Kapat

Bana Tanrı'nın varlığını nasıl ispatlarsın ?

soru net ve açık. lütfen 2-3 kelimelik cevaplar vermeyin. kendi düşüncelerinizden yaşadğınız şeylerden filan yola çıkarak neden inandığınızı ve nasıl ispatlayacağınızı anlatın lütfen...

0|0
65

En İyi Kız Görüşü

• Allah ın varlığı ispatlanmaz. Allah ıspatlamana izin vermez ki hep karşı tezini görürsün. Niye mi çünkü Allah bilmemizi değil inanmamızı ister, İspatlansa zaten herkes Allah ı bilir. Allah kendisini ispatlamamızı isteseydi, bunu bize ihtiyacı olmadan zaten yapardı, karşımıza çıkardı, "Ben varım" derdi, kudretini gösterirdi, en küçük hatamızda cezamızı verirdi... Değil mi? Bildiğin bir şeye zaten itiraz etme durumun olmaz. Zaten kulluk edersin o zaman. Ne anlamı kalır inanmanın sınavların falan. Allah bize bilmemiz gerektiği kadarını vermiş, eksik vermemiş tam vermiş, inanmamız için. Kimi şeyler vardır ilimdir, kurallar da vardır. Allah ın varlığıın ispatı hayatın kendisinde saklıdır. Allah ilk "Oku" ayetini gönderdi. Kitap oku manasında değil, kendini oku, hayatını oku, hayatın anlamını oku, derin düşün ve beni okuduklarında bul şeklinde... bu yüzden böyle boş işlerle uğraşma, çünkü ne anlatsak inanmayana komik gelir. Çok denedik gördük. Peri masalı anlatıyormuşuz gibi dinlerler, kafadan attığımızı düşünürler, katıla katıla gülerler, "Ne alakası var yani şimdi" derler ama inanmazlar. İspat yok, Burada mevzu görebilmekte. Bir kuşun kanatında Allah ın varlığını göremeyen, bir insanın mükemmel sisteminde Allah ın varlığını göremeyen, başa gelen bir kaç ilginç olayla görmez gerçeği. Bir dileğimizin bir dua ile yerine gelmiş olması, bir insanın onca sıkıntılı ve kritik aşamalardan geçtiği halde sapasağlam doğmasından daha mucizevi değil. Bir doğum anında, bir çocuğun 9 ay vücütta şekil almasında Allah ı göremeyen, başka neyde görür ki. Ben delirdim der, kafayı yedim der , ilizyon der ama inanmayan akıl yine inanmaz yine inanmaz. Peygamberimiz bile kimi kulları yola getirememiş, hala kafir olmayı seçmişler, biz nasıl yapacağız orası da artık daha ayrı bir mevzu.

1|0
    0|0
    • hmm her insan inanamıyor demekki. varsa bile bizi takmıyor şu dünyaya bak herkes kendi halinde diyorsun... varsa bile nasıl böyle olur diyorsun

• aam yinede bir sorum olursa sormamda sakınca yok değilmi ?

• Hayır sakınca yok tabiki ... Ben teşekkür ederim :)

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Kızlar Ne Diyor 5

• benim ailem hristiyan olduğu için dogal olarak bende basta hristiyandım katolik. sonra baktım olaylar çok saçma yani incilde tek tanrı olduğu yazıyor gücünün herşeye yettiği vs sonra bir bakıyorsun üçleme var ne alaka dedim sonra günah arınma olayı da çok saçma geldi. sonra budizm i denedim aklıma ve mantığıma uymadı. sonuçta ateizm en mantıklısıydı. ailem zor kabullendi ama zaten uzun sürmedi. çünkü insan bir dayanak noktası arıyor bir sebep bir çok sey. ayrıca bir tanrının olması için doğa bile yeterli bir sebep gibi geldi. hem ruhen olarak da rahatladım. çünkü insan arayış içinde kalıyor. ben bir çok din denedim. ama aklıma yatmadığı için hepsinden vazgectim. ben tanrının varlığına ve tek olmasına gücünün herşeye yetmesine inanıyorum başka bir şeye değil. müslüman değilim ama sadece bu. peki nasıl mı tanrının olduğuna inandım doğaya etrafıma bakarak . herşey açık açık orada yazıyor. dogadaki denge ve bilmediğimiz ama gerçekleşen onca sey.. belki tanrı parçacığı adı verilen madde ile de açıklayabilirsin ama tanrı parçacığı nerden geldi açıklayamazsın . tanrının varlığı bu yüzden bana en mantıklı açıklma olarak geldi.

0|0
    0|0
    • peki yaratılanlar tanrının eseri diyelim. sen yarattığın bir eseri umursarmısın ? yoksa kenera mı attırırsın ? sence herkes eşitsse ( klasik bir soru ama ) ndedn dünyada değil ? onların hakları diğer dünyada verilecekse ( varsa eğer ) nden en başından beri bu dünyadalar ? idrek herkes gitseydi cennete

• teşekkürler yardımcı olmaya çalışman bile en büyük yardım zaten

• rica ederim:)

• Bunu hissedersin.

dua edersın cevabı gelır.ama anlayana tabı.

namaza baslıycam dıye nıyet edersın hıc o saatte kalkacak bı ınsan olmamana ragmen sabah ezanına kendılıgınden uyanmaya baslarsın

.Kur'an ı okursun dunyada hıcbırseyde olmadıgı kadar guzel tavsıyeler ve dogru yasam bıcımı ındırılmıstır ve bunu uygulamaya baslayınca gorursun kı herseyın yolunda gıdıyor.

inanmak herkese nasıp olucak bır ıs degıldır ayrıca

0|0
    0|0
  • Bu kanıtlanabilir bir şey değil isteyen isterse sayfa sayfa yazı yazsın somut bir şey gösteremez.İnanç meselesi.

1|0
    0|0
  • Evet tanri yok Allah var

Senin dusuncen neler peki ?

0|0
    0|0
    • varmı yok mu bilmiyorum. bzen yok bazen varmış gibi geliyor. olmadığını düşününce kafayı yiyorum. o zaman o zaman neden varımki ? neden iyi şeylerle uğraşayımki bunlar neden olsunki neden her ley varki gibi biton soru kafamda eyleniyor benimle. oldupunu düşününcede hmm var aam o zaman neden herley böyle ? insanlar neden böyle ? diyorsun

• Kuran da islamiyette herseyin cevabi var

Sen yeterki gormek iste ve calis

• klasik cevap -.- her kuran okuyan inaanbilseydi keşke

• Beden ve ruhun bir yerde birleştiğinde canlı olabiliyorken,ruhun alınmasıyla bedenin işe yaramaz bir şey olduğu mesela.İkisini bir araya getiren bir güç varsa bu güç Yaratıcıdır.

1|0
    0|0
    • ruhun varlığını ispatla. ayrıca ruh varsa bile bu varlığına ispat değil

• Bilsem başta atardım ama konuştukça anladım sanırım :)Bu kadar büyük bir şans olması olanaksız bu kadar büyük olursa ancak mucize olur :)İnşallah halledersin,Allah yardımcı olsun..

• yardımcı olmasını sitemiyorum ben sadece inanmak ve ömür boyu mutsuz yaşamak istiyorum. yinede teşekkürler.

Erkekler Ne Diyor 5

• sabah uyanıp yola baktığında asfalt, ağaçlar, arabalar hep ıslak. ama gökyüzü pırıl pırıl. yağmur yağmış dersin. yağmurun yağdığını görmediğin halde.

1|0
    1|0
    • ama yağdığını ispatlarsın.. haa bundan dolayı dersin çünkü onun izi kalmıştır orda...

• Bana başının ağrıdığını nası ispatlarsın. Körler göremez kardeşim :)

3|1
    2|0
  • olduğunu biliyorum ama kitaplarda bahsedildiği gibi olduğuna inanmıyorum.

1|0
    0|0
  • hayat kendi kendine yaranamaz bunu yaratan var ve allahdir,hayatta hic bir sey kendi kendine yaranamaz,ama bu soru cikiyor ortaya ve cevaplayan olmadi bu soruyu simdiye kadar peki allahi kim yaratti? ehhh uzun isler bunlar

0|0
    0|0
  • insa n vucudu yeterli bence beyin goz kalp falan ? tek basina kanit

0|0
    0|0
Yükleniyor...