Türkiye'nin büyümesinin, gelişmesinde kadının katkısı

Türkiye'nin büyümesinin, gelişmesinin önündeki en büyük engel kadının ekonomik ve sosyal hayatta yer bulamaması olduğunu biliyor muydunuz?

"Türkiye'de çalışabilir iş gücünün sadece yüzde 49.8'i çalışıyor. bu oran Avrupa ülkelerinde yüzde 75-80 civarında. Çalışabilir nüfusunun yarısının çalışması işsizlik oranlarına yansımıyor, çünkü işsizlik oranlarında aktif olarak is arayanlar istatistiğe giriyor. bu düşük çalışma oranının tek nedeni kadınların çalışmaması. Çalışabilir erkek nüfusun yüzde 72'si çalışıyor, kadınlarda bu oran yüzde 27. Şehir nüfusunda kadının çalışma oranı yüzde 20'nin de altına düşüyor. Çalışabilir nüfusun bu kadar az bir kesimi çalışıyorken işsizliğin yüzde 5 ya da 10 olması pek bir şeyi değiştirmiyor. Toplumda çalışan nüfusun azlığı sağlıklı bir toplum yapısını engelliyor. Köyden kente göç bu sorunu daha da büyütüyor. Köyde tarlada çalışan kadınlar şehirde çalışmıyorlar ve eve kapanıyorlar.

Türkiye'nin büyümesinin gelişmesinin önündeki en buyuk engel kadının ekonomik ve sosyal hayatta yer bulamaması. bir çok kadın evlenince çalışmayı bırakıyor. sokak, iş yerleri, lokantalar tamamen erkek egemen halde. çalışan kadınlara uygulanan cinsel taciz aşırı boyutta (çalısan her yüz kadından ondördü cinsel tacize uğruyor) ve kadınların is hayatındaki oranı düşüyor.

bir de isin sosyal kısmına bakalım. toplum kadına ekonomik olarak özgürlük alanı bırakmadığı gibi sosyal anlamda da bunu yapmıyor. kadınların tek gezmesi zorlaşıyor.

Kadınlar sokakta istedikleri gibi gezemiyor, taciz ediliyor. Örneğin otobüse metroya bir askılı kıyafetle giren kıza bile herkesin bir anda donup bakması toplumsal bir hayvanlık. toplumun serbestliğe olan tahammülü çok düşük ve devlet de bu konuda kadını koruma yönünde hiçbir politika geliştirmiyor. tacize uğrayan kadınlar şikayet ettiklerinde kendileri mağdur duruma düştuklerinden sadece yüzde 8'i adli mercilere şikayette bulunuyor."

Alıntıdır"

• Katılıyorum
    100% (4)100% (2)100% (6)Oy Ver
  • Katılmıyorum
    0% (0)0% (0)0% (0)Oy Ver
  • Bir şeyler daha eklemek istiyorum... (?)
    0% (0)0% (0)0% (0)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
1|4

En İyi Erkek Görüşü

• kadınında erkek kadar eşit olduğu bir dünyada sadece erkeğe yatırım yapıp o toplumun gelişmesi mümkün değildir, kişisel olarak kendi ayakları üzerinde durabilen güçlü kadınlar görünce acayip hoşuma gidiyor

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• demekki anneler artık cocuk yetistiremiyor

1|0
    0|0
  • türkiyede çalışan bayanların özellikle çoğu erkekli yerlerde çalışanların işi gerçekten zor. ben şahsen hoşlansamda bakmıyorum ama çoğu insan öküz gibi bakıyor hatta yorum yapıyorlar

0|0
    0|0
  • kadın ıstıhdamında her ay artıs yasanıyor..kadınlar ıs hayatına katılması ıle bırlıkte verımlılık artıyor ve refah standartı yukselıyor

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Hoş geldin abla

A didim.

0|0
    0|1
Yükleniyor...