Onu tanıyor musunuz?

Uzun süredir soru sormuyordum. Sormak için de bir sebebim yok aslen. Ama bugün bir çoğunuzun adını bile belki ilk defa duyduğu birinin ölüm yıl dönümü. Birilerini anarken adil olmadığınızı biliyorum.

En azından 17 yaşında olduğunu hatırlatarak başlayayım;

Erdal Eren, 12 Eylül askeri cuntasında idam sehpasına gönderilen ilk genç... Henüz 17 yaşındayken üstelik.

Ailesine yazdığı mektupta;

"Zavallı ve çaresiz biriymiş gibi ardımdan ağlamanız beni yaralar. Bu konuda ne kadar güçlü, ne kadar cesur olursanız, beni o kadar mutlu edersiniz." diyebilen kocaman yürekli küçük adamın tarihe yazılışının 33. yıl dönümü.

Onu tanıyor musunuz?

Bu da dinlemelik olsun: link

0|0
24|46

En İyi Erkek Görüşü

• Erdal Eren ölür.

Kendini devrim yoluna adamış her birey ölümü az ya da çok göğüsleyecek bilinçtedir.

En azından öldürülme riski vardır, bilir.

Bu ve benzeri olayların üzücü yanı bu insanların ölmesi değildir.

Gücü elinde tutanların düşüncesinden dolayı ölmesini istediği kişileri hukuğu kullanarak, gücü kullanarak kendi kendine yargılayıp karar vererek öldürmesi yani cinayet işlemesidir.

Ancak daha kötüsü bunu yapan insanların villalarında, yalılarında yağlı boya resim yaparak güllük gülistanlık hayatlarını idame ettirmeleridir ve hiç bir kimsenin hesap sormayışıdır.

Devrimci insan unutmaz, ciğerindeki yangın hafiflemez ve harlanmaz.

Erdal Erenler ölecektir ancak adalet tecelli edecektir.

Bu insanları öldüren "kişiler" den değil, bu insanları öldüren sistemler yok edilecektir.

Devrim kişilerden intikam almak değildir, katilleri yaratan, katliamları yaratan sistemi imha etmektir.

Ve adalet yerini er ya da geç bulacaktır.

1|2
    0|0
    • Şeref verdiniz efenim.

Sana yakışır bir yazı olmuş.

Erkekler Ne Diyor 45

• O ve onun gibi bir çok insanı tanıyorum, okuyorum..

Kısa zaman dilimlerinde de olsa..

Onlar demokrasi şehitleri..

Yada adı konamayacak kadar masum yürekler..

En azından ' Bir milletin beden hali'..

Bu ülke'de 33 kürt'e yanlışlıkla öldürüldüğü içi 125 milyar yardım yapıldı..

Ya bu çocuğun ailesine?...

Hep sözde övmek.. S.ktiğmin başbakanı işte..

6|1
    2|2
  • siyasetle ilgilenmenin ülkesini sevmenin sacma oldugunu cahillik oldugunu düşünenler için aslında en güzel cevap Erdal Eren ve tüm idam edilen ideoloji savaşcılarıdır.

ancak bunun yanında hala ülkemizde esas idam edilmesi gereken istiklal mahkemelerine cıkması gerekenler ülkesine ihanet edenler kürt arap ve diğer millet hayranları rant peşinde koşanlar ülkesini parsel parsel satanlar mecliste. ne tuhaf bir celişki değilmi bir yandan kendi düşüncesine göre ülkesi için en iyisini isteyen ve birileri tarafından kullanılan bu gencler idam sehpalarında ölüme koştular diğer yanda ülkesini babasının bagı gibi gören zihniyet ülkeyi yönetti ve yönetiyor,

elbette günümüzdede üniverste öğrencilerinin o tür olaylara karışmasını istemeyiz ama düşünebilen bir genclik istememizde doğal karşılanmalı şimdiki ünv gençliğinin kavgaları var yok değil ama karı kız laf atmadan ibaret.

onlar devrim şehidi onlar ülke tarihinin ak! kara yazıları

huzur içinde yatıyorlardır umarım sagcısı solcusu

huzursuz bir ölüm ve ölümden sonrası olur umarım o genclerin ölümene sebep olanlar.

1|0
    0|0
  • Ama bunu ben soracaktım. O kadar cümleleri de kafamda hazırlamıştım. Zaten gereken cevabı biliyorsun.

1|0
    0|0
    • Ama yine önce davrandım.

4-4 falan hani..

• Eh işte zamanlı sormuşum demek ki.

Zaten ayda yılda bir soruyorum.

Seneye sana bırakalım madem bu işi.

• Seviye +4 olmadığım için link veremiyorum. Özelden link atabilrim.

12 Eylül darbesi sonrası darağacına gönderilen Erdal Eren'in idam kararınını iki kez bozan Yargıtay 3'üncü Dairesi üyesi emekli Hakim Albay Ahmet Turan 28 yıl sonra ilk kez konuştu:

"Eren'in er Zekeriya Önge'yi kasten öldürdüğüne dair vicdani kanaatim yoktu. Eren önden ateş etmiş, asker sırtından vurulmuştu. Kurşunun da o tabancadan çıktığına dair kanıt yoktu."

30 Ocak 1980... Sağ sol çatışmasının doruk noktasına çıktığı, sıkıyönetim günleri... Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği üyesi ODTÜ öğrencisi Sinan Suner, MHP'li Bakan Cengiz Gökçek'in koruması Süleyman Ezendemir tarafından öldürülünce olaydan 2 gün sonra bir protesto gösterisi yapılır. Göstericiler ile askerler arasında çıkan çatışmada er Zekeriya Önge ölürken, Erdel Eren 24 kişiyle gözaltına alındı. Bundan sonra tarihin belki de en hızlı yargılama süreci yaşandı ve Erdal Eren 19 Mart 1980'de idama mahkum edildi. Eren 13 Aralık 1980'de Ankara Merkez Cezaevi'nde idam edildi. Yakın tarihimize damga vuran olayın perde arkasını emekli Hakim Ahmet Turan şöyle anlattı:

İdam kararını 2 kez bozduk

Erdal Eren davası 12 Eylül'den önce başlamıştı ama sıkıyönetim ilan edildiği için sıkıyönetim mahkemeleri vardı. Erdal Eren, sıkıyönetim mahkemesinde yargılanıyordu. Mahkeme, Erdal Eren'in inzibat eri Zekeriya Önge'yi bilerek, kasten, taammüden öldürdü diye idama mahkum etti. Avukatlar kararı temyiz etti ve dosya bize geldi. Ben raportör olarak atandım. Dosyayı inceledim ve diğer üyelere anlattım.

Erdal Eren'in eri kasten, bilerek öldürdüğü noktasında bir delil yoktu ve 15 Temmuz 1980'de kararı 2 muhalif oya karşı 3 oyla bozduk. Bozma kararımız üzerine dosya tekrar sıkı yönetim mahkemesine gitti. Yeniden yargıladılar Erdal Eren'i... Tekrar idama mahkum edildi. Temyiz edildiği için tekrar bize geldi. Yaptığımız inceleme sonunda 28 Ekim 1980'de kararı tekrar bozduk. Askeri Yargıtay Başsavcılığı kararı "onayın" diye bize göndermişti ama biz kararı yine yetersiz bulduk.

Müebbet olurdu

Kararı 2'nci kez bozunca yasaya göre Başsavcılık kendi tebliğnağmesine aykırı karar çıkınca itiraz hakkı olduğu için itiraz etti ve dosya Daireler Kurulu'na gitti. 15 kişilik heyette 2 muhalif üyenin oyuna karşı 13 üyeyle kararı onadılar. Hakkı Erkan ve Erdoğan Başhekim adlı üyeler bu karara muhalifti. Çünkü Erdal Eren asılmasın, en azından Ceza Kanunu'ndaki 59'uncu takdiri tahrir sebebi yani kendi takdirini kullanarak idam cezasına müebbete çevrilmesini istediler. Ama olmadı.

Kurşunlar incelenmedi

Ben idam kararına karşı çıktım. Çünkü Erdal Eren ifadesinde diyor ki; "İnzibat askerleri üzerime doğru gelirken panikledim ve ateş ettim. Askerlerin hepsi benim hedef menzilim içindeydi. Yedek şarjörüm, tabancamda daha 5 tane mermi vardı. Eğer öldürme kastıyla hareket etmiş olsaydım bunların hepsini kullanırdım. Askerler üzerime gelince ben gelişi güzel ateş ettim" diyor. Burada çok hassas bir nokta var; Vurulan erin cesedinden çıkarılan mermi çekirdeği ile

1|0
    0|1
  • 17 degil 16 yaşındaydı infazı sırasında bildigim kadarıyla. Hemde nefsi mudafa sonucu bir eri öldürdüğü gerekçesiyle ustune binbir turlu iftira atılarak. Asıl gerekce ne? Devrimci birliklerden birine uye olması. altta bir arkadasta cok güzel belirtmis bu durumlarda insan olumunden cok devlet büyük başlarının ardına sözde hukuğu devlet istakını kullanarak kendilerine karşı çıkan insanların yaşları kac olursa olsun canına kıyıyor olmaları can sıkıyor

2|1
    0|0

• büyü de baban sana

büyü de büyü

acılar alacak yokluklar alacak

büyü de baban sana

büyü de baban sana

büyü de büyü

bitmez işsizlikler açlıklar alacak

büyü de baban sana

büyü de baban sana

büyü de büyü

baskılar işkenceler kelepçeler gözaltılar

zindanlar alacak

büyü de baban sana

büyü de büyü

büyüyüp de on yedine geldiğinde baban sana

idamlar alacak

2|1
    0|0
    • En güzel özeti diye koydum o linki zaten.

Neredesin? Geç kaldın.

• Galp!

• Ben Türkiye’yi yerin üstündeki 35 milyon ölünün degil,

yerin altındaki 35 milyon dirinin koruduğuna inanırım..

demıs saır

Erdal Eren de bır şehittir ve şehitler olmez siz sadece onları goremessınız demıstır kıtap

4|2
    0|0
    • Teşekkür ederim paylaşım için.

• asıl ben sana tsk ederım

boylesıne guzel bır konuya degındıgın ıcın ('.')

• Darbe Yönetiminin Basi Kenan Evren esitlik olsun diye bir sagci bir solcu astik demisti o dönemde kitaplardan okudum bunu.

Allah bir daha bu milllete darbe yüzü göstermesin diyorum.

1|0
    0|0
    • Aslında sağcısında solcusunda değildim sorarken.

Sen böyle yazınca iyi oldu; yaş 17.

Bu mühim.

• yani burdaki zihniyeti anlamak icin yazmistim onu insan sonucta ve onun hayatina son verilmesi baska bir insan tarafindan birde daha henuz hayatin baharinda.. nereden baksan tutarsizca nereden baksan ahmakca yani..

• Güzel de bağladın cümleni.

• Bir ülke düşünün 17 yaşındaki bir ÇOCUĞU kendisine tehdit olarak gören..

Erdal EREN idam edildi fakat hep 17 yaşında kalacak..

Darbeci Kenan Evren'e bu idam sorulduğunda verdiği cevap: " Asmayalım da besleyelim mi? "

4|0
    0|0
  • Az çok bilirim.

Bu da sana dinlemelik olsun.

link

Rap dinlediğim vakitlerden.

2|1
    1|1
    • Dinleyelim bakalım. Teşekkür ettim Poll.

• Yarım saat önce içimden geldiği için dinlediğim şarkı :)

• Evet tanıyorum. Türk inzibat erini şehit etmiştir. Bu kadarı yeterli, gerisi bizi ilgilendirmez. Üstüne üstlük Yahudi Marx'a vicdanını satmış komünist'in tekidir.

Ben asıl siz solculara soruyorum, kaçınız 14 yaşında komünist militanların düzenlediği saldırıda şehit olan ülkücü Kemal Ürer'i tanıyorsunuz?

2|1
    1|1
  • Faşist Türk devletinin faşist evlatlarından ne bekliyordun ki? Tabii ki de beslemeyip asacaklardı. Atalarından ne görmüşlerdi ki?

Atalarından bir tanesi musulda 2 milyon kürdü paramparça eder.

Diğeri avrupadan kadınları ve küçük erkek çocukları toplar haremine.

Bir başkası anadoluda binlerce kürdü ve aleviyi öldürür. Hatta vardır o meşhur çeşmedeki şiiri.

Öteki Dersim'in üstüne uçaklarla saldırılmasını emreder. Pilotu da 'öldürürken zevk aldım.' der.

Şimdiki de eşeklerle kaçakçılık yapan ve başka geçim kaynağı olmayan masum halka uçaktan bomba atar.

Bunların olduğu yerde 17 yaşındaki çocuğun asılmış olması koymuyor bana. Bu faşist millet işini katlederek yapmaya alışkın. Paşalarından öğrendiler çünkü...

2|1
    1|3
  • Darbe denince aklima chp geliyor ataturk geliyor ataturkcu gecinen yaratiklar geliyor midem bulaniyor

2|1
    1|0
    • Siyasi bir mesaj olarak algılansın istemedim.

Herkes düşüncesini paylaşsın elbet ama önemli olan vakti geldiğinde tarihteki lekeleri hatırlatmak, unutturmamak.

Cevap için teşekkürler.

• evet Türkiyenin bugunki halinin sorumlusu o cocugu veya cocukları öldürenler

2|0
    0|0
  • 12 Eylül zorbalarının sırf idam sehpasına çıkarabilmek için yaşını büyüttükleri güzide insan.

2|0
    0|0
    • Bilenler varmış. Sevindim.

• İsimlerini yaşatıyorlar bazı aileler. Hoş bir durum.

• O sadece pek çoklardan biri...

2|0
    0|0
    • Öyle ama en azından ben anmak istedim.

• Vakti geldiğinde onlar da hatırlatılır.

• biz unutmadık UNUTTURMAYIZDA...

kırdılar kanadını

giydirdiler genç yaşında

sürdüler dar ağacına

daha on yedi yaşında

saldılar cellatı

vurdu kırdı umutları

gencecik bir fidandı

uçurum kenarlarında

korkusuz bir bakış

saldı dört bir yana

korkaklar yattı pusuya

duvarlar ördü

durdu her yana

yıkılmadı gitti dar ağacına

o daha on yedi yaşında...

3|1
    0|2
    • Teşekkür ederim paylaşımın için..

• rica ederim teşkküre gerek yok biz unutacak kadar düşmedik daha sadece onu belli ettik...sana teşekkür ederiz asıl unutanlara hatırlattın

• Rica ederim.

• Hangi dava hangi inanış 17 yaşında gelen bir ölüme değer ? O dönemi okudukça araştırdıkça açıkcası ben insanların boşu boşuna öldüğünü görüyorum. Bıyıkları terlememiş gençleri doldurup ölümün kucağına itenler bugün hala siyaset yapıyor. Ve bizde hala bu adamları seçimle ülkenin başına getiriyoruz.Asıl tartışmamız gereken bu !

2|0
    0|0
  • 17 yaşında kocaman yürekleri olmaz insanların...

Onlarda senin gibi asi, cahil ve çocuktu!

4|2
    2|0
    • Gerekli bir yorum değildi. Neyse, teşekkür ederim.

• Tanırım elbette.

Her türlü ideolojiyi bir yana bırakarak ;

Davası uğruna canını vermekten bır nebze bıle tereddütü olmayan canlardan yalnızca bir tanesi Erdal EREN..

Kardeşi kardeşe kırdıran her türlü otorıteye cekilen bır ısyan bayragıydı ıdam sehbalarında ölüm öncesi tebessümler..Ve sarfedilen kardeşlik sözleri..

Yüreği eşitlik ve adaleti ilke edınmıs, her turlu dayatmacı zihniyeti reddeden çok canı bağrına basar bu topraklar..

Ancak mezarlarında rahat uyudukları konusunda tereddutluyum..

Kırk yıl oncesıne kadar 6. Filo defol sloganlarıyla Amerıkan Emperyalızmine direnen bir gençlik..

Şimdilerde ise kanımıza kadar işlemiş Amerıka hayranlıgı..

Peki ne için gitti onca can..Onca fidan..Kim için? Kimler için?

Ruhları şad olsun..

link

1|0
    0|0
  • Tarihimizdeki kara sayfalardan sadece biri...

Üstelik geçmişten ders almayı da hala öğrenebilmiş değiliz...

Bu körlük, daha ne kadar sürecek böyle, merak ediyorum.

1|0
    0|0
  • Bizim burda eski bir belediye başkanı vardı erdal eren daha geçen gun muhabbet ettim o mu olmus la dedirtip bir an uzdun benı.

1|0
    0|0
  • Evet tanıyorum. "Beni ibret olsun diye 17 yaşımda asıyorsunuz ama ben ölümden korkmuyorum" tarzında söylediği bir şey ile fena etkilemişti beni.

1|1
    0|0
    • 17 yaşında ölümden korkmamak asıl ibret verici olan.

• Gezi Olaylarında da benzer şeylere şahit olduk malesef. Kıyılan fidanlarımız oldu. Benim yaşlarımda ki çocuk, genç hepsine kıydılar. Ama neyse konu siyasete gitmesin. Ölen insanın arkasından laf yaparlar sonra. Hepsinin mekanı cennet olsun, Allah affetsin inş. Bir kaç sene sonra bunları da unuturlar :/

• Bir genç fidan.. Ruhu şad olsun..

link

2|1
    0|1
  • Erdal'ı gördüm

darağacında

16 yaşında

ölürken netekim

bişey yapmazdı

sadece bakardı

bu kadar kaos

bize fazlaydı ki

bir darbe geldi başıma demiş mor ve ötesi paylaşmış olalım

1|0
    0|0
  • o canıce ıdam edıldı dıyenler adnan menderesın asılmasını haklı buluyo maslesef ıst unı odtu nn temellerını atan almanya nazılaeınedene kacan hocaları ulkeye davet edıt modern unı lerın temelını atan baraj yol ve santral ınsaaatlrı ıle kalkınma hamlesı baslatan ulkedekı traktor sayısını 4000 e cıkaran nezaket abıdesını haın damgası ıle suclayıp askeın ıdam etmesıne oh olsun dıyenlere verecek cevap var... canınız yandıgında aglıyor ve karsı cıkıyorsunuz... dusunce suc degıldır. sokak tasalrını kırıp polıse ve ınsnaların mallarına zarar vermedıgınız surece.

1|0
    0|0
  • 1|0
    0|0
  • Teomanın kuzenidir kendisi bu şarkıyıda onun için yapmıştır..

link

1|0
    0|0
  • tanıyoruz efenim kendisini saygıyla selamlıyoruz. mekanı cennet olsun. ayrıca nickin bir harika dostum tekila severler derneği üyesimisiniz acaba ?

1|0
    0|0
  • oha soru sordu lannnnnnnnnnnnnn

soru sordu olummmmmmmmmmm

sorabiliyor lannnnnnnnnnnnnnnnnnn

tanımıyorum :(

cayırt

3|1
    0|4
  • Erkekler Devam
    15

Kızlar Ne Diyor 24

• Tanımaz mıyım ? Türkiye tarihinde kara bir leke. Geriye sadece hatırası kaldı. Acımasızlığın doruklarında gencecik bir fidana iftiralarla kıyanlar huzur yüzü görmesin hiç bir dünyada

7|2
    0|1
    • Teşekkür ederim.

Denebilecek en güzel şeyi söyledin.

• Cevaplara bakınca bende şaşırdım bilsek de unutuyoruz bazen anımsatmak iyidir teq

Ellerine sağlık Erdal Eren'in de ruhu şad olsun bu vesile ile

• Tekrar teşekkür ederim. Yalnız olmadığımı bilmek iyi hissettirdi.

• Kenan Evren darbesi Amerika'nın geliştirdiği bir projedir. Darbenin olduğu gün, Amerika başkanına söylenen ''bizim çocuklar işi başardı'' cümlesini araştırın derim.

Askeri darbeye günümüzde pek bir karşı olan Fethullah Gülen bile, Kenan Evren için ''onun darbesine biz selam duruyoruz'' demiştir. F.Gülen'in bugün neden CIA korumalı bir yerde yaşadığını da biliyorsunuz.

İşin özü sözü şu; bu darbe ile Amerika'nın iki düşmanı susturuldu. 1- Komünistler, sosyalistler, solcular, 2- Milletini seven milliyetçi yoldaşlarım.

Erdal Eren'in 17 yaşında idam edilmesi Amerika'nın, liberal kapitalizm, globalizmin, serbest piyasanın acımasızlığını gösteriyor. Çünkü Amerika'nın emri netti, sisteme karşı olan herkesin yok edilmesi. Ve bugünkü liberal ve ümmetçi iktidarın hazırlanması.

17 yaşında bir kişinin idamına ne olursa olsun karşıyım. Komünist olsa bile. Bende ergenlik yaşlarımda ''yaşasın anarşizm, vur patlasın çal oynasın sistem yıkılsın özgürlük gelsin. herkes özgür olsun mk'' diyordum. Şimdi ergenliğimi aştım, beynim ve düşüncelerim gelişti ve yerine oturdu. O 17 yaşında çocuk belki bir gün, benim gibi bu aptallıkları bırakacaktı? Hangimiz biliyoruz? O daha çocuk çünkü. Beyni ve düşüncelerimi gelişime değişime açık.

Katil bile olsa, tecavüzcü bile olsa, hatta ve hatta anarko-komünist bile olsa bir çocuğun asılmasından yana değilim. Çünkü onlar neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlayacak yaşta değiller.

1|1
    0|0
  • Biliyor ve kirli tarihe lanet ediyorum...

bu tür durumlar şimdi de yaşanıyor kendi adıma çabalamamaktan da utanıyorum...

3|1
    0|0
    • Kirli tarihi saklamakta üstlerine yok. Bugün özellikle tv izliyorum.

Hiçbir kanalda denk gelmedim.

• tüm kanallar medya uşakken çok zor. işlerine gelmiyor yazık hepsi aynı ... neysem :S

• Sakiniz.

• Chp ve kamalizmden hoşlanmam. Ama bu olayı bile kamalizme bağlayanlar olmuş asdsadsadsa. Bu insanlarla, benim oyum bir. Nefret ediyorum işte bu yüzden şu liberal demokrasi sisteminden.

Kenan Evren sayesinde bugün AKP ve izindeki partiler iktidar olmuştur. Biraz gündem takip etmiş, IQ puanı ayakkabı numarasından fazla olan biri anlayabilir. Zaten bu yüzden Akp; Kenan Evren ve dadaşlarına dokunmaz. Yoksa Kenan Evren kamalist darbe yapsaydı bugünkü iktidar anasını ağlatırdı onların. Günümüzde kamalist darbe yapmaya teşebbüs etmiş generallerin hepsinin ağzına ettiler.

Objektif bakmak gerekiyor ümmoşlarım ve solcularım. Ümmoş ve solcularda brain searching... 404 not found

1|1
    0|0
    • Sen merak etme ben pislik içinde milliyetçi duygularla yaşamaktansa diğer kardeşlerim gibi midye dolma da satarım, lahmacun da.

• Tanımaz olurmuyum :(

Tanıyorum tabi ki

2|1
    1|0
    • Memnun oluyorum duyunca. Bilen birkaç kişi vardır diye düşünmüştüm.

• Çünkü yetişen nesil bunları bilmesin diye bugün bir tane haber kanalında anılmıyor adı.

Kimse kimdir, nedir araştırmasın diye.

• Aynen öyle

• Haberlerde duymustum adini

1|0
    0|0
  • bayan çok bilmiş, şunu bir oku :

12 Eylül 1980 Askeri darbe sürecinde idam edilenlerin listesi :

Sol Görüş: Necdet Adalı, Serdar Soyergen , Erdal Eren , Veysel Güney ,Ahmet Soner , Kadir Tandoğan , Mustafa Özenç , Seyit Konuk , İbrahim Ethem Coşkun , Necati Vardar , Ramazan Yukarıgöz , Ömer Yazgan, Erdoğan Yazgan , Mehmet Kambur , İlyas Has , Hıdır Aslan , Ali Aktaş , Levon Ekmekçiyan ( Asala ) .

Sağ Görüş : Mustafa Pehlivanoğlu , Cevdet Karakaş , İsmet Şahin , Fikri Arıkan , Cengiz Baktemur , Bülent Orkan, Halil Esendağ , Selçuk Duracık .

sadece Erdal Eren mi idam edilmiş?

1|0
    1|0
  • Ilk olmus ama son olamamis keske sonuncu olsaydi :(

hala nice gencler gidiyor idam kaldirilmis olsada ölduruluyor malesef

1|0
    0|0
    • Son da olmayacak.

Birileri bu ülke için hala bir şeyler yapıyor. Ne mutlu..

• 1|1
    0|0
  • küçücük omuzlarnda kocaman devrimle korkmadan ölüme giden bir çocuk yaşıtlarının karı kız peşinde oldğu yaşlarda farkındalığıyla yürekleri yakarak belkide korkarak ama korktuğunu belli etmeden ölüme giden kocaman yürekli dev adam...

2|0
    0|0
  • Nasıl tanımam!

Büyüyüp de on yedine geldiğinde baban sana idamlar alacak...

3|0
    0|0
  • katili hala yasiyor netekim.

2|0
    1|0
  • Darbeyi savunan , ordu göreve diyenlere gelsin ...

1|0
    0|0
  • Tarih ogretmeni baban varsa zaten cocukluktan beri bu konulari dinlemeye mahkumsundur. Turkiyenin tarihinin uzucu yonlerinden biride bu.

1|0
    0|0
    • Babadan dolayı biliyorsun yani.

• Cocuklugumdan beri anlattigi icin, bu konular ile ilgili okudugu icin, bu konular ile ilgili turku dinledigi icin arabada. Birde hatirla sevgiliyi izlemistim ordada islenmisti.

• Yaşı büyütülerek idam edilenimiz.Erdalımız ölmedi Devrim mücadelesinde yaşıyor...

1|2
    0|0
  • tanıyorum. konuyu açtığın için sana ayrıca teşekkür ediyorum. hepsini tüm devrim şehitlerini saygıyla anıyorum. bu da benden gelsin link

1|0
    0|0
    • Ben teşekkür ederim. Hatırlayanların olmadı güzel.

• Son bakıştaki o gözler kaldı aklımızda...Tanıyoruz elbette.

2|0
    0|0
    • Sevindim bilenlerin çıkmasına.

• Sana yakışan bir soru olmuş

Bilmiyodum ama sayende öğrenmiş oldum

Bir kz daha hatırladım adeletsizliği

Teşekkür ettim :)

1|0
    0|0
    • Hoşgeldin.

Teşekkür ederim öyle düşündüğün için.

• Araştırıcam ben teşekkür ederim :)

• Araştır hayatım, sonra yine konuşuruz =)

• buda çoğu ismi hatırlanmıyan kahramanlardan biri bende tanımıyorum

1|0
    0|0
  • soru sormuş :O tanımadım

2|0
    0|0
  • Tanımıyorum.

1|0
    0|0
  • tanıma şerefine eriştim şu an

1|0
    0|0