Ön yargı nedir, ne işe yarar?

Ön yargı hayattaki her şeyin önüne geçebilecek kadar güçlü bir saçmalık, diyor Ahmet Batman.

Ön yargıyla ilgili bir kısa film; link

Ön yargı nedir, ne işe yarar? Faydası var mıdır, yoksa zararlı mıdır?

Siz ön yargılı biri misiniz?

Teşekkürler.

0|0
4|7

En İyi Erkek Görüşü

• Önyargılı davranınca bazıları o söylenileni dogru olsa bile inkar ederler. Bunu da gözönünde bulunduralım lütfen.

MEsela bir kişi hakkında birisi önyargılıdır. sonra o kişi ona neden onyargılısın diye sordugunda bu bu sebepten diye ona söyler. Karşı taraf ise dogru olsa bile inkar edebilir. bu özellige zaten vicdansızlık ve yalancılık deniyor

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• önyargının faydası gelecekteki oluşabileceklere mani olmak sayılır kısmen ama bunu kendine saklar kimseye söylemezsen zararı yanılırsan mahçup olursun evet bende gizli önyargı var

1|0
    0|0
  • ön yargı kötüdür aslında bir müslüman a en yakışmayandır %99 u müslüman olan bir ülkedeyiz o yüzden bu yöne çektim

1|0
    0|1
  • Karanlığa teslimiyettir ön yargı..bilmediklerine esaret..

Tek taraflı muhakemedir insanı dar ağacına gönderen..

Ve çoğu zaman görmek bilmek istemediklerine farkında olmadan biçilen bir kefendir ön yargı..

Yok benim önyargılarım..Aldırdım..Bitti..

2|0
    0|0
  • ön yargi tabiki yanlistir ama herkes o hatayi yapiyor

1|0
    0|0
  • Soğuk kahvede aynen öyle diyor ve doğru diyor önyargı hiçbir işe yaramaz herşeyi mahvetmrkten ve cesaretini kırmaktan başka

1|0
    0|1
  • önyarkı gerçeklerin önünü kapatır .

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Önyargi bir idam sehpasidir.Müdafaya gerek duymaksizin,gördükleri ile,sandiklari ile kisiler

yerle yeksan ederler.Bitirirler hem de hic baslamadan.

Önyargi en tehlikeli seylerden bir tanesidir insan hayatindaki.Herkesin muhakkak kurtulmasi gerken seylerdir önyargilar.

Önyarginin kimseye bir faydasi yoktur.Sadece kisinin kendisine ve karsisindakilere zarari dokunandir.

Ben önyargili olmamak icin elimden geleni her daim yapiyorum.Buna karsin bazen farkina dahi varmadan belki vardir benim de ufak tefek önyargilarim.

Farkettigim anda kurtulacagimdan eminim.

...

1|0
    0|0
    • Örneğin, bir kişiyi tam olarak tanımadığınız halde size zararı dokunabileceğini düşünmek ön yargı değil midir? Ama peki ya sonunda yanılmazsanız ve o kişinin size zararı dokunursa, bu durumda ön yargınız hakkında haklı olmuş sayılmaz mısınız? Dolayısıyla o ön yargınızda sabit kalmış olsanız o kişi size zarar veremeyecekti, bir de bu var. O zaman da ön yargınızın faydasını görmüş olacaktınız, değil mi?

• Mantıklı. Farklı yorumlamanız için teşekkür ederim.

• Ben tesekkür ediyorum. :)

• Kuşkusuz insanların kendilerine yabancı olan birşeyi daha önce bildiklerine göre değerlendirmeleri kadar doğal bir şey olamaz. Önyargı insanın doğasında var ama önyargıdaki en büyük sorun şu ki, çoğu zaman, bilgilerin doğruluğu veya her durum için geçerli olup olmayacağı sorgulanmadan bir sonuca varma söz konusu..

Elimden geldiği kadar bu duruma düşmekten kaçınırım ve hatta bazen bu yüzden sorun yaşadığım da olur. Beni en çok zorlayan önyargılı insanlar. İnsanlara kendini anlatmak zorunda kalmak çok can sıkıcı..

0|0
    1|0
  • Önyargı tadına bakmadan yemeğe tuz atmak limon sıkmaktır

1|1
    0|0
  • insanların kalbini kırmaktan başka hiç bir işe yaramıyo

1|0
    0|0
Yükleniyor...