İslam ile ilgili bir soru

Şimdi arkadaşlar benim din ile ilgili bir sorum var.Şimdi biz müslümanlar olarak,müslüman olmayan herkesin cehenneme gideceğini inanıyoruz değil mi ? şimdi düşünürsek dünyada milyarlarca insan var.bunların bazıları islam'ın adını dahi duymamış kimseler.Bu insanların da çoğunun iyi ve dürüst kişiler olduğunu düşünürsek,onlar niye cehenneme gidiyor şimdi ? Nerede yere göğe sığdıramadığımız dinimizin adaleti ?

Güncellemeler:
Arkadaşlar ben de biliyorum sadece Allah'ın bileceğini kimin cennete kimin cehenneme gideceğini.ben sadece öyle iyilik yaparak yaşayan kimselerin niye Cennet'e gidemeyecekleri ? www.dinimizislam.com ile ilgili haberde dinden haberi olmayanlar, imanlı olmadıkları için Cennete girmezler diyor ek olarak.Onların suçu ne kısaca ? Yanlış yerde doğmaları mı ?

0|0
6|6

En İyi Kız Görüşü

• Sadece müslümanlar cennete gidicek diye bir şey yazmıyor kur'anda

Her insan zerre kadar iyilük yapsa karşılığını alacaktır ve kim zerre kadar kötülük yapsa da karşılığını alacaktır

0|1
    0|0

• "Şüphesiz, Allah katında tek din, İsl�m'dır."(�l-i İmran S�resi, 19)

• Hmm tekrar teşekkürler :)

• rica ederimm :)

Kızlar Ne Diyor 5

• hem müslümanım diyorsun, hem de dinini sorguluyorsun. ne yaman bir çelişkidir bu.

0|2
    0|2
    • sorgulamak suç mu ? Sorgulamadan kabul etmem hiç birşeyi hem ben.Ot gibi yaşamak tarzım değil.

• sorgulamak suç değil. misal orucun neden emredildiğini sorgularsın, neden oruç tutuyoruz diye düşünürsün ve sebebinin açların halinden anlamak olduğu gibi mantıklı bir açıklama yapılır sana. fakat islam'ın öğretisine göre ne Allah'ın adaletini, ne de onun emrettiği bir şeyin doğruluğunu sorgulayamazsın. islam gibi dogmatik dinler bunu kaldırmaz. bu ikisinin ayrımına varmak gerek.

• Kimin nereye gidecegini sadece Allah bilir. Islamda böyle katı bir çizgi yok ki.. Din ile insanları korkutmaya çalışan kişilerin dayatma cümleleri bunlar.. bir insanin güzel ahlakı, mütevaziligi ve merhametiyle yaptıgı her sey ibadettir zaten. Ibadet etmek sadece islamın farzlarını yerine getirmekle sınırlı değildir. Hayatı boyunca namazını kılıp, başını örtüp bunu sadece cennete gitmek icin gorev gibi yapip ama insanlara tepeden bakmayi birakamamis, hayvanlara kotu davranan bir insanla başını kapamayip namazini kilmayan ama hayatini insanlara ve hayvanlara yardim etmekle geçiren insanlar arasinda bir fark yok bence.yaradan da mutlaka adaletli bir sekilde herkese mukafatini verecektir. Bir yaradanin varligina inanan ama islamdan haberdar olmayan biri de kendi çapında Allaha ibadet ediyordur. Bir insanin ibadet edebilecegi cok fazla alternatifi var. Bu ince ayrıntılara dikkat etmeden neden bu kadar sabit fikirli düşünüyorsunuz anlamıyorum.

0|0
    0|0
    • Çünkü yazılanlar senin söylediklerinin tam aksini söylüyor.Ben sorguluyorum hem.Bu sabit fikirlilik mi sence ?

• O niye yaratıldık sorusu zaten ara sıra aklıma gelen bir soru.bir rüya gibi geliyor hayat.Dediğim gibi olsa daha basit,sorunlardan bir nebze daha uzak bir dünyada yaşıyor olurduk muhtemelen.Ben herşey mükemmel olsun demiyorum zaten ama herkes aynı başlasaydı bu sınava.Burada olay şuna benziyor aslında.Aynı sorular,aynı cevaplar ama verilen zaman farklı.birine 5 birine 40 dakika zaman verilmiş gibi.

• “Kıyamet günü kul, ilk önce namazdan hesaba çeki�lecektir. Namaz düzgün ise diğer ameller de düzgün olacaktır. Eğer namaz bo�zuk ise diğer ameller de bozuk olacaktır.”

• müslümanlıktan haberi olmayan kişiler yaşayışlarına iyiliklerine kötülüklerine göre değerlendirilecekmiş

0|1
    0|0
    • Ayetlerde falan böyle demiyor sanırım ama :)

• müslüman olmayan herkes cehenneme gidecek diye birşey yok yanlış biliyorsun

0|0
    0|0
    • Cehenneme gitmeyecek ama imanlı olmadıklarından cennete de gidemeyecekler.

• Öncelikle dünyada islamın adını dahi duymayan hiçkimse olduğunu düşünmüyorum. Her insan oğlunun islam dininden haberi vardır. Ayrıca evet bu dünyada Müslüman olmayıp çok dürüst ve hayatını sadece iyiliğe adamış insanlar eminim vardır. Ama Allah elbette ki onlara ahirette mükafatını verecektir. Herkes yaptığı iyiliğin karşılığını alır. Yaptığı kotuluğun de hesabını verir. Allah, zamanını iyilik yaparak geçirmiş bir insanla, zamanını kötülük yaparak geçiren bir insanı aynı kefeye koymaz. Nasıl bir mükafatı olacağını da sadece o bilir. Ama onlarında hak ettiği muameleyi göreceğine emin olabilirsin :)

0|1
    0|0
    • “Kıyamet günü kul, ilk önce namazdan hesaba çeki�lecektir. Namaz düzgün ise diğer ameller de düzgün olacaktır. Eğer namaz bo�zuk ise diğer ameller de bozuk olacaktır.”

Erkekler Ne Diyor 6

• bak dostum şimdi hristiyanlarda bile dinine bağlı olarak kuralı kuralına uyan insanlar var onların cehennemlik olacağını kim bilebilir ki. kur-an da Allah'a ortak koşanından tut da bir çok konu da Allah'a karşı gelmenin cezası cehennem dir. bak müslümanlardan bile 72 tane fırkaya ayrılıyor bunun sadece 1 fırkası doğrudan cennete gidecek. onu da islamı dosdoğuru yaşayanlar. diğerleri cehenneme girip cezasını çektikten sonra cennete girebilecek.

insanlar yaptıklarıyla yargılanacak tabiki de inançları da sorgulanacak ama daha ağır basan dünyada yaptıkları şeyler. sevapları ve kötülükleri. yedikleri haklar ve verdikleri kendi hakları üzerine yargılanıcaklar kimin cehennemlik kimin değil onu yanlız Allah bilir.

1|1
    0|0
    • elbetteki dosdoğru cennete giremezle ama gerçekten bilmedikleri halde doğru hayır sever iyi bir insan olarak dünyada yaşamışsa o kişiler elbet Allah o kişiyi cezasını çektikten sonra cennetine koyar. tabi Allah bilir. sonuç olarak biz müslümanlar olarak bizim dos doğru cennete gideceğimiz ne malum?

• Din sorusu olarak sormuşlar da,imanlı olmadıkları için cennete giremezler diyor onlar için

• Allah'a şirk koşanlar ona inanmayanlar ebedi cehennemliktir bu böyledir. ama dediğin gibi bir çok kabile var afrikada onların ne durumda olduğunu burdan doğru biz bilemeyiz. ayrıca insanlar sırf inançlarından sorgulanmıyacak dünyada yaptıkları şeylerden de sorgulanacaklar. bir insanın gönlünden ''ah ne kadar iyi bir insan'' demesi bile onun için ahirette kurtuluşu olacak. cehenneme girecek ama belki cezasını çektikten sonra Allah onu cennetine koyacak bilemeyiz. ama bu byledr inanmyan cehennenem

• tartışılır.diğer dinlere göre de kendi dinleri dışında olanlar cehenneme gideceğine inanılır sadece islama özgü değil.dinler allaha aittir.adelet allahın kararı o verir.

1|0
    0|0
    • Allah 'a ortak koşanlar ya da red edenler diye biliyorum bende yeni tekrardan okumaya başladım bende

Kuranda bir çok din geçiyor

• Merhaba canım benim

Kur'an-ı Kerim meali okusaydın az buçuk bu sorunun cevabını bulurdun

Hafızım gel de ilgili ayeti oku bize

Hangi ayet hatırlamıyorum ama bir ayet mealinde;

İslam'ın adını duymayan insanların mes'ul tutulmayacağı yazıyor

Elbette biz onları hesaba çekecek değiliz diyor Rabbim.

Allahın adaletini sorgulamayın

2|0
    0|1
  • Hz İbrahim güneşe baktı bu benim tanrım dedi güneş gece kaybolunca benim tanrım bu olamaz dedi bu sefer ay benim tanrımmı diye düşündü sabah ay kaybolunca buda benim tanrım olamaz dedi ve kendi kendine düşünerek Allah I buldu

Allah sana zeka vermişse düşüneceksin ve merak etme Allah kendi dinini insanlara göstermeyi bilir.

0|1
    0|0
    • önceBİlmem nerde kabileler var,ne internet ne kitap.Onlara ne diyeceksin ? Nasıl gösterecek onlar aramadan ? Onların suçu ne hem ?

• arkadaşın verdiği örnekte Hz. ibrahim peygamberin döneminde internet varmıydı. :) hem merak etme eğer inancın tamsa Allah'ın kudretinden şüphe etmemelisin. şüphesizki Allah'ın nuru her yerdedir.

• Dedimya düşünecek onda beyin yokmu ben neden saçma sapan dans figürleriyle ibadet ediyorum yaratıcı varsa böyle olamaz diye düşünecek

Bak söylemesi kolay biliyorum ama Allah bence dinini heryere yaymıştır

Şunuda unutma Allah dilediğini hidayete erdiriir

Kendilerine İslam ulaşmayan kişiler ölünce toprak olacak..

• Araştırabilirler doğru yolu bulmak için.Müslüman olan birçok kişi var...

0|0
    0|0
    • Bİlmem nerde kabileler var,ne internet ne kitap.Onlara ne diyeceksin ?

• ben zaten durumu biliyorum.Onların suçu ne diyorum o.O

• Zaten bu zamanda İslamdan haberi olmayan kişi yoktur varsa bile onlar sorumlu tutulmaz diye biliyorum.

• bunlar insanların uydurdukları şeyler dinimizde böyle bir şey yok. sen din değiştirip müslümanlığın gereklerini yerine getirmeme şansın yok ama.

0|0
    0|0
    • Din değiştirmeyi nereden çıkardın ki ?

• ha böyle desene be kardeşim :)

• :D ben böyle hatırlıyorum.

Yükleniyor...