Tanrının varlığını veya yokluğunu ''hakikat'' olarak algılayanlar,

Tanrının 'varlığını' veya 'yokluğunu' ''mutlak gerçek'' olarak algılayanlar, görmüş de biliyormuş gibi öylesine emin konuşanlar neye dayanarak söylüyorsunuz bunları, nasıl bu kadar eminsiniz? Bu kadar emin oluşunuzu sorguladınız mı hiç? Nerden biliyorsunuz?

0|0
2|14

En İyi Erkek Görüşü

• Sen agnostiksin sanırım. Öncelikle dinler yalan, burası kesin. Biraz dikkatli bakmak kafi.

link

link

link

link

link

Tüm bunlara seyirci kalan bir tanrıyı tasavvur edemiyorum.

1|1
    1|3

Erkekler Ne Diyor 13

• Sen Olmadığını nerden Biliyorsun.

Şu dunya,da nedensız bırsey yokken, bır yaprağın hareket etmesı bıle sebeplıyken bu Mukkemmel kainatın düzenın nasıl olurda tesadufen nednesız var olduğunu dusunebılırsın.

1|2
    0|0
    • varlığını veya ''yokluğunu''. soruyu düzgünce okumazsınız diye tırnak içine aldım dikkat edilmesi gereken yerleri.ama yine düzgün okumamışsınız.

Ben de sana şunu sorayım

Bu kadar mükkemmel bu kadar harika bir Allah'ın nasıl olur da nedensiz var olduğunu düşünebilirsin? Mümkün mü bu!

Mümkün değil mi.Ben de diyorum ki işte; Allah nedensiz varolabiliyorsa evren de nedensiz varolabilir.Allahın daima ve her zaman var oluşu mümkünse evren de başı olmayan bir zamandan beri var olabilir.Çünkü ikisi..

• Insan Beynı sadece Bu evrene göre yaratılmıstır. Sen yaratıcının mukemmeliyetını asla bılemezsın, bız kaçıncı boyuttayız ınsan 3 boyutlu seylerı gorebılır enı boyu ve uzunluğu bu boyutun dısına kımse çıkamaz.Sen eğer dunyadakı aklında yaratıcıya ulasmaya çalısırsan boşluğa dusersın.Inanc noktasında teredutun varsa zaten tamamen kaybolursun. Bıraz gerıye gıdersek yaratıcının sureklı peygamberler gondererek ınsanları gerçeklerı ulastırmak ıcın gorevlendırmıstır. Doğrudan ınsanlarla ıletısım kursa

• İletısım kursa ınsanın dunyadakı amacı bıtmıs olur çunku herkes ınanır.

sümerler donemınde ınsanlar cıvı yazısıyla, tabletlere cızımler yaparak o zamanda bıle tek tanrılı dıne ınançlarını ortaya koyuyor, ınsan yaratıldığından berı her zaman peygamberler gelmıstır. ınsanların çoğu ınanmadılar tabı ve devam edıyor ve edecekte kıyamete kadar Bu Boyle surecek

• Kendi adıma konuşacak olursanm, ben mümin bir insanım. Gözümün görebildiği herşeyin yaşadığımız gerçekliler olarak, göz önünde bulundurduğumuda aslında hiç bir şeyin normal olmadığını fark ettim. Bana göre bunca şey bir yaratılmanın ürünü olabilirdi. Benim gibi yaratılma inancına sahip herkez birde yaratıcının var olduğuna inanır. Dünya adını verdiğimiz şu alemde gerçek/sahte ya da doğru/yanlış olan şeyler kişiden kişiye göre esneklik gösterebiliyor. Bu yüzden tanrının varlığına yahut yokluğunan inanan bir insana göre doğru olan budur. Yani aslında doğru veya gerçeklik dediğimiz şey inancımızdır :)

0|0
    0|0
  • Tanrının varlığını "göreceli" bir yaklaşımla çalışan" duyularla" algılamak mümkün görülmüyor bana. Tanrısal bir algıyada sahip olmadığımızdan onun varlığını tam hissedebilmekte mümkün değil.

Tanrının yokluğunu kanıtlayabilecek düzeyde ölçüm metoduna ulaşabilecekmiyiz orasıda meçhul.Bilim onun için çalışmayacak hiçbiri olmadığında ancak "son" diyebilir. Sürekli metodlar ve prensipler edineceğimizden bilimin ileride nelere cevap vereceğinden/veremeyeceğinden emin olamıyorum.

Sonuç olarak bir yaratıcının varlığına inanıyorum fakat emin olacak kadar değil.Çünkü medeniyet dediğimiz oluşum tanrı ve tanrısallık kavramları üzerinde şekillenmiş.İstesekte bu dayatmaların dışına çıkamıyoruz.

0|0
    0|0
  • bunu cevaplamak için öncelikle insanın iman gücünün allah korkusunun olması gerekir ben kişisel cevabımda en büyük hakikatı doğada bulmaktayım mesela ağaçların yeniden dirilmesi güneşin binlerce yıldır sönmemesi gibi biz 2000 yıldır hayat süren canlılarız ve 200 yıl öncesine kadarda doğal kaynaklar yaygın olmmasına rağmen son 200 yıldır dünyanın tüm kaynaklarını tükettik neredeyse oysaki güneş hala harıl harıl yanmakta gerçi 10 kat büyük dünyamızdan ama milyonlarca yıldır yanıyor bunuda düşün işte allahın varlığına dair inancım bunları düşünürken daha gerçeklik kazanıyor sonrasında haliyle kutsal kitabımız kuranı kerimin olusu ama diyeceksinki diğer kitaplarda var evet var ama zaten hepsinde allah inancı var seninde kalbinde varki soruyorsun bu soruyu bu soruyu sorma nedenin yaşadığın tereddütü anlayabilmen için yol aramak zamanı geldiğinde zaten net olarakta anlayacaksın ama sana uyarı niteliğinde nacizane sözüm yüce rabbimizin merhametine sığın o affedendir bunu sakın unutma

0|0
    0|0
  • Ne tanrıymış arkadaş, binlerce yıldır bitmedi muhabbeti

Biraz da benden bahsedin

1|0
    0|2
    • Sen kanlı canlı varsın hayattasın önümüzdesin yazıyorsun. Ve senin varlığın ya da yokluğun bizim hayatımızı etkilemez hiç bir şekilde. Tanrının popüler olup çok tartışılıp konuşulması doğal haliyle.

• Deme öyle :(

• Sabah Eyüpte bir namaz kıl. Bir bayram sabahı namaza daha yarım saat varken git, boş yer varsa. Sonra mümkün değil ama cumaya git. Tüm çalışan esnafı, işçisi, memuru, amiri, başkanı, şefi omuz omuza saf tutar işi gücü bırakır camiye koşar. İnanmak için görmeye gerek yok. Sen doğuştan görmeyenlere hakaret ediyorsun etme.

0|0
    0|0
  • Aptal olmaya gerek yok eco sisteme bakıldığında belli oluyor hiç bir şey rast gele yerleşmemiş.

Din konusu bilemicem o tarafta benim de kafama takılan sorular var .

0|0
    0|0
  • biraz mantıklı düşünerek ve etrafındaki herşeye ama herşeye bakarak varlığını anlayabilirsin

0|0
    0|0
  • Aklı olan anlar

0|2
    0|0
  • arkadaşlar hiç muhatap olmayın yazdıklarına cevap bile vermeyin müslüman kardeşlerime sözüm

0|1
    0|0
  • Sen başının ağrıdğını nerden biliyosan bende ordan biliyorum var olduğunu. Tokat geliyo

0|0
    0|0
  • saçma konular bunlar

0|0
    0|0
  • ona bakarsan insan utanır,vicdan azabı çeker,sever,üzülür,sevinir bunlarıda göremez ama hisseder..şimdi bütün bu duyguları göremiyoruz diye yok mu dememiz lazım.İnananlarda Allah ı hissediyorlar varlığını biliyorlar..duygusuz insanlar görünmeyen duyguları hissedemez sizin gibi

0|0
    0|0
    • duyguların görünmeyen varlıklardan olduğuna inanmıyorum. beynin nasıl şartlanırsa, hangi etkilerle ne düşünürse, bilinçaltında neler varsa ona göre hissedersin. beyne bağlıdır. düşüncelerini hangi yöne ayarlarsan o yönde düşünürsün.beyne bağlıdır işte.hani görünmeyen duygu, his, ruh?

• Ben tanrının yokluğundan da kesin olarak bahsetmiyorum. Ki sorumu da iki yönlü sordum. Tırnak içine aldım o kadar, ama okuyup dikkat etmiyorsunuz.

• o zaman pardon.yanlış anlamışız.ben o zaman kendi adıma varlığını hep hissediyorum diyeyim.

Kızlar Ne Diyor 2

• Hissediyorum 1.

Mükemmelliği yaratılanları kusursuzluğu görüyorum ve

iliklerime kadar varlığını biliyorum.

Ona ihtiyacım var.

0|2
    0|0
  • Balığın karnında ve gökyüzünde Allah Muhammet yazısı gördüm arapça.peki ben senin kalbindeki iyi ve kötü düşünceleri bilemem.iyi düşünüyorum diye söylesende inanmam veya inanırım..ama bunun delilini nasıl göstereceksin ? İstediğin kadar iyi şeyler yap,bu bir inanç meselesi..

0|0
    0|0
    • Gökyüzünde ''allah yok'' yazısını ararsan bir şekilde yine bulursun. Beyninin görmek istediği şeyi görürsün her zaman.

• Balığın karnındaki ispatlandı, inanç kalp meselesi.Allah yoktan vvarolmadı, o zaten hep vardı, öyle olmasa özelliği olmazdı, iinsanlar canlılar herşey ölüp diriliyor.birgün evrende yok olacak, bilim adamları buzulların eriesiyle az kaldığını kanıtladı

• Balığın karnındaki ispatlandı, inanç kalp meselesi.Allah yoktan varolmadı, o zaten hep vardı, öyle olmasa özelliği olmazdı, iinsanlar canlılar herşey ölüp diriliyor.birgün evrende yok olacak, bilim adamları buzulların eriesiyle az kaldığını kanıtladı

Yükleniyor...