Liseye giriş sınavında din soruları

Bu ay yapılan liseye geçiş sınavında soru dağılımı; türkçe 20, matematik 20, fen 20, din kültürü 20. yani bir öğrencinin islam'ı daha iyi bilmesi, onun daha iyi bir liseye gitmesinde etkili olabilecek. düştüğümüz rezil duruma bakın. eğitimde öğrencileri seçim yaparken doğa bilimlerinde ve sosyal bilimlerde gösterdiği başarının yanında bir de islam'ı ne kadar bildiği esas alınıyor.

din kültürü sorularının bir kısmında (paragrafa dayalı yorum sorularında) ise islam kusursuz, müslümanlar çok güzel ahlaklı insanlarmış algısı yaratılmaya çalışılmış. iyi ahlakın temelinin din olduğu savı ortaokul öğrencilerinin beynine yerleştirilmeye çalışılmış. eğitim ve öğrenci seçim kriterlerimiz gittikçe daha berbat bir hal alıyor. sınav sorularına ulaşmak için:

link

yeni sınav soruları hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

0|0
3|5

En İyi Erkek Görüşü

• Din kültürü ve ahlak bilgisi dersi canım kardeşim din dersi değil .eğitim sisteminde baya eksiklikler var haklısın ama bu ders seçmeli zaten bir dersi almayan birine mantıken bu sorulamaz ama bura Türkiye eğer öyleyse kesinlikle düzeltilmeli ve hakikaten din derslernde diğer dinlerden de bahsedilmeli ben nasıl ataistlerin düşünce yapılarının saçmalıklarından bahsederken dikkatli oluyorsam seninde olmanı rica ederim dersi seçen bir öğrencinin nasıl kabul ettigi birşeyle beyni yıkanıyorsa tabi oda ayrı bir tartışma konusu bn empati yap diye yazdım saçmalıklar kelimesini yoksa senin dışında ateistlere daha saygılıyımdır

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Benim zamanımda seçmeliydi. Herkes din sorularını çözmek zorunda değildi. Şimdi o şekilde seçmeli değil mi?

0|2
    0|0
    • seçmeli olup olmadığını bilmiyorum. seçmeli olsa bile din konusunda iyi net çıkaran birinin, bilim derslerinden birinde daha az net yapan başka bir kişinin önüne geçecek olması çağdaş eğitim-öğretim sistemine yakışıyor mu?

• paragraf sorularında etik, ahlak unsurları dine dayandırılmış. benim dönemimde de etik-ahlak ve varlık gibi konulardan bahseden paragrafa dayalı yorum soruları vardı fakat bu sorular felsefe grubu içerisindeydi. çağdam eğitim tam bu noktada devreye girer zaten. madem öğrencileri eğitmeyi amaçladın, onları din konusuna girmeden iyi insan olmalarını öğret. bu arada ben de sayısal mezunuyum.

• hayır ben üniversite olarak fen fakültesiyim demek istedim. Akşama kadar labaratuvarda, milletin elli yıl evel ürettiği şeyleri yerli malı olarak sunmaya calısıyoruz. Boş iş işte neyse...

• üzülerek şaşırmadığımı belirtmek istiyorum

1|2
    0|1
  • kesinlikle katılıyorum. hükümetin en başarısız olduğu alanların başında eğitim geliyor

0|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 4

• Problem ne ? Sinav kagitina güzelce iste Islami anlatirsin orda.

Kusursuz ve kendi kendine varolabilen bir Tanri kusurlu ve kendi kendine varolamayan Evreni yarrati. Bu sonsuz Evreni sadece Dünya icin yaratti. Topraktan yarattigi herifi ve onun kaburgasindan yarattigi avrati, yasak elmayi yedikleri icin Cenneten atti, onlar sonra ensest yaparak dünyaya cesitli renkli insanlar olmasini sagladi.

Ara sira Peygamber dedigi kisileri gönderdi, biri denizi yarip ejderhaya dönüstü, diger Tanri insanlar escinsell oldugu icin Katliam yaparken, dünyadaki her hayvandan ikiser toplayip agac gemisinde yolculuk yapti, diger dagin üstünde ben Allahlan konustum deyip 30a yakin karilan beraber oldu ve bu dünyada insanlar hala bu Tanri icin birbirini gebertiyor.

Ama büyük ihtimal bunu böyle yazarsan sana puan vermezler.

0|0
    0|2
  • sen türk vatandaşımısın.konuyla alakası yok kusura bakma

0|1
    0|1
  • Sorulara bakmadım ama din kültürü derler tek din islammiş gibi hep onun hakkında soru sorarlar. Diğer dinler ile pek soru yoktur kesin. Ayrıca inancın ne işi var böyle şeylerde arkadaş. Pozitif konular varken.

0|1
    0|1
  • şu anki hükümetle birlikte o sınav sistemi de çöpe atılır

1|2
    0|1
Yükleniyor...