Marmaray’ın adı “Şah İsmail” olsun mu ?

Abant’da iki gündür devam eden ve Alevilerin sorunlarının masaya yatırıldığı Abant Platformu toplantısında, Alevilerin yapımı süren ve adı Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından “Yavuz Sultan Selim” olarak açıklanan üçüncü köprünün adına yönelik eleştirilere, Yazar ve Fatih Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mümtazer Türköne, ilginç bir teklifle karşılık verdi. Türköne, üçüncü köprünün adının değiştirilmesi yerine, Başbakan Erdoğan’ın “Asrın Projesi” olarak hayata geçirdiği Marmaray’ın adını “Şah İsmail” konulmasını önerdi. Bu konuda ki düşünceleriniz nedir? link

0|0
4|10

En İyi Kız Görüşü

• Marmaray olarak kalmalı bence...

Yapılara tarihteki liderlerin isimlerinin verilmesi taraftarı değilim..Yanlış anlaşılmalara, şakalara yol açar, bir kesim mutlu olurken diğer kesim buruk kalır, üzülür vs..Malum Türkiye'de sadece Türkler değil diğer etnik kökenler de yaşıyor..

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• bence doğru bir yaklaşım değil. yani neden tarihi şahısların ismini veriyoruz? ortak yaşama paydalarımız ve projelerimiz üzerinden isim verilmesi daha işlevsel değil mi?

peki bunu RTE bilmiyor mu? tabiki biliyor. ancak köprüye yavuz sultan selim isminin verilmesi kasıtlı. böylece hiç yoktan mezhepsel kökenli tartışamaların yolu açılmış, türkiyede yeniden uyutulmuş oluyor. bu sırada elin avrupalısı, çinlisi, korelisi ve hatta iranlısı neyi tartışıyor? gelecek 10 yıl, 20 yıl, 100 yıl projeksiyonlarını. iran uzaya bir canlı gönderip geri getirmiş. ABD 3D printing ile geleceğin üretim süreçlerini tasarlıyor. japonlar çinliler keza aynı derdin peşindeler. bir yanda genetik bir yanda nanoteknoloji.

biz ise 1000 yıl öncesi bile sadece cahillerin tartıştığı konuları tartışıyoruz. bize yakışıyor mu?

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Yok devenin nalı...

Marmaray kalsın bence.. Böylesi daha iyi...

0|0
    0|0
  • Bi alevi birey olarak diyorum ki "yokk daha neler"

0|0
    0|0
    • ee adam dını yakınlıgı ıle konusmus. sah ısmaıl turk olabılır ama bu ulkenın temelınde gecmıs mıras devletı olan osmanlıyı yıkmak ıcın elınden gelenı ardına koymamıs bırının adını nasıl onerebılıyor anlayamadım

• Ya bırak abi o adamın ne mal olduğunu tarihten biliyoruz

0|0
    0|1
    • Güzel bir yorum bende iyi biliyorum nedenini sonrasında olanları çok iyi anlıyorum arkadaşım aynı fikirdeyim senle bir markanın kurucusu olur ya işte onu başlatan kuran gibiydi olumsuz olarak tabi.

Erkekler Ne Diyor 9

• Atatürk dahil; köprüye, yapıya, caddeye, vs. hiç bir liderin, özel kişilerin isimleri verilmesin.

0|2
    0|0
  • Bugun tarihi yeterince bilmeyen insanlar annesini bile olduren bir adamin arkasaindan kosuyorlar yazik sadece

0|0
    0|0
  • Şah ismail bence şık değil.Şah ismail yerine Hz.Ali geçidi ola bilir mesela.Yavuz Sultan Selim'e de gönülden bağlı milyonlarca alevi var.Onları da düşünmek gerek.Hz.Ali ola bilir Hacı Bektaş'i Veli ola bilir Pir sultan Abdal ola bilir.

0|0
    0|0
  • Şah ismail nedir yaa hz ali olsun hasan hüseyin olsun ne yezid olsun ne şah ismail

0|0
    0|0
  • Olabilir, niye olmasın. Sonuçta Şah İsmail bir Türk hükümdarıydı ve Safeviler de Türk devletiydiler.

0|0
    1|0
    • haberlerde o zaman günde bilmem kaç milyon kişi marmaraya biniyor yerine şah ismaile bindiler diye haber duyarsın nasıl olur sence.

• Konuya böyle yaklaşırsan tartışmanın sonu gelmez. İstanbul'da Atatürk köprüsü var biliyormusun? Kimse "Atatürk'ün üstünden geçtiler" demiyor..

• istanbullu değilim bilmiyorum. Sadece ilginç geldiği için paylaştım.

• Mümtazer Türköne'nin ne halt olduğunu hepimiz biliyoruz.

Şah İsmail'de geberesi herifin tekidir.

0|0
    0|0
  • Bence Cafer Tayyar olsun

0|0
    0|1
  • “Yavuz Sultan Selim” olarak kalmalı

0|0
    0|0
  • şuankı ısmı güzel

0|0
    0|0