5 Aralık (bugün) Dünya Kadın Hakları Günü. Haklarımızın ne olduğunu biliyor musunuz?

5 Aralık (bugün) Dünya Kadın Hakları Günü. Haklarımızın ne olduğunu biliyor musunuz?

Kadın Hakları Nedir Sizce? Nasıl Olmalı? Eksik Olan Nedir?

Bu linkte kadın hakları ve sorunlarına dair bilgi edinebilirsiniz.

link

0|0
6|29

En İyi Kız Görüşü

• Ben kadın haklarını/haklarımı biliyorum ama bu ülkede yönetenler ve erkeğim diye geçinenler bilmiyor.Önce ülkemizin büyük bir eğitime ihtiyacı var.Kadın erkek eşitliğini,kadın haklarını bilmeli toplum.İnsanlar cahilliklerinden kurtulmalı.

Belki de asıl sorun erkeklerin kendilerinde bulduğu sözde ''haklar''dır.Paylaştığın linkten seçtim aşağıdakileri ülkemizde en yaygın olanları.Bunları yapan erkeklerde artık mahkemelerce haklı bulunduğundan kadın hakkı denildiği zaman boş boş bakıyor herkes.Kadının ne hakkı olacak zihniyeti hakim.İşte o maddeler:

''Kadın cinayet kurbanlarının yüzde 70'i eşleri ya da sevgilileri tarafından öldürülüyor

Her 5 kadından 1'i hayatının bir döneminde tecavüz veya tecavüz girişimi kurbanı oluyor.

Dünyada her 3 kadından 1'i hayatının bir döneminde şiddete maruz kalıyor.''

Bu dünya genelinde olan bir şey.Fakat her akşam haberlerde defalarda görüyoruz,duyuyoruz,yeri geliyor okuyoruz.Hatta içimizde bu gibi olayları yaşamak durumunda kalanlar bile var.Ama ses çıkartmıyoruz.Belki de ses çıkartana kadar öldürülüyoruz.Belki de ses çıkartınca duyulmuyoruz.Tüm bu umutsuzluklara sebep olacak örneklere rağmen biz kadınlar bilinçli olmalıyız.Buna da çocuklarımıza kadınlara saygılı olmayı,nasıl davranmak gerektiğini öğreterek başlamalıyız.Çoğu anne ''oğlum yapar,erkek değil mi istediğini yapsın''diye düşünüyor.Sonra o çocuklar büyüyor karısını kesiyor,dövüyor...Bunu engellemek bizim elimizde bilinçlenmeli ve bilinçlendirmeliyiz.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 29

• Mesela kadın haklarını erkekler kendi aralarında değil kadınlar kendi lisanlarıyla ortaya koymalı.O yüzden ben sizin haklarınıza yeni öneriler sunucam..

Erkeklerden farklı olarak ( şehirlerde ) ağır yük işi yapmamak ( köylerde ninelerimiz ya da gençler yapıyor ama istekliler ama istediklerinde yapmama haklarına sahip olmalılar )

Kadınların akşam saat 9 dan sonra ( hükümete verilen öneriyle karıştırmayın ) şehirde ıssız ilçe vr semtleride düşünerek güvenli korkusuzca yolculuk yapmaları için her ilçede normal taksiden daha ucuz belli sayılarda taksi ya da sarı dolmuş veya da toplu taşıma araçları olmalı içlerinde bir kadın güvenlik ya da asayiş memuru bulunmalı.

Barlarda mininde minisi etekleri giyip bira satan kadınlar bu işler uzaklaştırılmalı..

Bayağı yazarımda şimdilik kısa tutmakta fayda münazarayıda baz alarak:))

1|0
    0|0
  • kadın hakları erkek hakları ayrımcılıga gıden yolun ılk tasları... kadın erkek esıtdır ınsan sa! bence boylesı bı gunun olması kadınlar ıcın utanc verıcı,çok sukur erkek hakları gunu yok:))

1|0
    0|0
  • Bunlar Hep Lafta Var Abla Uygulamada Çoğu Yok Türkiyede

1|0
    0|0
  • biliyorum

1|0
    0|0
  • hayırlı kutlu mutlu olsun haklarınız haklarınızı savunun kızlar

1|0
    0|0
  • 2|0
    0|0
  • Kadina yapilan siddet hakkinda peyganber efendimizin cok buyuk bedduasi var gidin okuyun ondan sonra kadina el kaldira bilecekmisiniz

4|0
    0|0
  • bugun mühendisler günüymüş boşver kadını patrona gidip elini öpüp para isticem ühüüü :(

1|0
    0|0
  • "erkeklerin kadınlar üzerindeki hakları gibi, kadınların da erkekler üzerinda belli hakları vardır.ancak erkekler, kadınlara göre bir derece üstünlüğe sahiptirler." (bakara/228)

"allah'ın kimini kimine üstün kılmasından ötürü ve erkeklerin, mallarından sarf etmelerinden dolayı, erkekler, kadınlar üzerine hakimdirler. iyi kadınlar, gönülden boyun eğenler ve allah'ın korunmasını emrettiğini, kocasının bulunmadığı zaman da koruyanlardır.serkeşlik etmelerinde endişelendiğiniz kadınlara öğüt verin, yataklarında onları yalnız bırakın, nihayet dövün. size itaat ediyorlarsa onların aleyhine yol aramayın. doğrusu allah yüce'dir, büyük'tür." (nisa/34)

"eğer (kendileriyle evlendiğiniz takdir de) yetimlerin haklarına riayet edememekten korkarsanız beğendiğiniz (veya size helâl olan) kadınlardan ikişer, üçer, dörder alın. haksızlık yapmaktan korkarsanız bir tane alın; yahut da sahip olduğunuz (cariyeler) ile yetinin. bu, adaletten ayrılmamanız için en uygun olanıdır."(nisa/3)

1|0
    2|0
  • çiçekleri hergün koklamak isteyenler... hergün sulamasınıda bilmeli sadece bir gün değil hergün bunu hatırlamalı..

1|0
    0|0
  • bide adamlar günü olsa be :D

0|0
    1|0
  • erkekte ve kadında eşit haklara sahip.. verdigin linkte ilk cümlede de bu açıklama yer alıyo.. hayat müşterek..

1|0
    0|0
  • kimseler yok baksana

1|0
    0|0
  • erkekler olarak tecavüz edip kendi rızasıydı diyerek ceza almama hakkımız var.

1|0
    0|0
  • hakları , hukukları değil, kafaları değiştirelim!

1|0
    0|0
  • bakın dünya kadınlar gününde türkiyede kocası tarafından öldürülmüş bir çok kadın var. erkekler kadını hala s. objesi görüyorlar

1|0
    0|0
  • kadınları sever,sayar,baştacı ederım...

* ancak soruya katılımın genelde erkekler tarafından oldugunu gormek dusundurucu..kadınlar kendı haklarına bıle sahıp cıkmıyorken erkeklerden bu konuda hoşgoru beklemerı tezat degılmı sizcede?

1|0
    0|0
  • karilar gununuz kutlu olsun

1|0
    1|0
    • Sizin bahsettiğiniz 8 Mart ta kutlanıyor bu 1934 yılında türk kadınlarına armağan edilen hakların yıl dönümü.

• karnınızdan sıpayı sırtınızdan sopayı eksik etmicemizi bılıyorum :P

0|0
    1|0
  • ne diyelim yüzde 50lik kadın kısmının hakları kutlu olsun

1|0
    0|0
  • bugün muhendisler günü :)

1|0
    0|0
  • Şimdi bütün gün kadın hakkı yoktur, hakkı erkek ismidir geyikleri dönecek.

Vay halimize

0|1
    0|0
    • Kadın hakları ayrı, Türk kadını hakları ayrı incelenmelidiir hocam. Bunlar avrupa kadınından bedavaya arak yapıyorlar. :)

• Kadınlar gününüz kutlu olsun :)

1|0
    0|0
  • Ne hakkı ne hukuku ablacım sabah sabah ne içiriyorlar size

burası Türkiye burada bu hiç bir zaman değişmez

Türkler ataerkil bir toplumdur bunu değiştirmeye kimsenin gücü yetmez...

0|0
    3|1
  • kadınlara otobüste yer vermeliyiz piskolojik baskıya mahsur kalmamalıyız bunu biliyorum bu konuda

0|0
    0|0
  • Hayır bilmiyordum.

0|0
    0|0
  • Kadının belinde sopayı, karnında sıpayı eksik etmiycem

0|0
    2|1
  • Bir keresinde ''bu gün dünya kadınlar günü. sen niye hazırladın, ben hazırlayacaktım kahvaltıyı laan!'' diye kocasından ekmek tahtasıyla dayak yemiş bir kadıncağız tanımıştım.

2|1
    0|0
    • "Bir de ben kadın değilim, ben kızım, kız, anadın mı beni ha" diyenleri hakları var, onları ne yapmak lazım :)

• Sizin bahsettiğiniz büyütülme ve kültür meselesi, pollux

• senin en temel jakkın benım zayıflıgım guzellıgın canım tabı bunu gıselle soyledim :)

0|0
    1|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Kadın hakları mı ?

Özellikle bu ülkede..

1|0
    0|0
    • Biraz önce tmbrl midir nedir link atmışsın

biraz seni anlamak istedim senin görüntünle ilgilenmiyorum

sadece kişiliğini sadece resimlerden çözdüm desem inanırmısın

neyse şimdi banada küfür basma :)

• Buradan söylemek uygun düşmez

ama emin orada ki her resim seni anlatıyor..

• bir çok değişik fotoraf vardı hoştu

bazıları uçarı

bazıları içindekiler

bazıları sendi

• eksik olan tek şey kadının ne kadar önemli bir ruhu barındrdığını önce kendisinin sonrada yetiştirdiği erkelerin çocuklarının ( geleceğin potansiyel babalarının ) unutması hatta öğrenemiyor olması :)

1|0
    0|0
  • 1|0
    0|0
  • Zihniyet degismedikten sonra hakkimiz olsa ne olur olmasa ne olur hergun bir kurban veriliyo..

1|0
    0|0
  • •Dünya'nın yüzde 49.7'si kadın. Yani kadın nüfusu 3 milyardan fazla.

•Her yıl, yarım milyondan fazla kadın, gebelik ya da doğum sırasında yaşamını yitiriyor.

•Kadın cinayet kurbanlarının yüzde 70'i eşleri ya da sevgilileri tarafından öldürülüyor.

•Dünyada her 3 kadından 1'i hayatının bir döneminde şiddete maruz kalıyor.

•Her 5 kadından 1'i hayatının bir döneminde tecavüz veya tecavüz girişimi kurbanı oluyor.

•ABD'de her 90 saniyede 1 kadın tecavüze uğrarken, Irak'ta Nisan 2003'ten bu yana savaş sırasında ve sonrasında, en az 400 kadının tecavüze uğradığı İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün raporlarında yer alıyor.[2]

•Dünyada, ağırlıklı olarak Afrika kıtasında 135 milyondan fazla kadın sünnet ediliyor.

•Dünya genelinde mültecilerin yüzde 80'i kadın.

•Gelişmekte olan ülkelerde okur-yazar olmayan her 3 kişiden 2'si kadın.

•280 milyonluk Arap dünyasında her 2 kadından 1'i okuma yazma bilmiyor.

•Suudi Arabistan'da kadının oy hakkı yok, araba kullanması yasak.

•Dünyada 54 ülkede kadınlara yönelik ayrımcı yasalar bulunurken, 'namus savunması' Peru, Bangladeş, Arjantin, Ekvator, Mısır, Guatemala, İran, İsrail, Ürdün, Suriye, Lübnan ve Venezuella'nın ceza yasalarında yer alıyor.

•İran'da çok istisnai durumlar haricinde kadının boşanma hakkı yok.

•İslam Şeriatıyla idare edilen ülkelerde bazı durumlarda zina yapan kadın ve erkeklere recm cezası uygulanmaktadır.

•Tüm dünyada sağlık çalışanlarının yüzde 75'i kadın.

•Siyasette ve iş dünyasında da kadınların oranı gelişmiş ülkelerde bile epey düşük.[2]

alntıdır..

2|0
    0|0
Yükleniyor...