Çerkeslerin parti kurmaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

basın toplantısında ise "Çerkesya" yazılı atkılar açmışlardı.bazılarının nankör diye eleştirdiği ve bölücülükle suçladığı.bence de alacakları bir hak varsa eğer gidip atalarını kesen onları sömüren ruslardan gidip istemeliler haklarını anadoluda değil kafkaslarda istemeliler. bu konu hakkındaki düşünceleriniz?

Güncellemeler:
not:arkadaşlar çerkeslere karşı bir ırkçılık beslemiyorum hatta milliyetçilikten dolayı nefret etmeyip sevdiğim tek azınlıklar çerkeslerdir,benim sözüm sadece Türklerin Çerkesleri sömürdüğünü düşünenleredir yorumlarınızı buna göre yapın lütfen

0|0
3|9

En İyi Erkek Görüşü

• parti kurmakdaki amaç nedir ? çerkez değilim fakat çerkez çok yakın oldugum insanlar fazlasıyla oldu ve Türk bayragına sahip çıkan seven insanlardır sanırım bir yanlış anlaşılma var

0|0
    0|0
    • benimde sevdiğim tek azınlıklardır Çerkesler ama gidip çoğunluk denilecek çerkesle konuştum bize kimliğimizi unutturdunuz asimile ettiniz gibi laflar söylediler

• milletini tutmasını engelliyemezsin o adamın hakkı ama işin o kısmı tabi kötü yerlere gider onun olcagınıda sanmıyorum ki türkiye patlıycak yakında zaten emin ol çerkezler Türklerin yanında olcaktır

• zaten bizim insanlara ne olduğunu unutmak veya unutturmak gibi bir amacımız yok herkes mensup olduğu etnik grubu açıkça söyleyebilmeli.Bu patlamanın başını kürtler çekiyor ben hiç iyi bir kürt görmedim şahsen.

Kızlar Ne Diyor 3

• pilavla oyda toplarlar

0|0
    0|0
    • arap kürt partisinin oylarını bölerler inşallah

• mhpye niye oy veriyosun o zaman zalım ben de tam bir failim :D milliyetçi-faşist-ülkücü hepsi benim için aynı

• mhp veya chp e oy vermezsem oyumu boşa gidecek ben Heparı destekliyorum ama heparın.barajı geçmesi bile çok zor.ben Türkçü Turancıyım.araplar benim umrumda değil.ilk pkk kamplarını da filistin kurmuştur dediğim halkların kardeşliği olayı :) hangi bölümü okuyorsun ben bu sene gircem sınava

• Bunun bölücülükle bir alakası yoktur, sadece tutumlular bence. Zaten çerkezim demezlermi bir çoğu?

Sınır komşu ülkesinde biz Türklerinde bir partisi var diye biliyorum?

0|0
    0|0
    • parti kurup milletinin hakkını savunmak başka bir şey ama biz onlara zulüm mü yaptıkta böyle bir mazeretleri var?şuan başbakanımız Türk değil Gürcüdür eşi de siirtli bir arap Dünyanın hiç bir ülkesinde Türkiye kadar dinlere ve ırklara haklar veren 2.bir ülke yoktur.basın toplantısında açtıkları çerkesya atkıları ve asimilelik sözleri bana masum gelmedi

• link

Var ve üstelik koalisyon ortağı

• parti kuracaklarına pijama partisi versinler halkların kardeşliği pekişsin:D:D

0|0
    0|0
    • :D ermeni-kürt-arap-yunan hepsi zaten halkların (O)rtak (Ç)ocuğu değil mi ?

(çerkesler dahil değildir)

• zamanında ırkçılık tedavülden kalktı diyenlere daha erken demiştim haklı çıktım:D:D

• ırkçı olduğumuz için bizi değil bizi ırkçı yapanları suçlamalısın.sizin siyasi görüşünüzü ve ırkınızı öğrenebilir miyim acaba?

Erkekler Ne Diyor 8

• Çerkez Ethem olayını yanlış biliyorsun. Çerkez Ethem hain değildi. İttihatçı kadro ile anlaşamadı ve mecburen sığınmak zorunda kaldı.

Cumhuriyetin kuruluşundaki "tek adam" zihniyetine muhalefet eden herkesi hain görmekten vaz geçelim.

Kurtuluş savaşı, Cumhuriyet'in kuruluşu ve devrimler bize anlatıldığı gibi olmadı. Anlatılan herşeyi koşulsuz doğruymuş gibi kabullenmek yerine biraz araştırma yapabiliriz.

0|1
    0|1
    • devrim dediğin zaten kan ile olur öyle bugünki gibi yavşaklık yaparak falan değil,bu millet büyük savaşlardan çıkmış,türlü türlü acılar ızdıraplar çekmiş ve artık yüzyılların ezikliğini üstünden atmak ve uygar millet arasına girmek için belli başlı devrimler,savaşlar yapıldı. buna muhalif olanlar,zorluk çıkarmaya çalışanlar tabii gebertilecek. bugünki gürcünün yaptığı gibi ağlayarak dil dökerek değil.çerkes ethem olayı tamamen doğrudur kişisel menfaatleri yüzünden düzenli orduya katılmadı

• Ezberlenmiş basmakalıp cümlelerine cevap verecek kadar zamanım yok, kusuruma bakma.. Git 2-3 ayını araştırmalarda harca... Sonra tekrar konuşuruz. Burda iki satır yazarak konuşulacak şey değil bunlar.

• Çerkes kardeşlerimiz bu ülkenin asli unsurudurlar. Kurtuluş savaşında bizlerle omuz omuza savaşıp ülkenin bağımsızlığı için sayısız şehit vermişlerdir.

Şuna kesin olarak emin olun ki; bir türkden çok daha vatanseverdirler.

1|1
    0|1
    • bu ülkenin asli unsunu Hunların torunu olan Oğuzlardır geri kalan etnik gruplar azınlıklardır ama azınlıklar ile pekala iyi geçinebiliriz tabii bizi karalamaya çalışmadıkları sürece Çerkeslerin vatanseverlerini sevip,takdir etmekteyiz ama son zamanlarda ki açıklamaları bizi düşündürmedi değil.bizim sırtımız saplı bıçaklar ile dolu olduğu için bu şekilde düşünmemiz son derece normal

doğru kurtuluş savaşında omuz omuza savaştık ancak çerkes ethem küçük bir menfaat yüzünden orduya isyan etti

• Çerkez Ethem olayını yanlış biliyorsun. Çerkez Ethem hain değildi. İttihatçı kadro ile anlaşamadı ve mecburen sığınmak zorunda kaldı.

Cumhuriyetin kuruluşundaki "tek adam" zihniyetine muhalefet eden herkesi hain görmekten vaz geçelim.

Kurtuluş savaşı, Cumhuriyet'in kuruluşu ve devrimler bize anlatıldığı gibi olmadı. Anlatılan herşeyi koşulsuz doğruymuş gibi kabullenmek yerine biraz araştırma yapabiliriz.

• Ülkenin menfaatlerine cıkarlarına zarar verecek yönde kimse parti kuramaz. Bdp gibi bölücü bir partiyi kimse kuramaz. Cerkeslerin de bugune kadar bölücülük yaptıgı görülmemistir. Her hareketi bölücülük diye algılamaya gerek yok. Rusyada izin verseler zaten parti acarlar.

0|0
    0|0
    • sosyal paylaşım sitesi facebookta bir çerkes sayfasına girdim büyük bir sayfaydı.bu konu hakkındaki yorumların büyük bir çoğunluğu çerkesliği unutturdunuz,asimile ettiniz gibi laflar vardı koknuşmaya çalıştım ama site yöneticisi tarafından engellendim bu işin sonu kötüye gidiyor gibi

• oyleyse cerkeslerın de mk

• Parti kurabilirler bunun nankörlükle alakası yok, böyle bir hak var.

0|0
    0|0
  • sende cerkez kadar yürek olsa burda bunu yazacağına gidip yüzlerine derdin cerkezlere bidaha sakın rusya ile meselelerini abuk sabuk yazma

1|0
    1|0
    • ulan gerizekalı mısın? çerkesi nerde bulayımda yüzüne söyleyeyim?sokakta görsem bu konu hakkında düşüncelerimi söylerim elbet

• demek istediğim o zaten olsada söyleyemezsin cerkez kadar yürek yok sende o gider tarih yazar sen burda lag laga

• pilavdan dönenin kasıgı kırılsın

0|0
    0|0
  • Bir şey düşünmüyorum.

0|0
    0|0
  • .m.k ne etnik kökenmiş la.biride sktir et etnik kökeni biz herkezin hakkını savunacağız demiyor.böyle ortaya çıkanlarda daha sonra milliyetçiliğide geçip ırkçılığa başlıyor

0|0
    0|0
    • aynen kürtler de solculuk kalkanı altında kendi ırkçılıklarını yapıyorlar.pkk aleyhinde slogan atana da faşist diyorlar.azınlıkların bu tutumu bizleri Irkçılığa daha çok itiyor

• başlangıçta hepsi dışlanan bütün etnik grupları savunma yalanının arkasına sığınıyor zaten.her ne sebepten olursa olsun bir etnik köken için parti kurulması insanları ayırmaktan bölmekten başka işe yaramaz.bunun biz kendimizi savunuruz gerisini sktr et demekten farkı yok.aşırı milliyetçilik ya da ırkçılık yapana aynı şekilde karşılık vermek ay bir saçmalık zaten

• aynen bu anadoluda biz Türklerden başka hiç bir millet dışlanmamıştır.halkların kardeşliği(ARAP-KÜRT-ERMENİ-YUNAN VS) bunların arasında biz yokuz,biz bunlardan bir kardeşlik görmedik çünkü.bence aynı hemde daha şiddetli bir biçimde karşılık verilmeli

Yükleniyor...