Hoşlandığınız kişinin facesini karıştırımısınız?

evet değerli arkadaşlar mesele bir ortamda birisiyle sürekli göz göze geliyor bakışıyorsunuz. hatta sizişnle muhabbete başlıyor felan o kişi. zaman içinde bu kişiyi merak edip kimmiş neymiş diye facesini felan karıştırır mısınız? araştırma arzusu doğarmı içinizde?

iyi çalışmalar. selamün aleyküm.

0|0
4|1

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 3

• Facemiz olmadiği için rahatiz

0|0
    0|0
  • Doğmuyor.

0|0
    0|0
  • Birşeyleri karıştırmak yerine öğrenmek istediğimi direk sorardm.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

• Dostum selamlar;

önce cevap vereyim: ben yapmıyorum.

Bu bahsettiğin olaya amerikalılar 'stalking' diyolar. Çok araştırmadım ama sanırım Türkçe tam bir karşılığı yok. Takip etmek denilebilir belki.

Bu stalkin durumu sosyal bir rahatsızlık olarak kabul ediliyor. Tabiki burda bahsettiğimiz öyle bir iki defa girip bakmak, kişinin yazılarını okumak gibi değil; daha yoğun bir takipten bahsediliyor. Sürekli kontrol etmek gibi.

Öyle ki amerikada bazı eyaletlerde stalklamak suçtur.

İlerleyen durumuna 'obsessive pursuit' denir ki bu artık takıntı haline gelmiş demektir, ciddi bir problemdir.

Cinsel taciz, sapıklık yapan insanlarında mevzuya stalkingle başladıklarına dair araştırmalarda mevcut.

Yanlış anlaşılmasın, arkadaşlarınızı, dostlarınızı sosyal platformlarda takip etmeniz onları stalkladığınız anlamına gelmiyor. Hatta senin sorunda bahsettiğin durumda buna girmez tam olarak. İnsanoğlu meraklı bir canlı sonuçta, çok normal. Bahsedilen daha bir sapkınlık boyutunda olan takipler.

Bilgi amaçlı yazdım.

0|0
    0|0
    • takip etmek stalking anlamina gelmez ; sonucta facebook gibi bir sitede sadece paylasilanlari gorursun, karsindaki engellemisse seni veya bazi bilgileri saklamissa zaten zorlayamazsiniz. Edindiginiz bilgileri de taciz amacli o kisiye karsi kullanmadiginiz surece sorun yoktur. Sonucta paylasmis, rahatsiz olmamasi lazim.

Stalking in turkce karsiligi tacizdir.

• Dostum öncelikle teşekkür ederim yorumun için;

cevabı yazarken sadece facebook için değil genel anlamda yazmıştım. Tabi ki paylaşılan şeyler zaten kişinin kendi isteğiyle gösterdiği şeylerdir ki bunda zaten bir sıkıntı yok. Rahatsızlık vericek boyutta bir takipten bahsediliyor bu kelime için.

Taciz için amerikalı arkadaşlar harassment kelimesini kullanıyolar genellikle. (bkz. seksual harassment)

Stalking için direk taciz anlamı veren bir kaynak bulamadım ben?

Yükleniyor...