Kurban bayramında Ramazan bayramında pöff sıkıcı, bayramları sevmiyom diyenler Yılbaşında neden seviniyorlar?

Hristiyanların bayramını kutlamaya neden bu kadar meraklısınız tıpkı onlar gibiplanlar yapıp hediyeler alıp bide özel sofra kurup hatta parti yapıyorsunuz partilere katılıyorsunuz?

Şimdi dürüt olalım kimse biz Noeli kutlamıyoz yılbaşını kutluyoz sadece bu ayrı demesin? madem sadece yılbaşı bu Noel babalar neci oluyor? noel ağaçları neci oluyor? ya da heryerde satılan Noel baba şapkaları? Noel sofralarının vazgeçilmezi hindi?

Kendimizi kandırmayalım neden onların adetleriyle onların bayramını kutluyoruz da kendi bayramlarımız hiiiç umurumuzda değil ?

0|0
11|14

En İyi Kız Görüşü

• çünkü kurban ve ramazan bayramı geleneksel bişey.. çağdaşlık diye bir taraflarını yırtanlar kendilerince çağ dışı buluyolar.. hani akraba ziyaretleri falan varya hele el öpme falan kibillir ne kadar çağdışı.. ama krismis öyle mi... o parti senin bu parti benim dans müzik eğlence kızlı erkekli. süper ortam.. :)

gardımı aldım bekliyorum :*)

1|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 14

• birinde kendi seçtiğiniz insanlarla planlı bir vakit geçirirsiniz, keyfidir / diğerinde zurnanın son deliği kadar değer vermediğiniz gıdının gıdısı akrabaları da görürsünüz, maruz kalmaktır.muhtemelen ondandır yani.

3|0
    0|0
  • Aslinda Ramazan ve Kurban Bayrami dini bayramlarimizdir yeniyil ise sonradan girme bir kutlama kültürümüze.

Ancak günümüzde akrabalik baglari zayifladigi icin insanlarin akraba ziyaretleri ve akrabalarin gelip gitmesinden rahatsiz olanlar cok özellikle yeni nesil bu yüzden sanirim böyle

0|0
    0|1
  • kutlama amaçlı değilki yılbaşı içip eğlenme amaçlı..kurban ramazan bayramlarında luzumsuz akrabalar geliyor ya ondan pööff sıkıcıdır..

0|1
    0|0
  • Buna dini bir açıdan bakmamak lazım bence. Yılbaşı gece olduğu için insan arkadaşlarıyla dışarıda eğlenmek isteyenler olabilir. Allah'tan başka kimsenin birşey deme hakkı olduğunu düşünmüyorum.

1|1
    0|0
    • neol babaların olduğu ortamda noel baba şapkasıyla eğleniyosan noel ağacının altına hediyeleri koyuyorsan bunun Hristiyanlıkla alakası yok dersen kendini kandırmış olursun.

Peygamberimizin bir hadisi var " kim bir topluluğa benzer ve onun adetlerini yaparsa o da onlardandır"

• onlar kendi kültürlerini unutup yabancılaşan arkadaşlarımız

0|0
    0|0
  • burda medyamız geçmişten beri örneklediği yılbaşı sofralarıyla zaten milletin kafasına noeli aşıladı bence.

bayram sofrasıyla ilgili filmler bile son bikaç senedir ekranlarda..tek suçlu medya...bence

0|0
    0|1
    • kesinlikle katılıyorum onlar hep noel filmleri yapıyorlar çocuklara aşılıyorlar. bizde bayramların bir önemi yok gibi gösteriyor medya. onların bayramını harika gibi sunuyor özendiriyor. bence butun bunlar hepplanlı yapılıyor

• Kişi sevdiğiyle beraberdir. Bir araya gelme amaçlarımıza dikkat etmeliyiz.

0|0
    0|0
  • Batının eğelenceli yanlarını almak lazım. Bizim bayramlar aşırı derecede sıkıcı.

Mutlu Noeller Merry Christmas!

0|0
    0|0
  • çok basit hepsi gayrimüslimisteyen istediğini kutlasın o gün gelir aynı muameleyi görürsem özellikle bir kadın benle aynı şekilde yargılanırsa yaratıcının karşısındada isyanımı ederim gerekirse ömür boyu cehenneme gideyim

0|0
    1|0
    • O kadının senden daha iyi bir insan olmadığını nereden biliyorsun? Veya senden daha az kibirli birisi olmadığını?

• kimin ne olacağını bilemeyiz amabildiğimiz kesin şeylervar. her tür günahı işleyen ve pişman olmadan yaptığını savunanlar asla günahlardan sakınanlar gibi muamele göremez ahirette. benim kalbim temiz ayaklarını bırakın kendinizi kandırmayın. kuranda hiç diyor mu, kalbi temiz olanlar istediğini yapabilir onlara serbest diye?

• ıcıp ıcıp sarhos olup gıyınık yatıyolar cıplak kalkıyolar

0|0
    1|0
  • Bizim bir bayramımız yok o yüzden bayram buldukça coşuyoruz işte :))

0|0
    0|0
  • sabaha kadar icecekler sanırım ona seviniyorlar (:

0|0
    0|0
  • zıkkımlanacaklar ya ondan

0|0
    2|0
  • sevişcekler ve... anladnız onu :D

0|1
    1|0

Kızlar Ne Diyor 10

• Yılbaşı ile Hristiyan bayramının ne alakası var...Dünya'nın her yerinden kutlanıyor yılbaşı,neden çünkü yeni bir yıla giriliyor yeni umutlar,eğlence,dostluk vs.

Senin Hristiyan bayramı dediğin şey Yılbaşından önce kutlanır.Biri gelip sana dese ki aşure ayında kurban mı kesiyorsunuz?Eminim ki gülersin.Ama sen bu soruyla aynı şeyi yapmışsın.Komik değil mi?

Yeni yılın gelmesini süslerle kutlamak da kötü değil bence,amaç kutlama çünkü.İnsanlar niye yılbaşı kutluyorlar biliyor musun sevdikleriyle bir araya gelip güzel bir akşam geçirmek geç vakitlere kadar eğlenmek ailece tombala oynamak,arkadaşlarıyla eğlenmek.

Kendini kandıran kim şimdi?Ramazan bayramında ya da kurban bayramında insanları ziyaret etmenin amacı çok mu farklı bir iki çift laf edip insanları görmek değil mi?

Ayrıca senin Hristiyan adeti sandığın yılbaşının geçmişi binlerce yıl öncesine dayanıyor...

Niye yazdım bunları,sen anlayasın diye değil,bilgi yok ama laf çok komik duruma düşüyorsunuz da ondan yazdım.Okursun okumazsın sana kalmış.

3|1
    0|0
    • evet tabikomik duruma düşen ben miyim sen mi? noel babaların noelle ilgisi yok değil mi? sofranızdaki hindinin? yılbaşı ağacının? hediyelerin? haa bunları neolden ya da Hristiyan adetlerinden değil kendiniz çıkardınız değilmi? yoksa noelile hiiiiiiç alakası yok.

güldürme beni allasen :) komik durumdasın inkar edeceğine dürüstçe düşüncelerini söyle

• Çok doğru katılıyorum.

• ÇOK HAKLISIN mutnojmet. Boşver bu yobaz dikdatörcüyü. Bunlar toplanıp 4 kişi olup bir kocaya gidip orda burda müslümanmış gibi görünmeye çalışırlar ama bunların gerçek kimliği süslüman.

• isa islama göre de allahin gönderdigi peygamber degil mi? allah icin isa da diger insanlardan kat kat üstün degil mi? onun dogum gününden niye rahatsizsin ?

kaldi ki hristiyanlar noeli ayri yilbasini ayri kutlar, yilbasinin noel ile alakasi yoktur.

1|0
    0|1
    • kim başka bir topluluğa benzemeye çalışır ve onların adetlerini yaparsa onlardandır demiş peygamberimiz. ayrıca olay sadece yılbaşı olsa neyse sadece yılbaşı değil noel baba,noelağacı neci? hediyeler neci? kandırmayın kendinizi. resmen onların yaptığını adetlerini yapıyolar

• dizilerden hayat analizi yapmiyorum bakmam bile dizi. yasadigim toplumda calisan kadinlar cogunlukta etrafimda. hatta neredeyse tamami calisiyor. türkiyede yasamiyorum.

kadin izin vermedigi sürece hic kimse onu ezemez. gelistirin biraz kendinizi.

• Turkiyede yasamadigin belli :)

• Hıristiyanların bayramı yıl başından önce kutlanıyo, yılbaşı ise dünya çapında kutlanıyo yeni bir yıla girildiği için herkez ailesiyle birlikte kutlamak istediği için toplanılıp ister istemez hazırlık oluyo yiyilip içilip eğleniliyo ..

Şahsen bana sorarsan ben öyle bayram yılbaşı vs özel günleri sıkıcı buluyorum ..

Nerde o eski bayramlar herhan gibi bir günmüş gibi geliyo bana yılbaşınada geçen seneden beri kutlamayı düşünmüyorum wurup kafayı yatıyorum ..

0|0
    0|0
  • kahyaları öyle istiyormuş

0|1
    0|0
    • Hristiyanlara benzemeye çalışıyorlar çünkü kahyaları öyle istiyormuş evet haklısın

çok zavallıca eziklikten ve özentilikten ölecekler :)

• kutlamam sadece tatil olması işime gelir

0|0
    0|0
  • Daha eglenceli panpa :(

0|1
    0|0
  • Bilmem onlara sormak lazım

0|0
    0|0
  • İsteyen istedigi bayramı kutlar, o dini bayramları kutlamayanlar belkide müslüman degil nerden biliyorsun?

0|1
    0|0
    • Müslüman olmasa kimene ama hem Müslümanım diyolar hem aa biz noel falan kutlamıyoz diyolar hemde noel baba kıyafetleri noel ağacı hediyeler hindi falan kendilerini kandırıyolar

• Çünkü dini bayramlar Allah için, zoraki geçiyor ama yılbaşı salt eğlence üzerine kurulu maalesef. Sorun harika 5 yıldız verdim. Hiç bu açıdan düşünmemiştim.

0|0
    0|0
    • dini bayramları eğlenceli hale getirmek için ne yapıyoruz evde oturup misafir beklemekten başka?

neden hediyeler vermiyoruz çocukları sevindirmiyoruz? neden parti gibi eğlenceli ortam hazırlamıyoruz? neden sadece bayramlara özel yemekler ya da tatlı yapmıyoruz? mesela o tatlı sadece bayramda yapılacak şekilde. yaş pastalar tatlılar falan.neden kurban bayramında kebap partileri vermiyoruz?neden insanların bayramda sıkılmalarına izin veriyoruz?

• evet çok doğru, bayramlarımızı çok sistematiğe bağladık. robot gibi geçiriyoruz. el öpme aynı, yapılan yiyecekler bile aynı: dolma, börek, baklava. normalde hiç görüşmediğin sevgi bağı olmayan akrabaların sıkıcı ziyaretleri.. bu kadar robotik olunca sıkıcı geliyor. ama yılbaşı çok farklı hep başka bir plan yapılıyor. serbestlik var. o yüzden bu robotik hallerden kurtulduğumuz anda bayramlarımız da çok çok güzel olacak.

• el öpme derdi yok ondan :)

0|0
    0|0
    • para alıyon daha ne istiyon :)

• sen almayı beceremiyon. ben itiraz ettim anlaşma bile yaptım ben ölene kadar sizhep benden büyük olacaksınız büyüklerkendinden küçüklere harçlık verecek. 90yaşında da olsam sizin elinizi öpünce harçlık vereceksiniz dedim. kabul etmek zorunda kaldılar :))))

• vay bee süper taktik gözlerim yaşardı

Yükleniyor...