Osmanlı bu halkı 600 sene boyunca neden Cahil bıraktı ?

Merhaba.

Osmanlı yönetimi yani padısalar bu milleti neden 600 sene boyunca cahil bıraktı ?

Osmanlıda okuyazar oranı 2,5%'di ve bu insanların çoğuda padışa ailesinlen bağlantıda olan kişilerdi.

Osmanlının sonuna doğru bu 5% ölmüştü. Atatürkün Latin alfabe devriminden sonra 15 sene içinde okuyazar oranı 25% ölmüştü.

Osmanlı altında sözde Dindar insanlar Kuran bilem okuyamıyorlardı, Kurani türkçeye çevirende Atatürktü.

Bu sözde Dindar sözde Müslüman Osmanlı insanları 600 sene boyunca neden cahil bıraktı ? Neden Dinini bilem öğretmediler ?

Benim fikrim:

İnsanların cahil olması Padışa ailesinin işine yarıyordu. Ezanı Arapça okutuyorlardı, Kuranın türkçe meali yoktu ve insanlar zaten okuyazar değildi.

İnsanları bilerek böyle cahil tutular ki

1. Kendileri sorgulamasınlar ve Padışa ailesi iktidarda kalsın.

2. İnsanlar Kuranda yazan saçmalıklarını bu Arap saçmalıklarını sorgulayıp akıllanmasınlar.

Müslüman dünyasının gerikalmasının nedenini ben Osmanlı İmparatorluğunda görüyorum. Batı gelişmeye adım atarken Osmanlı Müslüman dünyasını bilerek cahil tuttu ama buda onların sonu oldu.

Sizin düşünceleriniz ne ?

0|0
6|11

En İyi Erkek Görüşü

• Biz türkler osmanlının torunu değiliz HUnların mirasçılarıyız. Cahil türkler kendilerini osmanlının torunu görecek kadar gözü kördür hunların torunu kendilerini osmanlı torunu sanmakta.Osmanlıyla gurur duyanlar onun katliamlarıyla işgalleriyle barbarlıklarıyla gurur duymakta varsa yoksa kafiri nasıl süründürdük nasıl cizyeye bağladık nasıl astık kestik tek övündükleri şey budur

hele fatih ve yavuz denen iki şeytan tam bir türk düşmanıydı türk düşmanı bir devletti osmanlı devleti. hiçbir anadolu beyliği osmanlıyı türk kabul etmezdi türk değildi çünkü

insanlıgın yüz karası utanç verici bir devleti savunmak çok saçma

diyorkarkki biz türkiye olmadan önce osmanlıydık bu yüzden osmanlının torunuyuz o zaman bend şöyle bir soru soracam 1912 yılından önce arnavutlukta osmanlıydı onlarda osmanlının torunu olsun mu ?

zira kafası araplarda olanların hunları göktürkleri anlama gibi bir işi olmaz

Müslüman Türk kardeşlerimiz Hristiyan Türkler için diyorlar ki,Hristiyan olan Türkler milli kimliğini kaybetmişlerdir.Örnek olarak ise Macarlar ve Gagavuz Türkleri örnek vermektedirler.Ancak hatırlatmak isterim ki Macarlar Hristiyan olunca milli kimliğini kaybetti iddiaları Müslüman Türklerin İslamı yüceltmek amacıyla soydaşlarımıza attığı bir iftiradır.Bugün Macarlar Biz Hunların ve Attilanın torunuyuz diye büyük bir gururla övünmekte ve Hunların savunucularıdır.Oysa kendilerini Türklüğün tek temsilcisi olarak gören Türkiye Türklerine baktığımız zaman pek çoğu Hunların ve Göktürklerin sadece adını bilmekte.Adeta milli kimliklerini ve dillerini unutanlar asıl kendileriyken Hristiyan olan Türk boyları Macarlar,Gagavuzlar,Çuvaşlar,Yakutlar ve Dolganları milli kimliklerine ihanet etmekle suçlamaktadırlar.Şimdi sormak istediğim şu Gagavuz Türkleri,Çuvaş Türkleri kısaca tüm Hristiyan Türk boyları İncili kendi Türk dilinde okuyup,ibadetlerini kendi lehçelerinde yaparken siz Müslüman Türkler Arapça okuyor ve Arapça yapıyorsunuz,bu durumda kim milli kimliğine ve diline sahip çıkıyor?Siz Müslüman Türkler mi?Yoksa milli kimliklerini kaybetti dediğiniz İncili kendi Türk lehçelerinde okuyan Çuvaşlar ve Gagavuzlar mı ?

0|1
    3|1
    • Haklisin arkadasim. Osmanlinin Türklerlen alakasi yoktu, Osmanli bir Türk devleti degildi bilem.

Osmanli türklere sadece Arap kültürünü zorlamistir ve Türkler böyle yüz yillar icinde kendi kültürünü kaybetmistir.

Bugün dünyadan haberi olmayan sakirtler ben osmanli torunuyum diye bagirmasi üzücü.

Bali Osmanli nasil bir devleti bilseler ama hayir haberleri yok. Söyledinmide inkar ederler hakaret ederler.

• osmanlının sadece askerleri türkmenlerdir.. osmanlı türkleri sadece işgal ettiği yerler için kullandı..

• cano ülkede yarı cahiller türedi kimse susmuyor az bilende konusuyor bilende bu kadar saçmalamasaydınız yine eywallah edecektimde cok saçmalamaışsın be kardeşim bu kadarıda pes dedirtir artık diyecek laf yok

Kızlar Ne Diyor 6

• çok cahilsin o dönemi konuşuyorsan o dönemin şartlarını göz önünde tutacaksın. o dönemde avrupada bile okuryazarlık çok değildi arsitokratlar okuryazar olurdu. dünyada sömürge düzeni kurup sömürdükleri ülkelerden hammadde ve bedava köle yani iş gücü getirerek sanayi devrimini yaptılar.zenginleştiler ve böylece bu günkü ilerlemiş teknoloji ve refaha kavuştular.

okullar son iki yüzyılda tüm dünyada çoğaldı yoksa okul herzaman heryerde yoktu.gazete dediğin şey avrupada bile çok az çıkardı ve okuyanlar hep aristokrat zengin ailelerdi. dünyada bir kaç tane üniversite vardı onlarda fazla eski değiller.osmanlı da yıllarca bitmek bilmeyen savaşlardan yorgun düşmüştü ne parası vardı nede sağ kalan erkek vardı doğru düzgün. her evden bir ya da birkaç şehit çıkmıştı.

ayrıca kurana arap saçmalığı dediğine göre sen ateistsin. arapsaçmalığı dediğin şey şu anda bilim ve teknolojinin bile desteklediği tek kutsal kitaptır ve senin inkarına rağmen sonsuza kadar yaşayacaktır.Çamur atarak güneşi sıvayamazsın.Öldüğünde senin pişmanlık feryatlarını göreceğiz ama çok geç olacak.

2|4
    0|4
    • Güldüm :) Ne Kuran üzeri bilgin nede Tarih üzeri bilgin var. Kuranda bilim var , ya da bilim kurani destekliyor dedikten sonra koptum zaten.

Kuranda bilimsel mucize bulunmaz, Bilimda kurani desteklemez. Kuranda bilimi desteklemez. Sana tavsiyem. Islami bilgini Kuran ve Hadislerden al. O yalan söyleyen Facebook sitelerinden ve cakma Hocalardan degil.

Aziz Nesinin dedigi gibi.

"Birbok bilmiyorsunuz, kötü olan birbok bilmediginizide bilmiyorsunuz"

• göğü tutmaktan anlatılan nedir gökte tavan yok görüyoruz gökte neler var güneş gezegenler bulutlar falan değil mi? bunları tutan şey ne? evrendeki kanunlları kim yaptıysa o tutuyor göğü.yoksa bir meteorla dünya cehenneme dönerdi değil mi? kim tutuyor göğü ve gökten gelenleri?

• Cok okumus kisi icon gayet cahil sorular soruyorsun ;) Fizik kurallarini bir okusan anlasan, bunun bir ihlayi güclen alakasi olmadigini görürdün.

Bilim bunu acikliyor.

Benim isim var 2 saat sonra görüsürüz.

• Entel görünme çabasında bir ergen daha... Doğru da olsa sırf kabul gördüğü için değerlere karşı çıkacaklar ya...

0|2
    0|3
  • sen şuan nesin peki alim misin doktor musun ?o zamanda yaşayan birisinden daha cahilsindir .

Ne mutlu MÜSLÜMAN türküm diyene.

1|1
    0|1
  • Deminden beri yazdım düzenledim yazdım düzenledim. Sinirimi bozmamak icin uygun cevap düsündüm. Olmuyor sinirlenmeden bu soruya cevap yazamıyorum.

0|2
    0|4
    • Sende gercekleri kabul edemeyenlerden misin ?

• Ben Kuran üzeri hep dogruyu konusurum. Kuran dünyanin düz oldugunu idda eden bir Kitaptir :)

• ozaman düz olduğuna dair bir ayet söyle numarası ve sure ismiyle birlikte bizde bakalım. söyleyemiyorsun çünkü yalancısın kurana iftira atıyorsun ağaşılık bir yalancısın kafirsin

• Bunu osmanlıya sormak lazım ama gitti bitti kül oldu :):)

0|3
    1|2
  • aslında rönasansın nedenlerinden biri Osmanlının gelişmişliği idi. diğer kapalın düşüncede olan cahil milletler osmanlıya hayran kala kala, örnek alarak devrimler yaptılar. tabi sonra bizi geçtiler. medreselerimizde bilim yasaklandı sadece din okutuldu vs o yüzden genelleme yapmak doğru olmaz. her devlet gibi Osmanlının da parlak ve kara dönemleri olmuştur.

0|1
    0|2
    • Hayir öyle olmadi aslinda. Dogru renösans döneminede, Müslüman bilim insanlarin faydasi oldu ama onlar bir azinlikti ve agirlik basmadilar.

Bu Müslümanlarin kendi ülkelerinde, örnek olarak Osmanlida bilim yasakti, deger verilmedi ve o Müslüman bilim adamlari (Hristiyanda olabilirler müslüman dedigime bakma) kendi ülkelerinde, gelisemediler.

Bati rönesanslan Bilime kapi acti, buda Osmanli/Müslüman dünyasinda bilim insanlari arasinda ilgi cekti ve batiya sürükledi.

• tarihi iyi araştırmalısın. osmanlının bilime dair ileri dönemleri de geri dönemleri de ortada. full genellemelerle karalayarak bir yere varamazsın. benim tarafsız yorumumu bir daha oku derim.

• Bende tarafsiz bir sekilde cevap verdim. Osmanlida bilime deger veren insanlar vardi. Örnek olarak ilk Dünya haritasi orda cizildi.

Ama devlet bu insanlarin arkasinda degildi, onlara deger verilmedi. Halk icin bu önemli degildi.

Aynen bugün Türkiyedeki gibi. Diyanet bakanligi, Bilim bakanligindan daha fazla para aliyor. Cok daha fazla.

Burda gelisim olur mu ? Olmaz.

Erkekler Ne Diyor 10

• Sana aldigin paranin iki katini veriyim patronundan seni satin alayim. Birak su batil ideolojiye hizmeti Birileri tarafindan ismarlama tahrik edici sorular cok yayginlasti. Son zamanlarda. Seninkide bunlardan birtanesi.

600 sene dile kolay memleketin her yerinde medreseler vardi donemin en buyuk ilmine sahiptiler ki suphesiz oyle olmasa uc kitaya hukum imkansiz olurdu.

2|0
    1|2
    • Roma Imparatorlugu bilem bircok noktada Osmanli imparatorlugundan daha ileridi.

Onlar Osmanlidan cok cok önce yasadilar ve onlarda az bölgeyi tutmadilar.

Benim para aldigim yok. Ben cogu kisinin cesaret etmedigi sorulari sormayi severi sadece.

Sorumun tahrik edici oldugunu düsünmüyorum. Osmanlinin insanlari neden cahil biraktigi gayet iyi bir soru.

Batinin Kiral ailelerine bakarsak onlar Avrupa icin daha fazla sey yapti.

• Osmanlı da Fatih den sonra gözle görülmez yükseliş gibi gösterilen bir düşüş yaşandığı için ve Fatih Sultan Mehmet hanın zehirlenmesi de kötü oldu millet için ve onun gibi bir padişah da sonra gelmedi ne kadar muhteşem sülümanı tv de izlesek de en iyi bilgili bu milleti geliştirecek bir padişah Sultan Mehmet handı

0|1
    0|0
    • Önümde olsan suanda ellini öperdim gercekten. Senin gibi insanlara ihtiyaci var bu ülkenin. Gercekleri oldugu gibi gören , kabul eden ve Tarih bilgiye sahip olan kisiler.

Haklisin Osmanli ailesinden ortaya cikan tek iyi kisi Fatih Sultan Mehmetir.

O zaten en sevdigim Padisadir. Bilim ve Sanata cok deger vermistir. Ondan sonra gelen Padisalar ayni yolda gitselerdi bugün belki Islam Dünyasi bukadar geri kalmis olmayacakti.

• Benim gibi insanı 1 dk öldürürler Ama Türkiye de bir baba yiğitin Arge merkezi yapması lazım

Çok ilerleriz bu sayede

• Osmanlı, Türkleri savaşlarda sürülecek ölüm makineleri olarak görüyordu tabiki öyle görecek biz savaşçı bir milletiz,hiç bir Türk kalemi silahtan daha iyi tutamaz.

0|3
    0|1
    • Haklisin. Padisahlar Türk bilem degildi Osmanli bir Türk imparatorlugu degildi.

• bak bu yanlış işte Osmanlı avrupayı sarsan son Türk istilacılarıdır.2.murad zamanında Türk büyükleri adına hutbe okutulmuş yad edilmiştir.tamam melez olabilir olmamaları bütün Türk dünyası için faydalı olurdu

• şehzadelerin kılıç kuşanma törenlerinde Türkmen yemini edilirdi

• Aslında bu sorunun tek kaynağı Osmanlı değil. Bir çok neden var. En önemlisi sırasıyla İnanç, Kültür ve Devlet politikasıdır.
    800 yıllar ile 1100 yılları arası Müslümanlar bilim konusunda dünyada otorite sahibiydi. İslamın altın çağı denen bu dönemde Din ile bilim ayrılmış ve düşünce özgürlüğü olan bir dönemdi. Devletler bilime önem verip dini dogmalarla bunu karıştırmaz ve dünyanın her yerinden eserler ve kitaplar toplattırdılar. Günümüzdeki bir çok yunan ve atik bilgiler bu dönemden kalmadır.
    Fakat daha sonra liderler diğer dinlerde de olan ama özelikle tek tanrılı dinlerin ideolojik olanları (İbrahim dinleri) bulunan gücü keşfettiler. Sorgusuz itaat, Yolsuzlukları örtmek, Kadercilik, Cihat v. s. Tabi inanç özünde cehaleti gerektirir. Çünkü tüm önemli soruların cevabını bildiğini iddia eder ve sorgulamaya karşıdır. Din sermayesi olmayan en karlı iş, kötü olmayan birini bile Batılılaştıracak kadar etkili bir söylem, korkakları bile cennet vaadi ile savaşta ölüme sürükleyecek bir silahtır. Tabi Osmanlı padişahları da bu güçten faydalandı. Cehalet en büyük silahları oldu.
    Bu sırada Avrupa'da da durum bundan farksızdı. Taki 1600 yılların ortalarına kadar. Avrupa bilimin gücünü keşfedince hızla bilime yöneldi. Birleşik Krallıkta modern bilim Isaac Newton ve Robert Hook öncülüğünde başladı ve Aydınlanma çağına girmiş olduk. Fakat Osmanlının öz benliğini yitirerek Arap ile Türk arsında kalmış, yozlaşmış inançlar ve kibrinden dolayı (Gavur önemsiz ve değersiz, her şeyi biz biliyoruz tutumu). bu gelişmelere gözünü kapadı. Padişahlar her türlü ahlaksızlığı ve başarısızlığı dini inançla örtebiliyordu. O yüzden bundan vazgeçemeyip Cehaleti daha yaygın hale getirdiler. Bu da çöküşü hızlandırdı.
    Atatürk sayesinde bir aydınlanma sıçraması denendi ama son yıllarda bununda başarısız olduğunu görüyorsunuz. Yöneticiler yine dini zırh olarak giyip koca ulusu kandırması ve okul sayısına rağmen cehaletin hızla yayılmasını üzülerek görüyoruz.

0|0
    0|0
  • Simdi osmanlı turk degil diyenler osman gaziye ertugrul gaziye suleyman saha Alparslan a ve hatta oguz kagana da turk degil demesi gerekir zira osmanli soyu ertugrul gazi nin oglu osman gaziden baslar siz muslumqn dusmanligi yapiyosunuz hristiyanlar hacli seferlerini neden yapiyorlar hic dusunmuyomusunuz bizde cihadi o yuzden yapiyoruz

0|0
    0|0
  • Avrupa'da Coğrafi Keşiflerle sömürgeler elde edildi ve batı zenginleşti. Ardından Aydınlanma Çağı, Rönesans, Reform ve Sanayi Devrimi gerçekleşti. Tüm bunlar olurken Osmanlıya matbaa 700 yıl sonra gelmişti.

0|0
    0|0
  • yazık beynini yıkamışlar senin

0|0
    0|1
  • Osmanlı höt dediğinde, cevap olarak al sana... diyen Hristiyanlara selam olsun:))

1|0
    0|2
  • Elin gavuru, ''çalışmalıyız, çok çalışmalıyız, tasarım, üretim, inovasyon, pazar payı vs.'' diye kendini paralarken, Osmanlı ''bağdaşımızı bozmaya gerek yok, kader'' der, geçer..

0|3
    1|0
  • lan kefere madem cahil bıraktı. nasıl 600 sene ayakta durdu?

1|0
    0|3
    • Türkün sebil gibi dökülen kanı sayesinde

• çocuk bildiğin kafir.. boşver takma

• Ben Almanim. ne Ermeni nede Rum. Senin Atalarin cok sey dedi, bilsen yalan söylüyrsun deyip aglamaya baslarsin ;)

Yükleniyor...