bu belgelere tum sayfalarin kunyesinde yer verilerek tum uye ve kullanicilarimizin bilgisine sunulmustur. Uye olurken de Uyelik sozlesmesi kapsaminda tum ilgili yasal bilgiler icerik saglayicisinin bilgisine sunulmaktadir. (Soz konusu belgeler linkler bu cevabin sonunda da verilmistir)

Olusturulan icerigin hukuku hakkinda oncelikle ilgili kanunu anlamakta fayda var.

Icerik saglayici ve yer saglayici kavramlari ilgili kanunda acikca belirtilmistir. Icerik saglayicilar olusturduklari icerikten sorumludur. Yer saglayici icerigi denetlemekle sorumlu degildir, ancak yasal merciler tarafindan haberdar edildigi takdirde icerigi kaldirmakla yukumludur.

Herhangi bir site yer saglayici olarak kimi zaman icerik saglayici da olabilir.

Ornegin, su anda bu cevabi olusturarak KizlarSoruyor.com icerik saglayici konumunda hareket etmektedir. Ancak KizlarSoruyor.com bu soru altindaki diger cevaplari denetlemekle yukumlu degildir. Bu soru altindaki herhangi bir cevap hakkinda yasal mercilerden gelecek talepleri degerlendirmekle yukumludur. Hukuka aykiri icerik saglayanlar hakkinda yasal mercilerle bilgi paylasimi yapmak da yer saglayicilarin yukumlulukleri arasindadir.

Bu konudaki kafa karisikliklarini gidermek icin sayfa altlarindaki kunyede yer alan Kullanim belgesinin ilgili maddelerini, ozellikle 3.5 ve 3.8 (ki zaten koyu karakterle yazilmislardir) maddelerini anlamakta fayda var.

Kullanım Koşulları Belgesi: link

Üyelik Sözleşmesi: link

Gizlilik Politikası: link

Yasal Uyarılar, Çekinceler ve Sorumluluğun Reddi: link

Bu hatirlatmayi yapma firsati verdigin icin tesekkurler Reesee

6|4
    0|0
    • Rica ederim . 5651 kanunu hakkında genel br açıklama yapalım . 5651 log kayıtlarının tutulması zorunluluğu . açık alanda otellerde cafelerde bağlantı kurduğunuz modemlerde bile kayıtlarınız tutulmak zorundadır. ve bu kayıtlar emniyet güçleri tarafından istendiğinde her kurumca verilmek zorundada loglama bir nev sanal kimliğinizin kaydı tutulması demktir. fakat kimliğiniz ne kadar sanal olsada o sanalın arkasında ki gerçekliğe anında ulaşılabilir :)

• tabi soruda cevapta tutupta paylaşılan linki denetleme zorunluğunuz bulunmuyor bu sorunda o içeriği barındıran sayfayı ilgilendirir. ben diğer içerik sağlayıcıların paylaşımının burda paylaşılmasından bahsetmiyorum. direk buraya yazılan soru ve cevaplardan bahsediyorum

• @soran Hukukta sorumluluk çeşitleri var ve senin dediğin durum ona giriyor. Onu biraz okursan daha detaylıca anlarsın.

Kızlar Ne Diyor 23

• Temmuzda bu siteye geldiğimden beri, bana 4 kişi ''sana dava açacağım'' dedi :D

4|5
    0|2
  • Kanunlara uyuyoruz uymuyanlari uyariyoruz ve hepimiz olgun yetiskin kisileriz. Kufur kotu soz kisinin kendine aittir. Dusunce ozgurlugu var kimse baskasinin dusuncesini engelliyemez. Her koyun kendi bacandan asilacak. Burdada lutfen korku yaymiyalim herkes ne yaptini biliyo ona gore davraniyordur

2|1
    0|2
    • korku yaymak mı ! bilinçlendirme sorusudur bu soru . yorumlara bakar isen bilinçsiz sallayan çok insan var .

ve yazdıkları herşeyden sorumlular.

• Ks yonetimi uyarı takibinde soru/cevabı kaldırmazsa ancak ceza alabilir aksi halde ceza durumu soz konusu degildir ve genel kullanıcılar ipini degistirdiginde adresine asla ulasamayacagını dusundugu icin 'nereden bulacaklar' mantıgı ile diledigince yazıyor olabilir fakat, her mac adresi farklıdır, ip degistirince bu adres degismez.

Ozetle, yazarken bir daha, bir daha ve bir daha dusunmek gerek

1|1
    0|1
    • :) ks cevabı kaldırması yeterli değil hakarete uygun ortam sağlamaktan hala suçlanabilir .

• eee buranın ne farkı var :)

• Risk durumunda buradaki soru/cevaplar hemen kaldırılıyor.Kaldırmayıp ortamı saglamaya devam ederlerse farkı kalmaz tabi.

• Bordo Klavyeli arkadaşların gerçekten böyle bir şeyle karsilasmalarini isterim.

2|1
    1|2
  • Atatürk ile ilgili hakaretlerde tamam ki bu sadece kişileri bağlar. bu her sitede de böyldir. bir sürü sözlük sayfası var incisiydi ekşisiydi vs. onlarda yok muatatürke hakaret edenler? e vaar. ordada her konuda paylaşım yapılıyor burada da. buradaki diğer soruların veya cevapların suç teşkil edeceğini düşünmüyorum.

0|0
    0|0
  • Evet bazi kanunlarin cignendigi dogru, ancak ben hicbir sekilde aykiri veya suc olusturabilecek bir sey yazmadim, lakin Ataturk ile ilgili birkac tarafli yorum yazmis olabilirim. Onlar da zaten Ataturk'un tarafindaydi..

1|1
    0|2
  • Erdoğana hakaret etsem mesela, kaç yıl yerim? Kaç ayakkabı kutusu gerek serbest bırakılmama?

5|2
    1|2
  • Kufur ve hakarete karsiyiz ama dusunce özgürlüğü diye biseyin icini bosaltmaya calismayin. Korku cumhuriyeti kurmakla gelişim olmazz.

1|0
    1|2
    • Düşünce özgürlüğü hakaret boyutuna girdiğinde onun adı düşünce özgürlüğü olmuyor .

• Hakaret ve kufur harici dedim yukarda iyi okursan

• Özellikle siyaset ve Atatürk konuları çok açılıyor.

Günün sorusu yağ bunu

2|2
    1|1
  • Kanun kim ya beni takip ediyor sapık şey -,- Umrumda degil

3|1
    2|3
  • Adam burada yazmasa başka sitede yazıyor zaten yazacağını.

0|1
    0|0
  • Bende merak ediyorum ha belkide burada sivil

Polisler falan vardır :)

1|0
    0|1
  • Kanunsuz yorum yazmadım hiç, yani öyle sanıyorum...

0|0
    0|0
  • Bazı kanunlar yorumlar ve sorular ile çiğneniyor

0|0
    0|0
  • Beni ewdn alcaklar kesin :D

0|1
    0|0
  • Bilişim suçları önce RedHack ile ilgilensin. Başka işi gücü yok mu :)

2|1
    0|3
    • bu biraz şey gibi oldu polis önce tecevüzcülerle ilglensin katilleri yakalamasada olur gibi

• hayret ben niye duymadım

• Kanunlar çiğnenmek içindir.

Başkalarının istediklerine uymak çok sıkıcı.

1|2
    0|3
  • ataturk hakkında hakaret edenler alsınlar cezalarını ama sadece burayla sınırlı degıl tabı ısler.

0|0
    0|1
  • Uygun olmayan birçok cevap ve soru gördüm günün sorusu yapta birileri bilgilensin

1|1
    0|2
  • deveye sormuşlar boynun neden eğri diye nerem doğru ki demiş..

0|0
    0|0
  • bi cok kisi dava acıcaklarını söledikler neden hala bısı olmadi o zaman :D

0|0
    0|1
  • Gözüm korktu ben kaçar -.- Hesabımı siler giderim -.-

2|0
    1|3
  • günün sorusu olmuş :)

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 38

• Ben müdahale ettiğim ve kaldırdığım konularda başta 18 yaş altı olanların sitede olmaması gerektiğidir..sanal ortam olduğu yetişkin olduğu düşünülerek o kullanıcıya yazılan herhangibir yorum çocuk istismarı olarak yorumlanırki bu çok ağır bir suçtur.. Ayrıca kurucu lider ve sihal arkadaşlarına ve Türk ve Türklük gibi milli kavramlara hakaretede tahammülüm yok. Kişisel sürtüşmeler ve anlaşmazlıklar karşılıklı uzlaşma yöntemi ile çözülür .. Fakat siyasi irade ve sahıslara hakaret etmemek kaydıilen eleştiri ve yorumlar hoş görülebilir. Ne yazıkki son zamanlarda Anayasal dokunmazlara ciddi saldırılar olan yorum ve sorular baş gösteriyor..ben müdahale ettiğim kadar ediyorum bunların suç olduğunu ve site yönetimini sıkıntaya düşüreceğini biliyorum ama hukuk konusunda çok ilgili olmayan mod ve süper mod arkadaşların gözden kaçırması doğal.. herkes hukukcu değil..sadece küfür ve site formatına uygun görülmeyen yorum ve soruları kaldırıyorlar.. ama içerisinde küfür ve format eksiği olmayan ama özünde anayasaya mualif saldırı gerçekleştiren suç unsuru yorum ve sorular arada kaynayıp gidiyor..Bilmiyorum nasıl çözülür. silebildiğimi silerim yetkimin yetmediğini şikayet ederim ama yapabileceğim bu kadar ..Zamanımın bir kısmını harcadığım bir sitede güzel seyler görmek hakkım diye yönetime mod konusunda yardımcı olmayı severek kabul ettim..

0|1
    0|0
    • Hukukçu bir mod tebrik ve teşekkür ederim. Ayrıca güzel blog bir girdim çıkmak zor oldu. ;)

• teşekkür ederim henüz yapım aşamasında blog eski yazılarımı geçiriyorum oraya okumanızdan mutluluk duydum.. Hukukçu değilim sadece yüksek ögrenimde iki kez hukuk dersi aldım.

• Yerinde bir hatırlatma ve paylaşma, özellikle, ks yetkilisinin ciddiye alıp, detaylıca açıklama yapması çok güzel, emeği geçenleri kutluyorum..

0|2
    0|0
  • Haklısın. Şunu da belirtmek lazım ki; Kanunu bilmemek hukuka uygunluk nedeni değildir. Ayrıca bir kaç örnek ve gerçek haber:

1- link

2- link

3- link

0|0
    0|0
  • Ataturk te olsa delilsiz kaynaksi iftira atilmasi kabul edilemez.

Ataturk u koruma kanunu esi benzeri dunyada Kuzey Kore haric tarihte bile yoktur.

Ataturk ten nemalananlar da suclu kabul edilmeli ! ...

Dogrular bazen rahatsiz edebilir ...

Escinsellik olmak artik hakaret degil. Belgelerde varsa birisi escinselligini birsekilde belgelere gorgu taniklarina yansimissa kimse ortemez de .

Gercegin kendisi suc degildir.

Bunun gibi ofnekler cogaltilabilir ...

Benim gozumde sahsa kufur de birdir devlet adamlarina kufur de birdir.

Kufursuz elestiri yapilabilir.

Kufur kendisini ifade edemeyen medeniyetten terbiyeden noksanlarin metodudur.

1|0
    0|0
  • Ne vereyim abime? Biz nerede içimize dökeceğiz dışarıda yasak içeride yasak sanal yasak gerçek yasak... Ne yasağı abi sıkmayın bu kadar milleti adfam doğramıyoruz ya da dolandırıcılık yapmıyoruz şurda içimizi döküyoruz kimini zoruna gidiyosa borusuna da gitsin yapmasın o zaman o iğrençliği (ne iğrençliği dersen aldatmadan tut siyasete kime laf atmışsak) yarası olmasın o zaman bilmem anlatabildim mi?

0|0
    0|0
    • düşüncelerimizi tabi ki de belirteceğiz fakat bunun yolunu karşımızdakine bin bir küfür ederek yapmak içimizi dökmek olmuyor :)

• BEN KÜFRETMEM Kİ GÖRDÜN MÜ ETTİĞİMİ?

• 3. paragrafın son cümlesi için hukuktaki sorumluluk türlerini okuman yardımcı olabilir sana.

0|0
    0|0
  • Evet her defasında bunu vurguluyorum. Özellikle 5816 hakkında. İnsanlar beni '' hadi canım argümanın yok dimiiie'' şeklinde tekzip etseler de, işin gerçeği bu. Ağzını açsan savcı karşısında bulabilirsin kendini. Bu kanun hakkında da söyleneek çok şey var ya, onu da söyleyemiyoruz tabi. Ultra demokratik bir memleketiz çünkü.

0|0
    0|0
  • iki gramlık ks zevkimiz fazlamı gelmiş onlara gidip kart dolandırıcılarıyla filan ilgilensinler

1|2
    0|0
  • söylediklerinde yerden göğe kadar haklısın fakat bu bağlamda Atatürk e yapılan hakaretlerden çok hükümet aleyhine yapılan hakaretlerin göz ardı edileceği kanısındayım belkide Atatürk düşmanlarına ana avrat küfür ettiğimiz için bizim hakkımızdada yasal işlem başlatabilirler olur mu olur...

0|0
    0|0
  • kanuna aykırı konuşanlar da var..ama bence cinsel organlarıyla ilgili soru soranlar beni gıcık ediyorlar..

0|0
    0|0
  • saçmalık..iki takılmak için şuraya geliyoruz.bari burada rahat bıraksınlar arkadaş.ayakkabı kutularıyla oynasın onlar :)

1|0
    0|1
  • bu siteye gelene kadar bir çok siteyi incelemeye almaları gerekiyor,

laf olsun torba dolsun diye konu açmışsın

1|0
    0|0
  • Atatürk'e facebook dahil birçok sosyal paylaşım sitesinde hakaret ediliyor. Başta Pkk yandaşları, Yobazlar ve Osmanlıcı görüşüne sahip insanlar olmak üzere, pardon insan dedim.

Nankör evlatlarını şikayet etmeli, saygı duymayı öğrenmeliler.

0|0
    0|0
  • internette her yazdığınız yazı ahlak ve hukuk kuralları çevresinde olmalı yalnız bu sitede değil bütün internet ortamı için geçerli bu durum.aksi halde aksi halde hoş olmayan durumlarla karşılaşmanız kaçınılmaz.

0|0
    0|0
  • Çok Haklısın Bu Sitede Biraz Dikkat Etmemiz Gerekiyor Bu Arada Person Of İnterestcısın :) ben de izliyorum

0|0
    0|0
  • Skmeseler bari...

2|2
    0|1
  • *sadece atatürk değil bunuda bilmek gerekir.

0|0
    0|0
    • genel örnek olduğundan örnekleme olarak gösterdim sadece Atatürk değil tabi ki

• kanundan kasıt şeriat ise tez kellemiz vurula :(((

0|0
    0|1
  • Hakarete bende karşiyim, yanlız yıl olmuş 2014 hala bilmem bunu koruma kanunu hala varsa, peki bu ifade özgürlüğü adına bir utanç değilmidir, zaten bu tür kanunlar iktidarları darbeyle vesayetle ele geçirilen dayatmacı baskıcı unsurlar tarafından vicdani unsurlardan yosun olarak oluşturuldu. Üstü kalsın

0|0
    0|0
  • sitenin yayın adresi ve şirketi ABD de bulunuyor. bu yüzden amerikada bağlı bulunduğu eyaletin yasalarına tabi tutulabiliyor. ama kullanıcıların durumu tabi ki farklı. site kendini sağlama almış.

0|0
    0|0
  • Bilişim suçlarının farkındayım müdür, panik yok ;)

0|0
    0|0
  • Batsın bu dünyaa

0|0
    0|0
  • hele söle bundamı...

0|0
    0|0
  • İnsanlar internet üzerinde dokunulmaz olduğunu sanıyor.

0|0
    0|0
  • valla hocam arkadaş yazmış haberim yok :S

0|0
    0|0
  • emniyetin kendisi de sanal devriyeye çıkmış çoktan.

sabah.com.tr/Yasam/2013/07/31/emniyet-sanal-devriye-ekibi-kurdu

0|0
    0|0
  • Suç işlemek için mi buradasin? Ne bu siddet?

0|0
    0|0
  • Dostum sen kafayi yemişsin ;)

0|0
    1|1
  • Güler geçerim.

0|0
    0|0
  • Hiç düşünmemiştim la bak bunları iyi oldu güzel oldu çok da iyi oldu yazdığın

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    8
Yükleniyor...