Hayvanlarla olan ilişkiniz ne boyutta ?

Aslında sadece sokaktaki hayvanları baz alacaktım, fakat evcil hayvan alıp işkence den bir çok deyyus aklıma gelince böyle yazmayı uygun buldum ? Örneğin sıcak, çok sıcak günlerde kapınızın önüne su koyar mısınız ? Yaşta, yağmurda, soğukta, onlar için bir kap yemek, bir kap süt koyanınız var mı ? İlkbaharda karıncaları ezmemek için başı önde yürüyenlerden misiniz ?

Yoksa siz de kediyi köpeği kovalayan, taş atan yavşaklardan mısınız ? Hayvanlarla iletişiminiz ve ilişkiniz ne durumda ?

0|0
15|16

En İyi Erkek Görüşü

• hayvan sevgisi denince nedense çoğunlukla kedi-köpekten başkası hayvandan sayılmıyor.. ben de bu durumu garipsiyorum... fareyi, bilumum böcekleri iğrenç bulup da örneğin kediyi sevimli bulmak, hayvan sevgisi kavramı içinde ne ilginç tezattır oysa...

2|3
    0|0
    • Aynen öyle. Böcek, karınca, örümcek, sinek öldürmemeye kaçırmaya çalışıyorum.

• teşekkür ederim.. :) hem davranışın için hem de iyi cevap lütfun için... eyvallah ! kainatı ve varlık bilincimizi anlamak, farkında olmak, en güzel duygudur...

• Bilmukabele, anlayıp sonuna kadar idrak edenlerden olabiliriz inşallah :)

Kızlar Ne Diyor 15

• Bir sürü hayvanım oldu. Şu anda kedi ve köpeklerim var ama ben sadece sevmeyi biliyorum onu farkettim.

Hiç öyle duyarlı davranıp sokak hayvanları için su, yemek falan koymadım.

Barınaklara mama götürüyorum, tıbbi yardım alması gereken hayvanların masraflarını üstleniyorum, geçici bi' süreliğine, iyileşene kadar evime misafir ettiğim hayvanlar bile oluyor

...ama hala bir şeyler eksik.

3|2
    0|0
    • Yap yap bitmez ki. Çünkü insanlar çok duyarsız. Kedi yağmurdan ıslanıp insana sığınıyor, insan tekme atıyor. Yiyecek bulamıyor, aç, insan ona sırtını dönüyor. Soruda şov yaptığımı söylüyorlar. Bu insana yavşak denmez de insan mı denir yani ?

• Yazın süreklşi kapının önüne su koyarım. yaz kış mutfak camımın önüne ekmek kırıntıları koyarım kuşlar için. kaynanamlar balık hep fazla alır ve kalanı çöpe dökerdi. ben balık kaldığı zaman alıp plastik bir tabak içinde kedilerin bol olduğu bir yere koyarım. Çalıştığım için eve hayvan almıyorum bakımını doğru yapamam diye. Yoksa evime köpek almak da en istediğim şeylerden birisidir. Birde petshoptan değil barınaklardan hayvan alınması taraftarıyım bende.

0|1
    0|0
  • Kedi ordusu kuracağım yakında.

Elimden geldiğince yapıyorum işte.

0|2
    0|0
  • bigün ki bu geçtiğimiz yaz oldu babannmi ziyarete gdyrum sokakta yürürken bir köpek gördüm ev hayvanı belli araba çarpacaktı nerdeyse biraz sevdim kıyamadım bırakmaya çünkü dışarda yaşamaya alışmamış demekki biri aldı bıraktı sonra 4 5 aylık var neyse gizlice babannmn evine soktum duysa beni mahvederdi :) arka camlı balkonda günlerce baktım sessizdide sahiplendirdik huzurluyum ben bakmayı çok isterdim ama annem katiyen izin vermezdi şimdi onun kıymetni bilen sahpleryle mutlu bende mutlyum hayvanlar masum çıkarları yok tek istedikleri sevgi eziyet eden onları aşağılayan zihniyeti anlayamıyorum her hayvanın en az insanlar kadar yaşamaya ve saygı duyulmaya ihtiyacı olduğunu düşünüyorum yaşam alanlarını ihlal ediyoruz ormanları yok edip bina dikiyoruz her yer bizimmiş gibi insanoğlu bencil ve küstah olabliyor çoğu zaman

1|1
    0|0
    • Gerçekten de öyle.. Dediklerine yüzde bir milyar katılıyorum..

• Önceden daha çok yardım ederdim sokaktaki hayvanlara.

Sürekli besler, eve alır, yuva arar, didinirdim bir şeyler için.

Fakat yaşımla doğru orantıda duyarsızlaştığımı hissediyorum.

Mesela uzun zaman oldu dışarıda bir melek bulup eve getirmeyeli..

Hala besliyorum, tıbbi yardım alması gereken canlar için elimdekini ortaya koyuyorum ama eskisi gibi değil sanki.. Üzücü bu.

0|1
    0|0
    • O neden oluyor peki ? Ben de başka bir konuda köreldiğimi hissediyorum nedeno oluyor ki bu ?

• Bazen hayvanlar insanlar iyi dost olabiliyorlar.

Diyorum bazılarına keşke şu köpek kadar olabilseniz...

Diğer yönden bakacak olursak kuşları seviyorum ama beslemekten yana değilim kafesleri ne kadar temizlesen kokuyor.

Küçükken yılan beslemek isterdim, küçükken... :)

Ama şöyle bir söz vardır;

-"Allah der ki; hayvanlar benim sessiz kullarımdır. Onlar şimdi zulme susuyorlar ama hesap günü konuşacaklardır!.."

0|1
    0|0
  • Hayvanları çok seviyorum hatta bazı insanlardan daha çok..

Elimden geldiği kadar yardım ederim. Bazen sokakta ölen bir kedi falan görünce kendimi çok suçlu hissederim.

0|1
    0|0
    • Ben de öyle. Hele yaş yağmurda yatan kedileri görüyorum ya .. of.

• valla karıncalara zarar vermemeye dikkat edicek biri olmadım hiç. ayrıca karşıma bir böçek çıktı mı ya o ölecek ya ben.. ama evt sokaktakı kedileri köpekleri özellikle yazın fazlsyla umursarz.. falan filan.. (insanoğlu işte)

0|2
    0|0
  • Gerek insana benzeyenler gerek gerçeklerle olsun yakın ve güzel bir ilişkim var. Kendimde dahil hiçbir insanın onlardan üstünlüğü yok. İmkanlarım dahilinde elimden geleni yapmaya çalışıp oğlumunda onları sevip koruması için uğraşıyorum.

0|1
    0|0
  • Kuslar icin yaz kıs su koyarım camın onune ozellikle kısın ekmegin icini ıslatıp koyarım nasiplenir yavrucaklar

0|1
    0|0
  • Her gün kapınızın önüne bir bardak kan koyun . Yarasalar ölmesin.

0|1
    1|0
  • Tum hayvanlardan korkuyorum ve sevmiyorum buna sinek, kelebek dahil. Sadece goldenları seviyorum

0|1
    0|0
  • Hayvanları çok severim ben

0|1
    0|0
  • Bir kez kedinin birine süt vermiştim içmedi diğeri götürdü hayvanlarda bir garip

0|1
    0|0
  • Bana hep yetersiz geliyor. Su , yemek barınma yap yap bitmiyor.

0|1
    0|0
    • Bunun için bişeyler yapmak isteyenin de önüne binbir türlü iş çıkıyor ki sorma gitsin.

• Hayır öyle değil. Binbir türlü evrak, binbir türlü işlem, parası cabası. Hayvan haklarını koruma dernekleri var, tamam çalışıyorlar, ama yeterli değil gerçekten.

• O anlamda da evet eksiklikler çok.

Erkekler Ne Diyor 15

• "Deyyus" veya "yavşak" gibi hakaret içeren sözleri söyleme hakkını nereden alıyorsunuz ?

Bahsettiğiniz insanlar hatalı ve hatta suçlu olabilirler ama siz bu şekilde konuşarak onlardan bir farkınız kalmıyor.

Hayvan sevgisini, doğaya değer vermeyi bende önemsiyorum ama kibarlık, centilmenlik ve saygı göstermek gibi elzem değerlere sahip olmazsanız kendinizi nasıl ifade edeceksiniz.

Herşeyi bir kenara koyun. Karşınızdaki insanlara hakaret ederek, onları aşağılayarak bir yere varabilir misiniz ? yoksa onlara uygarca, medeni bir şekilde anlatarak mı ulaşabilirsiniz ?

Hayvan sevgisine gelince. Profil resmimdeki arkadaş benimle 13 yıl yaşadı. Adeta kardeşim gibiydi. Ne yazık ki aramızdan 2011 yılında ayrıldı. Onu bir çok akrabamdan daha çok severdim. Hala sokak hayvanlarına kalan yemek artıklarını veriyorum. Çöpe atacağıma onlar da nasiplensinler. Fakat hayvanların bu şekilde sokaklarda yaşamaları da doğru değil. Özellikle kedi ve köpekler doğalarına aykırı hareket ediyorlar. Ekmek elden su gölden yaşayıp kendi doğalarına aykırı hareket ediyorlar. Gerçi onları bu hale getiren de biz insanoğlu.

0|1
    0|0
    • 1. paragraftaki gibi yapıyorum ben de ekseren. Muhabbet kuşum evden kaçtıktan sonra daha hassaslaştım resmen. İlk paragrafı da şöyle savunuyorum. Gözümün önünde köpeği arabasının arkasına bağlamış, süründüre süründüre götüren ite ben insan demem. Sen dersen de. O benim gözümde deyyustur, yavşaktır. Kediye kocaman taşı fırlatan benim gözümde insan değildir, yavşaktır.

Bir olaya denk geldiğimde aynı böyle hitap ediyorum. Aynı şekil karşılık görürsem kafa atıyorum. Çok açık ve net.

• İma etmem. Açıkça yazıyorum. Uzman görüşümü ortaya koyuyorum. Mesleğim parçası bu.

Kibarlık, medeniyet ve akılcılık sizin yolunuz değil. Keşke olsaydı ama değil işte.

Eğer siz bana bir yanıt vermezseniz yazmam fakat bir laf atıp sonra da susmamı istemeniz yine açıkça belirtiyorum ki ikiyüzlülük.

Sizin sevinmeniz neden umrumda olsun ki ? Siz başkalarına adalet dağıtırken ne kadar umursuyorsunuz ?

Açık yazabilirsiniz ama haksız oluyorsunuz.

• Şu foruma geldim geleli engellediğim insan sayısı 3 veya 4. Bunların hepsi de küfreden adamlar. Sahtekar, ikiyüzlü gibi ifadeler yüzünden sizi de o adamların içine dahil ediyorum üzgünüm. Bana saldırgan, kaba, terbiyesiz derken, kendinizin durup durup ikiyüzlü ve sahtekar demesi abesle iştigaldir. Sizi o insanların arasına dahil etmekte aceleci olacağımdan emin olun lütfen.

• desemki mecbur kalmadıkça hamam böceğine bile kıyamıyorum...desem ki yılanı bile çok seviyorum.desemki sahilde balığa çıktığımda bolca yakalanan bazı balık cinslerini özellikle kediler için yakalıyorum desemki bisiklet sürdüğüm zaman çantamdaki suyu hava sıcaksa eğer yolda gördüğüm(müsaitsem eğer tabi)köpeğe ikram ediyorum.bir faydası olacak mı?sanmıyorum.çünkü sokakta yaşayan hayvanlar aslında bir yolunu buluyorlar yaşamak için.ama o kapalı kapılar ardında yaşayav senin de bahsettiğin o şerefsiz sadistler varya.bence o daha büyük bir eziyet.asıl o garipler nasıl yaşıyor?buna çözüm bulmak gerek.

0|1
    0|0
  • profil fotomda ki esmer arkdaşa inanılmaz işkenceler yapıyorum mıncıklıyorum yoğuruyorum orasını burasını sıkıyorum kedi yakalarsamda aynen bir abimin kedisi var onlara gidince kedi önüme kendini atar hadi mıncıkla beni diye :D bitek şu 2 ayaklı insana benzeyen yararsız hayvanları sevmem elimden gelse kitlesel temizlik yapıcam

0|1
    0|0
  • iyidir severim hayvanat alemini..

0|1
    0|0
  • evet hayvanları insanlardan daha cok severim

0|1
    0|0
  • bu soruyu sorduğun için öncelikle seni kutlarım güzel kardeşim. ne mutlu hala senin gibi düşünceli ve merhametli insanların varlığını bilmek seninle bu konuda tamamen aynı şeyleri düşünüyoruz. sagdece sevmek yetmez onlara kapda yemek su ve koruyucu olmamız gerekli..

0|1
    0|0
  • Klasik bir sürü şey söylerim burada şunu yapiyorum bunu yapıyorum ediyorum diye ama en önemlisi toplum olarak bilinçli bir şekilde hayvanlari sevip küçüklere hayvan sevgisini aşılamak diye düşünüyorum.Sokak hayvanlarindan bahsetmişsin doğru onlar evcil hayvanlara göre daha fazla şevkate muhtaç yaratıklar ama şöyle bir durum var gidip pet shop veya herhangi bir tanıdıktan köpek veya kedi neyse alıp besleyip tuvaleti koku yapıyor biz tüyüyle baş edemiyoruz gibi kancıkca sebeblerden dolayı hevesleri kaçtıktan sonra o hayvanları barınaklara terkeden bir topluma sahibiz bu bilinçlenme dediğim olay burada önem kazaniyor ben çok gördüm ankarada 2 yaşındaki golden retriever köpeklerin sahiplerini özledikleri için mama yemeyi red edip açlıktan göçtüğünü olmasa bile yer kalmadığı için bazıları uyutuluyor.Bu tarz olayları aşmak gerek öncelikle yoksa tabi ki kişinin hayvan sevip beslemesi yardim etmesi muazzam bir olay.Şöyle düşünün bu yaratıklar sizin zengin veya fakir olmadığınızı umursamazlar aptal veya zeki olmanızı da sadece sevgi karşılığında tüm hayatini size adayip onurlu ve sadık sevgi dolu bir dost olurlar.Vefa denilen olgu da burada devreye girer bilinçli toplum bilinçli hayvanseverler yetişmesi dileği ile.

1|0
    0|0
    • Amin inşallah. Kesinlikle dediklerine katılıyorum. Biz hayvanları ne hakla küçümsüyor, haklarına riayet etmiyoruz anlamıyorum. Can lan bu. Senin canın var, yanmasın diye herşeyi yapıyorsun. O da can. Onun da duyguları var. Ne bileyim abi çok doluyum bu konuda ben.

• Güzel yazmışsın.

Her kelimesine katıldım.

• Bilmiyorum ben ama hayvanları aşırı derece'de seviyorum ne zaman bir kedi köpek görsem tebessüm edip sevesim geliyor hafta'da veya 2 hafta'da bir barınaklara gidipi hem hayvanlara kötü davranılıyor mu diye kontrol ediyorum hemde yemek getirip veriyorum

0|1
    0|0
  • Yazın su kışın ekmek koyarım kediler kuşlar icin

0|1
    0|0
  • genelde mangalda ızgara şeklinde seviyorum.

0|1
    0|0
  • soru seklin cok sacma

o iyi insanlardanmısınız yoksa yavsaklardanmı

kimse yavsak olmak istemez ama gercegide söylemez

neden bu soruyu kendi cıkarların için igrenclestiriyorsun

0|1
    0|0
    • Çıkar mı ? Ne çıkarı olum ? Çıkar sezdiysen kaldır soruyu. Ben hayvana eziyet eden adama yavşak derim. Kimseden çıkar beklentimiz yok.

• sakızı sağa sola fırlatırım meğersem kuşlar ekmek sanıp yemeye çalışıyormuş sonra ağızları yapıyormuş açlıktan ölüyorlarmış

bunu öğrendikten sonra bunu daha fazla yapmaya başladım, kuşlar ölebilir bir faydasını görmedim eti yok sütü yok gereksiz varlıklar

cayırt

0|0
    1|2
  • Evimde

asya kurdu besliyorum

ismi : Bozkurt

0|1
    0|0
  • çok kedi besledim kedileri çok severim...

0|1
    0|0
  • Evde 1 köpek, sokakta 5 köpek besliyorum.

0|1
    0|1
Yükleniyor...